کوه قلاقیران ایلام، زیباترین کوه در جنگل های بلوط

کوه قلاقیران ایلام
0

کوه قلاقیران ایلام از مکان های دیدنی ایلام است که به آن قلعه قیران هم گفته می‌شود. این مکان به لحاظ کوهنوردی رتبه بالایی را از آن خود کرده است و دامنه آن با درختان بسیار کهن  سال بلوط پوشیده شده است. شاخ و برگ و سایه سار خود را بر نواحی اطراف گسترده است و تصویر بسیار چشم نوازی را پدید آورده است.

 به همین دلیل است که گردشگران و صاحب‌نظران این مکان را به عنوان بخش مهمی از مکان های دیدنی ایلام می‌دانند. باید بدانید که بعضی از کارشناسان بر این باورند که نماد شهری تهران یعنی برج آزادی تهران با الهام از این قله طراحی شده است. عکس های کوه قلاقیران ایلام تا حدودی شما را با پدیده های زییای این کوه اشنا می کند.

 در این مطلب قصد داریم در رابطه با تمامی اطلاعات کوه قلاقیران ایلام صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

 کوه قلاقیران ایلام کجاست؟

 کوه قلاقیران از جاهای دیدنی ایلام است که در ۵ کیلومتری غربی این شهر واقع شده است. فاصله این قلعه تا پادگان ششدار تنها ۷۰۰ متر است. این قلعه از موقعیت های استثنایی و تاریخی بسیار غنی برخوردار است و به یکی از مهمترین نمادهای شهر ایلام تبدیل شده است .

در سال ۱۳۸۲  کوه قلاقیران ایلام  در  فهرست آثار ملی به ثبت رسید. کافیست در ورودی شهر ایلام تامل کنید و به دوردست ها بنگرید به سادگی می توانید نوک این قله را ببینید که با سنگهای رسوبی و دامنه های ماسه ای اش خودنمایی می کند.

 نگاهی به کوه قلاقیران ایلام از گذشته تا کنون

کوه قلاقیران ایلام
کوه قلاقیران ایلام

 استان ایلام از مناطق بسیار  باستانی ایران به حساب می‌آید و بر اساس شواهد تاریخی در گذشته های بسیار دور جزئی از  کشور عیلام بوده است و پیشینه ای چند هزار ساله دارد. در کتیبه های بابلی از ایلام به عناوین آلامتو و آلام یاد می‌شد که معنای کوهستان یا کشور را می داد که همواره خورشید در آن می درخشید.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 با توجه به چنین سابقه پابرجای تاریخی تعجبی نیست که جاذبه های باستانی و گردشگری بی‌نظیری را در آن پیدا کنید. کوه قلاقیران ایلام با دارا بودن ارتفاع ۲۱۵۲ متریکی از مکان های دیدنی و موندنی  این شهر است و منزلگاه بقایای تاریخی به جا مانده شده است.

بر اساس شواهد به دست آمده این قلعه به  زمان اشکانیان برمی‌گردد و یکی از قدیمی ترین سازه های ایران به حساب می‌آید. در سفر به این منطقه بسیار بی نظیر و رویایی با انبوهی از درختان کهنسال روبرو می شوید که به دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده ختم میشود. عکس های کوه قلاقیران ایلام زیبایی های بی شماری را نشان می دهد.

 قرارگیری کوه قلاقیران ایلام  در مجاورت تفرجگاه‌ ششدار از مزایایی است که لذت دیدن جلوه‌های طبیعی اطراف را برای گردشگران فراهم می کند. کاوش و جستجو در درون این منطقه تقریباً غیر ممکن است با این حال هر چند وقت یکبار گردشگران به سمت این قله سفر می کنند تا بتواند اندکی به آن نزدیک شوند به ویژه در فصل بهار گردشگران بسیاری برای تماشای منظره بی نظیر از دشت های پوشیده از گل و دامنه های مملو از درختان بلوط به سمت ایلام می روند.

 این دشت ها و جنگل هایی که به واسطه آب های فراوان این منطقه از ابشار های سرطاف سرچشمه می گیرند جلوه بی نظیری دارند. کوه قلاقیران ایلام  منحصر به فرد و زیبا است که امکان دارد نسبت به طبیعی بودن آن دچار شک شوید .

با این حال اطمینان داشته باشید که ساختار رسوبی این قله کاملاً ساخت دسته طبیعت است.

کوه قلاقیران در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. با بررسی مصالحی که در آن به کار برده شده است نشان می‌دهد که این دیواره و محوطه ای که در اطراف قلعه کشیده شده است به زمان اشکانیان برمیگردد.

کوهنوردان حرفه‌ای و باتجربه به‌خوبی می‌دانند که به‌همراه داشتن لوازم مخصوص امداد و نجات از ضرورت‌های پیمودن مسیرهای منتهی به هر قله‌ای است. طبیعتا، کوه قلاقیران ایلام هم از این قاعده مستثنا نیست.

 چرا کوه قلاقیران ایلام؟

اطلاعات کامل در مورد اماکن دیدنی ایلام .

کوه قلاقیران ایلام روی نقشه همانند مرواریدی در صدف می درخشد.

با توجه به وجود بقایای قلعه های تاریخی در مرتفع ترین نقاط کوه قلاقیران ایلام، نام قلاقیران را بر روی آن نهاده شده است و در گویش محلی قلا به معنای قلعه است.

با این حال بعضی از باستان شناسان بر این باورند که واژه قیران به دلیل جاری بودن چشمه های قیر  طبیعی در پایین این کوه به  وجود امده است.

