باغ ارم شیراز ورودی بهشت ایرانی

باغ ارم شیراز
0

باغ ارم شیراز که به معنای واقعی کلمه به باغ بهشت ​​ترجمه می شود، یکی از 9 مکان ثبت شده میراث فرهنگی یونسکو به عنوان باغ ایرانی است. اگر در این مقاله به دنبال آدرس باغ ارم شیراز هستید به شما تبریک می گویم. باید به بلوار ارم و بعد از آن میدان ارم مراجعه کنید. بسیار سر راست و راحت است. اینطور نیست؟

 با توجه به شرایط اقلیمی سخت ایران، این باغ‌ها حاصل هوش الهامی هستند که توانسته‌اند از حوزه‌های مختلف دانش از جمله مدیریت آب، مهندسی، معماری، گیاه‌شناسی و کشاورزی نهایت استفاده را ببرند. از این گذشته، ایده باغ ایرانی به عنوان بهشتی زمینی، جلوه‌های رایج و هنری ایرانیان را در حوزه‌های مختلف از جمله ادبیات، موسیقی، شعر، خوشنویسی و طراحی فرش رنگ‌آمیزی می‌کند که به نوبه خود از لحاظ زیبایی‌شناختی الهام‌بخش چیدمان شده است.

اما اگر می خواهید قیمت بلیط  باغ ارم شیراز را بدانید در سال های گذشته برای هر ایرانی چیزی حدود 5 هزار تومان و برای مسافران خارجی 50 هزار تومان بوده است. باغ زیبای ارم در سال 2011 به عنوان نماد باغ های ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و شهرتی جهانی داشت.

در حال حاضر نه تنها به دلیل هویت تاریخی، بلکه به دلیل زیبایی و به عنوان یک مرکز تحقیقات گیاه شناسی، بازدیدکنندگانی را از همه اقشار به خود جذب می کند. پس قیمت ورودی باغ ارم شیراز ارزش پرداخت دارد و نباید نگران باشید. به هر حال بیشتر از 10 هزار تومان هزینه نخواهید کرد.

تاریخ باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز در شمال شهر شیراز و در کرانه شمالی رودخانه شهر واقع شده است. تاریخ تأسیس آن مشخص نیست، اما مطمئناً در دوره سلجوقیان توسعه یافته و در دوره زندیه در قرن هجدهم تأسیس شده است. سپس به یکی از رؤسای ایل قشقایی فروخته شد که عمارت اصلی را ساخت و دستور کشت گونه‌های مختلف گیاهی و درختی را صادر کرد.

در دوره قاجار به نصیرالملک فروخته شد و او غرفه و باغ ارم شیراز کنونی را تأسیس کرد که سرانجام پس از مرگ پسرش به پایان رسید. در حال حاضر این باغ و بنا در داخل باغ گیاه شناسی است که توسط سازمان میراث فرهنگی ایران حفاظت می شود و به عنوان یک منظره و اثر تاریخی بازدید از آن برای عموم آزاد است.

هیچ کس نمی داند دقیقاً این باغ توسط چه کسی ساخته شده است، اما حکایتی وجود دارد که همانطور که خوانید یکی از سران عشایر قشقایی دستور ساخت این باغ و بنا را در اواسط قرن سیزدهم داده است. حداقل به مدت 75 سال رؤسای عشایر قشقایی صاحب این ملک بودند. پس از آن فرح پهلوی این مکان را خرید و به عنوان کاخ پذیرایی در اختیار دانشگاه شیراز قرار داد.

معماری باغ ارم شیراز

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

باغ ارم در فضای مربع بزرگی ساخته شده است. تغییرات زیادی در طول زمان در محوطه باغ رخ داده است، اما اکنون حدود 110318 متر مربع را پوشش می دهد. یکی از سختی های ساخت این باغ، شیب تند زمین بود که با ذکاوت معماران ایرانی حل شد. کاخ وسط باغ دارای کاشی های سرامیکی منحصر به فرد است.

اگر به طاق این بنا دقت کنید می توانید داستان های متحرک کوتاهی را ببینید که روی کاشی ها نقاشی شده اند. این بنای سه طبقه در اواسط دوره قاجار ساخته شده است. همچنین در داخل این بنا موزه ای از سنگ های قیمتی وجود دارد که دیدن آن شگفت انگیز است. پس برای دیدن این سنگهای قیمتی قیمت بلیط  باغ ارم شیراز هرچه باشد ارزش دارد. البته چیزی بیش از 10 هزار تومان نخواهد شد.

