راهنمای سفر به شهر اهواز ایران 1402

0

شهر اهواز در ساحل رودخانه کارون قرار دارد که شهر را به دو منطقه بزرگ تقسیم می کند. نیمه غربی عمدتا دارای برخی از ادارات دولتی است. نیمه شرقی هم مسکونی و هم صنعتی است. ایستگاه اصلی قطار در ضلع غربی و فرودگاه در ضلع شرقی قرار دارد .در تابستان هوا بسیار گرم است. دمای 50 درجه سانتی گراد در ماه های تیر و مرداد پیش بینی می شود. با تور مشهد از اهواز می توانید به مشهد مقدس سفر کنید.

بر اساس نظرسنجی سازمان جهانی بهداشت در سال 2011 ، شهر اهواز در ایران بدترین شهر آلوده به لحاظ هوا در جهان شناخته شده است. افراد مبتلا به مشکلات تنفسی، به عنوان مثال بیماران مبتلا به آسم، باید قبل از مراجعه به آن به این نکته توجه کنند. هوا به قدری آلوده بود که حتی در هنگتم اذان صبح اهواز که خلوت ترین زمان در شهر است آلودگی کاهش نمی یافت.

بدون دانستن زبان عربی سفر به این شهر زیاد آسان نیست. بازدیدکنندگان عرب در برقراری ارتباط مشکل چندانی ندارند زیرا اکثریت مردم شهر عرب هستند (تقریباً 70٪)، بنابراین ساکنان محلی می توانند با گردشگران و بازدیدکنندگان عرب ارتباط برقرار کنند یا می توانند با میل و رغبت به عنوان مترجم از فارسی به عربی و بالعکس عمل کنند.

اوقات شرعی اهواز و اذان اهواز دو گونه برای اهل سنت و شیعه آگاهی رسانی می شود. زیرا مردم این شهر هم سنی هستند و هم شیعه. همچنین دانشگاه اهواز یکی از بهترین دانشگاههای رتبه بالا در جهان و ایرانبرای تحصیل و تحقیق است.

راههای ارتباطی با شهر اهواز

فرودگاه اهواز

دسترسی با هواپیما

پروازهای روزانه از تهران، اصفهان و شیراز انجام می شود. پروازهای هفتگی از دبی– شهر کویت- مشهد انجام می شود. ایرلاین های سرویس دهنده فرودگاه عبارتند از ایران ایر-کاسپین ایرلاینز-ماهان-ایران ایر-آریا-ایران ایر تور-ایرلاین آسمان. آژانسهای مسافرتی زیادی وجود دارد. این پروازها گاهی برای حضور در دانشگاه اهواز نیز رزرو می شوند.

آژانس مسافرتی OXIN در نبش خیابان هفتم کیانپارس قرار دارد. آنها بلیط پرواز برای همه مقاصد ایران دارند و تورهای تعطیلات را به کشورهای آسیایی مانند امارات، مالزی، اندونزی، چین، ژاپن و ویتنام ارائه می دهند. دقت داشته باشید در زمان اذان صبح اهواز تنها پرواز به کلان شهرها آن هم اغلب تهران و مشهد رایج است.

دسترسی با قطار

روزانه قطارهایی از تهران-خرمشهر و بندر امام خمینی وجود دارد. این شهر محل اصلی اتصال قطارهایی است که از بنادر جنوبی به سمت تهران حرکت می کنند و از تهران می توانید قطارها را تغییر داده و بیشتر به مشهد یا تبریز بروید. روزانه 3 قطار به مقصد تهران وجود دارد. ایستگاه راه آهن است که در سمت غربی این شهرستان واقع شده است. (ایستگاه مترو ساعت) که نزدیکترین ایستگاه مترو به آن می باشد.

دسترسی با ماشین

بزرگراه های متعددی به این شهر منتهی می شوند، از جمله مسیر 5 که از پایتخت ایران، تهران به شهر اهواز می رود . روزانه اتوبوس به مقاصد مختلف در ایران وجود دارد:

  • اهواز-تهران
  • اهواز-اصفهان
  • اهواز-شیراز
  • اهواز-مشهد
  • اهواز-خرم آباد

ایستگاه اصلی اتوبوس در کامپلو برای اتوبوس هایی است که به سمت شمال حرکت می کنند (یعنی تهران). برای اتوبوس هایی که به سمت شرق (اصفهان و شیراز-مسجدسلیمان) حرکت می کنند، ایستگاه در میدان شیر قرار دارد. حرکت اتوبوس های جنوب به سمت میدان خرمشهر انجام می شود.

