بررسی سیستم بهداشتی در آلمان و مشاغل مورد نیاز در این حوزه

بررسی سیستم بهداشتی در آلمان و مشاغل مورد نیاز در این حوزه
0

چکیده : آلمان یکی از پیشرفته ترین و جامع ترین سیستم های بهداشتی در جهان را دارد که پوشش همگانی و طیف وسیعی از مزایای را برای جمعیت خود فراهم می کند. این سیستم بر چهار اصل استوار است: بیمه اجباری، تامین مالی از طریق حق بیمه، انتخاب آزاد ارائه دهندگان و همبستگی بین بیمه شدگان. اما این سیستم چگونه کار می کند و مشاغل و فرصت های شغلی در این زمینه چیست؟

آلمان یکی از پیشرفته ترین و جامع ترین سیستم های بهداشتی در جهان را دارد که پوشش همگانی و طیف وسیعی از مزایای را برای جمعیت خود فراهم می کند. این سیستم بر چهار اصل استوار است: بیمه اجباری، تامین مالی از طریق حق بیمه، انتخاب آزاد ارائه دهندگان و همبستگی بین بیمه شدگان. اما این سیستم چگونه کار می کند و مشاغل و فرصت های شغلی در این زمینه چیست؟

احتمالا اکثر افراد آلمان را با صنایع فنی قدرتمند آن از جمله ماشین آلات سنگین و خودروسازی می شناسند، اما جالب است بدانید این کشور یکی از پیشرفته ترین و با سابقه ترین سیستم های بهداشت و درمان جهان را در اختیار دارد که همین امر، باعث افزایش مهاجرت به آلمان به خصوص در حوزه بهداشت و سلامت شده است.

سیستم بهداشت و درمان در آلمان شامل دو گروه اصلی بیمه درمانی دولتی (SHI) و بیمه درمانی خصوصی (PHI) می باشد که این دو بیمه به همراه مالیات، منابع تامین مالی سیستم بهداشت آلمان هستند. بیمه های درمانی دولتی حدود 90 درصد از جمعیت را پوشش می دهند و به عنوان شبکه ای از صندوق های بیماری خود گردان سازماندهی شده است که برای جذب اعضای تحت پوشش با یکدیگر رقابت می کنند.

بیمه درمانی خصوصی حدود 10 درصد از جمعیت را پوشش می دهد که توسط حدود 40 شرکت بیمه خصوصی ارائه می شود و اکثرا برای کارمندان دولت، افراد خود اشتغال و افراد با درآمد بالا است. هر دو نوع بیمه طیف گسترده ای از مزایای مشابه را ارائه می دهند که شامل خدمات مراقبت های پیشگیری، درمانی، توانبخشی و مراقبت های بستری طولانی مدت است.

نظام بهداشت و درمان کشور آلمان توسط یک ساختار پیچیده و غیر متمرکز اداره می شود که مسئولیت ها بین سطوح فدرال و ایالتی و نهادهای مختلف شرکت های خود گردان تقسیم می شود. وظایف آن ها به شرح زیر است:

 • وزارت بهداشت فدرال: تنظیم کننده و ناظر اصلی سیستم است که چارچوب قانونی را تنظیم می کند و بر کیفیت و ایمنی مراقبت های بهداشتی نظارت می کند،
 • ایالت ها: مسئول برنامه ریزی، نظارت و تامین مالی امکانات مراقبت های بهداشتی و خدمات بهداشت عمومی و اجتماعی هستند.
 • نهادهای خود گردان: این نهادها مانند کمیته مشترک فدرال، انجمن پزشکان قانونی بیمه سلامت (SHI) و انجمن مرکزی صندوق های بیماری بیمه درمان خصوصی (PHI)، در تعریف مزایا، استانداردهای کیفیت و نرخ پرداخت خدمات مراقبت های بهداشتی نقش کلیدی ایفا می کنند.
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

سیستم بهداشت و درمان در آلمان سطح بالایی از دسترسی، انتخاب و کیفیت را به مراجعان خود ارائه می دهد. آلمان یکی از بالاترین نرخ های امید به زندگی و پایین ترین نرخ مرگ و میر نوزادان در اروپا و همچنین سطح بالایی از رضایت بیماران را در اختیار دارد. مشخصه سیستم بهداشتی این کشور، تفکیک بخش های مختلف خدمات به شیوه های مختلف برنامه ریزی، تأمین مالی و نظارت بر سلامت عمومی، مراقبت های سرپایی، مراقبت های بیمارستانی و مراقبت های طولانی مدت می باشد. این گستردگی چالش هایی را برای هماهنگی و تداوم مراقبت، کیفیت خدمات و کارایی تخصیص منابع ایجاد می کند. برخی از اصلاحات اخیر با هدف رسیدگی به این مسائل از طریق بهبود دسترسی به مراقبت های سرپایی، تقویت تضمین کیفیت در مراقبت های بستری و افزایش هماهنگی مراقبت در بخش ها انجام شده است.

سیستم سلامت نیروی کار بزرگ و متنوعی را به کار می گیرد. این مورد با بررسی آمار سال 2020 که حدود 5.7 میلیون نفر در بخش سلامت شاغل بودند نتیجه می شود. این تعداد معادل 13.6 درصد از کل افراد تحت اشتغال در آلمان و 6.9 درصد از کل جمعیت است. نیروی کار سلامت شامل پزشکان، پرستاران، داروسازان، دندانپزشکان، درمانگران، تکنسین ها، مدیران و سایر متخصصان می باشد. بیشترین کادر بهداشتی را پرستاران و پس از آن پزشکان، داروسازان و درمانگران تشکیل می دهند. نیروی کار بهداشتی توسط قوانین، مقررات و انجمن های حرفه ای مختلفی انتخاب می شود که صلاحیت ها، شایستگی ها و دامنه فعالیت را برای مشاغل مختلف تعریف می کنند. برخی از متداول ترین و پر تقاضا ترین مشاغل در بخش سلامت در آلمان عبارتند از:

 • پزشک
 • پرستار
 • داروساز
 • درمانگر (تراپیست)
 • تکنسین
 • مدیر بهداشت
 • محقق بهداشت
 • مربی بهداشت
این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

نظام سلامت آلمان در سال های آینده با چالش های متعددی مثل پیری جمعیت، شیوع روزافزون بیماری های مزمن، تحول دیجیتالی مراقبت های بهداشتی، تاثیر پاندمی کووید ۱۹ و نیاز به نوآوری و پایداری مواجه است. این عوامل مستلزم تطبیق و توسعه مستمر سیستم بهداشتی و نیروی کار آن است. از همین رو سیستم بهداشت آلمان حساب ویژه ای روی مهاجرت کادر درمان به آلمان از کشورهای مختلف، به ویژه در حوزه های پرستاری، مراقبت های سالمندان، بهداشت عمومی و سلامت دیجیتال باز کرده است.

این ها نمونه هایی از مشاغل و فرصت های شغلی در بخش بهداشت در آلمان است. با این حال، امکانات و مسیرهای بسیار بیشتری برای افرادی که علاقه مند به کار در این حوزه نجات بخش هستند، وجود دارد. بخش سلامت در آلمان دائما در حال تحول و پیشرفت می باشد و با نیازها و انتظارات در حال تغییر جمعیت و همچنین چالش ها و فرصت های زمینه بهداشت جهانی سازگار است. بنابراین، بخش سلامت در آلمان برای کسانی که می خواهند تاثیر مثبتی در سلامت و رفاه مردم و جامعه ایجاد کنند، فرصت های شغلی مناسبی ارائه می دهد.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.