زیباترین مسیر های ریلی ایران کدامند ؟

زیباترین مسیر های ریلی ایران
0

همه ما می‌دانیم که قطارها جزوه راحت ترین و امن ترین وسایل حمل و نقل در کل دنیا هستند از این رو بیشتر مسافران به این نوع حمل و نقل ها برای تردد بین جاده ای و شهری روی آورده اند تا از ترافیک و خطرات جاده ای در امان باشند.

 در این مطلب می خواهم هرانچه را که در این 5 سال تجربه کرده ام را در اختیارتان قرار دهم تا سفری هیجان انگیز با قطار در زیباترین مسیر های ریلی ایران را تجربه کنید. بهترین و زیبا ترین مسیر های ریلی را از نگاهم به شما می گویم .

زیباترین مسیر های ریلی ایران زیبا از دید من

  • مسیر قطار تهران ساری.
  • تونل گدوک طولانی ترین تونل ریلی ایران.
  • مسیر قطار مشهد ساری.
  • مسیر قطار قزوین رشت..
  • مسیر قطار گردشگری لرستان.
  • قطار تهران گرمسار
  • مسیر قطار تهران اهواز

 مسیر قطار تهران ساری

زیباترین مسیر های ریلی ایران
زیباترین مسیر های ریلی ایران
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 به جرات میتوانم بگویم که یکی از زیباترین مسیر های ریلی دنیا مسیر تهران ساری است. گذر کردن از میان جنگل و طبیعت بکر و سرسبز این مسیر شگفتی های شمال را به صورت یک فیلم در جلوی چشمان شما پدید می آورد. زمانی که من در این مسیر قرار گرفتم اردیبهشت بود برخورد قطرات باران بر روی جنگل های سبز من را به دنیای ماورایی برد. دیدن طلوع افتاب در ان حال و هوا انرژی چندین ماهه من را تامین کرد.

 جذابیت این مسیر به گونه ای است که علاوه بر مسافران داخلی بیشتر گردشگران خارجی هم  برای عبور کردن از میان این همه زیبایی و تونل های جنگلی  این مسیر را برای سفرشان انتخاب می‌کنند در این مسیر اول باید از پل سفید عبور کنید و بعد از آن وارد کوهستان می شوید.

جنگل های شمال هم در همین کوهستان ها قرار دارند پل ورسک سد لفور پارک جنگلی جوارم از جاذبه های بسیار دیدنی این منطقه محسوب می‌شوند که در این مسیر قرار گرفتند.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

اولین جایی که به شما پیشنهاد می کنم ان را ببنید مسیر قطار تهران ساری است. این مسیر واقعا دیدنی است و شما را به بهشت برین بر روی زمین می برد.

تونل گدوک طولانی ترین تونل ریلی ایران

سفر به مشهد مقدس، با هواپیما یا قطار مسئله این است؟

 تونل گدوک در ایران یک مسیر شگفت انگیز و زیبا است که از میان رشته کوه البرز و شهر تهران و ساری عبور می کند و آنها را به هم اتصال می دهد این تونل حدود ۲.۸ کیلومتر است و به عنوان طولانی ترین تونل ریلی ایران شناخته شده است.

مناظره حیرت انگیزی از دره ها و کوه ها در کنار رودخانه های اطراف را به نمایش می گذارد و همین موارد آن را به یکی از زیباترین مسیرهای راه آهن ایران تبدیل نموده است.

 این طرح با استفاده از تکنیک های مهندسی به وجود آمده و از شاهکارهای مهندسی ایرانیان است.

با قرار گرفتن در این تونل ریلی از غم و اندوه جدا می شوید و تنها چیزی که چشمانم را در این تونل به خود جذب کرد رقص درختان در باد بود مدت زمانی که در این قطار بود پلک نزدم و فقط و فقط به مسیر خیره شده بودم.

 مسیر قطار مشهد ساری

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 یکی از مسیر های بسیار زیبای ریلی که از میان جنگل های دست نخورده و بکر شمال عبور می کند مسیر معروف مشهد ساری است مسیر قطار مشهد ساری دارای دو خط راه آهن است که در مسیر اول از شهرهای همچون نیشابور گرمسار فیروزکوه و رسم و قائمشهر می‌گذرد و به مقصد خود یعنی ساری می‌رسد.

 همچنین مسیر دوم   از شهرهای چون قوچان شیروان بجنورد گرگان  نوشهر عبور می کند و در  نهایت به ساری ختم  میشود تمام شهرهایی که نام برده شد ایستگاه  هایی هست که قطار در آنها توقف می کند شما می توانید خود را به کاشمر اسفراین شاهرود دامغان سمنان گرمسار فیروزکوه قائمشهر برسانید و از آنجا در این مسیر ریلی قرار بگیرید.