تاکسی ها 24 ساعته در شهر تردد می کنند و نسبتاً ارزان هستند. حدود 30،000 ریال برای طولانی ترین سفر در شهر. همچنین آژانس های تاکسی در همه جا وجود دارد. اگر نمی توانید به تنهایی یکی از آنها را پیدا کنید، همه هتل ها دارای آژانس های تاکسی هستند. اتوبوس ها بیشتر مسیرهای داخلی شهر را طی می کنند و بسیار ارزان هستند. برای دانشجویان دانشگاه اهواز بسیار مقرون به صرفه دوست داشتنی شناخته شده اند.

دیدنی ها در این شهر

شهرستان کارون یا معروف به ” کوت کوت ” جایی است که بیشتر جاذبه های گردشگری در آن جمع شده است. کوت کوت محل زندگی بوفالوها است. ساکنان عرب آن دارای فرهنگی هستند که در این کشور منحصر به فرد است. آنها زندگی ساده ای شبیه روستا دارند که فقط 10 دقیقه با ماشین از مرکز شهر فاصله دارد. آنها به هر “سلام” با “خوش آمدید” صادقانه پاسخ می دهند حتی اگر در زمان اذان صبح اهواز به آنها برخورد کنید.

آنها گاوهای خود را در طول روز به آب می آورند و منظره ای نفس گیر ایجاد می کنند. همچنین صبحانه ساده و در عین حال قوی برای هر مسافری که در را بزند، ارائه می شود. خیابان فلافلی ها نیز تا صبح میزبان مسافران است که با موسیقی و رقص و خونگرمی منتظر هر شخصی است.

روستای غزاویه یکی از زیبا ترین روستاهای منطقه است. این شهر 6 کیلومتر از شهر دور است و مملو از مزارع نخل خرما و تاکستان هایی است که حتی در تابستان نیز سبز هستند. در اینجا، شما می توانید هر روز ظهر هنگام اذان اهواز گردهمایی های معروف کلاسیک عربی را ببینید و در مراسم قهوه آنها به میزبانی سرپرست روستا شرکت کنید.

پارک کنار رودخانه، کیانپارس به بهترین مکان های شهر اهواز کنار رودخانه معروف است. بلوار رودخانه مکان خوبی برای قدم زدن است و دارای پارک های زیادی است. قدیمی ترین پارک شهر در کیانپارس در کنار پل سفید است. چشم انداز رودخانه کارون، پل سفید، طرف دیگر شهر و جزایر جالب است.

پل سفید اولین پلی بود که از رودخانه کارون عبور کرد و توسط مهندسان آلمانی در دهه 1930 ساخته شد. این پل در حال حاضر نماد اصلی شهر محسوب می شود. یکی از جاذبه های این شهر، شعله های چاه نفت در مرز شهر است. اما فقط در شب خوب و دیدنی است.

چه کارهایی جذاب است

قایقرانی اهواز

قایقرانی بر روی رودخانه در شهر اهواز جذاب است. شما می توانید یک قایق اجاره کرده و در رودخانه کارون در بسیاری از پارک های مجاور رودخانه قایقرانی کنید. همه محله های اهواز دارای بازار محلی هستند. مغازه های مجلل بیشتر در کنار بلوار چمران واقع شده اند. (کیانپارس)، زیتون کارمندی (میدان یوزپلنگ)، و بازار اصلی در خیابان طالقانی است. همچنین تحصیل در دانشگاه آزاد اهواز و دیگر دانشگاههای رتبه بالا این شهر بسیار جذاب است.

در شهر ساندویچ فروشی ها و فست فودهای زیادی وجود دارد. اکثر آنها با کیفیت و قیمت متوسط ​​هستند. یک بستنی فروشی خوب در انبار زیر فروشگاه کیک فروشی قرار دارد. کافی شاپ حاجی بابا را می توانید در کنار بازار و به سمت پل سفید پیدا کنید. رستوران هتل اکسین- کباب شیر ماهی را امتحان کنید و آنها همچنین کباب های گوشتی عالی سرو می کنند.

آنها موارد ویژه ای دارند که روزانه تغییر می کنند. رستوران هتل آستوریا-غذای گران قیمت را ارائه می دهد گاهی غذاهای ارزان نیز دارد. مغازه های آب میوه فروشی خوب زیادی وجود دارد که به راحتی آنها را پیدا خواهید کرد. شنیدن صدای اذان اهواز نیز در کنار کارون جذاب است.

