شهر مسقط عمان کجاست 1402؛ سفرنامه و زندگی

0

شهر مسقط عمان پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور است که در سال های اخیر با تمرکز بر ایجاد زیرساخت های گردشگری خود را به یکی از برترین مقاصد توریستی شبه جزیره عربستان تبدیل کرده. دیرینگی این سرزمین که در آثار باستانی آن نمایان شده، شنزارها و بیابا نهایی که جایگاه تورهای سافاری شده و مناطق زیبای ساحلی که حاصل همسایگی با دریای عرب است بخش مهمی از عوامل جذابیت این منطقه به شمار می آید.

سفر به مسقط

در این مقاله قصد داریم کتاب قطور سفرنامه مسقط را ورق بزنیم و در لابلای سطور آن به دنبال دلایلی بگردیم که این شهر را به عروس شهرهای عرب تبدیل کرده. اگر موافق هستید کتاب را باز کنیم؟

و اگر شما به دنبال ویزای کار مسقط عمان هستید میتوانیدمطلب مربوطه را مطالعه کنید .

مسقط کجاست و چه جایگاهی در آسیا دارد؟

با دیدن عکس شهر مسقط می فهمید که این شهر در شرق کشور عمان و در همسایگی دریای عرب قرار گرفته و بخش عمده ای از جذابیت خود را مدیون همین موقعیت جغرافیایی خود است. این استان شامل شش ولایت می شود که جمعیت بخش مرکزی آن طبق سرشماری سال 2018 هشتصد هزار نفر بوده است.

شهر نامبرده در حال حاضر یکی از بهترین مناطق آسیایی از نظر شاخص کیفیت زندگی است که در سال 2021 رتبه اول آسیا را در این زمینه به دست آورد. این امر مسقط برای زندگی را برای خیلی از افراد به یک دغدغه تبدیل کرده.  مهم تر از همه اینکه اینک شهر مسقط عمان به جمع برترین مقاصد توریستی آسیا پیوسته و نگاه جهان را به خود دوخته است.

اگر تا چند وقت پیش انتخاب یک مقصد لوکس به سرزمین های اروپایی منتهی می شد، اکنون کشورهای آسیایی یکی پس از دیگری ظهور می کنند و با صدای بلند فریاد می زنند: »ما آماده ایم تا یک سفر لاکچری را برای شما رقم بزنیم».

اگر می خواهید سفری ارزان داشته باشید و با خریدهای ارزان به خانه برگردید تور وان در همسایگی شماست. اگر هوس تفریحات شبانه و رقص و آواز کرده اید تور پاتایا بهترین انتخاب است.  اگر دوست دارید به بلندترین آسمان خراش های جهان نگاه کنید تور دبی به راحتی در دسترس شما قرار گرفته.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

اگر می خواهید معابد شگفت بودایی را از نزدیک نظاره گر باشید تور بانکوک همان چیزی است که می خواهید و اگر می خواهید بوی اصالت خاورمیانه را استشمام نمایید و در پارک آبی مسقط عمان شنا کنید، این شما و این تور عمان!

نگاهی گذرا به تاریخ و اقتصاد مسقط

تاریخ و اقتصاد مسقط

نیازی نیست برای اطلاع از قدمت پایتخت عمان به کتب تاریخی مراجعه کنید و یا از این و آن بپرسید. در و دیوارهای شهر مسقط عمان در کنار مناره های بلند با زبان اشاره خبر از قدمتی 900 ساله می دهند. شهری که در سده دوازده میلادی متولد شد و هنوز هم نشانه های زمان تولدش را حفظ کرده، اکنون مسافرانش را به یک مهمانی چندصدساله دعوت می کند. به سال هایی که عطر کُندر در فضای شهر می پیچید و مردم در ساحل مشغول ماهیگیری بودند.

سفرنامه مسقط حاکی از این است که اقتصاد این شهر در گذشته بر پایه تجارت، ماهیگری، نجاری و صناعت بوده و اکنون همزمان با حفظ این پایه ها  تکیه گاه محکمی چون توریسم را نیز برای خود ساخته است. اقدام جالب عمان برای رونق بخشیدن به ماهیگری ایجاد یک روستای جدید به نام سداب است که خانه های آن به صورت رایگان به ماهیگریان اهدا شده.

