کتیبه خان تاشی مشهد،کتیبه ای زیبا در دل خراسان رضوی

کتیبه خان تاشی مشهد
0

کتیبه خان تاشی مشهد در میان دره آل مشهد قرار گرفته است و جزو جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی نزدیک به مشهد است، که طرفداران زیادی پیدا کرده است و معمولا در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی به این  سمت حرکت می کنند.

 در مسیر رسیدن به این دره باید از روستای بسیار زیبای کارده بگذرید و بعد از گذشتن ۴۵ کیلومتر از مشهد به این منطقه زیبا و بکر می‌رسید.

 فاصله این روستا تا مشهد ۴۵ کیلومتر است و از  جاده مشهد به کلات می‌توانید وارد مسیر شوید و  بعد از گذشتن از سد و دیدن تابلو های روستای آل که حدود ۷ کیلومتر آسفالت است باید  قسمت جاده خاکی را  پشت سر بگذارید تا به روستایی ال  برسید.

 علت نامگذاری این دره به این نام به این است که می گویند موجودات نامرئی در این منطقه وجود دارد و شبها بر روی قفسه سینه افراد می نشیند و جان آن ها را می گیرند.

با سفر به دره آل مشهد یک  سفر هیجان انگیز و بی نظیر را تجربه خواهید کرد. پیاده روی در میان صخره ها کوه ها غار و در کنار آن ها چیدن میوه ها خوشمزه وحشی از مناطق زیبا و سرسبز این منطقه خاطرات خوشی را برایتان رقم خواهد زد.

ان جا  سرشار از درختان انجیر وحشی می باشد و جزو جاذبه های طبیعت گردی این منطقه هم به حساب می‌آید.

 در حاشیه رودخانه گیاهانی همچون گزنه و  زرشک وجود دارد. بیش تر مردم آنجا باغدار هستند در این منطقه درختان گیلاس، سیب، آلو، زردآلو و گلابی را پرورش می دهند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

در بین جاذبه های این منطقه زیبا و دست نخورده، کتیبه خان تاشی مشهد بسیار حیرت انگیز می باشد؛ کتیبه خان تاشی مشهد به صورت یک سنگ نوشته است. سنگ نوشته ای به طول یک متر می باشد که مرتبط با اواخر دوره تیموریان و اوایل دوره صفویه است و یکی از مهم ترین اسناد و تاریخی این خطه به حساب می‌آید.

 در رابطه با شرح پیروزی های شیبک خان ازبک است. این اتفاق در ده سطر به خط ثلث بر روی سنگ حکاکی شده است .

به صورت کلی می توان گفت در ۳۵ کیلومتری جاده مشهد به کلات قرار گرفته است.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

زندگی در کیش

توضیحات در رابطه با کتیبه خان تاشی مشهد

در  جاده مشهد به کلات بعد از گذر کردن از روستای ده کارده که  به آن کتیبه خان تاشی مشهد هم می‌گویند و به زبان فارسی به معنای سنگ خان است، ان  را مشاهده خواهید کرد. کتیبه خان تاشی مشهد در ده سطر نوشته شده است و طول آن به یک متر می‌رسد.

 مضمون کتیبه خان تاشی مشهد نشان از عزیمت شیبک خان ازبک به سمت توس می دهد. کتیبه خان تاشی مشهد  نامش واژه ای است که به صورت ترکی نوشته شده است. این کتیبه نزدیک به دو سال به دلیل عملیات راه سازی در زیر خاک مدفون شده بود اما بعد از اتمام عملیات آن را احیا کردند و پایگاه فرهنگی توس حفاظت را بر روی آن انجام داده است.

اطلاعات کامل در مورد دیدنی های مشهد

در حال حاضر عملیات نجات بخش پایین کتیبه به واسطه کارشناسان صورت گرفته است و در اطراف آن دیوار حفاظتی کشیده اند. کتیبه خان تاشی مشهد نام واژه ترکی به معنی سنگ خان است  که به شماره ۳۰۵ ثبت ملی شده  است و در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و کتیبه خان تاشی مشهدبرای اولین بار در  زمان ناصرالدین شاه زمانی که از این منطقه عبور کرده است، خوانده شده است.

 محمد شاه بخت خان که به او شیبک خان ازبکی هم گفته می‌شد موسس خاندان امرای شیبانی بود، که  ساکن سیبری بودند بعد ها از یکی از شعبات تحت فرماندهی اش به سمت  ماورا النهر کوچ کردند و امیر تیموری را از بین بردند و دولت ازبکستان را تاسیس نمودند.

 این سلسله به دلیل داشتن تعصبات مذهبی و تجاوز به خراسان، با پادشاهان دوره صفوی بسیار زد و خورد داشتند؛ شاه اسماعیل با لشکر بسیار زیاد راهی خراسان شد و  در نبردی بسیار سخت تمامی ازبکان را شکست داد.

 شیبک خان هم در همین جنگ، در کنار یک دیوار مستحکم در زیر سم اسبان لشکر اسماعیل شاه، کشته شد. کتیبه خان تاشی مشهد یکی از زیبا ترین اثار به جا مانده از قدیم است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

نکات قابل توجه در زمان دیدن  کتیبه خان تاشی مشهد  

کتیبه خان تاشی مشهد
کتیبه خان تاشی مشهد

 بهترین زمان برای سفر به این منطقه  و دیدن کتیبه خان تاشی مشهد را باید مد نظر داشته باشید دقیقاً زمانی است که آب و هوا نه سرد است و نه گرم شده است.

