راهنمای گرفتن ویزا عراق و انواع آن

ویزای عراق
0

عراق سالانه پذیرای زائران و گردشگران فراوانی از نقاط مختلف جهان، علی الخصوص ایران است. به غیر از زمان پیاده روی اربعین که مشمول معافیت ویزا خواهد بود، در سایر شرایط برای ورود به این کشور نیاز به گرفتن ویزا عراق دارید. اگر برای اخذ ویزا عراق و اطلاعات مربوط به آن، خواهان دریافت اطلاعات بیشتر هستید، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

انواع ویزای عراق

برای مسافرت به کشور عراق، با توجه به زمان و دلیل سفرتان، می‌توانید نسبت به دریافت انواع ویزای این کشور اقدام کنید. گرفتن ویزا عراق دارای انواع و شرایط مختلف است. ویزای این کشور علاوه بر طبقه بندی کوتاه و بلند مدت، به دو شکل انفرادی و گروهی نیز قابل دریافت است که به صورت مجزا در مورد هر یک صحبت خواهیم کرد:

ویزای کوتاه مدت عراق

ویزای کوتاه مدت که در شرایط سفر زیارتی و سیاحتی به این کشور صادر می گردد و به دو شکل زیر است.

  • ویزای انفرادی: ضمن تکمیل فرم درخواست ویزا، می توانید با تحویل مدارک مورد نیاز به سفارت عراق در ایران، نسبت به دریافت آن اقدام کنید.
  • ویزای گروهی: این ویزا به شکل گروهی صادر می گردد و میتوان بدون حضور هر یک از متقاضیان، اقدام به دریافت آن کرد. در واقع یک نفر به عنوان نماینده کاروان، میتواند مدارک اعضا را جمع آوری و به کارگزاری امور زیارتی تحویل دهد. در این روش باید مدارک تمام اعضا کامل باشد و در غیر این صورت تمام اعضاء دچار مشکل خواهند شد.

ویزای بلند مدت عراق

ویزای بلند مدت که برای شرایط کاری و حضور بیش از یک ماه صادر میشود و دارای دو نوع است.

  • ویزای اعتیادیه: این ویزا مخصوص سفرهای کاری و تجاری به این کشور بوده و مدتی سه ماهه دارد. فردی که این ویزا را در اختیار میدارد، فقط یک مرتبه در این مدت حق ورود و خروج خواهد داشت.
  • ویزای متعدده: این ویزا بلند مدت عراق برای افرادی صادر میشود که خواهان سفرهای متعدد کاری و تجاری به این کشور هستند. اعتبار این ویزا در مدت سه و شش ماهه یا یک ساله متغیر است و هم چنین محدودیت ورود و خروج ندارد.

اغلب افراد تابعه ایران که دارای ویزای متعدده کشور عراق هستند به دفعات علاوه بر دریافت بلیط هواپیما تهران نجف، همواره بلیط هواپیما نجف تهران را نیز برای بازگشت به کشور رزرو می‌کنند.

هزینه ویزا عراق

هزینه گرفتن ویزا عراق بستگی به نوع آن دارد. در واقع این که ویزای شما با چه هدفی دریافت شده، تعیین کننده مبلغی است که بابت آن قرار است پرداخت کنید. در حال حاضر ویزا عراق ۱۴۰۱ رایگان است اما می‌تواند در سالهای آتی به همین منوال باقی بماند یا برای آن نیز مبلغی تعیین شود. لازم به ذکر است که ثبت نام در سامانه سماح برای شما دربرگیرنده‌ی هزینه اندکی است که بیمه، هلال احمر و خدمات ثبت نام دریافت می‌گردد.

صدور ویزا عراق

برای گرفتن ویزای عراق میتوانید از دو روش اقدام کنید:

  • اگر میخواهید سفر زیارتی یا سیاحتی داشته باشید، می‌باید در سامانه سماح ثبت نام کنید. فرقی نمی‌کند که قصد شما سفر انفرادی است یا گروهی، قدم اول پر کردن درخواست پذیرش از طریق این سامانه است. پس از آن مدارک لازم را به سامانه سماح تحویل دهید. پس از تکمیل مدارک، این مجموعه اطلاعات را به سفارت عراق ارائه داده و منتظر جواب نهایی خواهد ماند.
  • اما اگر قصد حضور تحصیلی، کاری و موارد این چنین دارید، لازم است با مدارک مورد نیاز به سفارت عراق در ایران مراجعه کرده و ضمن ثبت نام ویزا عراق نسبت به تکمیل فرایند آن اقدام کنید. در صورت قبولی مدارک، مصاحبه و نبود مشکل، ویزای شما صادر خواهد شد.  