مذهب غالب در عمان چیست؟

دین رسمی کشور عمان اسلام است اما مذهب رسمی آن برای اغلب مردم کمی ناشناخته به نظر می رسد و پاسخ به سوال مسقط کجاست را از نظر مذهبی دشوار می کند. مردم این کشور پیرو مذهب اباضیه هستند که از حرکت خوارج نشأت گرفته است و قدمت ظهور آن به دوران امویان می رسد. اباضیه تنها گروه باقی مانده از خوارج هستند که اغلب آنها در شرق و شمال آفریقا و عمان سکونت دارند. البته پیران این مذهب در شهر مسقط عمان خود را از میانه رو ترین دسته خوارج می دانند.

تسنن و تشیع دو مذهب دیگر در این کشور هستند که هر کدام مناطق خاصی را در این شهر به خود اختصاص داده اند. اهل سنت بیشتر در قسمت های جنوبی و شهرهای لوی و صور سکونت دارند و شیعیان اغلب ساکن امتداد سواحل باطنه و پایتخت این کشور هستند. با توجه به شیعی بودن اغلب مردم این شهر سفر به مسقط برای شما دشوار نخواهد بود.

آب و هوای گرم و شرایط سخت مسقط برای زندگی

آب و هوای مسقط

آب و هوای کشور عمان به سبب نزدیکی به خط استوا گرم و به دلیل همجواری با دریا مرطوب است. میزان بارش ها نیز در این کشور بسیار کم است و از حدود 500 میلی متر در سال تجاوز نمی کند.این امر سبب شده برای جبران گرمی هوا جاذبه هایی چون پارک آبی مسقط عمان  ساخته شود.  با توجه به چنین شرایطی تابستان های مسقط بسیار گرم و زمستانها معتدل و مطلوب هستند. دمای زمستان این کشور بین 17 تا 27 درجه و دمای تابستان بین 30 تا 40 درجه متغیر است.

ژوئن گرم ترین ماه، ژانویه سردترین و فوریه پر بارش ترین  ماه ها در این سرزمین هستند. اگر به دنبال بهترین زمان سفر به این شهر هستید پیشنهاد ما ماه دسامبر تا مارس است. در این زمان هوای این شهر معتدل تر از زمان های دیگر است. البته تفریحات آبی در سواحل خوش آب و هوا می توانند تابستان را نیز به یک فصل خوب برای رزرو تور شهر مسقط عمان تبدیل کنند.

جالب ترین آداب رسوم مردمان مسقط

در این شهر علاوه بر اینکه می توانید از مهمان نوازی مردمان خونگرم لذت ببرید همچنین فرصت دارید از نزدیک شاهد زیباترین و جالب ترین مراسمات مذهبی و غیر مذهبی عروس شهرهای عرب باشید. مهم ترین مراسم این شهر که در سفرنامه مسقط قابل مشاهده هستند عبارتند از:

برگزاری تعزیه با اسب های سلطنتی

هنگام جستجوی عکس شهر مسقط تصویر اسب هایی را خواهید دید که بسیار زیبا هستند. توضیح اینکه پایتخت عمان یکی از شهرهای شیعه نشین این کشور است که در آن مراسم روز عاشورا با شکوه خاصی برگزار می گردد. در این روز همزمان با برگزاری مراسم سینه زنی در مساجد و حسینیه ها تعزیه نیز اجرا می شود.

سلطان عثمان در این مراسم اسب های اصطبل سلطنتی  را در اختیار اجرا کنندگان تعزیه قرار می دهد که در سفر به مسقط آنها را از نزدیک خواهید دید.

بوسیدن نوک دماغ به نشان دوستی

مسقط کجاست؟ شهری با آدام و رسوم جالب و خاص. جالب است بدانید که مردمان این کشور آداب و رسوم احوال پرسی را کمی متفاوت تر از ما اجرا می کنند. آنها علاوه بر روبوسی به بوسیدن نوک دماغ طرف مقابل علاقه مند هستند و همچنین در هنگام صحبت چندان به هم نزدیک نمی شوند. مردم این کشور همچنین از انگشتان دست خود برای اشاره استفاده نمی کنند و این عمل را دور از ادب می دانند.

