فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران، مهم ترین فرودگاه ایران

فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران
0

فرودگاه امام خمینی اصلی ترین فرودگاه ترانزیتی در کشور است. با تأسیس این مرکز حمل و نقل، پروازهای خارجی از فرودگاه مهرآباد به این فرودگاه انتقال پیدا کرده اند.

سیستم تلویزیون های مداربسته کنترل تردد از جمله امکانات ارائه شده این فرودگاه است و برای رفاه مسافران خدمات متعددی را در ترمینال ها به آنها ارائه می شود. فرودگاه بین المللی امام خمینی روی نقشه های تهران نشان داده می شود.

 در ادامه قصد داریم شما را با خدمات امکانات فرودگاه بین‌المللی امام و آدرس آن آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

 معرفی فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران
فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

 فرودگاه امام خمینی در فاصله ۳۵ دقیقه‌ای از پایتخت واقع شده است.  این فرودگاه مساحتش ۱۴ هزار هکتار است. پیشنهاد اولیه ساخت این فرودگاه در سال ۱۳۴۶ به واسطه سازمان بین المللی هوانوردی داده شد و در سال ۱۳۵۱ این لایحه به تصویب رسید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 فرودگاه امام خمینی به منظور استفاده از توان ترانزیتی اش احداث شد. در نهایت کار ساخت این مجموعه در سال ۱۳۵۴ به واسطه شرکت های مشترک آمریکا و ایرانی ارائه شد. اثرات جنگ تحمیلی در این بازه باعث شد ساخت و ساز آن با تخریب مواجه شود. بعد از پشت سر گذاشته شدن اتفاقات متعدد در اردیبهشت ۱۳۸۳ فاز اول این فرودگاه به بهره برداری رسید. فرودگاه بین المللی امام خمینی روی نقشه به راحتی پیدا می شود.

 ترمینال های فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

 در سال ۱۳۸۳ ترمینال شماره یک در فاز اول این فرودگاه افتتاح شد و در حال حاضر با دارا بودن دو پایانه فعال این ترمینال ها فعالیتشان را شروع کردند.

 ترمینال اصلی فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران 

یکی دیگر از فرودگاه های خوب ایران فرودگاه بین المللی کیش است .

 سالانه ظرفیتی به میزان ۵.۶ میلیون مسافر را همراه با ۱۲۰۰۰۰تومان جابجا میکند. پس از احداث این ترمینال تمامی پروازهای داخلی از طریق ترمینال فرودگاه امام خمینی انجام میشود.

ترمینال سلام فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران
فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

یکی دیگر از ترمینال هایی که در حال حاضر در این فرودگاه فعالیت می‌کند ترمینال سلام است، که سالانه ۵ میلیون مسافر را جابجا میکند. برای تاسیس این پایانه مشکلات بسیار زیادی پیش روی مسئولین بود و در نهایت در سال ۲۰۱۹ این ترمینال به بهره برداری رسید. در شروع فعالیتش قرار بود فقط برای پروازهای حجاج از آن استفاده کنند ولی برای تمامی پرواز ها مورد استفاده قرار گرفت.

 امکانات و بخش های فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

 باتوجه به حجم بالای پرواز هایی که در طول سال به سمت کشورهای خارجی می‌روند امکانات رفاهی زیادی دارد، برخی از این امکانات شامل موارد زیر هستند:

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 پارکینگ فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

 پارکینگ فرودگاه مجموعه با دارا بودن فضایی برای ۱۳ هزار خودرو در پنج پارکینگ تعبیه شده است. با توجه به طرح های اعلام شده از سمت فرودگاه پیشنهاد می شود در توقف های کوتاه از پارکینگ های روباز و طبقاتی استفاده شود.

  • پارکینگ روباز شماره ٢ با ظرفیت ٨۴٠ خودرو در مقابل پاسگاه پلیس راهور فرودگاهی امام خمینی(ره) در دسترس است.
  • پارکینگ روباز شماره ۵ با ظرفیت ١٢٠٠ خودرو در محدوده گمرک تجاری و ترمینال بار شهرفرودگاهی امام خمینی(ره)قرار گرفته است.

