دریاچه الندان ساری نگین دریاچه‌های شمال ایران

دریاچه الندان ساری
0

دریاچه الندان ساری به زبان محلی به معنای آب‌ بندان پل است؛جز زیباترین و شگفت‌انگیزترین دریاچه‌های شمال کشور به‌حساب می‌آید و همچنین جز جاهای دیدنی مازندران محسوب می‌شود. این دریاچه قدمتی دو و نیم‌ میلیون ساله دارد و متعلق به عصر کواترنری زمین‌شناسی است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 آب این دریاچه زیبا با برف‌وباران و نزولات جوی تأمین می‌گردد و هیچ رودخانه و چشمه‌ای در اطراف آن وجود ندارد. این دریاچه زیبا آب شالیزارهای اطراف را تأمین می‌کند. جنگل سرسبز و انبوه الندان در کنار این دریاچه جذابیت‌های آن را چندین برابر کرده است.

 دریاچه الندان ساری در استان مازندران شهرستان ساری ۶۵ کیلومتری جنوب شهرستان کیاسر در دهستان چهاردانگه واقع شده است. یکی از زیباترین و عجیب‌ترین و بزرگ‌ترین دریاچه‌های شمال ایران محسوب می‌شود که در دل جنگل‌های هیرکانی قرار گرفته است. این دریاچه بسیار زیبا و تماشایی است.

 از مناطق گردشگری ایران محسوب می‌شود و چشم‌انداز زیبایی دارد و نظر همه را به خود جلب کرده است این دریاچه قدمتی دیرینه دارد و پیدایشش به دوره زمین‌شناسی برمی‌گردد.

همان طور که گفته شد آب این دریاچه  از طریق بارش باران‌ فصلی تأمین می‌گردد. هیچ رودخانه به سمت دریاچه الندان ساری جریان ندارد، تنها از طریق باران و برف تأمین می‌گردد.

جنس خاک باعث شده که این دریاچه به وجود آید. در فصل گرم یعنی تابستان که میزان بارندگی به کمترین حد خود می‌رسد وسعت آب دریاچه به حدود ۱۷ هزارکیلومتر مربع تخمین زده شده است که در صورت افزایش بارندگی در فصول پربارش سطح حجم آب موجود تقریباً دوبرابر می‌شود.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 بنابراین هرچه بیشتر باران ببارد اندازه آب  تغییر می‌کند و در نتیجه بزرگ‌تر خواهد شد. دریاچه الندان ساری  کیاسر در حوالی روستایی از توابع بخش چهاردانگه تشکیل شده است و در سال ۱۳۹۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جنس خاص خاک این منطقه و نفوذناپذیری آب، در خاک و نیز شیب زمین و فرم قرارگیری آب‌بندان، از دیگر علل تشکیل و دوام دریاچه عنوان می‌شود.

این دریاچه به دلیل تنوع زیست محیطی که دارد به یکی از زیبا ترین و قشنگ ترین مراکز طبیعت گردی ایران تبدیل شده است.

اگر شما از ان دسته از کسانی هستید که به دنبال کاوش در طبیعت هستید حتما به این دریاچه زیبا سر بزنید.

با رفتن به این دریاچه انگار که در بهشت برین قدم نهاده اید. پوشش گیاهی و جانوری خاص و زیبای ان مقابل چشمان شما می رقصند و فضای زیبایی را به وجود اورده اند. به راستی که ساری مهد زیبایی های ایران است و روز به روز زیبایی های ان بیش تر خود نمایی می کنند.

خوب است که در جریان باشید   دریاچه الندان کیاسر، قدمتی کهن دارد و پیدایش آن را به دوره‌ای از زمین‌شناسی «کواترنری» می رسد؛ ازاین‌رو، این دریاچه زیبا را از قدیمی‌ترین مراکز  طبیعی مازندران است  که حدود ۲٫۵ میلیون سال از عمرش می‌گذرد.

دیدنی‌های دریاچه الندان ساری

دریاچه الندان ساری
دریاچه الندان ساری

دریاچه الندان  ساری طبیعت بکر و شگفت‌انگیزی دارد و با ویژگی‌های گردشگری برجسته که دارد همانند نگینی در شمال کشور می‌درخشد و به یکی از کهن‌ترین جاذبه‌های استان مازندران تبدیل شده است.

