پارک ائل گلی تبریز، پارکی زیبا در شهر بدون گدای ایران

پارک ائل گلی تبریز
0

هر وقت که اسم سردترین نقطه در ایران را می شنویم، همه ما بی چون و چرا به سمت شهر تبریز و اردبیل می رویم، این شهر ها به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی حتی در فصول گرم سال هم نسیم خنکی در هوایشان جریان پیدا می‌کند.

در این مطلب قصد داریم در رابطه با مجموعه تفریحی پارک ائل گلی تبریز که یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی این شهر محسوب می شود  صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

 در فصل های بهار و تابستان در این مجموعه جمعیت بسیار زیادی برای یک تفریح و گذراندن اوقات فراغت شان به سمت این مجمع می روند.

 در ادامه در رابطه با جاذبه های گردشگری تبریز توضیحاتی را در اختیارتان قرار بدهیم که گفته شده است، ائل گلی در تبریز جزو محبوب‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری است و به همین دلیل جمعیت زیادی در طول سال به سمت این جاذبه حرکت می‌کنند و قصد دارند در آنجا تفریح و خوشگذرانی انجام دهند.

 در این مجموعه تفریحی امکانات بسیار مناسبی مثل:

  • کاخ ائل گلی
  • استخر
  • فضای سبز
  • پیست اسکیت
  • شهربازی
  • زمین مینی گلف

دیگر چیزها در دسترس هستند؛ حس و حالی که در این مجموعه در تبریز وجود دارد با هیچی وصف نشدنی است؛ جالب است بدانید که دلیل شکل گیری استخر در این پارک است که در بخشی از آن قرار دارد به دلیل ترمیم  شدن آب آن به واسطه آب کشاورزی منطقه اطراف بسیار مورد استقبال واقع شده است.

 این باغ در ۷ کیلومتری شهر تبریز واقع شده است و به عنوان یک تفرجگاه بسیار جذاب و عالی در بین عموم مردم تبریز و حتی مسافران و گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده است.

بهترین زمان بازدید از ائل گلی در تبریز

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

مجموعه تفریحی ائل گلی که در شهر تبریز واقع شده است به دلیل قرار گرفتن در شهرک کوهستانی در بیشتر روزهای سال دارای آب و هوای نسبتا سرد و خنک در زمستان ها شدت پیدا می‌کند و این پارک در زمستان های بسیار سردی را پشت سر می‌گذارد.

برای بازدید از پارک ائل گلی در تبریز می توانید با رزرو تور تبریز سفرآس 24 سفر کنید.

 در فصل بهار و تابستان به دلیل آب و هوای خوب این منطقه پارک ائل گلی انبوه از جمعیت می شود.

پارک ائل  گلی تقریباً در قسمت اصلی شهر قرار گرفته است و به همین دلیل جز جاذبه های اصلی به حساب می آید از همین رو بعد از این که بازدید از منطقه ائل گلی در تبریز به اتمام رسید می توانید برای بازدید از مقبره شهریار هم بروید.

 و بعد از آنها می‌توان به سمت بازارچه قدیمی شهر تبریز بروید و روی هم یک روز بسیار عالی و پر از تفریح هیجان و خرید را پشت سر بگذارید.

مختصری از تاریخچه ائل گلی در تبریز

پارک ائل گلی تبریز

نقشه این بنا به قبل از زمان صفویه و در زمان پادشاهی آقا قویونلو برمی گردد و تا آن زمان بزرگترین منبع ذخیره آب هم به حساب می‌آمد، در زمان حکومت صفویان این بنا  گسترش پیدا کرده است  و دیوارهای آن به شکل سنگی در آمدند.؛ این بنا در زمان پهلوی به یک مکان طبیعی و دیدنی بسیار زیبا و تبدیل شد.

 در وسط این بنا استخری زیبای قرار گرفته است که امروزه از آن به عنوان تالار استفاده می‌نمایند، بنا  زیبا و مقاوم که به بعد در اثر گذر زمان یک بنای خشتی بسیار ساده تبدیل شده است.

تاریخچه پارک ائل گلی تبریز

در زمان های قبل از اینکه در ایران انقلاب به وجود اید، پارک ائل گلی تبریز با نام شاه گلی در بین اغلب مردم به شهرت رسیده بود با توجه به تصمیماتی که در رابطه با آن بعد از انقلاب گرفته شد به نام این مجموعه را تغییر دادند و به آن  پارک ائل گلی تبریز گفتند گول در زبان ترکی به معنای استخر است و ائل به معنای طایفه  می باشد. تاریخچه پارک ائل گلی تبریز به صورت واضح در دست نیست.

 البته باید بدانید که نام شاه به آن معنایی که ما می دانیم  نبود و در زبان ترکی معنی شاه بزرگ و با عظمت است ، بسیاری از افراد امروزه این پارک را به نام ائل گلی می خوانند که معنای استخر مردم هم  می دهد.

امکانات رفاهی در پارک ائل گلی در تبریز

با توجه به بزرگ بودن پارک ائل گلی تبریز بهترین امکانات و خدماتی و رفاهی را در آن ساخته شده است تا بازید کنندگان از آن رضایت کامل و کافی داشته باشند، پارک ائل گلی تبریز دارای امکاناتی نظیر پارکینگ، رستوران، کافه، دکه های گوناگون، آب شرب و آبخوری های متعدد است.

