معرفی کامل فرهنگسرای بهشت مشهد 1402

0

مشهد پایتخت معنوی ایران، شهری سیاحتی معنوی است که با وجود بارگاه مطهر امام رضا علیه السلام سالانه جمعیت زیادی از زائرین را در خود جای میدهد. شاید فکر کنید که این شهر تنها جاذبه های مذهبی برای دیدن دارد اما اگر سری به مشهد بزنید خواهید دید که جاذبه های تفریحی، تاریخی و هیجان انگیز زیادی منتظر شما هستند.

یکی از مکان های دیدنی مشهد که تاریخ را برای شما مرور میکند و میتوانید با فرهنگ مردم مشهد بیشتر آشنا شوید فرهنگسرای بهشت مشهد است. اما چرا این مکان به جاذبه ای دیدنی تبدیل شده است؟ مگر چه چیزی را برای نمایش ارائه میدهد؟ در ادامه مجله سفرآس 24 با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

فرهنگسرای بهشت مشهد؛ فرصتی برا آشنایی و زنده نگه داشتن فرهنگ بومی

آسیاب بادی فرهنگسرای بهشت مشهد

فرهنگسرا هایی مانند فرهنگسرای بهشت مشهد در راستای اهمیت پایداری و اهداف هویت فرهنگی مردمان یک منطقه و یا کشور ساخته میشوند و میشود گفت وجود چنین مکان های فرهنگی ای برای شهر ضرورت به حساب می آید.

در سال 1982 نشستی در یونسکو برگزار شد که هویت فرهنگی را کانون مرکزی شخصیت فردی و جمعی محسوب کرد. به 3 دلیل زیر داشتن هویت فرهنگی و وجود فرهنگسراها از واجبات برای هر منطقه و شهر است:

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
  • ایتان استاد روانشناسی دانشگاه جنواای سوئیس اینگونه بیان میکند که در زندگی هر انسانی، مولفه های هویت فرهنگی تاثیر بسیار زیادی را میتواند ایفا کند.
  • هویت فرهنگی یک ملت حاصل خودآگاهی و اطلاعات آن ها نسبت به تجربه های فرهنگی آن جامعه که در طول تاریخ و زمان شکل گرفته است.
  • هویت فرهنگی به عنوان امری پایدار در زندگی انسان ها است که در کمال یافتن انسان و رشد و ترقی درجه های مختلف یک جامعه نقش مهمی را ایفا می کند. این هویت عامل پیروزی یک ملت در سراسر جهان و اتحاد قلبی افراد جامعه است. از همین رو وجود فرهنگسراهایی مانند فرهنگسرای بهشت مشهد ضروری به نظر میرسد.

آشنایی با فرهنگسرای بهشت مشهد

فرهنگسرای بهشت مشهد از جمله بناهای تاریخی و دیدنی منطقه سراب مشهد است. این فرهنگسرا به قدری معتبر هست که در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و سالانه افراد زیادی برای بازدید آن به منطقه سراب مشهد میروند. پیشینه 80 ساله فرهنگسرای بهشت مشهد باعث شده است تا این مکان به یکی از قدیمی ترین فرهنگسراها که نشان دهنده فرهنگ مردم مشهد و کشور است، تبدیل شود.

این بنا متعلق به دوران پهلوی اول است و تقریبا در آن زمان بنا شد. شاید جالب باشد که بدانید این بنا که امروزه به عنوان فرهنگسرای بهشت مشهد از آن یاد میشود در ابتدا مدرسه مستوفی بوده است که به عنوان محلی برای آموزش دانش اموزان استفاده میشد، سپس در سال 1383 تغییر کاربری داد و به فرهنگسرای بهشت مشهد مبدل گشت.

در فرهنگسرای بهشت مشهد به دنبال چه چیزی باید باشیم؟

فرهنگسرای بهشت

اگر در تور زمینی مشهد از اصفهان برایتان سوال شده است که چه چیزی را میتوان در این فرهنگسرا دید و آموخت باید بگوییم که میتوانید این مکان را به عنوان کانون مشهد شناسی در نظر بگیرید؛ در واقع این مکان برای آشنایی بیشتر مسافران و زائران با حرم مطهر و ابنیه های تاریخی مشهد بنا شده است.

مهم ترین چیزهایی که میتوانید در فرهنگسرای بهشت مشهد با آن آشنا شوید فرهنگ شهری مشهد است؛ به عبارتی تمامی اتفاقات مهم تاریخی در دوران های مختلف، مفاخر شهر و حرکات و رفتارهایی که باعث ایجاد هویت فرهنگی میشد، تماما در این فرهنگسرای بهشت مشهد قابل مشاهده است.

میتوان گفت این فرهنگسرا جنبه هنری نیز دارد، از ساختمان قدیمی با شیشه های رنگی زیبا آن که بگذریم به طرح های زیبای داخلی آن میرسیم. طرح هایی مانند هفت خان رستم و سهراب، بازارهای قدیمی مشهد، نمایشگاه منظومه شمس، تابلو برجسته و سفالی در این نمایشگاه خودنمایی میکنند.

