خانه غفوری مشهد کجاست؟ آدرس + توضیحات

0

خانه غفوری مشهد : مشهد یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ایران و دومین شهر پرجمعیت کشور است که به عنوان مرکز استان خراسان رضوی در شمال شرق کشور واقع شده است. این شهر چند سال پیش به عنوان پایتخت معنوی ایران انتخاب شد. مشهد همواره به عنوان شهری مذهبی شناخته می شود و هر ساله میلیون ها زائر داخلی از جمله مسافرین تور مشهد و سایر کشورهای مسلمان به حرم امام رضا (ع) مشرف می شوند.

به دلایل دیگر سفر به مشهد را پیشنهاد می کنیم زیرا با وجود جنبه مذهبی آن یعنی حرم مطهر، امروزه دیگر فقط یک مقصد زیارتی نیست. طبیعتی دیدنی در اطراف شهر و همچنین جاذبه های فراوانی مانند باغ ملک آباد، روستای کنگ، جاده کلات، خانه ملک، خانه غفوری مشهد، خنجر خانه، آرامگاه فردوسی و برخی از شهرهای نزدیک مشهد مانند نیشابور که در آن آرامگاه های مختلفی نیز قرار دارد، وجود دارد.

مشهد؛ شهر تاریخ و معنویت

خانه غفوری مشهد

وجود مکان های تاریخی مانند خانه غفوری مشهد همواره مشهد را به یکی از دیدنی ترین شهرهای ایران تبدیل کرده است. در واقع بر خلاف تصور عموم مشهد نیز یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین شهرهای ایران است که با جای دادن بناهای قدیمی و با شکوهی همچون خانه غفوری مشهد، در لیست تاریخی ترین شهرهای ایران قرار دارد.

خانه غفوری مشهد؛ قدمت و زیبایی در یک نگاه

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

از معماری با شکوه این بنای تاریخی در مشهد مقدس و تزیینات به کار رفته در ساخت آن میتوان اینگونه برداشت که خانه غفوری مشهد. خانه ای مجلل برای سکونت افراد اشرافی تدارک دیده شده بود. خانه غفوری مشهد مربوط به دوره ی قاجار میباشد.

خانه غفوری با معماری سنتی و زیبای ایرانی و تزیینات خارقالعاده اش توجه تمامی بازدید کنندگان را جلب میکند.هنگامی که از بیرون به این خانه مینگرید ممکن است به نظر نرسد که درون این خانه چقدر شگفت انگیز است اما در زمان بازدید باید حتما داخل خانه رو مشاده کرد تا به هنر ساخت و تزیین آن پی برد.

[irp posts=”4570″]

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

قدمت خانه تاریخی غفوری مشهد حدود 150 سال میباشد. هنگام قدم زدن در این خانه اجر های سفالی قدیمی زیبا و حوض بزرگ آن در مرکز حیاط شمارا شگفت زده میکند.

سازنده و مالک خانه غفوری مشهد همچنان گم نام میباشد و هیچکس دقیق نمیداند چه فردی این خانه را ساخته ولی طبق گفته های مردم این خانه توسط یهودی ها بنا و نگهداری شده است. خانه غفوری از ابتدای ساخت تا سال 1360 به عنوان خانه مسکونی بوده و افراد زیادی در آن زندگی میکردند. و پس از آن حدود 18 سال متروکه بوده است.

یکی دیگر از دلایل شهرت این خانه چاه آب در وسط حیاطش بوده که یکبار خشک شده ولی دوباره در زمان حال پر آب شده است. شاید همین زیبایی ها باعث شود در طی مسافرت خود در تور مشهد از کرمانشاه به سر زدن به این خانه تاریخی فکر کنید.

در اوایل انقلاب قسمتی از خانه غفوری تجاری بوده و به دلیل نزدیک بودن به حرم امام رضا و مرکز شهر از رونق بسیار خوبی بهرمند بوده است و بعد ها به عنوان سفره خانه و مهمان سرای کوچکی مورد استفاده قرار گرفته بود.

خانه ی تاریخی غفوری معماری بسیار زیبایی دارد و با اینکه خیلی قدیمی است ولی هنوز زیبایی خودش را دارد.کاشی کاری های سنتی بصورت منظم و یا نامنظم با رنگ های مختلف و آجر های زیبایی که می درخشند از شگفتی های این بنای تاریخی هستند.

خانه غفوری در محل عیدگاه یکی از کهن ترین مناطق شهر مشهد میباشد که با مساحتی تقریبا 300 متر ساخته شده است که نقشه ای آن بطور مستطیل شکل است و در پشت اتاق ها مغازه هایی وجود دارد و در بالای پلکان ها اتاق بزرگ و محل پذیرایی قرار دارد.

بنا خانه غفوری در دو طبقه ساخته شده به طوری که از روی آن میتوان حرم امام رضا را مشاهده کرد و مصالح بسیار با کیفیت و ساخت دقیقی دارد.