 موقعیت این دریاچه بسیار خاص و شگفت‌انگیز است در میان جنگل‌های پهن‌برگ سرسبز شمال ایران این دریاچه همچون جواهری در قصر می‌درخشد.

ماهیت خاک نفوذناپذیر است که باعث به وجود امدن  آب دریاچه شده است. آب شیریناین دریاچه، آن را از سایر دریاچه‌ها متمایز کرده است. همین عامل سبب شده که گیاهان و متفاوت و خاصی در کنار آن رشد کنند.

 در اوایل فصل بهار می‌توانید در اطراف این دریاچه قدم بزنید و از انواع گیاهان دارویی که در این منطقه وجود دارد استفاده کنید.

 انواع سبزیجات معطر و گیاهان دارویی همچون گل بنفشه وحشی در این منطقه رشد می‌کنند و شما می‌توانید از آنها استفاده کنید و اگر در فصل پاییز به این دریاچه قدم بزنید با رقص درختان رنگارنگ در باد مواجه می‌شوید. رشد درختچه‌های اسکی و لوتکا در اطراف این دریاچه زیبایی منحصربه‌فردی را به وجود آورده اند و میوه‌های جنگلی و خاصی را در این منطقه خواهید دید.

فصل زمستان دریاچه نیز با وجود یخ‌بندان و سرما بسیار تماشایی است و شما می‌توانید در این فصل اردک‌های وحشی مهاجر را ببینید و خاطره‌ای به دفترچه خاطراتتان اضافه کنید. آدرس دریاچه الندان ساری بسیار سرراست است و در کم‌ترین زمان می‌توانید به آن برسید.

 امکانات رفاهی دریاچه الندان

 به دلیل بکربودن امکانات متعددی دارد و نیاز گردشگران را برطرف می‌سازد. سرویس‌های بهداشتی از مهم‌ترین امکانات موجود در این مکان است. وجود قایق موتوری از دیگر خدمات تفریحی مهم  طبیعتگردی در دریاچه الندان به حساب می‌آید که روزهای خوش را برای شما به ارمغان می اورد.

همچنین چندین آتلیه عکاسی وجود دارد که شما می‌توانید عکس‌های زیبایی را در انجا بگیرید و با استفاده از لباس‌های محلی رنگ و بوی تازه به عکس‌هایتان بدهید.

 بهترین زمان سفر به دریاچه الندان

دریاچه الندان ساری
دریاچه الندان ساری

دریاچه الندان ساری یکی از دریاچه‌هایی است  که زیبایی‌های خاص خود را دارد اگر می‌خواهید به این دریاچه سفر کنید توصیه می‌کنیم  که فصل تابستان را انتخاب نکنید؛ زیرا در این فصل گرما به اوج خودش می‌رسد و تحمل هوای گرم و شرجی بسیار دشوار است.

سرمای هوای زمستان نیز باعث می‌شود که شما نتوانید از دریاچه دیدن کنید. اگر قصد سفر دارید بهترین زمان فصل بهار و فصل پاییز است.   گرچه آب‌وهوا در پاییز سرد است؛ اما زیبایی خاص خودش را دارد.

تجهیزات سفر برای بازدید از دریاچه الندان

اگر قصد سفر به دریاچه الندان ساری را دارید فقط کافی است آب و غذای کافی به همراه خود داشته باشید از آن جایی که می‌توانید با خودروی شخصی به دریاچه برسید به‌سادگی می‌توانید وسایل پیک‌نیک یا کمپ را با خود ببرید.

لباس کافی و اضافی از وسایلی است که توصیه می‌شود برای بازدید از این دریاچه همراه خود داشته باشید؛ زیرا معمولاً در ۷۰ درصد مواقع دریاچه بارانی است. منطقه مازندران بسیار دیدنی است. همراه‌داشتن لاستیک زاپاس و جعبه‌های کمک‌های اولیه بسیار ضروری است. کیسه زباله نیز فراموش نکنید. شما می‌توانید در اطراف دریاچه چادر بزنید و از طبیعت و هوای عالی آن لذت ببرید. زیبایی های طبیعی بسیاری در روستاهای اطراف وجود دارد که می‌توانید در محیط امن و آرامش استراحت کنید.