مهم ترین هدف ایجاد فرهنگسرای بهشت مشهد چیست؟

مهم ترین هدف ساخت فرهنگسرای بهشت مشهد معرفی شخصیت های برجسته و مفاخر مشهد است. در واقع اگر سری به این مکان بزنید با تمامی افرادی که باعث سربلندی مشهد شده اند در یک نگاه آشنا خواهید شد! در بخش پارک سرای مفاخر میتوانید با افراد مشهور و سرگذشت آن ها به خوبی آشنا شوید.

در این بخش از فرهنگسرای بهشت مشهد میتوانید قسمت های مختلفی همچون حدیث نامداران، منظومه عشقو داستان های شاهنامه را مشاهده کنید. هر یک از این سه بخش را مختصرا توضیح خواهیم داد.

بخش منظومه عشق

 در این قسمت از فرهنگسرای بهشت مشهد میتوانید تاریخ معاصر کشور را از زمان رضا خان و کشف حجاب تا 8 سال دفاع مقدس، در یک نگاه ببینید. هیچ جایی به اندازه این قسمت دید کلی درباره تاریخ معاصر به شما نمیدهد!

بخش حدیث نامداران

در این بخش شخصیت های فرهنگی و ادبی مهم شهر مانند شاعر بزرگ حکیم ابو القاسم فردوسی و جمعی دیگر از نامداران مشهد، معرفی شده اند و میتوانید با هر یک به خوبی آشنا شوید.

داستان های شاهنامه

 این بخش میتواند جذاب ترین قسمت برا شما و فرزندانتان باشد. جذابیت شاهنامه بر کسی پوشیده نیست و همواره داستان های آن سینه به سینه در نسل های مختلف نقل محافل بوده است. در این بخش از فرهنگسرای بهشت مشهد قسمت هایی از داستان های جذاب شاهنامه را مرور خواهید کرد.

نمایشگاه تصاویر فرهنگ عامه

تصاویر فرهنگ عامه

در تور مشهد از تهران ابتدا که وارد فرهنگسرای بهشت مشهد میشوید با نمایشگاه تصاویر فرهنگ عامه مواجه خواهید شد. در این قسمت میتوان 4 تابلو مشاهده کرد که هر یک بیانگر بخشی از فرهنگ مردمان این شهر است. محتوای تابلو ها شامل: گویش مردم، ظروف سنگی، نوشیدنی‌ها، دمنوش‌ها و سفال‌هاست.

نمایشگاه آداب و رسم های رایج مشهد

در این بخش از فرهنگسرای بهشت مشهد میتوانید با آداب و رسوم جالبی که این مردم دارند بیشتر آشنا شوید. در این قسمت تابلوهای سفالی را خواهید دید که محتوای آن ها شرح آداب رسومی همچون زیارت کردن، عزاداری های مردم مشهد، چراغ برات( روز خیرات برای اموات و زیارت قبور آن ها)، شب چله، آداب پهلوانی و جشن باستانی نوروز، میباشد.

هم تفریح و هم آموزش

کلاس های فرهنگسرای بهشت مشهد

شاید جالب باشد در سفرآس 24 به شما بگوییم که کلاس های مختلفی در فرهنگسرای بهشت مشهد برگزار میشود. برا اطلاع بیشتر از این کلاس ها میتوانید وارد نمایشگاه گذری در بهشت این فرهنگسرا شوید و در خصوص این کلاس ها و زمان و نحوه برگزاری آنها سوال بپرسید.

نمایشگاه بازار قدیم مشهد

در مجاورت فرهنگسرای بهشت مشهد بازاری قدیمی از مشهد قرار دارد که در این بخش از فرهنگسرا به خوبی با آن اشنا میشوید. بازارها نماد هویت فرهنگی یک شهر و مردمان آن است و با گشت و گذار در این بخش میتوانید بیشتر به هویت فرهنگی مشهدی هاپی ببرید.

از دیگر جذابیت های این بخش این است که میتوانید با 14 تا از قدیمی ترین مشاغل مشهد آشنا شوید و از موضوعاتی همچون رزق و روزی حلال، امثال الحکم، ضرب‌المثل‌های قدیمی، ظرافت‌های کار در بازار و روابط میان مشتری و کاسب بیشتر آشنا شوید.

و در پایان

نمایی زیبا از فرهنگسرای بهشت مشهد

فرهنگسرای بهشت مشهد بهترین مکان برای شمایی است که به عنوان مسافر و زائر به مشهد ورود پیدا کرده اید! در این نمایشگاه تاریخی میتوانید علاوه بر گرفتن عکس هایی فوق العاده به طور مفصل با فرهنگ میردم این شهر اشنا شوید. معرفی افراد شاخص شهر و شعرا نکته دیگری است که با گشت و گذار در این فرهنگسرا میتوانید به آن پی ببرید. اگر به مشهد سفر کردید و یا شهروند مشهد هستید بد نیست یک بار به این مکان سر بزنید و از دیدنی های آن لذت ببرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.