کلوت شهداد کرمان، خاص ترین منطقه جهان

کلوت شهداد کرمان
0

نمی‌توان به جاذبه های این استان بزرگ کم اهمیت بود از جنگل های انبوه در بافت تا ارتفاعات از گلهای لاله در بردسیر و دره مدیترانه ای و جنگل های کهور همه جز جاذبه های بسیار زیبای طبیعی در این منطقه هستند. کلوت شهداد کرمان روی نقشه همچون جواهری می درخشد.

 اما در میان اینها کلوت شهداد کرمان جزوه شگفتی های بسیار بی نظیر در استان کرمان هستند و سازه های فراموش نشدنی اند که وقتی از دور به آنها خیره می شوید شهری متروکه و باستانی جلوی چشمتان می آید. در سرزمین کلوت های شهداد باد به نرمی می وزد. عکس کلوت شهداد کرمان از نقاط مختلف ان مشخص است.

 اگر در هنگام طلوع و غروب آفتاب در میان این کلوتها باشید محال است با دیدن این شگفتی‌ها عبارت دیگری به ذهنتان بیاید آفتابی که رو به غروب است آرام آرام ستاره ها را می شمرد تا پهنه سیاه آسمان زیباترین شکل خود در کویر سایه براندازد. هنگام شب می توانید در آسمان شهر کلوت ها مدت ها خیره شوید و غرق در ستاره های بسیار زیبای آن گردید.

 با ایستادن بر بلندای این کلوت‌ها خیال و واقعیت  هم عجین میشود. زمان و مکان در هم می‌شکند و تجربه ای فراموش نشدنی برای شما پدید می آورند در این مقاله با وب سایت سفر آس ۲۴ با ما همراه باشید تا شما را به زیباترین جاهای دیدنی شهداد شهر کلوت‌ها ببریم. کلوت شهداد کرمان زیبایی های منحصر به فردی دارد.

 کلوت چیست؟

 نام عارضه طبیعی است که در مناطق خشک دنیا همچون چاد آمریکا ایران مصر و ….  پیدا می‌شود و برجستگی‌های بینشی آنها به شکل یو هستند و در  نواحی بیابانی در آن قرار گرفته اند قدمت کلوت‌ها به حدود ۲۰ هزار سال قبل برمی‌گردد که کلوت های بزرگ حاصل فرسایش آب و باد هستند و کلوت  های کوچک تحت تاثیر فرسایش نسبی باد ها پدید آمده اند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 واژه فارسی کلوت از دوبخش کل و لوت به وجود آمده است که کل معنای شهر و آبادی میباشد و لوت اشاره به کویر بسیار بزرگ لوت می کند. عکس کلوت شهداد کرمان زیبایی های منحصر به فردی را نشان می دهد.

کلو ت ها در منطقه ای به وجود می آیند که باد سرعت کافی برای سایش و کنده شدن را دارا میباشد.

 کلوت در حالت مرطوب با تأثیر بسیار ناچیزی بر روی سنگها به وجود می‌اید. اما در حالت خشک باد از دشت ها عبور می کند و دانه‌های ماسه  را از سطح دشت بر روی هم تلنبار میکند و تشکیل کلوت می دهد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 سنگ بستر کلوت ها در برابر باد های ماسه ای و شنی دچار فرسایش شدید میشود. کلوت تحت تلاطم و فشار باد در گذر زمان فرو می ریزند اما آهسته آهسته شکل شان را ایجاد میکند  طرفی که در روبروی کلوت ها هستند پورشیب و و طرف دیگر آن معمولاً کم شیب هستند.

 معرفی کلوت شهداد کرمان

کلوت شهداد کرمان
کلوت شهداد کرمان

کلوت شهداد یکی از بهترین کلوت های جهان است که دارای اندازه های مختلفی است. عکس کلوت شهداد از نقاط مختلف ان موجود است با دیدن این عکس ها به همه ان ها پی می برید.

کلات حدود ۸۰ کیلومتر عرض دارد و ۱۴۵ کیلومتر طول دارد این کلوت بیشتر از ۱۱ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و در دل کویر منحصر به فرد لوت واقع شده است.

 این منطقه از دور دست ها به شکل شهری بزرگ است و دارای آسمان خراش های فراوان است. همین امر باعث شده است که برخی از جهانگردان خارجی ان را به عنوان شهر ارواح هم می شناسند. در این شهر کسی زندگی نکرده است و نمی کند هرچه هست تنها سکوت و آرامش است.

یکی از خوشمزه ترین سوغات های ایران سوغات کرمان است .

 گذر کردن از میان این شهر کلوخی در کنار زیبایی های طبیعی وحشتی نهفته در دل زیبایی ها برای هر رهگذری پدید می آورد. کلوت های ناشناخته تر خطرناک تر و افسانه ای تر از تل ماسه های شرقی لوت می باشند و تاکنون کسی از آنها گذر نکرده است. مطالبی که در این زمینه گفته شد برگرفته شده از بررسی های دانشمندان و باستان شناسان است. اولین شناسایی علمی کویر لوت را بردی اتریشی در سال ۱۳۱۶ شانسی انجام داد. گابریل اتریشی در موقع پرواز بر فراز لوت تپه های کوچک نزدیک ماسایی جنوبی را دید و شرح آنها را نوشت امروز نام کلوت‌های شهداد در فهرست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 کلوت شهداد کرمان دقیقا کجاست؟

کلوت شهداد در ارتفاعات ۴۳۰ متر از سطح دریا واقع شده است از وسط شهر فاصله آن تا دشت لوت حدود ۳۰ کیلومتر میباشد.