معماری باغ ارم شیراز

حوض و فواره های آن زیباترین مناظر را به این باغ زیبا می دهد به خصوص در شب که بازی با چراغ ها در حال اجراست. این ویژگی ها در کنار عناصر موجود باغ ایرانی در ایران، این باغ را به یکی از بهترین و برترین مکان های دیدنی ایران تبدیل کرده است. باغ ارم (باغ بهشت) یکی از باغ های ایرانی و تاریخی معروف شیراز در ایران است.

باغ ارم شیراز همانند سایر باغ های ایرانی در چهار بخش با اندازه گیری های دقیق هندسی متناسب طراحی شد تا بتواند آبیاری و سایر شرایط لازم یعنی مناطق سایه برای گیاهان خاص را فراهم کند تا بتواند این طیف متنوع از پوشش گیاهی را رشد دهد. انواع گل رز، لاله و توله سگ، درختان میوه مانند انار، به، سیب و گلابی، درختان همیشه سبز، کاج که کاملاً قابل توجه در میان همه درختان است و بلندترین آنها سرو شیراز معروف به سرو ناز است.

در حال حاضر کوشکی که قبلاً ذکر شد در مرکز باغ است، نمونه‌ای از معماری اوایل قاجار، ساختمانی سه طبقه با زیرزمینی که جریان باریک آب درون آن باعث می‌شد که بعدازظهرهای تابستانی غیر قابل تحمل نباشد. پس برای فرار از گرما آدرس باغ ارم شیراز را در ابتدای مقاله جست و جو نمایید. برای اطلاع از ساعات کاری با تلفن باغ ارم شیراز تماس بگیرید. 07132272538

 در طبقه دوم ایوانی وجود دارد که توسط دو ستون بلند به سبک معماری هخامنشی و دو اتاق در هر طرف پشتیبانی می‌شود که همگی مستقیماً بر روی مسیر زیبای سنگفرش شده با درختان سر به فلک کشیده در دو طرف نگاه می‌کنند. نمای بنا شامل انواع کاشی کاری است که در میان آنها سه کتیبه هلالی شکل و نقاشی روی آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

گردهمایی درختان در باغ ارم شیراز

بوی پرتقال ترش در هوا، بخارهای کاشی فیروزه‌ای در اطراف محل در برکه‌ای دوست‌داشتنی در مرکز باغ، کاخی باشکوه در کنار حوض، با همدیگر برخورد می‌کنند و تنها چیزی که می‌توانید ببینید گل است. اگر این برای شما آشنا به نظر می رسد، احتمالاً قبلاً در مورد باغ ارم شنیده اید. اگر نه، بیایید نگاهی دقیق‌تر به این قطعه نفس‌گیر از بهشت ​​بیندازیم که به همراه هشت باغ ایرانی دیگر یکی از میراث جهانی یونسکو در ایران است .

باغ ارم شیراز با گلهای زیبا، هوای مطبوع، سروهای بلند (درخت سرو زیبا و باشکوهی که در آنجا به سرو ناز معروف است و می گویند به 3000 سال پیش باز می گردد) و مارهای خوشبو یکی از مقاصد مهم گردشگری به ویژه در فصل بهار است. در سال 1965، سر دنیس رایت، سفیر بریتانیا در ایران، توسط اسدالله علم، رئیس دانشگاه شیراز، به مهمانی در باغ ارم برای شاهزاده الکساندرای اُگلیوی دعوت شد.

بنابراین این جاذبه جذاب بسیاری از بازدیدکنندگان ایرانی و خارجی را برای لذت بردن از مناظر دیدنی و فضای زیبای آن جذب می‌کند. این باغ دارای محیطی مساعد برای بیش از 45 گونه گیاهی و ارقام زیادی است که شناسایی و برچسب‌گذاری می‌شوند.

منطقه وسیعی دارد که به درختان میوه از جمله انار، پرتقال، خرمالو، زیتون و گردو اختصاص دارد. در قسمت باغ صخره ای، طیف وسیعی از گیاهان زیبای نیمه گرمسیری به نمایش گذاشته شده است. درختان سرو زیبای سر به فلک کشیده 200 ساله که در سطح جهانی به نام سرو ناز شناخته می شوند، بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به این باغ می کشاند. و بیش از 300 گونه گل رز در فروردین ماه منظره ای پانوراما ایجاد می کند.

بنای آن با توجه به معماری، نقاشی، کاشی کاری، اسکنه، سنگ نگاره و توری، شاهکار دوران قاجار به شمار می رود. این عمارت یک ساختمان سه طبقه با سقف فلزی است. رواقی در جلوی بنا قرار دارد که دارای سقفی مسطح است که توسط دو ستون نگه داشته شده است. هفت کاشی رنگی در سرتاسر بنا به کار رفته است که صحنه هایی از داستان های ملی و مذهبی ایرانیان را نشان می دهد. ستون های بنا با تخته های یکپارچه گندمک به ارتفاع بیش از دو متر پوشانده شده است که بر روی آن اشعاری از اهالی ادب ایران حافظ، سعدی و شوریده شیرازی حک شده است.

