راهنمای جامع سفر به شهر ساری 1402

0

شهر ساری به عنوان یکی از شهرهای بزرگ استان مازندران و البته مرکز آن شناخته می شود. این شهر با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب هوای ساری اغلب مورد استقبال گردشگران از مناطق مختلف ایران قرار دارد. شورای شهر ساری تلاش زیادی برای این شهر کرده اند. با داشتن مراکز درمانی بزرگ و امکانات بسیار عالی یکی از بهترین مکان هایی است که در سفر جاده‌ای به شمال شناخته می‌شود همچنین امکان رزرو تور با قطار و هواپیما و تور کیش از ساری نیز وجود دارد.

تور ریلی مسیری است که از میان جنگل ها عبور می کند. البته اگر از تهران یا سمت غرب ایران به این شهر سفر کنید با جنگلهای انبوه ای همچون کیاسر و یا جنگل های استان گیلان و غیره مواجه می‌شوید. غذاهای محلی این منطقه به همراه گویش زیبا مردم و خونگرم بودن و آنها بر جذابیت های فرهنگی این شهر افزوده است.

یکی از زیباترین چیزهایی که در اینجا مشاهده خواهید کرد محصولاتی است که با چوب تولید می‌شود بنابراین نجاری بسیار رونق دارد و شما می توانید بهترین کالاهای چوبی را به دلیل وجود جنگل های انبوه از این منطقه خریداری کنید. اذان ساری صبح یکی از زیباترین موسیقی ها در نزدیکی ساحل فرح آباد است که از مساجد منطقه های روستایی به گوش می رسد و مصادف با آن طلوع خورشید نارنجی را از دل دریا خواهید دید. البته اذان صبح ساری تنها این ویژگی را ندارد بلکه اوقات شرعی ساری در زمان غروب آفتاب نیز بسیار دیدنی است.

علاوه بر نجاری ماهیگیری و ماهی فروشی نیز در این مکان رونق دارد. شما هم میتوانید بهترین ماهی ها را با نازلترین قیمت تهیه کنید‌‌. به عنوان مثال اگر ماهی قزل آلا در شهر شما کیلوی ۵۶ هزار تومان باشد در ساری هر یک ماهی با وزن 3 کیلو تنها ۵۰ هزار تومان است. البته محلی های شهر بر این باورند که قیمت ماهی در این مکان اغلب متغیر است.

به عنوان مثال زمانی که بسیار بارانی است و مردم از شهرهای تهران و شهرهای اطراف تمایلی به خرید ماهی ندارند یا اوقات شرعی ساری به وقت مغرب قیمت افت میکند. بنابراین از آنجا که آب هوای ساری اغلب با بارندگی همراه است ماهی بسیار ارزان است. به اصطلاح این کار را چوب زدن ماهی می‌گویند شما در این زمان را می توانید هر گونه ای را به قیمت ۲۰ هزار تومان خریداری کنید.

جمعیت در شهر ساری

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

جاهای دیدنی ساری

جمعیت ساری

این شهر با توجه به مساحت اندکی که دارد اما جمعیت زیادی را در خود جای داده است. و حتی این جمعیت در زمانهای مناسب برای سفر به سه برابر افزایش می یابد. قدمت این شهر بیش از هزاران سال است.

بنابراین مردم آن از اصالت زیادی برخوردارند. با توجه به گزارشات هواشناسی ساری و با توجه به این که یک شهر ساحلی است، طرفداران زیادی دارد و همچنین وجود جنگل ها و دریاچه ها و رودخانه ها و سدها این منطقه را به مکانی بی نظیر تبدیل کرده است.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

سد رجایی یکی از عمیق‌ترین و پرآب ترین سدهای ایران است که در این شهر قرار دارد. آب هوای ساری به گونه ای است که این سد همیشه پر از آب است و اطراف آن جنگلهای انبوه قرار دارد. البته مناطق دیدنی مانند باداب سورت، دریاچه چورت و جنگل های زیبای کیاسر در نزدیکی این شهر واقع شده اند.

به لحاظ جغرافیایی با پایتخت ایران تنها ۳ ساعت فاصله زمینی دارد و همین دلیل بسیار محبوب شناخته شده است‌. دانشگاه ساری و دانشگاه آزاد ساری نیز در این شهر مورد توجه دانشجویان زیادی قرار گرفته است‌. شاید همین موضوع باعث افزایش جمعیت و رو به رشد این شهر شده است.

راههای دسترسی به ساری

 با توجه به اینکه ساری از شمال به دریا می رسد و از جنوب به کوهپایه های البرز و مکانی بسیار زیبا برای دیدن انواع گونه های گیاهی و حیوانی است. یکی از آپشن هایی که این شهر دارد نزدیکی آن به جاده هراز میباشد. هراز جاده پیچ در پیچ که به تهران منتهی می‌شود و در دل این جاده مملو از آب های معدنی گوگردی است. جالب است بدانید که جاده هراز با نام مستعار جاده ۷۷ نیز شناخته می شود. البته راه‌های دیگری برای رسیدن به تهران هستند.

