حسینیه اصفهانی ها در مشهد: زائرسرای وقفی با قدمت ۶۰ ساله

حسینیه اصفهانی ها در مشهد
0

حسینیه اصفهانی ها در مشهد یک زائرسرای وقفی است که در سال ۱۳۵۴ توسط تعدادی از خیرین اصفهانی در مشهد ساخته شده است. این زائرسرا در خیابان طبرسی جنوبی، جنب مسجد جامع قرار دارد و دارای دو بخش زائرسرا و حسینیه است. ایده ساخت حسینیه اصفهانی ها در مشهد در سال ۱۳۵۱ توسط تعدادی از خیرین اصفهانی مطرح شد. این خیرین با هدف اسکان زائران اصفهانی و کمک به آنها در زیارت حرم مطهر رضوی، تصمیم به ساخت یک زائرسرای وقفی گرفتند. ساخت این زائرسرا در سال ۱۳۵۴ آغاز شد. پس اگر با تور مشهد از اصفهان به مشهد به مشهد رفتید حتما از این مکان دیدن کنید و از خدمات و امکناتی که به زائرین اصفهانی داده می شود استفاده کنید.

حسینیه اصفهانی ها در ابتدا دارای ۱۶۰ اتاق بود، اما در سال های بعد با گسترش آن، تعداد اتاق ها به ۲۴۲ اتاق افزایش یافت. در ادامه این متن همراه ما باشید تا شما را با این حسینه خاص در مشهد مقدس اشنا کنیم.

تاسیس حسینیه اصفهانیها در مشهد مقدس

حسینیه اصفهانی ها در مشهد

آیت‌الله طیب، یکی از علمای بزرگ اصفهان، در یکی از سفرهای خود به مشهد مقدس، قصد داشت برای اصفهانی‌های مقیم مشهد مقدس، یک حسینیه بسازد. او برای این کار با آیت‌الله سبزواری، یکی از علمای مشهد، مشورت کرد. آیت‌الله سبزواری، یک خانه‌ی بزرگ در بازار سرشور را به آیت‌الله طیب معرفی کرد. آیت‌الله طیب برای خرید خانه، به مشهد مقدس بازگشت و با آیت‌الله سبزواری قرار گذاشت که مبلغ خانه را تهیه کند و به مشهد بازگردد تا انتقال رسمی صورت گیرد.

آیت‌الله طیب پس از بازگشت به اصفهان، در یک میهمانی، از هشت نفر از علمای اصفهان دعوت کرد و ماجرای خرید خانه را برای آنها تعریف کرد. او از آنها خواست که هر قدر می‌توانند، برای خرید خانه کمک کنند.خوشبختانه، همه‌ی علمای اصفهان، در میهمانی بعدی، با کمک‌های خود، مبلغ مورد نظر را جمع‌آوری کردند. آیت‌الله طیب، با مبلغ جمع‌آوری شده، به مشهد مقدس بازگشت و خانه را خریداری کرد. سپس، خانه را با عنوان حسینیه اصفهانیها، وقف کرد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

با کمک مردم خیر اصفهان، حسینیه روز به روز توسعه یافت و امروز به بزرگترین حسینیه‌ی مشهد مقدس و حتی در همه‌ی عتبات عالیات تبدیل شده است. این حسینیه، یکی از افتخارات شهر اصفهان در مشهد است.

خیرین سازنده حسینیه اصفهانی ها

از جمله خیرین سازنده حسینیه اصفهانی ها می توان به افراد زیر اشاره کرد:

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !
 • آقای محمدجواد سیف الهی
 • آقای محمدعلی نیکوکار
 • آقای علیرضا نیکوکار
 • آقای محمدحسن نیکوکار
 • آقای محمدعلی نیکوکار
 • آقای سیدمحمدجواد نیکوکار

این خیرین با کمک های مالی خود، نقش مهمی در ساخت و توسعه حسینیه اصفهانی ها ایفا کردند.

بخش های مختلف حسینیه اصفهانی ها

حسینیه اصفهانی ها دارای دو بخش زائرسرا و حسینیه است.