بهترین زمان برای بازدید از این مکان زیبا و قدیمی در فصل بهار است در این فصل  تمامی چشمه ها پر آب هستند هوا بسیار مطبوع است.

 طبیعت سرسبز و دیدنی است و لذت گشت و گذار را چند برابر می کند. برای دیدن این مکان زیبا  شما می‌توانید صبح زود اقدام به سفر کنید و به صورت عصرگاهی برگردید و هم می توانید شب را در ابتدای مسیر و یا در روستای اطراف آن چادر بزنید و حتی در صورت تمایل داشتن می توانید خانه روستایی را اجاره کنید.

 برای طی کردن این مسیر باید تمامی سختی ها را در نظر بگیرید. رودخانه پر ابی وجود دارند که برای رسیدن به کتیبه خان تاشی مشهد باید از ان عبور کنید.

به منظور طی کردن این مسیر و انجام دادن یک کوهنوردی بی نقص بهتر است که کفش مناسب و راحت به پا داشته باشید و بدون مشکل مسیر  را پشت سر بگذارید، تا دچار آسیب نشوید.

 داشتن آب نوشیدنی به اندازه نیازتان و تنقلات انرژی زا و خوراکی های سبک می تواند در طول سفر  به شما کمک کند.

 در کنار همه این ها داشتن  نقشه این دره، برای  پیدا کردن مسیر نهایی بسیار حائز اهمیت است به منظور دید و بازدید از مکان های مختلفی که بر سر راهتان  قرار دارد باید از افراد کاربلد و ترجیحا بومی این منطقه که تجربه طبیعت گردی را هم دارد کمک بگیرید.  تجهیزات لازم باید همراهتان داشته باشید.

از هر مبدا برای هر مقصد تور تهیه کنید مثلا : تور اهواز مشهد

 اگر تمایل به  غارنوردی هم دارید و  تجهیزات مخصوص دارید باید هدلایت های مناسب همراتان باشد؛  البته با داشتن آب و غذای کافی و مناسب  می توانید با خیال راحت به سمت  غارهای این منطقه بروید.

قبل از حرکت کردن حتما  بنزین ماشین خود را چک کنید در نزدیکی این محل هیچ گونه پمپ بنزین وجود ندارد چون قسمتی از مسیر به صورت جاده خاکی است.

در این منطقه خوش آب و هوا، آبشار های مختلفی را هم مشاهده می کنید که برخی از آنها در تمامی طول سال  بسیار پر آب هستند و برخی دیگر در وضعیت از فصول سال مثل بهار و بسیار تماشایی ترند.

تمامی این منطقه دارای کوه های سر به فلک کشیده و پی در پی و آبشار های مختلف هستند و به صورت کلی می‌توانیم بگوییم طبیعت بی نظیر و فراموش نشدنی دارد  که می توانید از  تمامی آنها در طول مسیر دیدن کنید و با دیدن کتیبه خان تاشی مشهد لذتتان از سفر بیش تر می شود.

در همین فاصله می‌توانید به یکی از قدیمی ترین سد  هایی که در استان خراسان رضوی هست هم در سر راه تان بروید و آن را هم ببینید.

سدکارده در میان روستای کار ده  و اندرخ  قرار گرفته است. در منطقه خوش آب و هوای سرد کارده مجموعه مناسب برای تفریحات تان می توانید پیدا کنید.

 از هوای تازه و چشم اندازهای بی نظیر و کوهستانی این منطقه هم لذت می برید در این سفر این امکان برای شما فراهم می‌شود که غار نوردی، کوهنوردی، صخره نوردی و طبیعت گردی را تجربه کنید و از تماشای این طبیعت زیبا و بی نظیر به هیچ عنوان پشیمان نخواهید شد.

 مناظر بی نظیری برای عکاسی و ثبت لحظات خوش برای شما وجود دارد. اگر شرایط اقامت برایتان مهیا است می توانید در دل کوهستان کمپ کنید و سفرتان را هیجان انگیز تر نمایید.

 نزدیکترین هتل تا این منطقه حدود یک ساعت رانندگی لازم دارد، در مسیر پیاده روی هیچ گونه فروشگاهی نیست. این منطقه همان‌طور که گفته شد کاملا بکر و دست نخورده است.

 اگر چیزی برای خرید لازم دارید بهتر است قبل از اینکه به این منطقه برسید از سوپرمارکت هایی که در مسیر وجود دارند خریدتان را  انجام دهید همانطور که گفته شد فصل بهار بهترین زمان برای گشت  و گذار در این  قسمت از کشورمان است.

 در این خطه هم به دلیل داشتن طبیعت بی نظیر فصل بهار بهترین پیشنهاد برای طبیعتگردان است به دلیل فاصله بسیار کم این منطقه تا مشهد می توانید یک سفر یک روزه داشته باشید و صبح حرکت کنید  و غروب برگردید. اما اگر می خواهید زمان بیشتری را در این منطقه سپری کنید با چادر زدن در طول مسیر و در کنار رودخانه شرایط خوبی برای ماندن در طبیعت را می توانید تجربه کنید. کتیبه خان تاشی مشهد یکی از زیبا ترین اثار به جا مانده است با دیدن کتیبه خان تاشی مشهد مطمنا از این همه زیبایی به وجد می ایید.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.