ویزا عراق اربعین یا سماح

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

همان گونه که واقف هستید، سالانه در ایام منتهی به اربعین حسینی(ع) ، مسلمانان زیادی قصد تشرف به حرم این امام بزرگوار را دارند. در چندین سال گذشته، هر فرد مسافر به عراق در این ایام نیز می بایست، ویزا اخذ می‌کرد. اما از سال ۱۳۹۸ به بعد، در مراسم با شکوه پیاده روی اربعین، کشور عراق این محدودیت را لغو کرد. در واقع ورود به خاک این کشور در اربعین بدون ویزا نیز ممکن شد. به یاد داشته باشید که به جای دریافت ویزا عراق، باید در سامانه سماح ثبت نام کنید.

اگر می پرسید سامانه سماح چیست؟ در واقع سماح برگرفته شده از «ساماندهی مشتاقان ایام حضور» در عتبات عالیات است. این سامانه تحت مدیریت سازمان حج و زیارت بوده که به نیت کسب روادید کشور عراق جهت زوار ایام اربعین راه‌اندازی شده است. برای ثبت نام در این سامانه میبایست دفتر خدمات زیارتی نزدیک به خود را جست و جو نموده و به همراه مدارک مورد نیاز از جمله عکس، پاسپورت معتبر و مدارک هویتی مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای عراق

·     فرم تکمیل شده درخواست ویزا

·     پاسپورت با حداقل اعتبار تعیین شده

·     عکس جدید و پاسپورتی از فرد متقاضی

·     مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی

·     رضایت نامه خروج برای بانوان متاهل و فرزندان زیر هجده سال

·     قرارداد تجاری از شرکت عراقی

·     گواهی اشتغال به تحصیل یا کار

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

·     گواهی و بیمه‌ی سلامت پزشکی

برای سفر به عراق ویزا لازم است؟

سفر به عراق همواره می‌تواند با توجه به مقاصد مختلف صورت بگیرد. علاوه بر این نوع و زمان سفر شما به این کشور نیز اعلام می‌کند که برای سفر به عراق ویزا لازم است یا خیر. به عنوان نمونه قطعا مسافران و دارندگان بلیط هواپیما مشهد نجف می‌بایست همراه با ویزای عراق، کشور ایران را ترک کنند. اما زائران پیاده در روز اربعین می‌توانند بدون ویزا از مرز این کشور عبور کنند.

ویزا عراق در فرودگاه نجف

طبق تفاهم نامه میان جمهوری اسلامی ایران و کشور عراق، پیش از سفر می بایست نسبت به گرفتن ویزا عراق اقدام کنید. طبق همین توافق دیگر امکان صدور ویزا در فرودگاه امام خمینی و نجف ممکن نخواهد بود. در ادامه اطلاعیه اینگونه ذکر شده که مسافران و زائران برای پیشگیری از هرگونه سودجویی در ارتباط با خرید بلیط هواپیما نجف مشهد و بالعکس باید از سایت‌ها و آژانس‌های مورد تایید سازمان هواپیمایی کشوری، همچون یوتراوز اقدام کنند.

تمدید ویزای عراق

اگر ویزای عراق شما دارای اعتبار نباشد، باید حتما برای تمدید به کنسولگری عراق مراجعه نمایید. در غیر این صورت همانند یک تکه کاغذ بی ارزش خواهد بود. ویزای عراقی برای تمدید به نوع خود بستگی دارد. به عنوان نمونه ویزای انفرادی این کشور، قابل تمدید نبوده و فقط یک بار با ورود و خروج فعال است.  اما دیگر ویزای عراق می تواند جزو موارد قابل تمدید طبقه بندی شوند.

چکیده…

کشور عراق به دلیل دارا بودن چندین حرم امامان معصوم، همواره مقصد مذهبی ثابتی برای زائران و مسافران تلقی می‌شود. در همین راستا گرفتن ویزا عراق از جمله واجبات محسوب خواهد شد. هر از گاهی سیاستمداران تصمیم می‌گیرن که مرزهای زمینی یا هوایی را بدون ویزا بگشایند، اما ممکن است خیلی زود تغییر هدف دهند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
3.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.