معرفی جامع شهر کرج ایران 1402

0

شهر کرج یکی از شهرهای وابسته به تهران در سال‌های اخیر بوده است. البته بعد از گذشت چند سال با توجه به تفکیک استانی این شهر زیرمجموعه استان البرز قرار گرفت. با توجه به فاصله بسیار اندکی که با شهر تهران دارد بیشتر جمعیت کرج صبح زود برای کار روانه تهران می شوند. همچنین اذان کرج و اوقات شرعی کرج مشابه تهران می باشد. در واقع با اینکه این شهر یک استان جدا از تهران محسوب می‌شود اما ایستگاه مترو تهران و کرج به یکدیگر وابسته هستند. از زمان شنیدن اذان صبح کرج این شهر شروع به تکاپو برای زندگی می کند. با سفرآس 24 همراه باشید.

با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد تقریباً روی یکی از گسل های تهران قرار گرفته است. همچنین از قسمت شمالی به مازندران می‌رسد و از قسمت جنوبی به شهرستان شهریار می رسد. همچنین این شهر با قزوین نیز فاصله بسیار کمی دارد به صورت که اگر از تهران قصد سفر به قزوین را داشته باشید باید اتوبان کرج را طی کنید و بعد از این شهر ساوجبلاغ قزوین قرار دارد.

تور کیش نوروز 1402
تور کیش نوروز 1402

گسترش و پیشرفت شهر کرج و فردیس کرج و مهرشهر کرج و گلشهر کرج و گوهردشت کرج بسیار زیاد بوده است تا حدی که هم اکنون چیزی شبیه به شهر تهران می باشد. به دلیل استقبال مردم برای زندگی در این منطقه روز به روز بر قیمت خانه های این منطقه نیز افزوده می شود و صدای اذان کرج از هر کوی و برزنی شنیده می شود تا جایی که با تهران رقابت دارد.

آب هوای کرج

هواشناسی کرج نیز به دلیل شلوغی آن و موقعیت جغرافیای شهری با هواشناسی تهران و آب و هوای تهران همخوانی دارد. دانشگاه کرج یک مرکز هواشناسی در نظر گرفته است. شهرهایی مانند پردیس که در قسمت شرقی و شمالی تهران قرار دارند به لحاظ و آب و هوایی کاملا با تهران تفاوت دارد اغلب این شهر ها تفاوت دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه دارند‌‌. اما با توجه به اینکه شهر کرج بر روی پستی قرار گرفته است و بالای کوه ها ساخته نشده همچنین به دلیل وجود ترافیک زیاد خانه های متعدد با تهران تنها با دو یا سه درجه کاهش مشابه است.

بارندگی در فصل پاییز و زمستان بسیار معمولی است ولی هوای زمستان‌ها سرد و سوزناک نیست در تابستان نیز آب هوای کرج اغلب معتدل است اما باز هم نه به سرمای منطقه اردبیل و تبریز است و نه به گرمای منطقه های بیابانی و اهواز و خوزستان! با توجه به اینکه یک شهر کوهپایه ای می باشد هواشناسی کرج نیز اغلب دمایی مرتبط با همین موقعیت جغرافیایی را گزارش می دهد.

جمعیت کرج

جمعیت کرج
این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

جمعیت کرج نیز با توجه به سال‌های گذشته همانطور که عنوان کردیم روز به روز در حال افزایش است. تا جایی که حتی شهرهای کوچک آن مانند فردیس کرج و مهرشهر کرج و گلشهر کرج و گوهردشت کرج با استقبال بی نظیر برای زندگی مواجه شده اند.  با توجه به گزارشات هواشناسی کرج این مکان ها به خصوص مهرشهر مکان خوبی برای ییلاق شناخته شده اند.

از این رو آب و هوای خوب کرج در این مناطق جمعیت زیادی را به سمت خود کشانده است. مردمی که در این شهر زندگی می‌کنند تنها تهرانی نیستند و از شهرهای مختلف ایران به این مکان کوچ کرده اند. در این شهر می توانید ترکها، کوردها ،عرب ها و حتی سایر شهرهای دیگر ایران را مشاهده کنید.