 شرایط آب و هوایی که در فصول مختلف کوه  قلاقیران ایلام

  قلاقیران ایلام و جنگل های اطراف آن دشت های وسیع که در کنار آن به چشم می‌خورد به دلیل قرار گرفتن در دامنه زاگرس آب و هوای کوهستانی و خنکی دارد.
 زمستان‌های قلاقیران طولانی و سرد است و بهار و تابستان آن دلنشین و خنک هستند تا جایی که دمای هوای این منطقه در سردترین روزهای سال به بالا ترین حد می رسد و میزان بارندگی در آن بیشتر از ۱۰۰ میلیمتر در سال رسیده است.

که همه اینها در حالیست که دشت های گسترده این ناحیه در تابستان و بهار مملو از گلهای وحشی میشوند و چشم‌اندازی بکر و دیدنی را به طبیعت می بخشند. دشت‌های خاص این ناحیه در بهار و تابستان سرشار از گل‌های وحشی شده و چشم‌اندازهای طبیعی و بکر آن از زیبایی بی‌مانندی برخوردارند.

 علاوه بر تماشای جلوه‌های شگفت‌انگیز طبیعت، آب‌تنی کردن در آبشار سرطاف و کوهنوردی در بلندی‌های اطراف از بهترین سرگرمی‌هایی است که در سفر به قلعه قیران می‌توانید تجربه کنید.

متاسفانه به‌دلیل بالا بودن شیب کوه و وجود نداشتن مسیر مناسب برای تردد، دسترسی به قله کوه قلاقیران بسیار دشوار بوده و تنها برای کوهنوردان و صخره‌نوردان حرفه‌ای امکان‌پذیر است.

در عین حال، در این منطقه و نواحی اطراف آن امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد. با این حال، این قله بی‌همتا در رتبه بهترین کوه‌های ایران قرار دارد. کوه قلاقیران ایلام روی نقشه به راحتی پیدا می شود.

 گونه های گیاهی و جانوری کوه قلاقیران

 از شاخص ترین گونه های گیاهی که در این کوه می توان به ان ها اشاره کرد می توان به درختان بلوط زالزالک بادام کوهی ارژن ارغوان وحشی داغدان و بعضی از گیاهان دارویی پرطرفدار اشاره کرد.

 این اکوسیستم بسیار منحصر به فرد است  و در منزلگاه پرندگان و پستانداران نادر یافت می شود. در نواحی کوهستانی این استان ۳۲ گونه پستاندار و ۱۸۳ گونه پرنده شناسایی شده است که بیشتر آنها در مناطق شکار ممنوع زندگی می کنند یا به صورت فصلی به این مکان مهاجرت کرده اند.

 در فصول بهار و تابستان دشت های گسترده به کوه قلاقیران از گلهای وحشی شگفت انگیز سرشار میشود که چشم هر بیننده ای را به سمت خود جلب می کند.

 کافی است در این مواقع به سمت قلعه بروید و با انبوه شقایق های وحشی رو به رو شوید که با کوچکترین نسیمی هماننده مخمل در دامان طبیعت می رقصند.

بهترین زمان صعود به قلاقیران چه زمانی است

 بهترین زمان سفر کردن به این قله بهار و تابستان است. در این فصل ها آب و هوای این منطقه کاملا مطلوب است و چشم اندازهای زیباتری را خواهید دید. باید بدانید دسترسی به قله و بالا رفتن از آن دشوار است و مسیر مناسبی برای رسیدن به آن وجود ندارد.

اگر  صخره نورد حرفه‌ای نیستید ان را  امتحان نکنید به کوهنوردان و صخره نوردان حرفه‌ای پیشنهاد می‌شود در زمان صعود از این ارتفاعات حتماً تجهیزات ضروری و ابزارهای کوهنوردی را همراهشان داشته باشد و احتیاط کامل را رعایت  کنند .

به دلیل بالا بودن حجم بارندگی های فصلی توصیه می‌شود قبل از سفر به این خطه با دقت تمام گزارش های مرتبط با آب و هوا را بررسی کنند تا احتمال وجود آمدن هرگونه خطری را به حداقل برسانند.

 مسیرهای صعود به قلاقیران

 اگر قصد صعود به این قلعه را دارید باید بدانید که ابتدا به سمت منطقه جنگلی ششدار حرکت کنید این ناحیه یکی از مکان های تماشایی ایلام است که در ۱۱ کیلومتری شمال غربی این شهر و در جاده ایلام به سمت کرمانشاه قرار گرفته است .

برای راحتی بیشتر پیشنهاد می‌شود خود را از سمت کرمانشاه و بعد  سمت ششدار و کوه قلاقیران برسانید.

طبیعت این مسیر کاملاً بکر و دست نخورده باقی مانده است. اما به دلیل پر پیچ و خم بودن ممکن است برای بعضی از گردشگران مطلوب نباشد با رسیدن به دامنه کوه کوهنوردان حرفه ای و صخره نوردان به شرط داشتن تجهیزات کامل به سمت قله زیبا  حرکت می کنند.

به‌تن داشتن پوشاک و لباس مناسب از قبیل کفش کوهنوردی، کوله‌پشتی مخصوص، کلاه ایمنی، جوراب، دستکش و عینک کوهنوردی و همچنین، باتوم و عصای مخصوص کوهنوردی از ضرورری‌ترین اقداماتی است که پیش از صعود به قلعه قیران یا کوه قلاقیران لازم است رعایت کنید.

همراه داشتن بعضی تجهیزات الکترونیکی از قبیل جی‌پی‌اس (GPS)، موبایل، نقشه‌های الکترونیکی، پاور بانک، ساعت یا مچ‌بند هوشمند و ارتفاع‌سنج از اقدامات مهمی است که موجب می‌شود مسیر را به‌آسانی شناسایی کنید.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.