ویزای کار مسقط عمان

ویزای کار مسقط
0

عمان یکی از کشورهای ثروتمند دنیا است که افراد زیادی برای کسب درآمد بیشتر و داشتن شرایط زندگی بهتر، به دریافت ویزای کار مسقط به منظور کار کردن در این کشور تمایل دارند. از سوی دیگر بر اساس قوانین موجود در این کشور، کارفرمایان مسئولیت حمایت از کارگران خارجی را بر عهده دارند، به این معنی که کارفرما وظیفه دارد همه اطلاعات مربوط به ویزای کار مسقط را در اختیار شما قرار دهد تا شما به طور کامل از این مسئله که چگونه باید ویزای کار مسقط را دریافت کنید، اطلاع داشته باشید.

به این صورت است که شما می‌توانید همه قوانین مربوط به ویزای کار مسقط عمان را رعایت کنید تا مشکلی از این نظر برای شما ایجاد نشود.

در این مقاله قصد داریم قوانین مربوط به ویزای کار مسقط عمان را برای شما توضیح دهیم تا در صورت تمایل برای کار در این کشور، با اطلاعات کامل نسبت به این مسئله اقدام کنید. در واقع شما قبل از هر اقدامی از اخذ ویزای کار مسقط عمان گرفته تا دریافت کارت اقامت و مجوز، باید اطمینان حاصل کنید که کارفرمای شما در کشور عمان حمایت کاملی از شما خواهد داشت.

انواع ویزای کار مسقط

انواع مختلفی از ویزای کار عمان وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزای بازدید: این ویزا استانداردترین گزینه ویزای مسقط عمان برای ورود اولیه به این کشور است. همه اتباع خارجی برای ورود به کشور باید ویزای کار مسقط معتبر دریافت کنند مگر اینکه از اتباع یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) باشند. ویزاهای بازدید نیز انواع خاص خود را دارند، از جمله ویزاهای تجاری، توریستی و خانوادگی. این ویزاها از تاریخ صدور به مدت شش ماه اعتبار دارند و بسته به نوع ویزا، نوع اقامت نیز متفاوت است.
 • ویزای علمی تحقیقاتی: این ویزاها برای خارجیانی است که به طور خاص برای تحقیقات علمی وارد عمان می‌شوند.
 • ویزای کار مسقط: کارگران خارجی 21 ساله یا بالاتر ویزای استخدامی دریافت می‌کنند. هم کارمند و هم کارفرما باید شرایط خاصی را برای درخواست ویزای مسقط عمان داشته باشند. اعتبار ویزا از تاریخ ورود دو سال خواهد بود.
 • ویزای سرمایه‌گذاری: این ویزا برای خارجی‌هایی است که می‌خواهند در عمان سرمایه گذاری کنند. اخذ این ویزا نیاز به تایید وزارت بازرگانی و صنعت دارد.
 • ویزای پیوستن به خانواده: همسر یک کارمند خارجی و فرزندان وی که زیر 21 سال سن دارند، می‌توانند برای دریافت ویزای پیوستن به خانواده اقدام کنند. این ویزا باید از طریق ارائه یک گواهی به وزارت کشور مبنی بر برای تایید وضعیت ازدواج اخذ شود. ویزای خانواده زمانی منقضی می‌شود که مجوز اقامت کارمند منقضی شود.

شرایط لازم برای دریافت ویزای کار عمان

کل فرآیند حمایت از یک کارگر خارجی زمان‌بر است و به مدارک زیادی نیاز دارد. از آنجایی که قرار است بر اساس قوانین موجود در عمان این کار توسط کارفرما انجام شود، باید ابتدا این اسناد آماده شود تا در روند کار تاخیری ایجاد نشود:

 • طرح از کارهایی که قرار است کارگر خارجی در عمان انجام دهد
 • فهرستی از کارگران خارجی مورد نظر، از جمله موقعیت شغلی و جنسیت
 • کپی گذرنامه‌های همه کارگران خارجی با حداقل شش ماه اعتبار
 • گواهینامه‌ها و صلاحیت‌های مربوط به کارکنان
 • ریز نمرات کارگران از موسسات آموزشی
 • گواهی از وزارت امور خارجه و سفارت عمان در کشور مادری کارگر
 • کپی پروانه کار صادره از وزارت نیروی انسانی
 • دعوت نامه یا نامه پیشنهاد شغلی از شرکت ثبت شده شما
 • گواهی پزشکی از یک کلینیک تایید شده بر اساس کشور متبوع کارگر
 • دو عکس گذرنامه اخیر

فرآیند انجام کار برای دریافت ویزا

اولین قدم برای دریافت ویزای کار عمان برای کارگران، اخذ مجوز کار از وزارت نیروی انسانی است. شما باید فرم درخواست را به اداره تخصصی وزارت نیروی انسانی ارسال کنید. انجام این کار به شما مجوزی برای استخدام مهاجران می‌دهد. در مرحله بعد، می‌توانید برای کلیه کارکنانی که شرایط و سهمیه‌های به دست آوردن شغل را دارند، دعوت‌نامه ارسال کنید.