سیری در خانه غفوری مشهد

هنگامی که از ضلع جنوب غربی خانه غفوری مشهد وارد این بنا میشوید با راهرویی طویل رو به رو میشوید که به گوشه ضلع غربی متصل میشود.

میتوانید قسمت های مختلف اندرونی، بیرونی، نوکر نشین، کلفت نشین، درشکه خانه و هشتی را به خوبی در خانه غفوری مشهد مشاهده کنید.

در نمای شمالی طبقه اول خانه غفوری مشهد با زمین صافی مواجه خواهید شد که در گذشته حوض خانه ای در آن قرار داشت اما با گذشت زمان حوض خانه تخریب و زمین صاف شده است. در کنار این فضای حوض خانه اتاقی وجود دارد که در حال حاضر به کاربری انباری در آمده است.

آدرس خانه غفوری کجاست؟

آدرس خانه غفوری مشهد

ادرس خانه غفوری بصورت دقیق در خیابان نواب صفوی. کوچه عباسقلی خان.کوچه مسجد محمدیه.انتهای کوچه.پلاک 85 واقع شده است. نحوه دیگر دسترسی به این محل از طریق خیابان امام رضا.کوچه شهید طاووسی.کوچه محمدیه. انتهای کوچه. پلاک 85 میباشد.

جانی دوباره به خانه غفوری مشهد

خانه تاریخی غفوری مشهد با پنجره های فیروزه ای رنگ منحصر به فردش به دلیل قدمت زیادی که دارد متاسفانه در طی سالیان دچار تخریب هایی شدید و جزئی شده است. تزیینات نمای خانه غفوری بسیار زیبا و ارزشمند هستند از این رو مسئولین به مرور زمان به فکر مرمت و محافظت از این بنای تاریخی افتادند و اقداماتی را در راستای بازسازی این خانه انجام دادند. میتوانید با دریافت فایل های پلان خانه غفوری مشهد از سایت های مختلف از معماری و نحوه مرمت آن بیشتر مطلع شوید.

اهمیت حفظ و نگهداری از خانه غفوری مشهد

 مکان های میراثی به گردشگری ارزش می دهند. مسافران از مشهد دیدن می کنند تا بتوانند مکان های تاریخی مانند خانه غفوری مشهد را از نزدیک ببینند. آنها می خواهند آنچه را که در مورد آن خوانده اند تجربه کنند. آنها ممکن است از جاذبه های مختلف بازدید کنند، اما اغلب مکان های میراثی جزو فراموش نشدنی بازدیدهای مسافران تور مشهد است.

بازدید از یک مکان میراثی مانند خانه غفوری مشهد می تواند شما را به دوران گذشته بازگرداند. شما می توانید یاد بگیرید که اوضاع در آن زمان چگونه بود. حتی جاذبه هایی دارند که می توانید در یک دوره زمانی خاص زندگی را تجربه کنید.

مکان های تاریخی باعث ایجاد شغل می شود. این مکان ها نیاز به نگهداری و راهنمای تور دارند. شما با حمایت از مکان‌هایی مانند خانه غفوری مشهد به فرصت‌های شغلی بیشتری کمک می‌کنید. شما همچنین می توانید به جلوگیری از تخریب چنین ساختمان هایی نیز کمک کنید.

کشف فرهنگ از طریق مکان های تاریخی مانند خانه غفوری مشهد

بهترین راه برای یادگیری در مورد یک شهر از طریق فرهنگ آن است. به دلیل وجود این مکان های غنی از میراث و تاریخ، می توانید چیزهای زیادی در مورد یک مکان بیاموزید. مکان های تاریخی ای وجود دارد که دارای نمایش اسلاید یا پلاک هایی هستند که در مورد آن مکان صحبت می کنند. می‌توانید آن‌ها را مرور کنید تا ببینید قبلاً اوضاع چگونه بود. برخی نیز عکس هایی برای نشان دادن دارند.

[irp posts=”5754″]

برای کودکان نیز بازدید از این مکان ها هیجان انگیز است، به خصوص زمانی که داستان ارواح وجود دارد! این جاذبه ها در دوره های گذشته به وفور یافت می شوند. این ساختارها به یک مکان شخصیت می بخشند. به عنوان مثال، وقتی به مشهد فکر می کنید، احتمالاً آن را با حرم و مکان های دیدنی و تاریخی آن مجسم میکنید. مردم با جاذبه های یک شهر آشنا می شوند که باعث محبوبیت بیشتر آن می شود.

در نهایت

خانه تاریخی غفوری مشهد

سفر به مشهد همواره مملو از جاذبه های دیدنی و گذراندن اوقاتی خوش در مکان های تفریحی و تاریخی بوده است. اگر قصد سفر به پایتخت معنوی ایران را دارید بد نیست تا سری به مکان های ارزشمند و زیبای تاریخی مانند خانه غفوری مشهد بزنید تا بیش از پیش با فرهنگ غنی و کهن مردمان این شهر آشنا شوید.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.