آن هم راه هایی مانند جاده چالوس و جاده فیروزکوه است که هرکدام با اعداد ۷۹ و ۵۹ شناخته می‌شوند. اگر بعد این باور هستیم که سفر زمین بسیار کسل کننده خسته کننده است باید بگویم در مورد شهر ساری سخت در اشتباهی مسیرهای منتهی به تهران از ساری با زیبای هر چه تمام‌تر میزبان مسافرانی هستند که هر روز این مسیر را برای تفریح انتخاب می‌کنند. در این مسیر شهرهای رینه لاریجان پلور بسیار زیبا دوست داشتنی با آبگرم های بسیار جذاب هستند.

دیدنی های شهر ساری

جنگلهای کیاسر

 ساحل فرح آباد

 برای مراجعه به دریا ۲۰ دقیقه از ساری تا ساحل فرح‌آباد فاصله داریم. قبل از رفتن به ساحل حتما گزارشات هواشناسی ساری را دنبال کنید. این ساحل جایی است که می‌توانید در جت اسکی قایق سواری و شنا کردن را تجربه کنید البته سوئیت ها و ویلاهای برای اجاره در این منطقه وجود دارد.

مسیر ساحل فرح آباد مملو از رستوران ها تالارهای پذیرایی فروشگاه های زیبا و مراکز بیلیارد و بولینگ است. افراد زیادی برای تماشای دریا به ساحل فرح آباد مراجعه می‌کنند. تنها ۵ دقیقه قبل از رسیدن به ساحل فرح آباد ۱۱ فرعی به سمت راست وجود دارد که شما را به سمت تالاب میانکاله و تالاب ارواح می‌برد. جاده ای که شما را به این سمت هدایت می‌کند گوهرباران نام دارد می‌تواند در مسیر فرح آباد سراغ جاده گوهرباران را بگیرید.

 جنگلهای کیاسر

 این جنگل ها بسیار انبوه و دیدنی هستند مردم محلی همراه با دام هایشان در این مکان بسیار زیبا هستند. قبل از رفتن به این جنگلهای خطرناک آب هوای ساری و گزارشات هواشناسی ساری را چک کنید. در این مسیر می توانید رستوران های زیبایی را و حتی فروش آش دوغ چای آتیشی را مشاهده کنید همچنین با ورود به جنگل مشاهده حیوانات وحشی نیز امکان پذیر است.

البته فراموش نکنید در مسیر ساری به سمت دامغان به جنگل‌های کیاسر نام دارد میتوانید از دریاچه زیبای چورت دیدن کنی یکی از بی نظیر ترین صحنه ها در عمرتان همین دریاچه در طول شب های بارانی است. پس سعی کنید تا نزدیکی اذان ساری صبح در این محل باشید. قبل از رسیدن به دریاچه چورت می‌توانید سراغ باداب سورت را بگیرید اینجا کاسه کاسه های گوگردی است که در آن آب‌های گوگردی تجمع کردند و یک همانند دیگر در جایی دیگر از دنیا دارد.

 رود تجن

 رود تجن از وسط شهر عبور می کند و اطراف آن تردید پارک بسیار زیبا برای قایق سواری پیاده روی دوچرخه سواری و بازی های مهیج برای کودکان و بزرگسالان شده است. همچنین بازارهای منطقه تجن مکانی مناسب برای گردشگری و وقت گذرانی می باشند. البته با طغیان رود تجن در سال‌های پیش شاهد خرابی‌ها و ویرانی‌های در این منطقه هستیم که آثار همان طغیان در سال‌های پیش است. بنابراین برای رفتن به این مکان آب هوای ساری و گزارشات هواشناسی ساری را دنبال کنید.

بازار روز

بازار روز ساری یکی از زیباترین بازارهایی است که می توانید در آن قدم بزنید. البته به زیبایی بازارهای روز رشت گیلان آستارا نیست و بسیار دوست داشتنی برای مردمی است که از شهرهای غیر از شمال به این منطقه سفر می‌کنند. در این بازار که اغلب بعد از اذان صبح ساری رونق بسیار خوبی دارد میتوانید سبزی های جنگلی مثل دلال و غیره را پیدا کنیم.

ماهی هایی که چوب زده شده اند و بسیار ارزان هستند و تازه هم گزینه بسیار خوبی برای غذا خوردن در سفر است که به نمایش گذاشته شده است. میوه های زیادی از باغ های این شهر روانه بازار روزها می شوند تا مردم با خرید میوه های تازه آنها با قیمت ارزان حس بسیار خوبی داشته باشند. البته بازهم عنوان می کنم با دانستن اوقات شرعی ساری می توانید صبح زودتر از سایرین مواد خوراکی خوب و تازه ای خریداری کنید.

بازار لباس نخی

 این بازار مورد علاقه ترین بازار برای بانوان در سفر به این شهر است. بازاری رنگارنگ مملو از لباس‌های نخی شلوارها پولیس ها مانتو ها و بسیاری دیگر از این جنس ها از بندر انزلی و بندر ترکمن به این مکان آورده می شوند. قیمت بسیار خوبی دارم و اغلب طرح ها و رنگ هایی که در این بازار مشاهده می کنید در شهرهای بزرگ مانند مشهد و تهران چند متر به چشم می خورد. با توجه به آب هوای ساری این لباسها جزو لاینفک شهر هستند.