پوشش عمانی ها؛ از مردان دشداشه پوش تا زنان نقاب زن

لباس مردم شهر مسقط عمان بسیار خاص و دیدنی است، به ویژه لباس های زنانه که همواره به رنگ های شاد دیده می شود. مردان در این کشور لباس های بلند بدون یقه می پوشند که به آن دشداشه می گویند و عمامه بر سر می گذارند.

زنان این سرزمین نیز اغلب لباس های بلند و باحجاب به تن می کنند و غالباً صورتشان را هم می پوشانند. استفاده از عطر و ادکلن یکی از عادت های همیشگی مردم این کشور است. البته برای ورود به پارک آبی مسقط عمان باید لباس مخصوص بردارید.

پیشنهادهای فوق العاده خاص به مسافران مسقط

مسجد قابوس عمان

جاذبه های این شهر بسیار متنوع هستند و انواع اماکن طبیعی و دست ساز بشر را در بر می گیرند و همین امر مسقط برای زندگی را  نیز پرطرفدار کرده. با توجه به موقعیت جغرافیایی مسقط انواع تفریحات دریایی و با توجه به قدمت آن نیز می توانید انواع سازه های تاریخی را در جای جای این شهر ببینید. با در نظر گرفتن محبوب ترین جاذبه های این شهر سفرآس 24 به شما پیشنهاد می دهد در سفر به عروس شهرهای عرب:

 • سری به فرش های ایرانی مسجد قابوس بزنید!

مسجد سلطان قابوس از مساجد اصلی و قابل توجه این شهر است که برای ما ایرانی ها بیشتر از خود مردم شهر مسقط عمان خاطره انگیز است. دلیل این خاطره انگیزی نقش فرش ها و لوسترهای ایرانی در آذین بندی این مسجد است. با نگاه به فرش 5000 متر مربعی این مکان گنبد شیخ لطف الله و طرح افشان شاه عباسی برای شما مجسم خواهد شد.

 • از آکروبات بازی دلفین ها لذت ببرید!

در سفرنامه مسقط به موجودات دریایی نیز برخواهید خورد. دلفین ها از باهوش ترین حیواناتی هستند که دیدن نمایش جذاب آنها تورهای دریایی را بسیار پرطرفدار کرده. در سفر به مسقط می توانید این موجودات بامزه را از نزدیک ببینید و حتی در کنار آنها عکس بگیرید.

 • از تور سافاری کویر وحیبا غافل نشوید!

این که یک سرزمین از بیابان بی آب و علف خود هم جاذبه گردشگری بسازد یعنی داشتن هوش اقتصادی. از این نظر سلطان عمان را می توان  یک انسان باهوش دانست که دقیقا می داند مسقط کجاست و چگونه باید از کویر کشورش مکانی برای برگزاری انواع تورهای سافاری بسازد. در کویر این شهر همچنین می توانید از آرامش بی نظیر و سکوتی دلخواه لذت ببرید.

 • اقامت در هتل مجلل بوستان پالاس را امتحان کنید!

در این شهر خواهید دید که همه جور اقامتگاه به شما پیشنهاد می شود. از هتل پنج ستاره و لوکس تا هاستل های ارزان قیمت. اما اگر می خواهید در شهر مسقط عمان بهترین خاطرات خود را بسازید روی هتلی چون بوستان پالاس دست بگذارید.

در این هتل با دیدن مناظر دریای عمان و کوه آل حاور چشم باز می کنید و با بازی در انواع سالن های ورزشی و تفریحی روز خود را به شب می رسانید.

 • آب بازی در پارک آبی مسقط عمان را از دست ندهید!

در این شهر پارک های آبی زیادی را خواهید دید که با انواع امکانات  مدرن تجهیز شده اند تا گرمای داغ شهر را از تن شما بگیرند. پارک سناباد، پارک آبی مدرن و پارک مراح لند نمونه ای از این پارک ها هستند. البته این مراکز هرگز قابل مقایسه با مجتمع های آبی مشهد نیستند.