با اینکه وسعت شهر چندان زیاد نیست اما به دلیل فرهنگ آپارتمان نشینی و زیرساخت‌های آپارتمان سازی حدود ۲ میلیون نفر در این شهر زندگی میکنند و این چیزی حدود جمعیتی است که در کلان شهرهای بزرگ ایران زندگی می کند. همچنین وجود دانشگاه آزاد کرج و دانشگاه کرج دولتی باعث شده است جوانان زیادی به این شهر روی بیاورند.

فردیس کرج

فردیس نیز یکی دیگر از شهرهای استان البرز است. یکی از شعبه های دانشگاه آزاد کرج در آن واقع است. هرچند شهرت و محبوبیت کرج را ندارد اما به دلیل ظرفیت های استخدامی و پذیرش نیرو در بین مردم زیادی جا افتاده است همچنین قیمت آپارتمان ها در این منطقه ارزان تر است.  فردیس در حال پیشرفت می باشد و به زودی تبدیل به یکی از شهرهای بزرگ استان البرز می شود. دارای فرمانداری و شهرداری جدا می باشد و این یکی از نکات مثبت برای استخدام و زندگی در این شهر می باشد.

دارای مساجد متعدد برای شنیدن صدای اذان کرج و اذان صبح کرج و آگاهی از اوقات شرعی کرج می باشد. این شهر نیز بسیار مهاجرپذیر است و مردمانی از ترک، لر کرد، آبادانی، نیشابوری و غیره را تحت پوشش قرار داده است. از آنجا که تعداد هم از زنان کرد زبان در این منطقه بسیار بیشتر از سایر زبان مرسوم در فردیس زبان کردی است.

 این جا دارای کتابخانه های زیادی است کتابخانه علامه امینی، کتابخانه مقدس اردبیلی، کتابخانه تخصصی کودکان شاپرک، کتابخانه ابن سینا و کتابخانه دانشگاه های دیگر است. البته فاقد دانشگاه کرج دولتی می باشد. همچنین وجود فرهنگسراها، پارکهای تندرستی، پاساژها و شهربازی‌ها، سینماها، بازارهای میوه و تره بار این منطقه را به مکانی مناسب برای زندگی بدور از تهران کرده است هرچند اوقات شرعی کرج و اذان کرج با تهران در یک زمان هستند.

شهرک سازی با توجه به آب هوای کرج در فردیس رونق زیادی دارد و همانطور که گفته شد در حال پیشرفت است. بنابراین معقول است با توجه به استقبالی که مردم از آن می کنند شهرک سازی نیز رونق داشته باشد. شهرک‌های بلند، شهرک سپاه، شهرک شقایق، شهرک پیک، شهرک اهری، شهرک ارم، شهرک شهید حسینی و بسیاری دیگر در این شهر دیده می شود. به همین دلیل هواشناسی کرج در اینجا پایگاه دارد.

گلشهر کرج

گلشهر کرج

گلشهر کرج زیر نظر شهرداری کرج اداره می شود. در واقع منطقه ۵ این شهر می باشد و معروف ترین و بهترین خیابان ۴۵ متری گلشهر میباشد. که اغلب تهرانی ها آن  را بخوبی می شناسند. اما چرا باید این خیابان را بخوبی بشناسند؟  بله پاسخ این است زیرا این خیابان  به بلوار یادگار امام و آزادراه کرج قزوین ختم می‌شود.

ساخت و ساز در این منطقه بسیار زیاد است و در حال پیشرفت می باشد و این منطقه دارای یک خیابان اصلی است همانطور که در پاراگراف قبل گفتید و بنابراین تمرکز بازارها مراکز خرید و مساجد برای شنیدن صدای اذان صبح کرج و دانستن اوقات شرعی کرج و غیره در همین خیابان است. اگر قصد سفر به گلشهر کرج دارید می توانید از ایستگاه‌های مترو تهران به ایستگاه مترو گلشهر برسید. اغلب ادارات دولتی در ایستگاه این خیابان قرار دارند.

مهرشهر کرج

 اینجا منطقه بسیار خوش آب و هوا در سال‌های گذشته بود. هرچند در حال حاضر نیز آب هوای کرج در این منقطه عالی است و بسیاری از ویلاها در این منطقه ساخته شده است. اما در گذشته اگر به این جا سفر می کردید مملو از باغ‌های سیب گلابی گیلاس و غیره بود. بنابراین اگر به دنبال جایی برای کرایه ویلا برای آخر هفته هستید مهر شهر کرج منطقه بسیار خوبی است. در حال حاضر با توجه به استقبالی که از آن شده است آپارتمان سازی در آن رونق یافته است.

