توضیحات سفر به شهر قم ایران 1402

0

شهر قم هفتمین شهر بزرگ ایران و مرکز استان است. این شهر در 140 کیلومتری (87 مایل) جنوب تهران واقع شده است. در سرشماری سال 2016، جمعیت آن 1،201،158 نفر بود. در ساحل رودخانه واقع شده است .در کنار کویر در 140 کیلومتری جنوب تهران با ارتفاع 930 متر از سطح دریا در منطقه ای خشک واقع شده است. از آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی برخوردار است. تابستان گرم و خشک و زمستان تقریباً سرد در این شهر است. با سفرآس 24 همراه باشید.

قم از 5 قسمت “جعفرآباد”، “خلجستان“، “سلفچگان”، “کهک”، “مرکزی”، یک شهر و 9 بخش روستایی تشکیل شده است. این شهر هشتمین شهر پرجمعیت بعد از تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، کرج، شیراز، اهواز و دومین شهر مذهبی بعد از مشهد و همچنین یکی از مراکز اصلی تولید فرش ابریشم، شیرینی و سوهان در ایران و سراسر جهان است.

در بین جاده های مواصلاتی ایران که شهرهای صنعتی را از یک طرف به تهران متصل می کند و از طرف دیگر استان های جنوبی و شهرهای ایران را به شمال متصل می کند. یکی از مهمترین شهرهای کویری، یکی از قطبهای اصلی توسعه گردشگری زیارتی در ایران است.

این شهر  یکی از بزرگترین مراکز آموزش الهیات و آیین های دینی است که در دهه های اخیر دارای موقعیت ممتازی در پیشرفت دینی، سیاسی و اجتماعی بوده است  تا جایی که حتی دانشگاه آزاد قم نیز به آموزش علوم حقوقی و فقهی می پردازد. در کنار جاذبه های مذهبی، زیارتی و تاریخی مانند حرم قدیم و تاریخی حضرت معصومه (س)، دختر امام هفتم شیعیان، مسجد جمکران، بیش از صدها امامزاده دیگر، حوزه علمیه قم یا حوزه علمیه، مساجد تاریخی مهم، موسسات آموزشی و بین المللی و جاذبه های طبیعی عامل مهاجرت مردم به این شهر است.

شنیدن صدای اذان قم در هنگام اوقات شرعی قم از این مراکز یکی از بزرگترین جاذبه های اصلی شهر است. کشاورزی، دامداری، طیور سنتی و مدرن از گذشته در این شهر رایج بوده است. افرادی که در این شهر زندگی می کنند به گویش قمی به زبان فارسی صحبت می کنند، اگرچه سایر ملل با ادیان، زبان ها و گویش های مختلف نیز در آنجا زندگی می کنند.

اکثر ساکنان آن مسلمان و دوازده امامی شیعه هستند. شهر مدرن دارای بزرگترین مدرسه (دانشکده الهیات) در کشور است، جایی که دانشجویان می توانند در حقوق اسلامی، فلسفه، الهیات و منطق تخصص داشته باشند. همچنین سرای ایرانی قم در سرتاسر ایران برای خریدهای قسطی و چکی شهرت دارد. بعد از آن تیم فوتبال و باشگاه صهبا قم نیز بین ورزشکاران شهرت دارد.

حدود 10 پادشاه و 400 قدیس اسلامی در این شهر و محله آن به خاک سپرده می شوند. شاه عباس دوم در مقبره مخصوصی دفن شده است که آنجا با 14 فرش ابریشمی زیبا، مورخ 1666 تزئین شده است. در ضلع جنوبی شهر، گروهی از پنج مقبره (عمدتا قرن چهاردهم) قرار دارد که با تزئینات گچ بری چند رنگ قابل توجه متمایز شده اند.

به دلیل نزدیکی به تهران به مرکز صنعتی پر جنب و جوش تبدیل شده است. این مرکز منطقه ای برای توزیع نفت و فرآورده های نفتی است و یک خط لوله گاز طبیعی از بندرانزلی و تهران و یک خط لوله نفت خام از تهران از طریق این شهر به پالایشگاه آبادان در خلیج فارس منتقل می شود. زمانی که میدان های نفتی در سارجه در نزدیکی شهر کشف شد و پالایشگاه بزرگی بین این شهر و تهران ساخته شد، این شهر رونق بیشتری به دست آورد.