هر مهاجری که شما اسپانسر آن هستید، نیاز به ویزای کار مسقط عمان به صورت فردی دارد. شما درخواست‌ها را از طریق یک منبع به اداره مهاجرت پلیس سلطنتی عمان ارسال خواهید کرد. پس از صدور ویزای مسقط عمان برای کارگر، آنها باید کارت اقامت دریافت کنند تا در عمان به طور قانونی زندگی کنند. این مرحله زمانی انجام می‌شود که کارگر شما با استفاده از ویزای کار مسقط عمان وارد این کشور شود. ظرف 30 روز پس از ورود، آنها باید برای دریافت کارت اقامت خود به اداره وضعیت مدنی پلیس سلطنتی عمان مراجعه کنند.

نکات مهم دیگر

اگر کارگری نیاز به تغییر شغل داشته باشد، قرارداد را پیش از موعد فسخ کنید و یا اینکه قرارداد منقضی شود، فرد مهاجر باید حداقل ظرف دو سال کشور را ترک کند، مگر اینکه گواهی عدم اعتراض (NOC) دریافت کند. این سند نشان می‌دهد که شما به عنوان کارفرمای حامی و دولت با حضور کارگر شاغل در کشور مشکلی ندارید.

مسئولیت کارفرما در قبال کارگر خارجی

بنا به درخواست و مسئولیت کارفرما در عمان، به فرد خارجی که برای کار به عمان می‌آید، ویزای مسقط عمان  اعطا می‌شود. در صورتی که فرد خارجی توسط یک سازمان دولتی دعوت نشده باشد، مجوز صدور کار برای وی توسط وزارت نیروی انسانی لازم است. ویزای کار مسقط صادر شده برای اقامت کارگر خارجی در این کشور به مدت 2 سال از تاریخ مهر شدن بر روی پاسپورت معتبر است.

الزامات صدور ویزای کار در عمان

 • اسپانسر باید تبعه عمان و دارای صلاحیت کامل قانونی باشد. فرد باید خود اطلاعات خود را تأیید کند.
 • فردی که ویزای کار مسقط برای او درخواست می‌شود نباید کمتر از 21 سال سن داشته باشد.
 • جنسیت کارگر خارجی نباید با جنسیت اعلام شده وی در پروانه کار صادر شده توسط وزارت نیروی انسانی مغایرت داشته باشد.
 • شغل ذکر شده در درخواست ویزا باید همان شغلی باشد که در مجوز کار آمده است.

اسناد مورد نیاز برای صدور ویزای کار در مسقط

ارائه درخواست در فرم الکترونیکی موجود در وب‌سایت پلیس سلطنتی عمان که توسط کارفرما یا نماینده قانونی وی امضا شده باشد. درخواست باید برای اتباع عرب به زبان عربی و برای غیر عرب به زبان انگلیسی تایپ شود و مدارک زیر ضمیمه آن باشد:

 • دو قطعه عکس (6*4).
 • کپی پاسپورت خارجی با حداقل 6 ماه اعتبار.
 • مجوز کار وزارت نیروی انسانی و کپی آن برای هر درخواست فردی.
 • اصل و کپی گواهی پزشکی برای اتباع کشورهای خاص: هند، پاکستان، فیلیپین، بنگلادش، اندونزی، سریلانکا، مصر، سودان، اتیوپی، سوریه و نپال. این گواهی باید توسط وزارت بهداشت تایید شود.
 • کپی تاییدیه سازمان مربوطه برای مشاغل معین: معلمی، مذهبی، رسانه‌ای، پزشکی و غیره.
 • نامه‌ای از وزارت نیروی انسانی برای مشاغل خاص مانند مهندسان.
 • در مواردی که فرد خارجی در عمان کار می‌کرد و هنوز دو سال از آخرین خروج او از کشور نگذشته است، نامه آزادسازی از کارفرمای قبلی و تایید اداره کل گذرنامه و اقامت الزامی است.

