هاستل چیست؟

هاستل
0

از مهم ترین بخش‌های هر سفر که به صورت چند روزه انجام می‌شود؛ انتخاب یک محل مناسب برای اقامت است که معمولاً به ان  اقامتگاه گفته می‌شود.

 از مراکز اقامتی که چند سال است در ایران با استقبال بی نظیر روبرو شده است، هاستل ها هستند. تا قبل از این اکثر مسافران معمولا برای اقامت هتل ها را برمی گزیدند که در برخی از مواقع با قیمت های بسیار بالایی روبرو می‌شدند؛ اما با به وجود آمدن این نوع اقامتگاه در نقطه نقطه ایران و در سراسر دنیا حالا سفر کردن دیگر رویا نیست و شما با کم ترین هزینه می توانید به یک  اقامتگاه ارزان قیمت و مناسب در هر شهری که مد نظرتان هست سفر کنید.

 برای این کار کافی است در بین بهترین هاستل  های ایران آن را که با شرایط شما سازگار تر است را انتخاب کنید. البته به شخصه باید بگویم که طی سال های گذشته هاستل ها پیشرفت چشمگیری کرده اند و ان هم  به دلیل استقبال خیلی زیاد گردشگران از این اقامتگاه ها است.

تاریخچه اولین هاستل در سال ۱۹۱۲ در کشور آلمان تاسیس شد بعد از گذشت بیش تر از صد سال تغییرات خیلی زیادی در ظاهر آن ها و خدماتی که ارائه می داد طرفداران زیادی در کل دنیا پیدا کرد.

 این نوع اقامتگاه در زبان انگلیسی از به وجود آمدن دو کلمه هتل و هاست ایجاد شده است. هاستل  در واقع نوعی از اقامتگاه است که در هر اتاق آن چند تخت قرار گرفته است و این تخت ها به صورت جداگانه اجاره داده می شوند.

 بنابراین یک اتاق این نوع اقامتگاه معمولا بین دو تا ۸ مسافر را می تواند بپذیرد؛ امکانات رفاهی همچون سرویس بهداشتی حمام و آشپزخانه در این ها سلول ها وجود دارد که معمولا به صورت مشترک قابل استفاده هستند.

هاستل  ها توسط گروهی از دوستانی که سفر می کنند یا به واسطه افرادی که توانایی پرداخت هزینه هتل و سوئیت را برای اجاره  کردن ندارند اجاره می‌شود.

 آنچه باعث کم شدن قیمت هاستل در مقایسه با آپارتمان هتل و سوئیت شده است تعداد تخت های قابل اجاره در هر واحد می باشد. هر چقدر تعداد تخت ها بیشتر باشد هزینه آنها کمتر خواهد شد.

انواع اتاق ها در این نوع اقامتگاه ها به صورت کلی به دو نوع خصوصی و مشترک تقسیم‌بندی می‌شوند. اتاق خصوصی برای کسانی هست که می‌خواهند یک حریم خصوصی داشته باشند و نهایتاً یک فرد در این اتاق اقامت می کند.

 هزینه اجاره یک اتاق خواب به مراتب نسبت به اتاق های که مشترک هستند بالاتر می باشد. در اتاق‌های مشترک این نوع اقامتگاه معمولاً ۳ تا ۸ تخت یا در مواقعی ۱۰ تخت هم وجود دارد.قیمت هاستل  بسته به تعداد تخت های آن ها متغیر می شود. اگر می خواهید در سفرهای خود شور و هیجان و وجود  هم اتاقی را تجربه کنید اتاق‌های مشترک می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

انواع تخت ها در هاستل

تخت های این نوع اقامتگاه به صورت تخت های یک طبقه و دو طبقه هستند این موضوع برای ابعاد اتاق و تعداد پذیرش هر اتاق متفاوت می شود.

 اتاق هایی که یک تخته  هستند و معمولا ظرفیت‌های کمتری دارند و اتاق‌هایی که دو تخته هستند ظرفیت های بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. بنابراین اگر از اقامتگاه‌های شلوغ دوری می کنید بهتر است اتاق هایی که تخت های یک طبقه دارند انتخاب کنید.

 تخت معمولا از جنس فلزی و  چوب است  و امکانات آن ها شامل پتو بالش و ملحفه  می باشد. باید توجه کنید که استراحت روی تخت های دو طبقه کار راحتی نخواهد بود و  زمانی که شما خواب  سبکی داشته باشید ممکن است با یک سر و صدای کوچک از خواب بپرید.