کلوت شهداد در نزدیک شهری به همین نام قرار دارد. ارتفاع این کلوت در ۴۳۰ متری سطح دریاست و فاصله آن تا دشت لوت ۳۰ کیلومتر است. این منطقه در نزدیکی جلگه تکاب و تل ماسه‌ای عظیم شرق کویر قرار دارد. کلوت شهداد کرمان روی نقشه خودنمایی می کند.

 آدرس استان کرمان جاده قدیم کرمان بر جاده سیرچ 

دسترسی به کلوت شهداد کرمان

 دسترسی پیدا کردن به کلوت از طریق جاده کرمان می‌باشد از سمت کرمان می توانید خود را به بدان برساند تا بعد از حدود ۳۵ کیلومتر به جاده سیرچ برسید از مسیر سیرچ باید وارد جاده شهداد شوید این مسیر را بپیچید تا به دوراهی شهداد برسید در این دوراهی مسیر شهداد را ادامه دهید و در نهایت به منطقه کویری می‌رسید. مسیر دسترسی تاثیرش به صورت بزرگ راهی است که رانندگی در آن بسیار راحت است اما ادامه مسیر به مقصد جاده تک بانده می‌شود که باید در زمان رانندگی احتیاط کنید.

 قدمت کلوت شهداد کرمان

باستان‌شناسان اشیای سفالی متعددی را پیدا کردند بررسی تخصصی تر برای آثار کشف شده حکایت از تعلق آن به هزاره دوم و سوم قبل از میلاد می رسد نکته مهم در این رابطه و کشف یافتن آثار از لابلای تشکیلات روسی و نمکی بوده است به این معنی که کویری شدن این منطقه در زمانهای باستان شکل گرفته و احتمال وجود دارد که حیات انسانی در این منطقه به دلیل تغییرات اقلیمی از بین رفته است.

 بررسی‌ها نشان می‌دهد این تشکل انسانی در اثر حادثه ناگهانی ممکن است از بین رفته باشد. همچنین آثار حرکات سیل آسای آب بر روی بدنه نشان از سیل ویرانگر در این منطقه می دهد. آنچه از این روایت تلخ و تاریخی و آثار جغرافیایی به جا مانده است این است که در گذشته تمدن بزرگی در این منطقه نیز است و بنا به دلایلی امروز از بین رفته است افسانه شهداد به این دلیل رواج پیدا کرده است.

ویژگی های کلوت شهداد کرمان

هر بارانی که بر روی کویر لوت ببارد صورت تازه ای را بر روی تپه  ها به وجود می آورد. البته در معماری زیبای کلوت  عوامل دیگری هم دخیل است. رودی به نام شور وجود دارد که احتمالا این رود شور نیست و به دلیل عبور کردن از این کویر و برخورد کردن با دیواری این کلوت‌ها فرسایش پیدا می‌کنند و شور می شود. در محدوده ۳۰ هزار کیلومتر مربع در دل لوتی هیچگونه حیاتی وجود ندارد.

شاهد این ادعا جسد سالم گاوی است که در زمستان سال ۱۳۶۵ در کویر لوت تلف شده بود بعد از گذشت ۱۵ سال از آن زمان جسد این گاو بر اثر نور شدید بدون هیچ تغییر پیدا شد. پروفسور پرویز کردوانی بیابان شناس و استاد دانشگاه، کلوت آن را جزء گرمترین نقاط زمین می‌داند در سال ۲۰۰۵ ناسا دمای این منطقه را حدود ۷۰ درجه سانتیگراد اندازه گیری کرد این منطقه در بین زمین شناسان به یکی از قطب های گرمایی زمین تبدیل شده است.

 پوشش گیاهی کلوت شهداد کرمان

از کوههای سیرچ به سمت کلوت زندگی نباتی پایان می یابد در طول مسیر درختان گز به صورت پراکنده به چشم می‌خورد. این منطقه در انتهای مرز نباتی واقع شده است و درون این مسیر بوته هایی را متراکم خواهید زمانی که پا به درون کلوت بگذارید دیگر خبری از زندگی نباتی نخواهد بود.

عدم وجود داشتن زندگی نباتی در کلوت را نمی توان به جنس املاح و خاک آن نسبت داد زیرا جنس خاک کلوت از ماسه نمک است و با جنس خاک آبادی ها و زمین های زراعی اطراف آن کاملاً متفاوت است. البته شوری خاک در این کلوت ها بیشتر است ولی شوری خاک نمی تواند مانع از رشد گیاهان شود. فقر آب عامل نبود حیات در این منطقه گزارش شده است. برای پیدا کردن آدرس کلوت شهداد کرمان می توانید از مردمان محالی کمک بخواهید.

دیدنی های کلوت شهداد کرمان

کلوت شهداد کرمان
کلوت شهداد کرمان

 رود شور

این  رود دائمی است که در اعماق کویر لوت جریان پیدا کرده است و در طول سال همیشه پر آب است. رود شور از کوههای شمال غرب بیرجند سرچشمه می‌گیرد و بیشترین املاح معدنی را در خود حمل میکند. بعد از طی کردن مسافت حدود ۲۰۰ کیلومتر به سمت جنوب شرق در نزدیکی شهداد به منطقه‌ای به نام مچاله معدن نمک می رسد.

 پلی گون ها

 آنها از دیگر پدیده های به وجود آمده در نزدیکی کلوت های شهداد هستند و  شش ضلعی های نمکی را به وجود آوردند که به آنها پلیگراوند می گویند و در اطراف در دریاچه نمک به چشم می خورد آدرس کلوت شهداد کرمان بسیار سر راست است و در کم ترین زمان پیدا می شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.