بخش زائرسرا

بخش زائرسرای حسینیه اصفهانی ها دارای ۲۴۲ اتاق است که ظرفیت پذیرش حدود ۱۵۰۰ نفر را دارد. اتاق های این زائرسرا مجهز به امکاناتی مانند تختخواب، تلویزیون، یخچال و سرویس بهداشتی هستند. اتاق های زائرسرا در پنج طبقه قرار دارند و هر طبقه دارای یک سالن غذاخوری، آشپزخانه و سرویس بهداشتی عمومی است. اتاق های زائرسرا در پنج طبقه قرار دارند و هر طبقه دارای یک سالن غذاخوری، آشپزخانه و سرویس بهداشتی عمومی است. سالن غذاخوری هر طبقه ظرفیت پذیرش حدود ۱۰۰ نفر را دارد و برای صرف غذای روزانه زائران مورد استفاده قرار می گیرد. این غذاها با نظارت بهداشتی تهیه می شوند و دارای کیفیت مطلوبی هستند.

برای رزرو اتاق در زائرسرای حسینیه اصفهانی ها، می توانید به صورت حضوری به زائرسرا مراجعه کنید یا از طریق سایت رسمی زائرسرا اقدام کنید. هزینه رزرو اتاق در این زائرسرا به نوع اتاق و فصل سال بستگی دارد.

بخش حسینیه اصفهانی

بخش حسینیه اصفهانی ها دارای یک سالن بزرگ و یک سالن کوچک است که برای برگزاری مراسم مذهبی و فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرند. این حسینیه همچنین دارای کتابخانه، سالن غذاخوری و آشپزخانه است. سالن بزرگ حسینیه اصفهانی ها دارای ظرفیت پذیرش حدود ۵۰۰ نفر است و برای برگزاری مراسمی مانند دعای کمیل، دعای ندبه، مراسم محرم و صفر، سخنرانی های مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد.سالن کوچک حسینیه اصفهانی ها دارای ظرفیت پذیرش حدود ۱۰۰ نفر است و برای برگزاری مراسمی مانند جلسات قرآن، جلسات مذهبی ویژه بانوان، کلاس های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. کتابخانه حسینیه اصفهانی ها دارای حدود ۵۰۰۰ جلد کتاب در زمینه های مذهبی، فرهنگی، ادبی است. این کتابخانه برای استفاده زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی آزاد است.

سالن غذاخوری حسینیه اصفهانی ها دارای ظرفیت پذیرش حدود ۵۰۰ نفر است و برای صرف غذای روزانه زائران مورد استفاده قرار می گیرد. آشپزخانه حسینیه اصفهانی ها روزانه حدود ۵۰۰ پرس غذا برای زائران تهیه می کند. این غذاها با نظارت بهداشتی تهیه می شوند و دارای کیفیت مطلوبی هستند.

بخش حسینیه، حسینیه اصفهانی ها در مشهد دارای یک سالن بزرگ و یک سالن کوچک است که برای برگزاری مراسم مذهبی و فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرند. این حسینیه همچنین دارای کتابخانه، سالن غذاخوری و آشپزخانه است.

سالن کوچک حسینیه اصفهانی ها

سالن کوچک حسینیه اصفهانی ها دارای ظرفیت پذیرش حدود ۱۰۰ نفر است و برای برگزاری مراسمی مانند جلسات قرآن، جلسات مذهبی ویژه بانوان، کلاس های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. این سالن دارای امکاناتی مانند سیستم صوتی، میز و صندلی، تخته وایت برد است.

کتابخانه حسینیه اصفهانی ها

کتابخانه حسینیه اصفهانی ها دارای حدود ۵۰۰۰ جلد کتاب در زمینه های مذهبی، فرهنگی، ادبی است. این کتابخانه برای استفاده زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی آزاد است.