ویژگی های هاستل در ایران

برای انتخاب این نوع اقامتگاه  در ایران باید یکسری شرایط را در نظر بگیرید البته در حال حاضر این نوع اقامتگاه ها در شهرهای بزرگی همچون تهران اصفهان کرمانشاه و مشهد و دیگر شهرهای بزرگ راه اندازی شده اند و برای اقامت های کوتاه مدت و بلند مدت می تواند گزینه مناسبی باشد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 اما قبل از رزرو باید ویژگی های آن را مرور کنید. محل قرار گرفتن هاستل در ایران  به لحاظ امکانات شهری و دسترسی به دیگر مرکز خریدو  جاذبه های گردشگری و مرکز حمل و نقل درون شهری و برون شهری می تواند بسیار حائز اهمیت شود.

 برخی از هاستل  در ایران  به صورت آنلاین رزرو می‌شوند و برخی دیگر امکان رزرو آنلاین برای آن ها فراهم نیست تمامی هاستل  ها اینترنت رایگان دارند و جزو خدماتی هستند که ارائه می دهند.

 وجود کمد با قابلیت قفل شدن یا کنار زیر تخت از جمله ویژگی‌های کاربردی و مهم یک هاستل  خوب است. دارا بودن آشپزخانه با چندین یخچال و اجاق گاز می‌تواند شرایط را برای یک اقامت مناسب فراهم کند.

وجود چندین سرویس بهداشتی و حمام بسیار حائز اهمیت است زیرا در برخی از مراکز به دلیل ازدحام جمعیت دسترسی به سرویس بهداشتی و حمام برای مسافران سخت می شود.

 امکانات رفاهی همچون سالن بازی حیاط و استراحت و همچنین استخر از ویژگی‌های مثبت در رابطه با یک هاستل در ایران  می باشد. در کنار همه این ها شیوه ارائه خدمات و پاسخگویی مسئولین این نوع اقامتگاه یک  امتیاز مهم و موثر در بهتر شدن هاستل در ایران  هست.

تفاوت هتل و هاستل در چیست؟

این نوع اقامتگاه در ایران   تمامی امکانات هتل را دارا می باشد اما یکسری تفاوت ها در میان آنها وجود دارد. همانطور که می دانید هتل ها معمولاً امکاناتی همچون سرویس بهداشتی و حمام را در یک اتاق برای مسافران فراهم می‌کند و معمولا به صورت اتاق های یک تخته و دو تخته در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

 بنابراین کسانی که علاقه ای به شلوغی اتاق های این نوع اقامتگاه ندارند می توانند هتل ها را انتخاب کنند اما در رابطه با هزینه اجاره هتل باید بگوییم که با هزینه اجاره هاستل  اصلاً قابل مقایسه نیست؛ یک هتل به صورت یک اتاق خصوصی در اختیارتان  قرار می‌گیرد ولی هاستل حریم خصوصی ان همانند هتل نخواهد بود.

 از دیگر تفاوت هایی که میتوان برای هتل و هاستل در ایران   عنوان کرد این است که هزینه اجاره هتل به مراتب بیشتر از هاستل  هست امکانات هتل همانند هاستل  است  اما در دسترس عموم نیست و می‌توان گفت خدمات  بهداشتی و حمام در این نوع اقامتگاه اختصاصی نیستند.

 حریم خصوصی در هتل در مقایسه با این نوع اقامتگاه ها قابل مقایسه نیست زیرا شما در هر هاستل  چندین نفر با چندین نفر هم اتاق خواهید بود.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 اتاق هتل هر روز به واسطه نظافت چی تمیز می شود ولی  نظافت اتاق در هاستل  بر عهده خودتان است در هتل هر روز سرویس خواب تعویض می شود.  اما در این نوع اقامگاه برای دریافت این سرویس باید  تضمین جداگانه پرداخت کنید.

 هتل   ها معمولا از ساعت ۱۰ و ۱۱ شب تا ۷ صبح به صورت کامل در سکوت هستند اما در اتاق این نوع اقامتگاه شرایط این چنینی وجود ندارد.

مزایا و معایب اقامت در هاستل چیست؟

اگر از اقامت های گروهی به صورت دسته جمعی همراه با دوستان و خانواده تان لذت می‌برید و قصد سفر های دسته جمعی را  دارید اقامت در این نوع اقامتگاه می تواند جذابیت های خودش را داشته باشد و در کنار همه اینا مقرون به صرفه تر هم خواهد بود.

 به این ترتیب هم از سفرتان لذت می برید و هم هزینه کمتری را پرداخت خواهید کرد. هاستل  ها همانند دیگر مراکز اقامتگاهی نیازمند دریافت مجوز از ارگانهای دولتی هستند  و نیازی نیست نگران امنیت آن ها باشید.