 باتوجه به نزدیکی این پارکینگ به گمرک تجاری و ترمینال بار، استفاده از این پارکینگ برای مراجعین بخش‌های یاد شده توصیه می‌شود. لازم به ذکراست در ایام پیک سفرها با برقراری شاتل‌های فرودگاهی، این پارکینگ نیز قابلیت بهره‌برداری جهت جابجایی مسافرهای ترمینال مسافری شماره 1 را داراست.

استفاده از  پارکینگ شماره 5 برای مراجعین حوزه گمرک و بار تجاری پیشنهاد می‌گردد.

 شاتل پارکینگ فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

به منظور آسان شدن و دسترسی پیدا کردن مسافران فرودگاه امام خمینی از پارکینگ های ۳ و ۴ به ترمینال شماره ۱ مسافربری است و برعکس اتوبوس های رایگان در این محل برای جابجا کردن مسافران قرار گرفتند و  در ایام پیک سفر که پارکینگ های شماره ۲ و ۵ فعالیت می کند شاتل فرودگاهی این مسیر را هم تحت پوشش قرار می دهند

 اشیا گمشده فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران 

 گاهی اوقات برای شما هم اتفاق می‌افتد که در حین انجام فعالیت های مرتبط با پرواز برخی از وسایل تان ممکن است گم شود یا آن را فراموش کنید در این صورت بلافاصله بعد از این که متعلقاتتان گم شدند می توانید با همراه داشتن مدارک شناسایی و پاسپورت آن را به پلیس فرودگاه اطلاع دهید و پیگیر آن شوید.

 برای تحویل گرفتن اشیا به جا مانده به دست داشتن مدارک و اطلاعات کامل وسیله گم شده تان به ترمینال ورودی روبروی غرفه مشاوره ایرانیان خارج از کشور مراجعه نمایید. در صورت لزوم می توانید با شماره 51007897-021 تماس حاصل فرمایید.

بانک در فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

 ترمینال های فرودگاه صرافی ها و بانک هایی هستند که می توانند خدمات بانکی عوارض خروج از کشور ارز مسافرتی تحت نظر شبکه بانکی کشوری برایتان انجام دهند.

موقعیت مکانی این صرافی و در بخش گمرک شرقی گذرنامه ورودی ترانزیت ارزی قرار دارد. در صورت نیاز می توانید برای مراجعه به این قسمت با شماره   51007951-021 تماس حاصل فرمایید.

از دیگر امکانات موجود در این فرودگاه می‌توان به داروخانه، اینترنت بیسیم و فروشگاه های متعدد اشاره‌کرد.

 خدمات ویژه در این فرودگاه شامل موارد زیر می شود:

 خدمات سالمندان و توانیابان  در فرودگاه بین المللی امام خمینی

فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران
فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

 به منظور رفاه سالمندان و کم توانان خدمات ویژه ای در این فرودگاه به این گروه داده می شود که به دو صورت می توانند از آن استفاده کنند .

مسافرانی که توانایی بالا رفتن از پله ها را ندارند و  نمی توانند مسافت زیادی را هم طی کنند باید به دفتر خیریه کهریزک در شرق سالن پرواز مراجعه کنند و از پرسنل حاضر در این محل تقاضای ویلچر کنند. در صورت نیاز به کمک جهت جابجایی ویلچر می توانید به دفتر مدیریت ترمینال بروید و تقاضای نیرو داشته باشید و  ان دسته از مسافرانی که توان بالا رفتن از پله ها را ندارند باید قبل از رزرو بلیط در قسمت شرایط مندرج در شرایط خود را درک کنند و بعد از حضور در ترمینال مسافربری از خدماتی همچون ویلچر بالابر مسافر و نیروی خدماتی استفاده کند.

 بخش امانت بار در فرودگاه بین المللی امام خمینی

 بخش امانت فرودگاه امام خمینی آماده دریافت کردن اشیا گران قیمت و بار مسافران به صورت ۲۴ ساعت است و مسافران می توانند با همراه داشتن کارت شناسایی معتبر عملیات امانت دادن را انجام دهند. هزینه دریافت اما بر اساس ارزش آنها تعیین می شود و نرخ نگهداری آنها و متفاوت می گردد توجه کنید اشیایی که همه آنها برای مسافران ممنوعه به شمار می آید را نمی توان به بخش امانات هم سپرد.