اقامتگاه و هتل در شهر اهواز

مهمان سرا (مهمانسراها) زیادی در شهر اهواز وجود دارد. اکثر آنها خارجی ها را قبول نمی کنند و کسانی که قبول می کنند مطابق با استانداردهای خارجی نیستند. اما آنها ارزان هستند. هتل نادری هتل مناسبی است. هتل اکسین در نزدیکی فرودگاه است و قیمت متوسطی دارد. اینجا یک رستوران عالی دارد و اتاق ها تمیز هستند و دارای تهویه مطبوع عالی هستند.

آنها همچنین تلویزیونهای بزرگ روی لابی دارند و بیشتر بازیهای فوتبال را نشان می دهند. آنها انگلیسی بسیار خوبی صحبت می کنند و می توانند به شما در ترتیب دادن هر نوع تور یا حمل و نقل کمک کنند. اگر برای ثبت نام در دانشگاه آزاد اهواز یا دانشگاه چمران اهواز به این شهر آمده اید این هتل ها برای اقامت مناسب هستند.

هتل ایران نسبتاً خوب است. درخواست یک اتاق بازسازی شده؛ مقدار زیادی آب گرم خوب در اتاقهای بازسازی شده وجود دارد. انگلیسی به صورت اولیه صحبت می شود. این رستوران خوب است و قیمت مناسب آن حدود 30 هزار تومان برای یک کباب مرغ است.

هتل پارس (هتل پارس)، یا هتل آستوریا سابق، اکنون هتل پارس، بهترین هتل شهر است. در کنار رودخانه قرار دارد و چشم اندازهای زیبایی دارد. با این حال، گران است و کاملاً مطابق با استانداردهای بین المللی نیست.

دانشگاههای اهواز چگونه هستند؟

دانشگاه اهواز

به روزرسانی های رتبه بندی مربوط به دانشگاه ها و دانشگاه آزاد اهواز

18 مارس 2021: انتشار رتبه بندی موسسات Scimago – دانشگاه ها. دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوربا بالاترین رتبه در بین دانشگاههای اهواز در رتبه 534 یکی از بهترین ها برای تحصیل می باشد.

01 ژانویه 2021: وب سنجی جدیدترین نتایج رتبه بندی وب سنجی وب دانشگاه ها را منتشر کرد. شامل 2 دانشگاه از شهر اهواز بود که بسیار جالب توجه است.

03 دسامبر 2020: رتبه بندی جهانی URAP – رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس عملکرد تحصیلی با دانشگاه شهید چمران اهواز در بین 2 دانشگاه فهرست شده در اهواز دارای بالاترین رتبه است.

24 آگوست 2020: رتبه بندی دانشگاه های جهان – Times Higher Education با دانشگاه چمران اهواز در موقعیت 1001 به روز شد.

بالاترین رتبه بندی موضوعی دانشگاه های اهواز نیز برای دو دانشکده ثبت شده است.

علوم دامپزشکی با رتبه 201 در ابتدا شهرت دارد و بعد از آن دانشگاه چمران اهواز در رشته علوم فیزیک با رتبه 801 دومین سطح کیفیت را دارد.

آب هوای اهواز

به گزارش هواشناسی اهواز ماه ژانویه، همان دسامبر، یکی دیگر از ماههای زمستانی لذت بخش در شهر اهواز است، با درجه حرارت در محدوده متوسط ​​کم 11.1 درجه سانتی گراد و متوسط ​​حداکثر 19.3 درجه سانتی گراد (66.7 درجه فارنهایت). سردترین ماه ژانویه است، با میانگین دمای زیاد 19.3 درجه سانتی گراد و میانگین دمای پایین 11.1 درجه سانتی گراد.

آب هوای اهواز در فوریه

آخرین ماه زمستان، فوریه، ماه خوبی در این شهر است و میانگین دما بین 12.9 درجه سانتی گراد و 22 درجه سانتی گراد در نوسان است. در فوریه، میانگین دمای بالا اساساً مشابه ژانویه است. 22 درجه سانتی گراد. حتی در تمامی اوقات شرعی اهواز دمای هوا نسبتا خنک است.

هواشناسی اهواز در ماه مارس

ماه اول بهار، مارس، یک ماه متوسط گرم در است. با درجه حرارت متوسط نوسان بین 16.6 درجه سانتی گراد و 27.4 درجه سانتی گراد (81.3 ° F). در ماه مارس، میانگین دمای بالا از 22 درجه سانتی گراد. در فوریه، به 27.4 درجه سانتی گراد متوسط) افزایش می یابد.

