کوه پارک مشهد کجاست ؟

کوه پارک مشهد
0

اگر قصد سفر به مشهد را دارید یکی از پارک های مرتفع شهر که می توان از آن بازدید داشت کوه پارک مشهد می باشد. این پارک در سال ۱۳۹۹ و یا شاید بهتر باشد بگوییم در تیرماه این سال افتتاح شد.متاسفانه چون افتتاح این پارک با ایام منحوس کرونا مقارن بود افتتاح آن بدون هیچ برنامه خاصی انجام شد.

کوه پارک در واقع یک کمربند سبز اطراف مشهد می باشد علاوه بر این پارک زیست پارک و کوهشار و پارک های دیگری نیز در قسمت کوهستانی و انتهای شهر احداث شده اند.

این پارت ها مورد توجه قرار گرفته اند زیرا مساحت زیادی در دل کوهستان دارند. همچنین یکی از دلایل ساخت آن ها جلوگیری از حاشیه نشینی و کوه خواری در شهر مشهد بوده است. بیشتر فضاسازی پارک های نامبرده شده و کوه پارک مشهد انجام شده است اما برخی است فضاهای آن در دست احداث میباشد.

از دیگر دلایل احداث این پارک ها کاهش حجم ترافیک خروجی های شهر به سمت ییلاقات طرقبه شاندیز کلات و غیره می باشد. همچنین شهردار مشهد معتقد است احداث کوه پارک مشهد و سایر پارک های مشابه در کمربند این شهر کمک به پاکسازی هوا می کند همچنین سر و صدای ناشی از عبور و مرور ماشین های شهر در کمربند اصلی را کاهش میدهد.

آدرس کوه پارک مشهد

همانطور که گفته شد برای رسیدن به کوه پارک مشهد یا حتی کوهشار و زیست پارک و پارک های مشابه باید به انتهایی ترین نقطه شهر از هر سو مراجعه نمایید. اما اگر تنها کوه پارک مشهد و بازدید از آن در تور مشهد مد نظر شما قرار دارد باید به قسمت ارتفاعات جنوبی شهر بروید تا این جنگل مصنوعی تکمیل نشده را ببینید. قرار بر این است که کوه پاک و سایر پارک های مشابه ریه های تنفسی شهر باشند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

اما اگر هنوز علاقه به آدرس سر آستری دارید باید به سمت بلوار پیروزی و پس از آن به سمت بلوار دلاوران و انتهای آن مراجعه کنید آنگاه تابلوهای کوه پارک مشهد را در بزرگترین حالت خود خواهید دید.

ویژگی های کوه پارک مشهد

کوه پارک مشهد همانطور که گفته شد در ارتفاعات جنوبی واقع شده است و دسترسی به آن با خودرو شخصی امکان پذیر است. هرچند دسترسی به کوهسنگی با خودرو شخصی امکان پذیر میباشد اما شما باید ماشین خود را در پارکینگ پارک کرده و بعد برای دیدن شهر از کوه بالا بروید.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

اما کوه پارک مشهد مزیت بزرگی نسبت به کوهسنگی دارد و آن اینکه می توانید تمام مسیر را با خودرو شخصی طی کنید و از آنجا تمام شهر را مشاهده کنید همچنین به نسبت فاصله ای که از شهر دارند گاهی می توانیم میزان آلودگی حاکم و شهر را نیز با چشم غیر مسلح ببینید و این نشان دهنده این است که مکان کوه پارک مشهد نسبت به شهر تمیز تر میباشد.

همچنین جالب است بدانید کوه پارک مشهد نیازی به پرداخت هزینه پارکینگ ندارد در واقع در حال حاضر شرایط اینگونه است. بد نیست بدانیم که به دلیل اینکه هنوز به طور کامل افتتاح نشده است سرویس های بهداشتی فاقد آب هستند. دکه های خوراکی مانند فست فود و کافی شاپ و غیره در این مکان وجود دارند اما هنوز تعداد آنها زیاد نیست.

مکان بسیار مناسبی برای دوچرخه سواری پیاده روی اسکیت می باشد.خوب است بدانید این جا پارک آبشار نیز شناخته می‌شود زیرا چشمه ها و رودخانه های متعددی اطراف آن وجود دارد که تانکرهای آب برای تامین آب برخی از باغ ها و یا مکان های دیگر از این چشمه ها استفاده میکنند.

نکات قابل توجه در کوه پارک مشهد

به دلیل اینکه این منطقه کمی دورتر از شهر قرار دارد و ارتفاع آن بیشتر است آنتن دهی تلفن همراه و اینترنت نیز در آن ضعیف است . پس اگر قصد خرید با عابر بانک و یا حتی تلفن همراه را دارید بهتر است پول نقد به همراه داشته باشید تا ساعت زیادی را صرف آنتن دهی در نقاط مختلف کوه پارک مشهد نکنید.