پاسخ به چند سوال اساسی درباره عمان و مسقط

اگر قصد سفر به عمان یا زندگی در این شهر را دارید بهتر است پیش از هر چیز به عکس شهر مسقط نگاهی بیندازید و  اطلاعات کافی در باره این مقصد و زیبایی هایش به دست آورید. در این قسمت به شما خواهیم گفت که شرایط زندگی در این شهر چگونه است و برای سفر به آن چه اقداماتی باید انجام دهید.

مسقط برای زندگی شهر مناسبی است؟

اینکه این شهر برای زندگی مناسب است یا نه بیش از همه به سازگاری شما با آب و هوایی گرم و مرطوب و انعطاف پذیری شما در برابر آداب و رسومی متفاوت بستگی دارد. به طور کلی می توان گفت از آنجا که شهر مسقط عمان یک شهر شیعی است در آنجا از نظر مذهبی مشکلی نخواهید داشت و بسیاری از آداب و رسوم آیینی را مشابه با کشور خودمان تجربه خواهید کرد. از نظر هزینه های زندگی نیز عمان نسبت به کشورهای همسایه خود منطقه ارزان تری است.

برای سفر به مسقط چه اقداماتی لازم است؟

برای شروع سیر و سیاحت و نوشتن سفرنامه مسقط بیش از همه باید درخواست ویزا بدهید. البته اگر قصد ماندن بیش از ده روز را ندارید نیازی به اخذ ویزا نیست و از این اقدام معاف هستید. در مرحله بعدی باید بلیط هواپیما عمان را خریداری کنید که توسط شرکت عمان ایر به صورت مداوم عرضه می شود.

بعد از آن باید با توجه به بودجه خود یک هتل مناسب رزرو کنید. البته پیش از تمام این اقدامات باید بدانید مسقط کجاست و چه شرایط آب و هوایی دارد تا فصل مناسبی را برای سفر انتخاب کنید.

در اقدامی ساده تر و سریع تر می توانید تور مسقط خود را در سایت سفرآس 24 رزرو نمایید و تمام این مقدمات را به کارشناسان تور محول کنید. با رزرو تور در این سایت علاوه بر معاف بودن از چنین مقدماتی آفرهای ویژه را نیز دریافت خواهید کرد.

معروف ترین سوغاتی مسقط چیست؟

معروف ترین و خوشمزه ترین سوغات شهر مسقط عمان حلوایی است به نام مسقطی است که در شهر لار ایران نیز به صورتی متفاوت تهیه می شود. ادویه، دشداشه، ظروف سفالی، کندر، خرما و خنجراز دیگر سوغاتی های این شهر هستند.

رازهایی که از عمان و مردمانش نمی دانید!

نقشه عمان
 • عمان در گذشته بخشی از ایران بود و هنگام ظهور اسلام و حمله اعراب از آن جدا شد.
 • عمان تنها کشور خلیج فارس است که به ائتلاف کشورهای عربی در جنگ با یمن نپیوست.
 • لواتیه یا خوجه ها از ثروتمندترین طبقات این کشور هستند که بسیاری از پست های سیاسی را نیز در اختیار گرفته اند.
 • مردم عمان در مهمانی ها خنجر به کمر خود می بندند تا نشانی باشد بر رشادت و شجاعت آنها.
 • دست چپ در این کشور ناپاک شمرده می شود و استفاده از آن در تعارفات و احوالپرسی نشانه خوبی نیست.
 • این شهر با وجود کم آبی دارای یک مجتمع تفریحی به نام پارک آبی مسقط عمان است.

سخن پایانی

در حالی که اغلب شهرهای توریستی بر ساخت انواع امکانات مدرن در قالب برج های بلند، رستوران های لوکس و هتل های لاکچری تمرکز کرده اند، مسقط بر تاریخ خود تأکید دارد و همین امر زمینه را برای گردش در شهری با اصالت فراهم می کند.

همچنین از آنجا که هنوز بسیاری از افراد ترجیح می دهند در تعطیلات مهمان حاکم دبی باشند، بنابراین این شهر هنوز از هجوم گردشگران در امان مانده و شما در سفر به مسقط با شهری نه چندان شلوغ، تمیز و آرام روبرو می شوید. این ویژگی ها به انتخاب مسقط برای زندگی نیز مزیت های بسیاری بخشیده.

4.7/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.