آوریل این شهر یک ماه بهار گرم است و میانگین دما بین 33.5 درجه سانتی گراد و 22.5 درجه سانتی گراد در نوسان است. در آوریل، میانگین دمای بالا از 27.4 درجه سانتیگراد. در مارس ، به 33.5 درجه سانتی گراد گرم افزایش می یابد.

تیر ماه یک ماه سوزان در است. شهر اهواز با میانگین دمای بین دقیقه 29.8 درجه سانتی گراد (85.6 ° F) و حداکثر 40.4 درجه سانتی گراد (104.7 ° F)،. میانگین دمای بالا از 33.5 درجه سانتیگراد گرمسیری در آوریل به 40.4 درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

ماه ژوئن، اولین ماه تابستان یک ماه گرم سوزان است و میانگین دما بین 33.2 درجه سانتی گراد و 46 درجه سانتی گراد (114.8 درجه فارنهایت) در نوسان است. در ماه ژوئن، میانگین دمای بالا از 40.4 درجه سانتی گراد در ماه مه به 46 درجه سانتیگراد (114.8 درجه فارنهایت) گرم می شود.

اولین ماه پاییز، سپتامبر، همچنین ماه سوزاننده ای در شهر اهواز است. با میانگین دمای بین 30.5 درجه سانتی گراد و 43.5 درجه سانتی گراد. در این شهر میانگین دمای بالا به طور ناگهانی از درجه حرارت تهدید کننده حیات 47.5 درجه سانتی گراد در ماه آگوست به 43.5 درجه سانتی گراد (110.3 درجه فارنهایت) می رسد.

هواشناسی اهواز در دسامبر

آب هوای اهواز در ماه اول زمستان، دسامبر هنوز ماه خوبی است. با میانگین دمای هوا بین حداقل 12.9 درجه سانتی گراد و حداکثر 20.8 درجه سانتی گراد. میانگین دمای بالا از 26.1 درجه سانتیگراد در ماه نوامبر به 20.8 درجه سانتی گراد کاهش می یابد. زمان اوقات شرعی اهواز در این ماه کمی زودتر از ماههای تابستان است. پاراگراف بعدی نتیجه گیری درباره اهواز دید سفرآس 24 است.

نتیجه گیری

اهواز

شعر و رقص در شهر اهواز جایگاهی ویژه دارد. یک اجرای معمولی میسن شامل گروهی از نوازندگان و خواننده ای است که همگی در لباس های درخشنده سفید نمایش می دهند. آهنگ های محلی می خوانند یا اشعار را به گویش محلی عربی می خوانند. گویش خاصی که دراین شهر صحبت می شود انواع گلت است، زیرگروهی از عربی بین النهرین، که شباهت های زیادی با گویش های عربی که در جنوب عراق صحبت می شود، دارد. دارای تأثیرات بین النهرینی قبل از اسلام است.

شعری که با گویش سنتی ژلات عربی اجرا می شود اغلب در جشنواره ها توسط گروه میسان خوانده می شود. شعر بخشی جدایی ناپذیر از موسیقی و فرهنگ عربی اهوازی است. برای مثال، سبک موسیقی الوانیه یکی از انواع است که سبک های شعری سنتی را در خود جای داده است. این آهنگ در اواخر دهه 1950 ظاهر شد و نام آن از خواننده مشهور عرب اهوازی، الوان الشویا، گرفته شده است.

رایج ترین رقص هایی که توسط اعضای میسن اجرا می شود رقص شمشیر و  چوبی است. رقص شمشیر چوبی که در ایران اجرا می شود ریشه در منطقه نجد عربستان امروزی دارد.

انتقال سنت ها

همه ساله از کودکان دعوت می شود تا در جشن مردمی شهر اهواز و کشورهای حوزه خلیج فارس که در ماه مبارک رمضان شرکت شرکت کنند. در شب پانزدهم، کودکان لباس های سنتی خود را می پوشند، آهنگ های سنتی می خوانند و خانه به خانه برای دریافت شیرینی می روند. در طول سال، حمادی همچنین به پسران جوان عرب اهوازی فرصت می دهد تا در رویدادهای فرهنگی اجرا کنند. نسل بعدی عرب های اهوازی تشویق می شوند که لباس و رقص سنتی خود را بپذیرند و حتی در کنار آن اذان اهواز را با صدای بلند بخوانند.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.