خیابان قارن

 خیابان قارن ۱ خیابان یک طرفه بسیار پر جنب و جوش و دوست داشتنی است. که اغلب جوانان و مردم سرزنده شهر عصرها برای پیاده روی و خرید به اینجا می‌آیند‌. عصرها یعنی باز هم دقیقا اوقات شرعی ساری که بدانید و کمی قبل از اذان ساری به اینجا بیایید. معمولا مملو از ترافیک و جمعیت است اما این جمعیت و چراغ های رنگی و تیپ جوانان به قدری دیدنی است که به زودی ترافیک را فراموش می کنید. این خیابان ها مملو از لباس فروشی ها و کفش فروشی هایی است که آخرین مد روز را ارائه می‌کند.

لباسهای عروس، لوازم پزشکی، لباس های مردانه، بچه گانه، کافی شاپ ها و قهوه خانه ها در این خیابان بسیار دیده می‌شود. بنابراین در سفر خود به شهر ساری دیدن از خیابان قارن و خیابان‌های منتهی به آن را فراموش نکن.

دانشگاه های ساری

 دانشگاه های ساری معمولاً در جاده انتهایی و ابتدایی شهر واقع شده اند. همین طور که به صورت زمینی سفر می کنیم می توانیم دانشگاه پیام نور ساری، دانشگاه آزاد اسلامی ساری، دانشگاه منابع طبیعی ساری و غیره را مشاهده کنید. در جاده منتهی به ساحل فرح آباد چند دانشگاه وجود دارد که با تلاش شواری شهر ساری ساخته شده اند.

 به طور کلی اگر بخواهیم راجع به دانشگاه استان مازندران صحبت کنیم باید بگوییم که این استان حدود ۷۷ دانشگاه دارد. با توجه به اینکه شهرهای استان مازندران نزدیک به یکدیگر قرار دارند تمام دانشگاه‌ها محبوبیت خاص خود را دارند. چیزی حدود شش هزار استاد از جامعه علمی ایران در ساری و شهرهای وابسته مشغول به فعالیت هستند. همچنین ۱۱۸ هزار دانشجو در این استان مشغول به تحصیل اند که این دانشجویان حدود ۵۳ هزار مقاله علمی تحویل جامعه و دنیا داده اند.

 اگر بخواهیم بهترین دانشگاه های نزدیک به ساری را با رتبه کشوری نام ببریم. به ترتیب می توان به دانشگاه مازندران در شهر بابلسر با رتبه ۲۹ اشاره کنیم. بعد از آن دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی با رتبه ۶۱ در کل کشور اشاره کنیم. و دیگری دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با رتبه ۶۴ یکی از بهترین دانشگاه های استان مازندران است. یکی از دانشکده های مطرح در این شهر نیز پژوهشکده اکولوژی دریای خزر است. به غیر از آن دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری محبوبیت زیادی در بین مردم دارد.

شورای شهر ساری

شورای شهر ساری

 با توجه به اینکه این شهر کوچک سالانه میزبان گردشگران زیادی سه برابر ظرفیت خود است شورای شهر اینجا اهمیت ویژه‌ای از دید ساکنین دارد‌. مردم به طور مستمر با شورای شهر ساری در ارتباط هستند تا وضعیت شهر را بهبود بخشند.

شورای شهر ساری معمولا با 9 عضو اصلی فعال است و به غیر از این نه نفر عضو گاهی دارای شش عضو جانشین نیز می باشد. تاکنون ۶ دوره نمایندگان این شورا عوض شده‌اند و شاید به دلیل لایق بودن همین نمایندگان بوده است که شهر ساری در میان شهرهای دیگر استان مازندران پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.

نتیجه گیری

 چرا باید به ساری سفر کنیم؟ از دید سفرآس 24 برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که گاهی مقصد نهایی شما ساری نیست اما برای رسیدن به شهر مقصد باید از این شهر و شهرهای شمالی دیگر عبور کنید. پس برای استراحت بهتر است در یک شهر بزرگ و با امکانات مثل ساری توقف کنید. بهتر است این جا توقف کنید زیرا می توانید همزمان از رودخانه جنگل دریا و صدها دیدن کنید.

به علاوه اینکه می توانید جاهایی مانند باداب سورت و ساختمان‌های تاریخی را نیز مشاهده کنید. همچنین شهر با دسترسی عالی  که برای بیمارستانها و مطب دکتر ها به وجود آورده است مسیر بسیار عالی برای توقف و درمان می باشد.

 روستاها و شهرهای کوچک اطراف مازندران اغلب فاقد بیمارستانهای مناسب هستند. پس بهتر است این شهر را مورد توجه قرار دهید. صنعت چوب در این شهر بیداد می کند و بهتر است از قطب نجاری ایران نیز دیدن کنید همچنین می توانید ماهی های بسیار خوب و ارزان را در سفر تهیه کنید و بهترین غذا در دنیا یعنی ماهی اوزون برون و خاویار را تهیه کنید‌.

3.4/5 - (7 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.