نکته قابل توجه دیگر در این پارک ورودی و خروجی آن می باشد متاسفانه در حال حاضر این پارک تنها یک درب هم برای ورود و هم برای خروج دارد پس دقت کنید از همان دری که وارد می شوید باید خارج شوید. اگر قصد دارید تا انتهای پارک بروید و از در دیگر خارج شوید سخت در اشتباهید.

اگر به فکر پیک نیک در کوه پارک مشهد هستید به شما تبریک می گویند نیازی نیست حتماً با خود زیرانداز یا پیک نیک به همراه داشته باشید در این جا صندلی هایی برای بازدید کننده ها وجود دارد همچنین وجود میز ها و منقل برای پخت و پز غذا کار شما را آسان کرده است.

همچنین یکی دیگر از نکات قابل توجه در کوه پارک مشهد وجود بادهای تمام نشدنی است. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا تا بتوانی کایت هوا کنید و بادبادک بسازید و با کودکان و عزیزان خود ساعات زیادی را صرف کایت بازی کنید. همچنین محوطه بازی کودکان نیز در این پارک وجود دارد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

چرا کوه پارک و پارک های مشابه برای مشهد مهم هستند؟

پارک های محلی بخش جدایی ناپذیر یک شهر شاد و سالم هستند. داشتن پارک های شهری با کیفیت بالا مزایای زیادی دارد. شاید در قابل توجه ترین راه، آنها فضاهای سبز زیبایی را فراهم می کنند و معمولا برنامه های عالی برای جامعه شما دارند. اوقات فراغت از مهم ترین فعالیت های هر جامعه ای است. بنابراین چه چیزی پارک های شهری را برای جوامعی که در آن زندگی می کنند مهم می کند؟ در اینجا مزایای بسیاری وجود دارد که اهمیت پارک های محلی را در جوامع ما نشان می دهد.

فضای سبز کوه پارک مشهد مفید است

فضای سبز زیبا و سرسبز در پارک‌های محلی ما مانند کوه پارک مشهد نه تنها زیبا به نظر می‌رسد، بلکه به جامعه ما کمک می‌کند – از نظر روحی و جسمی – به خصوص در مناطق شهری سالم بماند. پارک‌های شهری ما مزایایی در سلامت عمومی ارائه می‌کنند و چندین مطالعه این را تشویق می‌کنند.

تحقیقات انجام شده توسط  Minding Our Bodies  نشان می دهد که استرس کاهش می یابد، در حالی که سلامت روانی، زمانی که ما در محیط های طبیعی احاطه شده ایم، تقویت می شود. مطالعه‌ای در  سال 2008  توسط دانشگاه ایلینویز همچنین نشان داد که کودکان مبتلا به ADHD پس از 20 دقیقه پیاده‌روی در هر یک از پارک‌ها، در تست‌های توجه عملکرد بهتری داشتند.

مطالعات متعدد مزایای سلامت عمومی باورنکردنی مانند سطوح پایین تر استرس، کاهش فشار خون، بهبود خلق و خو و عزت نفس، کاهش خطر سوء مصرف مواد، افزایش تعاملات اجتماعی، افزایش سطح فعالیت بدنی و موارد دیگر را یافته اند. واضح است که ادبیات علمی از اهمیت پارک ها از منظر بهداشتی حمایت می کند.

فعالیت بدنی در کوه پارک مشهد قابل تحسین است

با فراهم کردن فضایی که در آن سلامتی و تناسب اندام به صورت رایگان تشویق شود، سلامت جسمانی یک جامعه باید افزایش یابد. با تجزیه و تحلیل تعدادی از مطالعات، Active Living Research  به این نتیجه رسید که پارک‌های شهری با موقعیت مناسب “در ارتباط با فعالیت بدنی شدید در بین بزرگسالان و کودکان” مشخص شده است. پارک‌ها در طبیعت خود فضایی هستند که فعالیت‌ها را افزایش می‌دهند – از جمله پیاده‌روی، دویدن، و دوچرخه‌سواری – اما شهروندانی که در نزدیکی پارک‌ها زندگی می‌کنند، مطمئناً بیشتر به آن‌ها سرازیر می‌شوند.

از دیگر عواملی که فعالیت بدنی را در پارک های شهر تقویت می کند، وجود مناظر لذت بخش و مکرر دیدن ورزش دیگران است. یک حلقه بازخورد مثبت بزرگ می تواند در اینجا اتفاق بیفتد، زمانی که جامعه شما شروع به پذیرش اهمیت پارک ها کند.