این مکان دارای  سرویس بهداشتی متعدد و نمازخانه و اینترنت رایگان است، البته لازم به ذکر است؛ پارک ائل گلی تبریزاولین پارک دارای اینترنت در کشور میباشد. شهربازی پارک ائل گلی تبریز یکی از زیبا ترین شهربازی های استان اذربایجان غربی است در واقع شهربازی پارک ائل گلی تبریز تفریحات متنوعی دارد و در شهربازی پارک ائل گلی تبریز تمام تفریحات برای همه سنین وجود دارد.

مساحت پارک ائل گلی تبریز انقدر بزرگ است که باعث شده مکان های تفریحی زیادی در ان ساخته شود. مساحت پارک ائل گلی تبریز۵۴۶۷۵ است.

جالب ترین نکته ای که در رابطه با این مجموعه می‌توان گفت این است که در ان  اینترنت وجود دارد و این موضوع باعث شده است که گردشگران و بازدیدکنندگان در زمان بازدید احساس خوبی داشته باشد.

تفریحات پارک ائل گلی در تبریز

مینی گلف

در بخش جنوب شرقی این پارک در نزدیکی هتل یک مجموعه ورزشی مینی گلف قرار گرفته است که از متفاوت ترین تفریحات  در این پارک می باشد،  در نظر داشته باشید و بعد از آن به سمت این پارک بروید این مجموعه دارای استانداردهای جهانی است که همه زمین های مینی گلف دارند و در سال های گذشته بازی های ملی و کشوری در آن برقرار می شد.

مجموعه ورزشی اسکیت سایمان

در نزدیکی هتل پارس و بخش جنوبی پارک ائل گلی یک مجموعه بسیار مدرن وجود دارد که بازی های مهیج و امکانات بسیار جذاب و ویژه ای در آن دیده می‌شود.

 مجموعه شیک و مدل اسکیت سایمان از استانداردهای و بزرگترین زمین های اسکیت در خاورمیانه است که علاقه مندان این رشته را به سمت خود می کشاند در این مجموعه پیست اسکیت گیم کلاب آکادمی بیلیارد وجود دارد.

لونا پارک

در قسمت غربی دریاچه پارک لونا و شهربازی آن وجود دارد که می‌توان همراه با دوستان و خانواده به آن سمت و بعد از بازی های مهیج و تفریحی آن نهایت لذت را داشته باشد از جمله بازی های معروفی که در پارک لونا وجود دارد می توان به ترن هوایی، تاب زنجیری اینترپرایز اشاره کرد. بازی های محبوب قدیمی مثل ماشین های ضربه های برقی و چرخ و فلک در آن وجود دارد که خاطرات خوش کودکی را برای شما زنده می‌کند و شما را برای لحظاتی به دوران کودکی باز می گردند.

پیک نیک و کمپینگ

از طرفی که اغلب ایرانی‌ها به آن عادت دارند پیک نیک  است که آخر هفته ها برای اوقات فراغت و دریافت انرژی مثبت به سمت دشت و صحرا و کوه می روند. مردم تبریز برای این تفریحشان جای خوش آب و هوا و دلچسب را معمولا انتخاب می‌کنند که یکی از این مکانها پارک ائل گلی تبریز هست که اغلب آخر هفته را در آن می‌گذرانید.

دوچرخه سواری و کالسکه سواری

از مکان هایی که برای مردم در پارک ائل گلی تبریز در نظر گرفته می‌شود مسیر دوچرخه سواری هست که به قسمتهای مختلف دسترسی پیدا می کند و از این ورزش مفرح به راحتی می توانید استفاده کنید و نهایت لذت را ببرید.

 از دیگر جذابیت‌های گردش در ائل گلی کالسکه سواری به دور دریاچه است که شما می توانید با پرداخت هزینه همانند قدیم سوار بر کالسکه شوید  و از تماشای مناظر اطراف آن و همچنین صدای سم اسبان و چرخ هایی که بر روی سنگ برش کشیده می شوند لذت ببرید.

تالار اندیشه

تالار اندیشه  در میان این مجموعه قرار گرفته است که معمولاً در همه روزهای سال آماده میزبانی از مهمانان  مختلف است. این تالار مجهز به سیستم صوتی و تصویری بسیار پیشرفته می باشد و سازه های آکوستیک در آن وجود دارد و سیستم های سرمایشی و گرمایشی در آن دیده می‌شود همایش های علمی و فرهنگی در حال در آن قابل اجرا هستند.

قایقرانی درپارک ائل گلی تبریز

تفریحی  که در مجموعه تفریحی ائل گلی در تبریز وجود دارد قایقرانی است که در این مجموعه در فصل های بهار و تابستان به عبارتی تا قبل از اینکه دریاچه یخ بزند امکان قایق سواری بر روی سطح آب دریاچه وجود دارد.

 قایق سواری در هوای بهاری و خنک باعث به وجود آمدن حس و حال بی نظیر می شود لازم به ذکر است که تیم قایق سواری کایاک تبریز هم برای تمرین از این دریاچه استفاده می کنند.

مسیر دسترسی به ائل گلی در تبریز

به منظور دسترسی به این پارک بزرگ در تبریز  می تواند از وسایل نقلیه عمومی  استفاده نمایید.

آدرس پارک ائل گلی تبریز

استان آذربایجان شرقی- تبریز -بلوار جنگلی پارک ائل گلی

شماره تماس پارک ائل گلی تبریز

شماره تماس پارک ائل گلی تبریز به شرح زیر است:

33861751

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.