جمعیت روستایی به شهر در حال رشد و رشد اقتصادی آن مهاجرت کردند با سرمایه گذاری های جدید در صنعت نساجی و ایجاد صنایع پتروشیمی، سیمان و آجر سازی سرعت گرفت. در دهه 1970 چندین سد در قسمت بالایی رود این شهر تکمیل شد. این شهر دارای راههای ارتباطی با تهران، اراک، کاشان، ساوه و یزد است و در راه آهن ترانس ایران قرار دارد. زیارتگاههای زیادی در این منطقه وجود دارد که صدای اذان صبح قم را هر روز پخش می کنند تا زائران از اوقات شرعی قم آگاه شوند.

آب و هوای شهر قم چگونه است؟

آب و هوای قم

قم دارای آب و هوای بیابانی گرم است و بارندگی سالانه کم آن به دلیل دور بودن از دریا و واقع شدن در مجاورت بادی گرمسیری، نیمه گرمسیری است. آب و هوای تابستانی بسیار گرم و اساساً بدون باران است، در حالی که در زمستان آب و هوا می تواند از گرم تا زمانی که توده های هوایی سیبری با مسدود شدن بر فراز اروپا به سمت جنوب کوه های البرز رانده می شوند، متغیر باشد.

نمونه ای از وضعیت اخیر در ژانویه 2008 بود، زمانی که دمای هوا در پانزدهم به 23- درجه سانتیگراد یا 9.4 درجه فارنهایت کاهش یافت، در حالی که پیش از این شرایط مشابهی در ژانویه 1964 و به میزان کمتری در ژانویه 1950، ژانویه 1972 و دسامبر 1972 رخ داد.

راههای دسترسی به شهر قم

هوایی: نزدیکترین و راحت ترین فرودگاه بین المللی، فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران است که قرار است جایگزین فرودگاه بین المللی قدیمی مهرآباد شود.

با قطار: مسیرهای قطاری وجود دارد که شما را از تهران و دیگر شهرهای مجاور مانند اراک، یزد و اصفهان می برد .این وسیله برای خرید از سرای ایرانی قم بسیار کاربرد دارد که مردم از اقصی نقاط ایران آن را می پسندند.

با ماشین: رانندگی از تهران ممکن است یک گزینه منطقی باشد، اما اگر نگران رانندگی در ایران هستید می توانید یک اتوبوس خصوصی رزرو کنید تا شما را به قم برساند: سفر با اتوبوس های شخصی بسیار امن تر است.

یک سیستم اتوبوس و تاکسی بسیار چشمگیر وجود دارد که دارای مسیرهای اتوبوس زیادی به تهران و شهرهای دیگر است. سفر با اتوبوس های محلی در قم بسیار ارزان است. اتوبوس های تورهای خصوصی معمولاً بسیار گران تر هستند.

دیدنی های شهر قم

دیدنی های شهر قم

مسلمانان شیعه مهدی معتقدند که نجات دهنده اسلامی، معروف به امام مهدی، دوازدهمین امام، روزی به همراه عیسی بشریت را نجات خواهند داد. مسلمانان شیعه معتقدند که وی پس از گذشت بیش از 1000 سال از تولدش به طور معجزه آسایی زنده است و اگرچه به صورت ناشناس زندگی می کند، اما گاهی اوقات خود را به پیروان با فضیلت و قابل اعتماد معرفی می کند. اعتقاد بر این است که مسجد جمکران بنا به توصیه او ساخته شده است. اذان قم از این مکان وقتی به گوش می رسد جمعیت زیادی برای برپایی نماز به اینجا می شتابند.

موزه صنایع دستی. این موزه باشکوه در خانه یزدان پناه متعلق به اواخر قاجار و اوایل پهلوی (با قدمت نزدیک به 120 سال) واقع شده است. آدرس: خیابان 19 دی (باجاک) ، کوچه شماره 11 ، شماره 15. 

کارخانه. می توانید در تورهای قم شرکت کنید و از مرکز صنایع دستی سعادتمند دیدن کنید. این مرکز تنها کارگاهی است که می توانید در آن با جواهرات باستانی ایران آشنا شوید. آدرس: کیلومتر دوم جاده کوه سفید. 

پارک ملی کویر . بازدید از این مکان توسط یک رهبر محلی بسیار توصیه می شود. 