من زمانی که در این مسیر بودم اوایل اذرماه بود. تمام درختان زرد و نارنجی بودندو قرار گرفتن در میان  جنگل های رنگارنگ حس ارامش و امید به زندگی  را در من به بالا ترین حد برد.

 در برخی از ایستگاه هایی که قطار متوقف می شد چیزی که مدت ها من را مات و مهبوت خودش می کرد قرار گرفتن درختان رنگارنگ در انبوه مه و ابر بود.

 صدای جیک جیک گنجشک ها و پرستو ها که از غرب به شرق مهاجرت  می کردند این مسیر را زیبا تر کرد. اینقدر این منظره زیبا بود که من یادم رفت از این مسیر عکس بگیرم و فقط ساعت ها و ساعت ها پشت پنجره قطار به بیرون خیره شده بودم.

 یکی از هم کوپه ای های من موسیقی اهای خبردار استاد همایون شجریان را گذاشت و واقعا حال و هوایم دگرگون شده بود. هرچقدر بخواهم این مسیر را توصیف کنم نمی توانم با جزییات بگویم. اکنون که خاطره ان را برایتان شرح می دهم قلیم به تپش افتاده است و منتظر رسیدن پاییز هستم تا دوباره در این مسیر قرار بگیرم.

 مسیر قطار قزوین رشت

زیباترین مسیر های ریلی ایران
زیباترین مسیر های ریلی ایران

 از جدیدترین و زیباترین مسیرهای ریلی ایران مسیر ریلی قزوین رشت است.  مسیر تهران ساری به شما این امکان را می دهد تا در مسیری بسیار سرسبز و طبیعت بی نظیر قرار بگیرید با  عبور کردن از این مسیر شما میتوانید گذر از روی پل منجیل که بزرگترین پل راه آهن کشور هست و طول ۱۴۳۰ متر را دارد تجربه کنید و سفر خود را هیجان انگیز تر نمایید.

 همچنین از دیگر دیدنی هایی که باعث می‌شود جذابیت این مسیر بالا برود جنگلها و شالیزارهای هستند که در کنار رودخانه ها قرار گرفتند و دیدن آنها بسیار حیرت انگیز است.

زمان سال تحویل من در این مسیر بودم با عبور از این مسیر ریلی در لحظه سال تحویل حس و حالی عجیب بر من غلبه شد. جز فکر به اینده ای زیبا هیچ چیز را نمی دیدم. طلوع خورشید بر بالای شالیزار های برنج حس عمیق اما عجیب در من ایجاد شد.

 زمزمه های زیر لب  یا مقلب القلوب و الابصار؛ یا مدبر اللیل و النهار؛ یا محول الحول و الاحوال؛ حول حالنا الی احسن الحال پدر و مادرم من را به بهشتی فراتر از زمین برد.

  در حال حاضر در این مسیر ریلی تنها یک قطار فعالیت می کند آن هم قطار اتوبوسی صبا است که  خدمات حمل و نقل مسافران را در طول روز های هفته انجام میدهد هفته دارد

 این مسیر ریلی حدود ۱۶۴ کیلومتر است که از بیشتر از ۲۰ تونل و چندین پل عبور میکند به طور کلی مدت زمانی که برای طی کردن این مسیر نیاز است  کمتر از ۳ ساعت می باشد.

 مسیر قطار گردشگری لرستان

 من که از تبار لرستان هستم هر زمان که دلگیر می شوم یا مهمان ناخوانده ای برایم می اید مسیر قطار گردشگری لرستان گلونی را انتخاب می کنم هر کس که در این مسیر قرار گرفته است جز خوبی چیزی به زبان نیاورده است.

از مسیرهای ریلی زیبا می توان به راه آهن های لرستان اشاره کرد. این مسیر حدود ۷۴ کیلومتر است یکی  از ایستگاه های مهم کشور به لحاظ طبیعت گردی میباشد . مسیر های مختلفی همچون درود و بیشه  را دربرمی‌گیرد.

 ایستگاه بیشه جز زیباترین و بهترین مکان های طبیعت گردی است که سرسبزی متفاوتی دارد و مکانی بسیار هیجان انگیز برای عکاسی است.