 از مزایایی که برای هاستلها عنوان می‌شود عبارت هستند از:

 • دارا بودن محیط گرم و صمیمی آشنا شدن با افراد جدید
 • اقامت گروهی همراه با خانواده و دوستان
 • وجود کمد  برای نگه داشتن وسایل شخصی تان
 • استقرار هاستل  در مرکز شهر
 • رایگان بودن برخی از مواد غذایی
 • اینترنت رایگان برای هر واحد هاستل
 • فرصتی برای کسب تجربیات جدید در کنار افراد مختلف
 • فرصتی برای به اشتراک گذاشتن یک سری تجربیات خاص
 • فرصتی برای آشنایی با آداب و رسوم شهر های متفاوت
 • فرصتی برای گسترش دایره دوستان
 • وجود مقررات و قوانین سخت به منظور حفظ نظم در اتاق ها
 • امکان ایجاد فضای  دوستانه و صمیمیمی

معایب هاستلها

 • مشترک بودن سرویس بهداشتی حمام و آشپزخانه
 • عدم وجود حریم خصوصی
 • شلوغی و ازدحام هاستل  در برخی از مناطق
 • امکان سرقت وسایل شخصی
 • عدم وجود نگهبان
 • عدم آشنایی برخی از افراد با شیوه زندگی کردن در هاستل
 • امکان شیوع برخی بیماری ها به دلیل مشترک بودن امکانات همچون سرویس بهداشتی و حمام

در چه سفرهایی بهتر است هاستل اجاره کنیم؟

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

اگر برای چند روز قصد دارید  در یک استان یا یک منطقه خاص اقامت داشته باشید؛ برای صرفه جویی در هزینه های تان بهتر است  این نوع اقامتگاه را انتخاب کنید.

 این نوع اقامت ها  در مقایسه با هتل سوئیت آپارتمان و…… معمولا هزینه کمتری دارند اما این در حالیست که شما  برای یک زندگی گروهی آمادگی لازم را داشته باشید.

 اگر همراه با گروهی از دوستان و خانواده تان سفر می کنید این این نوع اقامتگاه ها گزینه عالی برای شما خواهند بود شما  می توانید بعد از یک روز گشت و گذار در کنار هم اقامت داشته باشید.

 قبل از سفر حتماً فاصله های مختلف شهری که مد نظرتان هست را مورد بررسی قرار دهید تا از امکانات آن و مطمئن شوید از طرفی موقعیت قرار گرفتن هاستل در ایران   را هم در نظر بگیرید.

 طبیعتاً اگر با خودروی شخصیتان سفر می کنید  فاصله این نوع اقامتگاه از شهر برای شما  متفاوت نخواهد بود. اما اگر به واسطه وسایل عمومی قصد سفر  دارید حتماً این نوع اقامتگاه را در مکان مناسب و نزدیک  انتخاب کنید که در مرکز شهر است.

 از بهترین جذابیت‌های هاستل ها آشنایی با افراد مختلف است  که از سراسر کشور سفر کرده اند و از طرف دیگر هاستل  را اجاره می کنند کسانی اند که خیلی زیاد سفر می کنند در این بین امکان دارد با گروهی از گردشگران هم مواجه شوند و دایره دوستانشان افزایش پیدا می کند.

قیمت هاستل چقدر است؟

همانطور که گفته شد یکی از دلایلی که این نوع اقامتگاه ها گزینه خوبی برای سفر هستند هزینه بسیار پایین آن را در مقایسه با خوابگاه هتل سوئیت و آپارتمان ها هستند.

 اما این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه این نوع اقامتگاه با توجه به مولفه ها و معیار ها معمولاً متفاوت می‌شوند. عوامل موثر بر روی هزینه نهایی عبارت هستند از :

 • شهر
 • منطقه
 • محل هاستل
 • موقعیت مکانی
 • نزدیک بودن  به  مراکز تفریحی و خرید
 • مراکز حمل و نقل
 • به عبارتی می‌توان ابعاد اتاق
 • تخته هر اتاق هاستل
 • تعداد سرویس های بهداشتی
 • تعداد حمام ها
 • خدمات ارائه شده که معمولاً شامل نظافت اتاق ها هستند.

 با توجه به مواردی که گفته شد نمی توان قیمت مشخص را برای این نوع اقامتگاه ها در کل ایران در نظر بگیرید. قیمت هاستل به تعداد تخت های یک مجموعه بستگی دارد.

قیمت این نوع اقامتگاه در مقایسه با هتل اپارتمان ها بسیار ارزان تر است.

 بنابراین در هر سفر باید قبل از رزرو حتماً باید با  صاحب هاستل  صحبت های ویژه را داشته باشید تا بر سر قیمت این نوع اقامتگاه در ایران  به  توافق برسید. قیمت هاستل ثابت نیست و در عوامل مختلفی تغییر پیدا می کند.

قیمت هاستل در تمام شهر های ایران با هم تفاوت دارد. هر چقدر که کیفیت و خدماتی که یک هاستل ارائه می دهد بیش تر باشد قطعا قیمت هاستل هم تغییر پیدا می کند.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.