سالن غذاخوری حسینیه اصفهانی ها

سالن غذاخوری حسینیه اصفهانی ها دارای ظرفیت پذیرش حدود ۵۰۰ نفر است و برای صرف غذای روزانه زائران مورد استفاده قرار می گیرد. این سالن دارای امکاناتی مانند سیستم صوتی، میز و صندلی، آشپزخانه است.

تاریخچه حسینیه اصفهانی ها در مشهد

ایده ساخت حسینیه اصفهانی ها در مشهد در سال ۱۳۵۱ توسط تعدادی از خیرین اصفهانی مطرح شد. این خیرین با هدف اسکان زائران اصفهانی و کمک به آنها در زیارت حرم مطهر رضوی، تصمیم به ساخت یک زائرسرای وقفی گرفتند.ساخت این زائرسرا در سال ۱۳۵۴ آغاز شد. حسینیه اصفهانی ها در ابتدا دارای ۱۶۰ اتاق بود، اما در سال های بعد با گسترش آن، تعداد اتاق ها به ۲۴۲ اتاق افزایش یافت.

بخش زائرسرا حسینیه اصفهانی ها در مشهد

بخش زائرسرای حسینیه اصفهانی ها دارای ۲۴۲ اتاق است که ظرفیت پذیرش حدود ۱۵۰۰ نفر را دارد. اتاق های این زائرسرا مجهز به امکاناتی مانند تختخواب، تلویزیون، یخچال و سرویس بهداشتی هستند.

اتاق های زائرسرا در پنج طبقه قرار دارند و هر طبقه دارای یک سالن غذاخوری، آشپزخانه و سرویس بهداشتی عمومی است.

اهمیت حسینیه اصفهانی ها

حسینیه اصفهانی ها یکی از مهم ترین مراکز مذهبی و فرهنگی اصفهانی های مقیم مشهد است. این حسینیه هر ساله میزبان هزاران نفر از زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی است و نقش مهمی در تسهیل زیارت آنها ایفا می کند.

حسینیه اصفهانی ها همچنین به عنوان یک مرکز فرهنگی، نقش مهمی در ترویج فرهنگ و مذهب ایفا می کند. این حسینیه با برگزاری مراسم مذهبی و فرهنگی، به آشنایی زائران با فرهنگ و مذهب اسلامی کمک می کند.

قوانین و مقرارت حسینیه اصفهانی ها در مشهد

رعایت اخلاق و شئونات اسلامی

همه مهمانان زائرسرا موظف به رعایت اخلاق و شئونات اسلامی هستند. این شامل موارد زیر است:

حفظ حجاب اسلامی برای بانوان

عدم استفاده از الفاظ و رفتارهای نامناسب

احترام به سایر مهمانان و کارکنان

مدارک شناسایی

همه مهمانان زائرسرا باید هنگام ورود، کارت ملی و شناسنامه خود را به همراه داشته باشند. در ایام پیک، مدارک شناسایی باید درج محل تولد شهر اصفهان را داشته باشند. اگر زائر متولد اصفهان نباشد، اما ساکن اصفهان باشد، باید مدارک اسکان دائم خود را در شهر اصفهان ارائه دهد. افراد بالای ۵ سال یک نفر محسوب می شوند و باید نام آنها در فهرست همراهان ثبت شود.

ثبت نام و رزرو

فقط اسامی زائرانی که در سیستم رزرو ثبت شده و توسط پذیرش حسینیه و زائرسرا در مشهد مقدس تایید شده باشند، قابل پذیرش هستند. در ایام پیک، هر شخص فقط یک بار حق ثبت نام و استفاده از زائرسرا را دارد. امکان رزرو و پذیرش تا یک ماه پس از تاریخ زمان ثبت نام وجود دارد.

ساعت ورود و خروج

ساعت ورود مهمانان گرامی به زائرسرا، ساعت ۱۴ و خروج در ساعت ۱۰ صبح می باشد.

مدت زمان اقامت

حداقل مدت زمان استفاده برای هر خانواده ۳ شب و حداکثر مدت زمان استفاده برای هر خانواده ۱۰ شب می باشد.