 در مسیر راه آهن لرستان انواع صخره ها آبشار ها در راه و طبیعت را خواهید دید. همچنین از جاذبه های طبیعی و دیدنی این مسیر می توان به آبشار آبگرم تالاب ازگن آبشار بیشه و چشمه آب گوگرد اشاره کرد با انتخاب ریل  قطاری مسیر این امکان برای تان فراهم می شود تا بتوانید در  ایستگاه مختلف استراحت کنید و از تمامی این ایستگاه‌ها که طبیعت بی نظیر دارند نهایت لذت را ببرید.

 این مسیر ریلی با برخوردار بودن از زیبایی های فراوان طبیعی به عنوان ایستگاه ریلی گردشگری  در کشور معروف شده است و در زمان های مختلف گردشگران متعددی را با تورهای مسافرتی متنوع جابجا میکند

سفر با قطار از شهر خرم آباد مرکز استان لرستان شروع می شود و مسافران طی مسیر و رفت و برگشتی که حدود ۲۴۰ کیلومتر است از بین رشته کوههای بی‌نظیر و استوار زاگرس عبور می کنند در طی این مسیر مسافران با دیدن شگفتی های طبیعت لرستان به وجد می‌آیند و از دره های سرسبز و رودخانه های روان در بین رشته کوههای سر به فلک کشیده هیجان زده خواهند شد.

 این قطار از چهار ایستگاه میگذرد که هر کدام از آنها زیبایی‌های خود را دارند اولین ایستگاه قلعه تاریخی فلک الافلاک است که قدمت آن به زمان ساسانیان می‌رسد .

ایستگاه دوم کوههای اشترانکوه هستند.

 ایستگاه سوم پلدختر است که جزو شگفتی‌های معماری باستانی می باشد که بر روی رودخانه کرخه ساخته شده است.

 در نهایت قطار در ایستگاه الیگودرز در میان بازار سنتی و صنایع‌دستی توقف میکند.

اگر شما هم به دنبال طبیعت وصف نشدنی و زیبا هستید پیشنهاد می کنم که در این مسیر قرار بگیرید.  قرار گرفتن در این مسیر حس سر زندگی را در شما ایجاد می کند. من هر چهار فصل در این مسیر بوده ام. اگر شما هم عاشق زمستان و فصل سرد هستید حتما در زمستان راهی این مسیر ریلی شوید با انبوهی از برف و قندیل های یخی روبه رو می شوید ولی لباس گرم فراموش نکنید.

قطار تهران گرمسار

زیباترین مسیر های ریلی ایران
زیباترین مسیر های ریلی ایران

تماشا کردن کوه هم همانند تماشای شالیزار و جنگل و رودخانه ها می تواند برای برخی از افراد لذت بخش و دیدنی باشد. مسیر ریلی تهران گرمسار به هیچ عنوان سبز نیست و کاملا عاری از درخت است و تنها این امکان را فراهم میکند تا شما زیباییهای کویر را ببینید به همین دلیل این مسیر یکی از زیباترین مسیرهای  ریلی متفاوت  ایران به حساب می‌آید .

مسیر ریلی تهران گرمسار قطار های مختلف از شرکت‌های ریلی رجا را در تمامی روزهای هفته در بر می گیرد از جمله این قطارها می توان به قطار سه ستاره ارم قطار اتوبوسی ۴ ستاره صبا قطار دو ستاره شش تخته نسیم اشاره نمود.

برایم بسیار جالب بود که در شب های تاریک در مسیر کویری قرار بگیرم و صور فلکی را تماشا کنم. این مسیر در شب حس و حال تازه ای در من ایجاد کرد ستاره ها انقدر به من نزدیک بودند که حس می کردم با دست می توانم ان ها را به بچینم هر کدام از ستاره ها و اجزایی که در اسمان بودند رنگی خاص داشتند و من را به دنیای فضایی برد.

 مسیر قطار تهران اهواز

 مسیر تهران به سمت اهواز هم از دیدنی ترین و زیبا ترین مسیرهای ریلی ایران است که در آن می توانید کوه و آبشار ها و دشت های شگفت انگیزی را پشت سر بگذارید.

 از منطقه زیبای زاگرس و لرستان بی نظیر عبور کنید بهترین زمان خرید بلیط قطار مسیر تهران اهواز در هنگام روز است چرا که در ساعت روشنی هوا می توانید از زیبایی های شگفت انگیز این جاده لذت ببرید.

 این مسیر ریلی حدوداً ۱۵ ساعت است که با افزایش سرعت قطار میتواند کمتر هم شود. قرار گرفتن در این مسیر من را به خاص ترین سفر ریلی ام برد.

 قطار زمانی که از لرستان عبور می کرد همه چیز سر سبز بود به محض دور شدن از لرستان همه چیز کویری شد واقعا در این مسیر ایران 4 فصل را حس کردم.

4.7/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.