اسناد مورد نیاز در موارد خاص

 • در مواردی که درخواست برای تغییر اسپانسر مطرح می‌شود، ارائه نامه از حامی قبلی و تایید شده توسط وزارت نیروی انسانی الزامی است. مسئله مربوط به جرایم از جمله جریمه تاخیر باید حل و فصل شود.
 • برای برخی از ملیت‌ها یا برخی از مشاغل مجوزهای خاصی مورد نیاز است، به عنوان مثال برای خدمتکاران فیلیپینی مجوز سفارت فیلیپین و تایید شده توسط وزارت امور خارجه لازم است.

هزینه‌های مربوط به صدور ویزای کار عمان

هزینه صدور ویزای کار مسقط بیست ریال عمانی است که البته هر ماه تاخیر در تمدید 50 ریال جریمه برای کارگر خارجی در بر خواهد داشت.

ویزای کار عمان چند نوع است؟

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

مراحل و انواع ویزای کار عمان در ژوئیه 2003 توسط مقامات این کشور اعلام شد:

 • ویزای کار مسقط مخصوص یک بار ورود به عمان: این ویزا که در سال 2003 شرایط آن اعلام شد، ترکیبی از ویزای توریستی، ویزای تجاری و ویزای بازدید کوتاه است که اکنون دیگر وجود ندارنداین ویزا یک ماه اعتبار دارد.
 • ویزای کار مسقط چند بار ورود موسوم به مولتیپل: این ویزا یک سال اعتبار دارد و به دارنده آن این امکان را می دهد که در طول مدت اعتبار، در هر بار سفر به مدت سه هفته در عمان بماند. بین هر بازدید بعدی حداقل سه هفته باید فاصله باشد.
 • ویزای اکسپرس: اعتبار این ویزا دو هفته است. این نوع ویزا برای ملیت‌های مشخصی صادر می‌شود. صدور این ویزا پس از ارائه درخواست توسط یک مؤسسه تجاری یا توریستی عمان یا درخواست مستقیم به نمایندگی‌های دیپلماتیک و دفاتر نمایندگی تجاری در خارج از کشور صورت می‌گیرد.
 • صدور ویزای کار مسقط مشترک با دبی: برخی از اتباع با شرایط خاص که از دبی به عمان می‌آیند، و دارای ویزای ورودی یا مهر از دبی هستند، نیازی به دریافت ویزای جداگانه برای عمان ندارند. اعتبار برای دوره ویزای صادر شده از مقامات مربوطه در دبی برای این افراد حداکثر سه هفته است.
 • ویزای بازدید توریستی: اعتبار این ویزا یک ماه است. و تا شش ماه از تاریخ صدور قابل استفاده است.

انواع دیگر ویزای مسقط عمان عبارتند از: ویزای استخدامی، ویزای قرارداد کاری، ویزای پیوستن به خانواده، ویزای اقامت، ویزای اقامت دانشجویی، ویزای اقامت سرمایه گذار، ویزای بازدید بستگان یا دوست، ویزای بازدید رسمی، ویزای گروهی (مخصوص هنرمندان)، ویزای رانندگان کامیون، ویزای ترانزیت، ویزای ترانزیت جاده‌ای، ویزای ترانزیت دریایی، ویزای تحقیقات علمی، ویزای مشترک با قطر، مسافران و خدمه کشتی، ساکنان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و همراهان اتباع شورای همکاری خلیج فارس.

برای دریافت ویزای کار مسقط چه مدارکی لازم است؟

ویزای کار مسقط عمان
ویزای کار مسقط عمان

یک فرم درخواست ویزای کار مسقط باید به همراه مدارک مورد نیاز ارسال شود. اخذ ویزاهایی که توسط اسپانسر کارگر خارجی انجام می‌شود، ممکن است کپی پاسپورت، عکس به اندازه پاسپورت و قرارداد کار در عمان از طرف انتقال گیرنده را نیاز داشته باشد.

یک کپی معتبر از سند ازدواج برای همسران و کپی شناسنامه برای ویزای فرزندان مورد نیاز است. تکمیل فرم توسط اسپانسر انجام می‌شود و معمولا به زبان عربی است. معمولا هیچ گواهی دیگری مورد نیاز نیست، اما همه متقاضیان برای دریافت وضعیت اقامت باید تحت معاینه پزشکی قرار گیرند و اثر انگشت آنها گرفته شود.