در گذشته منطقه مهرشهر از کرج و به طور مستقل به عنوان مکانی برای ییلاق توسط شاه پهلوی انتخاب شده بود. این منطقه بسیار شیک بود و در حال حاضر نیز این وضعیت را تا حدودی حفظ کرده است اما به هر حال آنقدر خوش آب و هوا و دوست داشتنی بود که شاه تصمیم گرفت یک ویلا در اینجا داشته باشد.

 در حال حاضر این کاخ وجود دارد و با پوشش از باغ‌های سیب محاصره شده است. با عنوان بلوار ارم شناخته می شود که طولی حدود ۱۲ کیلومتر دارد و به عنوان طولانی ترین خیابان ایران به ثبت ملی رسیده است. با اینکه این منطقه مملو از درختان گردو و هلو گلابی سیب و غیره میباشد و منطقه لاکچری در ایران محسوب می‌شد پس از انقلاب اسلامی زیر نظر بنیاد مستضعفان رفت.

در حال حاضر گفته می‌شود در آن به روی عموم باز است. بنابراین اگر به دنبال مکانی لوکس و خوش آب و هوا در کرج می گردید که دارای خانه های ویلایی بیشمار باشد و از دیدن باغ ها لذت ببرید منطقه مهرشهر کرج پیشنهاد می شود.

دانشگاه های کرج

دانشگاه های کرج

استان البرز دارای ۲۳ دانشگاه و مرکز علمی و غیر انتفاعی است. اما هر شهر دارای تعداد کمی از این موارد هستند. وجود دانشگاه آزاد کرج و دانشگاه کرج دولتی  باعث شده است دانشجویان از این استان استقبال زیادی نمایند. جمعیت دانشجو و علمی در استان البرز و شهر کرج به اندازه زیاد است که دارای ۲۵ ژورنال و مجله علمی و تخصصی می باشد.

همچنین کنفرانس های زیادی در این شهر برای مقالات تخصصی و علمی برگزار شده است. در دانشگاه آزاد کرج و دیگر دانشگاه های کرج هر روز شاهد برگزاری سمینارها و کنفرانسهای علمی هستیم. تا به حال پنج سخنرانی علمی در این مکان به ثبت رسیده است.

 علاوه بر این که عنوان کردیم این شهر دارای ۲۳ دانشگاه مرکز علمی است، با حضور ۱۱۲۸  استاد در دانشگاه ها مشغول به کار می باشد. همچنین ۴۳ هزار نفر دانشجو در استان البرز مشغول به تحصیل هستند. چیزی حدود ۳۵۰۰ مقاله در ژورنال های تخصصی از استان البرز به ثبت رسیده است.

و همچنین خوب است که بدانیم مقالات بین المللی از استان البرز چیزی حدود ۸۵۰۰ تا می باشد. دانشگاه های این منطقه به ترتیب با نام های دانشگاه آزاد اسلامی واحد کشور با رتبه ۴۸،  دانشگاه علوم پزشکی البرز با رتبه ۱۲۳، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با رتبه ۲۲۱  از برترین دانشگاه ها در ایران هستند.

بعد از آن  پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، پژوهشکده سبزی صیفی، پژوهشکده میوه های معتدله و سردسیری، دانشکده محیط زیست دانشگاه دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد هشتگرد، دانشگاه پیام نور طالقان، سازمان ملی استاندارد و بسیاری دیگر مطرح هستند.

نتیجه گیری

کرج به شهری مستقل و شهرهای کوچک کنار آن هر کدام به محیطی امن برای زندگی تبدیل شده اند. شهرهایی مانند فردیس کرج و مهرشهر کرج و گلشهر کرج و گوهردشت کرج با استقبال بی نظیر برای زندگی مواجه شده اند. جامعه علمی و فرهیخته نیز در این شهر زندگی می کنند. دسترسی خوبی به تهران و سایر شهرهای ایران دارد و البته یکی از بدترین موارد قرارگیری آن روی گسل فعال است. به هر حال آب هوای کرج بسیار خوب است و موقعیت کاری مناسبی برای جمعیت جوان دارد از این رو هر روزه بر تعداد ساکنان آن افزوده می شود.

4.4/5 - (5 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.