مسجد گوهرشاد؛ جاذبه ای مذهبی در دل بارگاه منور رضوی

مسجد گوهرشاد مشهد

یکی از جاذبه های زیارتی مشهد مسجد گوهرشاد است که خود در دل بزرگ ترین جاذبه زیارتی این شهر یعنی حرم رضوی قرار گرفته است. این مسجد یک بنای سنتی است که به دستور گوهرشاد همسر شاهرخ تیموری احداث شده است. محل بنای این مسجد قسمت جنوبی حرم است و شما پس از زیارت امام هشتم (ع) می توانید از این بنا نیز دیدن نمایید.

مشهد در نظر مسافران خود به عنوان شهری مقدس و زیارتی شناخته می شود. اگر چه این شهر در حال حاضر می تواند برای سیاحت نیز مقصد مناسبی باشد اما هنوز هم برخی سفر به آن را تنها به انگیزه زیارت انتخاب می کنند. مشهد عنوان پایتخت معنوی ایران را به سبب وجود بارگاه منور رضوی کسب کرده است و به برکت وجود همین بنا شهری زیارتی خوانده می شود.

در واقع اصلی ترین جاذبه در شهر مشهد یک جاذبه زیارتی است که نام مشهد با آن پیوند خورده است. اما در کنار این بنای مقدس این شهر جاذبه های زیارتی دیگری را نیز در خود جای داده است. بناهایی چون مساجد، مقبره های عارفان، امام زاده ها و غیره. این بناها در مشهد بسیارند و از آنجا که برخی از آنها در جوار حرم مطهر قرار دارند دسترسی به آنها بسیار راحت است.

یکی از این جاذبه های زیارتی که به نوعی می توان آن را به سبب سبک خاص معماری جاذبه تاریخی نیز خواند مسجد گوهرشاد است. این مسجد گوهر شاد در درون بنای بارگاه رضوی قرار دارد و شما در کنار زیارت امام رضا (ع) می توانید فرصت بازدید از این مکان را نیز داشته باشید.  همواره جمع زیادی از مسافران و مجاوران چه برای مراسم مذهبی و چه برای تماشای معماری اصیل ایرانی در این مسجد با شکوه حضور دارند.

داستانی عاشقانه- عارفانه از ساخت مسجد گوهرشاد

ساخت این مسجد  گوهر شاد داستانی جذاب دارد که شنیدنش خالی از لطف نیست. گوهرشاد، همسر شاهرخ تیموری اندیشه ساخت مسجدی در کنار حرم رضوی را در سر داشت. هنگامی که می خواست این اندیشه را عملی کند به کارگران و معماران مژده مزد دوبرابری را داد به شرط اینکه با رعایت موازین اخلاقی به ساخت مسجد مشغول شوند.

بد خلقی نکنند، با وضو مشغول به کار شوند، برای حیواناتی که مصالح را حمل می کنند آب و علوفه کافی قرار دهند و با خوش رویی کار خود را انجام دهند.

روزی که گوهر شاد برای سرزدن به کارگران به مسجد رفت ناگهان بادی نقابش را کنار زد و یکی از جوانان کارگر در یک نگاه عاشق گوهرشاد شد. عشقی که او را بیمار و خانه نشین کرد. گوهرشاد با اطلاع از غیبت و بیمار شدن او به عیادتش رفت. حال جوان روز به روز بدتر می شد تا اینکه مادرش تصمیم گرفت همه چیز را برای شاهزاده خانم تعریف کند.

گوهرشاد با شنیدن این ماجرا شرطی برای جوان گذاشت. او گفت در مسجد تازه بنا شده چهل رو معتکف شو و تنها به عبادت و راز و نیاز با خداوند مشغول باش. پس از آن می توانی مرا به دست آوری.

جوان گفت چهل سال هم باشد برای رسیدن به شما معتکف می شوم. جوان چهل روز در مسجد معتکف شد و رفته رفته در این چهل روز به معنای حقیقی عشق پی برد. هنگامی که گوهرشاد پس از چهل روز کسی را نزدش فرستاد تا برای ازدواج آماده باشد، جوان گفت: عشق تو مرا چهل روز در گوشه مسجد نشاند تا عشقی آسمانی را نصیبم کند.

من اکنون دیگر نیازی به ازدواج با گوهرشاد ندارم زیرا عاشق خالق گوهرشاد شده ام. این داستان به اشکال مختلف روایت شده است و مثل اغلب روایت های تاریخی  تطبیق دقیق آن با واقعیت نامعلوم است.  برای اقامت در مشهد بهترین اقامتگاه ها در اختیار شماست. یکی از این بهترین ها هتل قصر طلایی است که در موقعیتی نزدیک به حرم میزبان شما خواهد بود.برای رزرو تور های مشهد از کرمانشاه از  سایت سفر آس 24 اقدام نمایید .

شاهکاری به جا مانده از معماری ایرانی

مسجد گوهرشاد جاذبه ای مذهبی است که می توان آن را جاذبه ای تاریخی نیز قلمداد کرد. عنوان جاذبه تاریخی برای این مسجد مربوط به سبک معماری خاص این بناست. این مسجد به شیوه چهار ایوانی ساخته شده  و انواع کاشی کاری ها و خطوط و گچ بری های آن معماری اصیل ایرانی را در دوره تیمویان نمایش می دهد.

شبستان های زیبا در میان چهار ایوان صحن مسجد گوهر شاد جذابیت خاصی به آن بخشیده است. استفاده از رنگ های آبی و زرد علاوه بر نمایش هنر اسلامی، بنایی بسیار زیبا را در برابر شما قرار می دهد.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.