مسجد جمکران. این مسجد فقط مختص مسلمانان شهر قم است. 

کتابخانه آیتالله مرعشی نجفی. کتابخانه دارای بیش از 500000 متن دست نویس  ویرایش شده است

دریاچه حوض سلطان : غنی از آب طبیعی چشمه است که گفته می شود قلب را تصفیه می کند.

حوزه علمیه فیض : مکانی که مسلمانان متدین برای ملاقات و شنیدن سخنرانی رهبران مذهبی گرد هم می آیند البته گاهی این اتفاق در دانشگاه آزاد قم و دانشگاه قم نیز می افتد.

خانه تاریخی یزدان پناه: خانه ای قدیمی است که حدود 120 سال پیش ساخته شده. در این مکان رستوران وجود دارد که البته ممکن است اغلب در زمان اوقات شرعی قم غیر فعال است.

مسجد اعظم قم

شنیدن صدای اذان قم و اذان صبح قم از این مکان دلپذیر است. قدمت شهر قم کنونی در ایران مرکزی به دوران باستان باز می گردد. تاریخچه آن قبل از اسلام را می توان تا حدی مستند کرد ، اگرچه دوره های اولیه نامشخص است. حفاری های انجام شده در تپه سیالک نشان می دهد که این منطقه از زمان های قدیم سکونت داشته است (گیرشمن و وندن برگ)، و بررسی های اخیر نشان داده است که آثار مناطق مسکونی بزرگی در جنوب قم وجود دارد که مربوط به هزاره چهارم و اول قبل از میلاد است.

در حالی که از دوران ایلامی، ماد و هخامنشی هیچ چیز در مورد این منطقه در دست نیست، بقایای باستان شناسی قابل توجهی از دوران سلوکیان و اشکانیان وجود دارد که ویرانه های خرخه(حدود 70 کیلومتری یا 43 مایلی جنوب غربی قم) مشهورترین و مهمترین بقایای آن است.

قدمت و عملکرد آنها بحثها و تفاسیر طولانی و بحث برانگیزی را برانگیخته است، زیرا آنها به صورت مختلف به عنوان بقایای یک معبد ساسانی، یا معبد دیونسی سلوکی ، یا مجموعه ای از اشکانیان تفسیر و توضیح داده شده اند . عملکرد واقعی آن هنوز مورد اختلاف است ، اما مشارکت های ولفرام کلیس به کاخ اشکانی اشاره می کند که به عنوان ایستگاه در بزرگراه مجاور عمل می کرد و تا زمان ساسانیان مورد استفاده قرار می گرفت.

مراکز خرید شهر قم

مراکز خرید شهر قم

قم مغازه های فرش و شیرینی فروشی زیادی دارد. قم به خاطر “سوهان” معروف است، بیسکویت شیرین تختی که از پسته و زعفران تهیه شده است. “گز” یک شیرینی نوقا نیز موجود است. قم همچنین به خاطر فرش های منحصر به فرد و زیبای ابریشمی که به دلیل ابریشم و نقوش منحصر به فرد خود در سراسر جهان مشهور هستند، مشهور است.

به طور طبیعی، به عنوان یکی از شهرهای مقدس اسلام مغازه های مذهبی متعددی وجود دارد که کتاب های مذهبی، نسخه های قرآن و دیسک های فشرده را به فروش می رسانند. سرای ایرانی قم نیز یکی از مشهورترین مکان ها برای خرید لوازم خانگی و وسایل مورد نیاز دیگر در خانه می باشد که می توان از آن بازدید کرد. علاوه بر این تیمچه قدیمی و بازار فرش قدیمی در قم دیدنی است همچنین در سال های اخیر مال های متعددی نیز در شهر ساخته شده است.

کجا غذا بخوریم؟

در قم مکان های زیادی برای غذا خوردن وجود دارد که از رستوران های ایرانی به سبک قدیمی گرفته تا رستوران های بین المللی را شامل می شود. رستوران های ایرانی فضای فرهنگی معتبرتری نسبت به رستوران های بین المللی ارائه می دهند. اکثر رستوران ها با کیفیت خوب غذا و شرایط محیطی در بلوار محمد امین قرار دارند. که با درختان بلند جمع و جور آن قابل تشخیص است. با رتبه بندی از بالا، می توانید رستوران خانه تاریخی یزدان پناه را پیدا کنید.