مزایای اقتصادی کوه پارک مشهد

اهمیت پارک‌های شهری را می‌توان در مزایای اقتصادی آن نیز مشاهده کرد. مشاغل نزدیک پارک ها شاهد افزایش ترافیک هستند، زیرا پارک ها راه های زیادی برای جذب افراد بیشتر دارند. این امر باعث افزایش ارزش دارایی، ترافیک تجاری و در نهایت، پایه مالیاتی آن جامعه می شود.

در سطح بزرگ‌تر، پارک‌های شهری افزایش تولید ناخالص داخلی را فراهم می‌کنند و درآمد نیروی کار را برای پایه بزرگی از کارگران فراهم می‌کنند. NRPA  همچنین خاطرنشان  می کند که رشته های آمادگی جسمانی و پارک های شهری پس از فارغ التحصیلی از پایین ترین نرخ بیکاری برخوردارند.

نیازی به گفتن نیست که داشتن فضاهای سبز و پارک های قابل دسترس در جامعه شما مزایای اقتصادی مهمی دارد، زیرا آنها درآمد، ارزش دارایی را افزایش می دهند و به طور کلی بر سلامت عمومی تأثیر مثبت می گذارند. پارک ها دارایی های طبیعی هستند که قبلاً در طبیعت وجود داشتند، اما حضور آنها در جامعه شما بسیار فراتر از آنچه در ابتدا تصور می شد غنی می کند.

انرژی محیطی در کوه پارک مشهد

آیا می دانستید که یک هکتار از درختان دی اکسید کربن تولید شده با راندن یک ماشین را با مسافت 11000 مایلی جذب می کند؟ آلودگی هوا یک نگرانی مهم برای سلامتی است که منجر به بسیاری از علائم ناخوشایند و مشکلات طولانی مدت سلامتی می شود. وجود پارک‌های عمومی در جامعه شما می‌تواند مزایای سلامتی بی‌نظیری را به همراه داشته باشد، زیرا هوا و آب در این منطقه تأثیر مثبتی دارند.

پارک های شهری نه تنها به عنوان یک پاک کننده محیط زیست عمل می کنند، بلکه حفاظت از حیات وحش و حیات گیاهان را فراهم می کنند و اهمیت پارک ها را بیشتر برجسته می کنند. علاوه بر این، درختان در مناطق شهری می توانند سایه ایجاد کنند و خطر بیماری های مربوط به گرما را کاهش دهند. فضاهای سبز برای ایجاد جوامعی که به محیط اطراف خود اهمیت می دهند بسیار مهم هستند.

کوه پارک مشهد ایمنی جامعه را تامین می کند

پارک های شهری، در هسته خود، به طور مستقیم بر سلامت عمومی جوامع اطراف خود تأثیر می گذارند. بر اساس گزارش  انجمن برنامه ریزی آمریکا ، نرخ جرم و جنایت در Macon، GA تا 50٪ کاهش یافته است و به طور مستقیم با فضای باز و فعالیت در پارک های شهری در جامعه مرتبط است.

عوامل زیادی وجود دارد که چگونه با اضافه شدن پارک های عمومی این اتفاق می افتد. گذراندن وقت در طبیعت فواید بی شماری دارد که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم. یکی از این فواید تسکین سلامت روان ما است که منجر به کاهش پرخاشگری می شود. در مقایسه مناظر سبز و مناظر باز، فضای بایر و باز بیشتر مستعد جرم و جنایت است و سطح ترس افزایش می‌یابد. در مقابل، پارک‌ها فضای عمومی و باز را فراهم می‌کنند که برای دیگران در جامعه بیشتر قابل مشاهده است.

در نهایت، فضاهای سبز در داخل پارک‌های شهر، مردم را جذب می‌کنند و به‌عنوان محل تجمعی عمل می‌کنند که در آن همسایگان پیوندهای اجتماعی ایجاد می‌کنند که محله‌های قوی‌تر و امن‌تری ایجاد می‌کند. این ساختمان جامعه نه تنها ایمنی را افزایش می دهد، بلکه حس شهروندی را که مردم نسبت به جوامع خود دارند افزایش می دهد. در پایان، آیا این یکی از مهمترین چیزها برای طبیعت اجتماعی ما نیست؟

اهمیت پارک‌های شهری مانند کوه پارک مشهد و همچنین وجود فضای تفریحی برای جامعه شما و سایر  جوامع بیرونی کاملاً آشکار است. مزایای مورد علاقه شما از پارک ها و فضاهای سبز چیست؟

4.7/5 - (4 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.