 جاهای دیدنی اطراف دریاچه الندان

دریاچه الندان ساری
دریاچه الندان ساری

 روستای الندان

 روستای الندان  که در گویش محلی به آن الندون هم گفته می‌شود روستای بسیار زیبایی است که جز  منطقه چهاردانگه ساری محسوب می‌شود و ۱۲ کیلومتر با شهر کیاسر فاصله دارد. این روستا ۲۲۰۰ هکتار مساحت دارد و ۷۰۰ نفر جمعیت دارد. این روستا قابلیت توریستی دارد و همه آن را به گل‌گاوزبان‌هایش می‌شناسند.


تور مشهد از ساری یکی از پر رفت آمد ترین تور های ایران است.

 نام دریاچه الندان ساری نیز از این روستای زیبا گرفته شده است و اهالی روستا نیز به آن آب‌بندان می‌گویند و طبیعت بکر و دست‌نخورده‌ای دارد. عکس دریاچه الندان ساری زیبایی‌های بی‌شماری را نشان می‌دهد. قطعا با دیدن عکس دریاچه الندان ساری به وجد می‌آیید.

آدرس دریاچه الندان ساری همان طور که گفته شد بسیار سرراست است.

 مار قلعه

 روستای تاریخی مارقلعه از بناهای تاریخی و کمتر شناخته شده مازندران است که در مرتفع‌ترین قسمت ساری قرار دارد. هنگامی که در دل کوهستان پا گذاشته‌اید با قلعه بسیار دیدنی مواجه می‌شوید. در قسمت پایین پله راهرویی به چشم می‌خورد که گفته می‌شود ورود  اسرارآمیز مخفیانه به قلعه بوده است.

 روستای ازنی

روستای ازنی از  توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری به‌حساب می‌آید که حدود ۶۵ کیلومتر  از کیاسر فاصله دارد. این دریاچه بسیار منحصربه‌فرد است موقعیت خاصی دارد و انواع درختان سیب ترش و به و گلابی در آن دیده می‌شود. قلعه تاریخی در سمت جنوب روستای ازنی قرار گرفته است. نام سازنده و پدیدآوردن آورنده آن مشخص نیست این قلعه یک ساختمان مرکزی دارد و محل تردد افراد و سربازان بوده است. اگر به مازندران سفر کردید می توانید دریاچه الندان ساری روی نقشه مازندران به راحتی پیدا کنید و خود را در کم ترین زمان به این منطقه بکر و دست نخورده برسانید.

جنگل‌های انبوه پله

 جنگل  پله که در پیرامون دریاچه الندان ساری قرار گرفته است.  درختان سرسبز و سر به فلک کشیده ای دارد که زیبایی منحصربه‌فردی را در این منطقه رقم زده‌اند. درختانی که در این منطقه می‌توانید ببینید راش بلوط و ممرز است که زیبایی این روستا را دو چندان کرده است. هوای پاک طبیعت این منطقه تصویر زیبایی را به وجود اورده است و طبیعت ان نسبت به سایر جاهای دیدنی مازندران، بسیار دیدنی تر است. اگر به منطقه مازندران سفر کردید دیدن این جنگل را فراموش نکنید.

 آدرس دریاچه الندان ساری را می‌توانید در اپلیکیشن‌های مختلف مکان‌یابی پیدا کنید. دریاچه الندان ساری روی نقشه بسیار راحت پیدا می‌شود.

 آبشار آپاش پاش

 آبشار اپاش پاش از جاذبه‌های منحصربه‌فرد چهاردانگه به‌حساب می‌آید که در میان دو روستا قرار گرفته است. بعد از مسافت حدود ۶ کیلومتر از داخل کوه به  آبشار بیرون می‌رسد و آب شالیزارهای روستاهای اطراف را تأمین می‌کند. دریاچه الندان ساری یکی از دریاچه‌های منحصربه‌فردی است که در مازندران قرار گرفته است اگر به دیدن طبیعت  علاقه دارید حتماً به این دریاچه  سر بزنید.

دریاچه الندان ساری روی نقشه ایران همانند نگینی می درخشد. در هر کجای کره خاکی باشید می توانید در کم ترین زمان ادرس دریاچه الندان ساری را پیدا کنید. دریاچه الندان ساری روی نقشه مازندران به خوبی پیدا می شود .

 

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.