ارگ سالاریه، البرز، مروارید، جم، مرکزی. در آنجا می توانید کباب، مرغ کبابی و ماهی سرخ کرده پیدا کنید. رستورانهای دیزی بر (برای خوردن آبگشت) و لبنانی (برای خوردن غذاهای لبنانی) در بلوار غدیر قرار دارند.

همچنین بسیاری از مکان های فست فود مانند باما، شهر ما، فدک و دولفین وجود دارد که می توانید انواع مختلف ساندویچ و پیتزا را در آنها بخورید. البته هنگام اذان قم یا اوقات شرعی قم برخی از فروشگاهها فعالیت کندی دارند یا فعالیت آنها متوقف می شود.

کجا نوشیدنی بخوریم ؟

در قم کافه ها و آب میوه فروشی های مختلفی وجود دارد. آب انار محبوب است و گفته می شود که بیماران را شفا می دهد. در زمستان که برف می بارد، شکلات داغ و چای ایرانی در دسترس است. میدان دستغیب مکانی شناخته شده است که در آن می توانید هر گونه نوشیدنی غیر الکلی (آب میوه ، فالوده ، قهوه ، شکلات داغ ، میلک شیک و …) و بستنی را بیابید. بهترین مکان برای داشتن فالوده مکانی به نام فالوده ممتاز واقع در حوالی میدان مطهری (دقیقاً در تقاطع خیابان مولوی و خیابان هدف) است. در سرای ایرانی قم نیز مکان هایی برای صرف نوشیدنی و غذا وجود دارد که می توان مد نظر قرار داد.

هتل های قم

هتل های قم

شنیدن صدای اذان قم و اذان صبح قم در هتل ها آن هم از حرم حضرت معصومه یک مزیت شناخته می شود. البته گاهی این هتل ها برای مقاصد دیگری همچون مسابقات باشگاه صهبا قم رزرئو می شوند. اما به هر حال خوابگاه، انتهای خیابان آبشار، بلوار صدر یک خوابگاه ارزان در نزدیک حرم حضرت فاطمه معصومه (س) با کارکنان انگلیسی زبان است که به شما کمک می کند تا از جاذبه های قم دیدن کرده و اقامت خوبی داشته باشید. فاصله تا حرم مطهر فاطمه معصومه (س): 5 دقیقه پیاده روی ست.

توجه: اگر نمی توانید” در خوابگاه بمانید، می توانید هنگام بازدید از این شهر و حرم مطهر برای صرف چای به مهمانخانه بیایید و با شیما و کامران صحبت کنید (کافیست خوابگاه قم را در نقشه گوگل جستجو کنید). صبحانه، ناهار و شام به صورت اختیاری در دسترس است. هتل بزرگ پارسیا، میدان آرتش، ابتدای بلوار الغدیر، هتل پارسیا گرند، هتل نوساز و چهار ستاره، بهترین هتل های ارزان قم است. 

 • هتل بین المللی قم، خیابان هلال احمر ( مطهری، هتل بین المللی قم یک هتل چهار ستاره است و یکی از هتل های معروف است.
 • هتل خورشید ، بلوار صدر مطهری، هتل خورشید روبروی حرم مطهر واقع شده است. این هتل یکی از هتل های تازه ساخته شده در این شهر است.
 • هتل کوثر، در همان کوچه هتل نگین است. دو ستاره است که برای 1 یا 2 شب خوب است. امکان چانه زنی سنگین در بین هتل های مجاور وجود دارد. کوثر دارای اتاقهای مناسب و دارای دوش آب گرم بود. سرویس بهداشتی در راهرو می باشد.
 • هتل تشریفات
 • هتل های 4 ستاره قم
 • هتل بین المللی قم
 • هتل کریمه 
 • هتل خورشید
 • هتل المپیک
 • هتل پارسیا
 • هتل های 3 ستاره در قم
 • هتل صادقیه
 • هتل الزهرا (س)
 • هتل سالوا
 • هتل استقلال
 • هتل جمیل
 • هتل صفا 
 • هتل فدک

مرکز مدیریت حوزه علمیه قم و ایران

شهر قم به دلیل وجود بسیاری از حوزه های علمیه و موسسات مذهبی و دانشگاه قم که مطالعات دینی پیشرفته ای را ارائه می دهند، مشهور است. که این شهر را به بزرگترین مرکز تحصیلات شیعه در جهان تبدیل کرد. تخمین زده می شود که 50،000 حوزوی در شهر از 80 کشور جهان آمده اند، از جمله 6000 نفر فقط از پاکستان.