 بخش بسته بندی بار

 از دیگر بخش هایی که در این فرودگاه به ارائه خدمات می پردازند می توان به بخش بسته بندی کالاها اشاره کرد که به صورت ۲۴ ساعت آماده خدمات رسانی می باشد این غرفه در بخش شرقی و غربی سالن واقع شده است و هزینه بسته بندی در این غرفه بر اساس تعرفه های مرتبط با فرودگاه امام خمینی انجام میشود.

خدمات بسته بندی بار در فرودگاه بین المللی امام خمینی

 با توجه به بالا بودن هزینه های افزایش بار و متفاوت بودن این هزینه‌ها در ایرلاین های متفاوت فرودگاه امام خمینی امکانی را برای مسافران رقم زده است تا این افراد بتوانند کارهای خود را با هزینه های بسیار پایین ارسال کنند و از پرداخت هزینه اضافه بار خلاص شوید.

 همچنین قبل از استفاده از سرویس حتماً از قیمت سایر آژانس های حمل و نقل اطلاع پیدا کنید زیرا به دلیل رقابت بین این آژانس ها ممکن است بارشان با هزینه کمتری ارسال شود.

سی‌آی‌پی یا تشریفات ویژه فرودگاه امام خمینی

فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران
فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

سی‌آی‌پی یا جایگاه تشریفات اختصاصی فرودگاه امام خمینی بخش مهمی از این فرودگاه بین‌المللی‌است که در ۷۰۰۰ متر مربع بنا و سه طبقه بنا شده‌است که مجهزترین CIP کشور به حساب می اید.

مسافرین ورودی و خروجی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی که مایل به استراحت بعد یا قبل از پرواز هستند می‌توانند از سالن مجهز تشریفات و امکانات موجود در آن بازدید و استفاده کنند. این قسمت برای مهمانان بسیار مهم مثل افراد سیاسی و نخبگان کشوری است.

یکی از قسمت های خاصی که باعث جداسازی این فرودگاه با سایر فرودگاه های کشور شده است همین بخش سی‌آی‌پی است. آدرس فرودگاه بین المللی امام خمینی را می توانید در اپلیکبشن های مختلف مکان یابی پیدا کنید.

خدمات اورژانس

 باتوجه به حضور بیشمار مسافرین در فرودگاه مراکز اورژانس مجهزتری ساخته شده اند، تا تیم متخصصین مجموعه در صورت وجود آمدن حوادث بتوانند در کمترین زمان بر بالین بیماران حاضر شوند و معاینات و بررسی‌های لازم را انجام دهند و در صورت مشکلات حاد بتواند خیلی سریع بیماران را به نزدیکترین واحدهای درمانی برسانند. اورژانس دارای دو پایگاه است که به آدرس های زیر می باشد آدرس فرودگاه بین المللی امام خمینی بسیار سر راست است و از هر جای ایران که باشید می توانید خود را به این فرودگاه برسانید.

پایگاه ٣١٨ :این پایگاه به منظور حداکثر پوشش بر روی سطوح پروازی و ترمینال های مسافری در آدرس ترمینال مسافری شماره یک، سالن پروازهای ورودی B و پائین پله برقی قرار گرفته است.

پایگاه ٣۴٠ : پایگاه شماره دوم اورژانس در محدوده شهری و بزرگراهی و در نزدیکی دپوی تاکسیرانی شهر فرودگاهی مستقر گردیده تا بتواند پوشش دهی بهتری نسبت به شهر داشته باشد.

 این مجموعه اورژانس با دارا بودن تیم مجرب پزشکی و ارائه خدماتی همچون نوار قلب سرم تراپی تجویز دارو اکسیژن تراپی و … خدماتی را به مسافران ارائه می دهند.

اطلاعات دقیق فرودگاه امام خمینی

  • آدرس فرودگاه بین المللی امام خمینی:  تهران – بزرگراه خلیج فارس – کیلومتر ۳۰ – شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)
  • تلفن تماس فرودگاه: ۵١٠٠١١١-٠٢١ ،۵١٠٠١١٨-٠٢١ ،٠٩۶٣٣٠
  • ارتبـاط بـا حراست: 5100112-021، 51006030-021
  • سامانه پیامکی:10009633
  • کد پستی: ١٨٣٨١۴٣٧۶٠
اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.