پذیرش بانوان و گروهی

از پذیرش بانوان به صورت انفرادی معذور هستیم. از پذیرش زوار به صورت گروهی و اردویی در ایام پیک معذور هستیم.

ظرفیت اتاق ها

اقامت در هرواحد از اتاق ها طبق ظرفیت اتاق که در زمان رزرو ثبت گردیده می باشد. بهتر است بدانید، اسکان افراد بیش از ظرفیت ثبت نام شرعاً و قانونا جایز نمی باشد.

پخت و پز

پخت و پز و یا استفاده از لوازم آشپزی شخصی مانند پیک نیک و … در همه ی اتاقهای حسینیه ممنوع می باشد. زائرین و مسافرین جهت طبخ غذا فقط مجاز به استفاده از آشپزخانه های عمومی که در طبقات هستند، می باشند. سرو غذا در تمام وعده های غذایی در محل رستوران زائرسرا انجام می گیرد

جبران خسارت

جبران زیان وارده به اموال حسینیه اصفهانیا در مشهد در زمان اسکان به عهده مهمان می باشد.

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات در محل های عمومی در حسینیه اصفهانی ها در مشهد ممنوع می باشد.

انصراف از خدمات رزرو حسینیه اصفهانی ها در مشهد چگونه اسنت؟

 • متقاضیان محترم، لطفاً قبل از رزرو اینترنتی، قوانین کنسلی رزرو را مطالعه فرمایید تا در صورت تغییر برنامه سفر، دچار خسارت نشوید.
 • در صورت انصراف از رزرو پس از واریز مبلغ، میزان خسارت به شرح زیر محاسبه خواهد شد:
 • تا ۲۰ روز قبل از تاریخ ورود: ۱۰ درصد
 • از ۲۰ روز تا ۱۰ روز قبل از تاریخ ورود: ۲۰ درصد
 • از ۱۰ روز تا ۴۸ ساعت قبل از تاریخ ورود: ۳۰ درصد
 • در صورت انصراف در روز ورود یا پس از آن: ۴۰ درصد
 • وجه برگشتی انصراف از رزرو حداکثر تا ۲ هفته پس از تاریخ انصراف به شماره کارت اعلامی به نام شخص واریزکننده، واریز خواهد شد. مبلغ خسارت به عنوان کمک به هزینه های جاری و توسعه حسینیه و زائرسرا منظور لحاظ می شود.

حسینیه اصفهانیها در طول سال، میزبان برنامه های مذهبی و فرهنگی مختلفی از جمله:

مراسم عزاداری در ایام محرم و صفر در این حسینیه برگزار می شود.

شب های احیا در ماه مبارک رمضان

برگزاری کلاس های قرآن و احکام

برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و هنری

حسینیه اصفهانیها با تلاش و کوشش واقفین و خیرین اصفهانی، به یکی از مهم ترین مراکز فرهنگی و مذهبی مشهد مقدس تبدیل شده است که نقش مهمی در خدمت رسانی به زائران و مجاوران حرم مطهر امام رضا (ع) دارد.

در ادامه، به برخی از ویژگی های مهم حسینیه اصفهانیها اشاره می کنیم:

وقفی بودن: حسینیه اصفهانیها از طریق وقف اداره می شود و درآمد آن صرف امور خیریه می شود.

مدیریت توسط هیئت امنایی: حسینیه اصفهانیها توسط هیئت امنایی متشکل از معتمدین اصفهانی اداره می شود.

فعالیت های فرهنگی و مذهبی گسترده: حسینیه اصفهانیها به صورت فعالانه در زمینه های فرهنگی و مذهبی فعالیت می کند و نقش مهمی در ترویج فرهنگ اهل بیت (ع) دارد.

سخن آخر

حسینیه اصفهانی ها یک زائرسرای وقفی با قدمت ۶۰ ساله است که نقش مهمی در تسهیل زیارت زائران اصفهانی و ترویج فرهنگ و مذهب ایفا می کند. این حسینیه یکی از مهم ترین مراکز مذهبی و فرهنگی اصفهانی های مقیم مشهد است.

3.7/5 - (4 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.