این شهر دارای حوزه های علمیه برای زنان و برخی از طلاب غیر شیعه است. اکثر حوزه های علمیه به دانش آموزان خود علوم اجتماعی مدرن و اندیشه غربی و همچنین مطالعات سنتی دینی را آموزش می دهند.

حوزه علمیه قم

حوزه (شکل کوتاهی از حوزه العلمیه)، که در حال حاضر شامل بیش از 200 مرکز و سازمان آموزشی و پژوهشی است و بیش از 40،000 دانشمند و دانش آموز از بیش از 80 فهرست کشورهای مستقل را تامین می کند. حوزه مدرن توسط عبدالکریم حائری یزدی و آیت الله العظمی بروجردی احیا شد و تقریباً یک قرن قدمت ندارد. نزدیک به سیصد هزار روحانی در حوزه های علمیه ایران حضور دارند. در حال حاضر حسین وحید خراسانی ریاست حوزه علمیه قم را بر عهده دارد. سعی کنید برای آگاهی بیشتر از رفتار مسلمان از اذان صبح قم در این حوزه ها حضور داشته باشید.

دانشگاه قم

دانشگاه قم

دانشگاههای زیادی در شهر قم وجود دارد که نمی توان به تنهایی نام یکی را برتر دانست به این ترتیب می توان از موارد زیر نام برد.

 • دانشگاهها و حوزه های علمیه
 • دانشگاه قم
 • دانشگاه مفید
 • دانشگاه علوم پزشکی قم
 • دانشگاه بین المللی المصطفی
 • حوزه علمیه الزهرا (س)
 • حوزه علمیه سید حسن شیرازی
 • حوزه علمیه امام حسین (ع)
 • حوزه علمیه امام باقر (ع)
 • حوزه علمیه امام مهدی (عج)
 • حوزه علمیه رسول اعظم
 • حوزه علمیه رضویه
 • حوزه علمیه ساتیا
 • حوزه علمیه امام خمینی (ره)
 • حوزه علمیه اباصالح
 • حوزه علمیه مهدی
 • حوزه علمیه الهادی
 • حوزه علمیه حقانی
 • حوزه علمیه جانبازان
 • حوزه علمیه رسالت
 • حوزه علمیه ایترات
 • حوزه علمیه درب آستانه
 • حوزه علمیه سید عبدالعزیز
 • موسسه آموزشی طلوع مهر
 • دانشگاه شهاب دانش
 • دانشگاه پردیس دانشگاه تهران
 • دانشگاه صدا و سیمای قم
 • دانشکده صنعتی قم
 • دانشگاه آزاد اسلامی پردیسان
 • دانشکده پیام نور پردیسان
 • دانشگاه معصومیا
 • دانشکده حکمت
 • دانشگاه مذاهب و مذاهب
 • دانشگاه قرآن و حدیث
 • دانشگاه فکر اسلامی
 • دانشگاه معارف اسلامی
 • مرکز تحقیقات رایانه ای علوم اسلامی
 • دانشگاه مفید
 • دانشگاه علوم پزشکی قم
 • مجمع جهانی اهل بیت

تأسیسات غنی سازی اورانیوم فردو

تأسیسات غنی سازی اورانیوم فردو در 20 مایلی شمال شرقی قم واقع شده است. در ژانویه 2012 آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس) اعلام کرد که ایران تولید اورانیوم غنی شده تا 20 درصد را برای مقاصد پزشکی آغاز کرده است و این مواد “تحت کنترل و نظارت آژانس است”. مقامات ایرانی اعلام می کنند که این تأسیسات به دلیل تهدیدهای مکرر اسرائیل برای حمله به چنین تاسیساتی، که اسرائیل معتقد است می تواند برای تولید سلاح های هسته ای مورد استفاده قرار گیرد، در اعماق کوه ساخته شده است. با این حال، حمله به تاسیسات هسته ای در نزدیکی یک شهر در اسلام شیعه بسیار مقدس تلقی می شود.

4.8/5 - (5 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.