آیا همسران کارگران مجاز به کار کردن هستند؟

سوالی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود این است که آیا همسران کارگرانی که ویزای کار مسقط را دارند، حق کار کردن دارند و یا احتمال دارد کار پیدا کنند؟ همسرانی که ویزای اقامت پیوستن به خانواده را دارند اجازه کار حتی به صورت پاره‌وقت را ندارند. اگر مایل به کار هستید، باید ویزای کار دریافت کنید. فرصت‌های شغلی فراوانی در عمان وجود دارد.

مشکلات دریافت کارت شناسایی در عمان

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

مشکلات مربوط به دریافت کارت شناسایی چیست و فردی که به تازگی وارد عمان شده است، چگونه می‌تواند کارت شناسایی دریافت کند؟ همه ساکنین عمان ملزم به داشتن کارت شناسایی هستند، افراد مهاجر پس از دریافت ویزای کار عمان می‌توانند این کارت را دریافت کنند.

در سال 2005، دولت شروع به جایگزینی کارت‌های کار با کارت‌های اقامت جدید کرد. در کارت اقامت از سیستم تشخیص بیومتریک استفاده شده است که حاوی اطلاعات شخصی، گواهینامه رانندگی و اطلاعات فوریت های پزشکی است. از این کارت می‌توان برای تایید الکترونیکی در پست‌های بازرسی مهاجرت استفاده کرد. این کارت همچنین می‌تواند به عنوان یک کارت نقدی الکترونیکی برای تراکنش‌های مالی سازمان‌های دولتی عمل کند.

این کارت‌ها توسط اداره کل امور ملکی صادر می شود. شما برای دریافت آن به یک فرم درخواست تکمیل شده، گذرنامه، گواهی پزشکی، مجوز کار از وزارت نیروی انسانی (کارگران بخش خصوصی) و دو عکس نیاز دارید. مدارک مورد نیاز ساکنان غیر شاغل (اعضای خانواده) برای دریافت این کارت نیز شامل فرم درخواست تکمیل شده، گذرنامه، شناسنامه، گواهی پزشکی و دو قطعه عکس است. اطلاعات بیشتر در این زمینه را می‌توان از اداره کل وضعیت مدنی واقع در منطقه فرودگاه سیب عمان درخواست کرد.

الزامات انتخاب شغل رانندگی در عمان

اگر شغل رانندگی را در عمان انتخاب کنید، به گواهینامه رانندگی صادره در این کشور نیاز دارید. اسپانسر مالی به شما در مراحل درخواست گواهینامه کمک خواهد کرد. ساکنان سایر کشورها قبل از صدور گواهینامه رانندگی عمان باید یک تست چشم و یک آزمون رانندگی را بگذرانند.

ساکنان بسیاری از کشورها به سادگی می‌توانند پس از تست پزشکی چشم، گواهینامه رانندگی را از کشور خود به گواهینامه رانندگی عمان منتقل کنند. تنها شرط این است که مجوز رانندگی آنان یک سال یا بیشتر اعتبار داشته باشد. هزینه انتقال گواهینامه 20 ریال عمان است که مراحل مربوط به آن را می‌توان در مقر پلیس راهنمایی و رانندگی انجام داد. در عمان داشتن کارت سلامت از کشور متبوع معتبر نیست. بنابراین شما باید به عنوان بخشی از فرآیند اقامت خود در مسقط تحت آزمایشات پزشکی قرار بگیرید.

آیا دریافت مجوزهای دیگر برای رانندگی و اقامت در عمان الزامی است؟

برای اجازه اقامت، توصیه می شود‌ به محض ورود به درخواست‌های ضروری در عمان از طریق اسپانسر خود رسیدگی کنید. شروع رانندگی بر اساس گواهینامه رانندگی خارجی یا گواهینامه بین‌المللی امکان‌پذیر است، اما فقط برای مدت محدود.

چند هفته اول، باید مدتی را صرف انجام آزمایشات و برنامه‌های مختلف کنید. جستجوی خانه و جستجوی مدرسه نیز در اولویت خواهند بود. اگر شرکت شما محل اقامت ارائه نمی‌دهد، بهترین مکان برای شروع جستجو، مجله عمان 2day  برای تماس با مشاورین املاک است.

آوردن چه اقلامی به کشور عمان ممنوع است؟

ورود هر نوع مشروبات الکلی، محصولات گوشت خوک و مواردی که ممکن است توسط مقامات محلی پورنوگرافیک تلقی شود، ممنوع است.

4/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.