چشم انداز پانورامای باغ، عطر گل ها، منظره ای باشکوه. درختان کهنسال سرو و عظمت بناهای باستانی بازدیدکنندگان را از سراسر جهان مسحور می کند و اینها از دلایلی است که این باغ بی نظیر به یکی از پربازدیدترین جاذبه های شیراز تبدیل شده و تقریباً در برنامه سفرهای تمام سفرهای ایران گنجانده شده است. تورها از بازدید خود از یکی از باشکوه ترین و زیباترین باغ های ایرانی روی زمین لذت ببرید.

در باغ ارم شیراز چه کنیم

چه کسی پیاده روی دوست داشتنی در اطراف درختان بلند را دوست ندارد در حالی که نسیم تازه خنک پوست را لمس می کند؟ در حالی که از صدای عبور آب از رودخانه در کنار خود لذت می برید و در آن واحد عطرهای مختلف گل را استشمام می کنید، به اطراف توجه کنید و گونه های متعددی از گیاهان و درختان را از سراسر جهان خواهید دید که در اینجا جمع شده اند. بازدید از سرو 75 متری را فراموش نکنید.

این بلندترین درخت سرو شیراز است. پس به قیمت بلیط  باغ ارم شیراز فکر نکنید. در قسمت‌های مختلف باغ می‌توانید بخش‌های مختلفی از جمله گیاهان تزئینی و درختان با گل‌های زیبا مانند یاس زرد، گل‌های گوجه‌فرنگی، گل‌های هلو، گل‌های طاووس و شکوفه‌های ژاپنی را مشاهده کنید. همچنین درختان میوه زیادی در اطراف شما وجود دارد. با این حال، یکی از بهترین قسمت های این باغ گیاه شناسی، بخش رز است. با بیش از 200 گونه گل رز در این باغ تصور حضور در بهشت اغراق نیست.

در باغ ارم شیراز علاوه بر تماشای درختان و گیاهان، کارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید. می توانید سعی کنید مانند یک محلی لباس بپوشید و عکسی به یاد ماندنی از خود با چشم انداز باغ بگیرید. همچنین در حیاط مغازه کادو فروشی وجود دارد که می توانید از شیراز سوغاتی و صنایع دستی بخرید. در نهایت، یکی از بهترین کارهایی که می توانید در باغ ارم شیراز انجام دهید، امتحان فلوده شیرازی خوشمزه است! به خصوص اگر در تابستان به این مکان می روید و فراموش نکنید که شیراز به فالوده با طعم بهار نارنج معروف است، پس هرگز این تجربه را از دست ندهید.

موقعیت و آدرس باغ ارم شیراز

باغ ارم در یکی از بهترین محله های شهر قرار دارد. ممکن است کمی از مرکز شهر دور باشید، اما دسترسی آسانی به جاذبه های دیگر مانند بلوار چمران، باغ عفیف آباد و دروازه قرآن وجود دارد. پس برای یافتن آدرس باغ ارم شیراز نگران نباشید مسافت های دیدنی های این شهر زیاد نیست و تنها یک تاکسی مشکل شما را با یک ربع ساعت رانندگی حل خواهد نمود. بعد از رسیدن به یک باغ ایرانی زیبا و دیدن شکوه و جلال آن قیمت ورودی باغ ارم شیراز چندان اهمیتی نخواهد داشت. برای اطلاع از ساعات کاری با تلفن باغ ارم شیراز تماس بگیرید. 07132272538

در نزدیکی باغ ارم شیراز کجا غذا بخوریم

بعد از یافتن آدرس باغ ارم شیراز به دنبال خوشمزه های اطراف آن باید گشت! اگر بعد از بازدید از چنین باغ باشکوهی احساس گرسنگی کردید، می توانید با یک غذای خوشمزه ایرانی از خود و سایرین پذیرایی کنید. رستوران های متعددی در اطراف شما وجود دارد. رستوران خان، رستوران روت، رستوران بل پارسی، رستوران فیش اند چیپس و رستوران بهاران از انتخاب های شما هستند.

محل اقامت در نزدیکی باغ ارم شیراز

اگر به دنبال اقامت در نزدیکی باغ ارم شیراز هستید، این گزینه ها می توانند برای شما مفید باشند: هتل پارس، هتل بین المللی ستارگان و هتل هما. اگر می خواهید در اقامتگاه های مقرون به صرفه بمانید، پیشنهاد می کنیم به صفحه ما سری بزنید: رزرو تور شیراز از تهران ، رزرو تور شیراز از مشهد ، رزرو تور شیراز از اصفهان

4/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.