اقامتگاه رضاشاه در جزیره موریس کجاست؟

اقامتگاه رضاشاه در موریس
0

اقامتگاه رضاشاه در جزیره موریس به یکی از جاذبه های گردشگری موریس تبدیل شده است. زیرا محل تبعید و اقامت یکی از شاهان تاریخ بوده است. این کاخ ویلایی زیبا پتانسیل این را دارد تا به موزه و نمایشگاهی برای نشان دادن فرهنگ و تاریخ معاصر ایرانی تبدیل شود. بسیاری از ایرانی هایی که به این جزیره سفر می کنند حداقل یکبار دور این کاخ زیبا را دیده و با آن عکس می گیرند.

جزیره موریس کجاست؟

جزیره کوچک موریس جزیره ای زیبا و خوش آب و هوا در شرق قاره آفریقا است که به مقصد گردشگران زیادی از ایران تبدیل شده است. این جزیره در 900 کیلومتری ماداگاسکار نیز واقع شده و یکی از برترین مقاصد گردشگری دنیا نیز شناخته شده است..

تبعیدگاه و اقامتگاه رضا شاه در موریس

در تاریخ معاصر ایران و در زمان حکومت پهلوی شاه ایران رضا شاه به خواسته انگلیسی ها بر کنار شد و پسر وی رضا شاه را بر تخت نشاندند. این اتفاق در شهریور سال 1320 اتفاق افتاد. در این سال و با ورود انگلیسی ها به کشور شاه ایران خلع شد و محمد رضا شاه 22 ساله بر تخت پادشاهی نشست. اقامتگاه رضاشاه در جزیره موریس پس از خلع و تبعید او انتخاب شد.

رضا شاه چگونه به موریس رسید؟

حکومت انگلیس رضا شاه را به هند تبعید کرد. رضا شاه در شهریور ماه همان سال به مقصد هند سوار بر کشتی شد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
اقامتگاه رضاشاه

رضا شاه در 16 مهر سال 1320 توسط مامور انگلیسی به این جزیره منتقل شد و به مدت 5 ماه در این جزیره سکونت داشت. پس از رسیدن به بمبئی رضا شاه پنج روز را داخل کشتی اقامت داشت. پس از نامه نگاری های مامور انگلیسی با دولت وقت انگلیس تصمیم بر آن شد که رضا شاه به بندر پورت لویی منتقل شود.

پس از 9 روز سفر دریایی رضا شاه از بمبئی به بندر پورت لویی رسید و در آنجا اقامت کرد. اقامتگاه رضا شاه در موریس فقط 5 ماه طول کشید که در این مدت وی در کاخ زیبا در منطقه موکا این جزیره اقامت داشت. کلیات تبعید شدن رضا شاه به جزیره موریس همین بود.

بازدید از اقامتگاه رضاشاه در جزیره موریس

عمارت والری یا اقامتگاه رضاشاه در یکی از مناطق زیبا و مشهور است که مقصد بسیاری از گردشگران است. این ویلای زیبا در منطقه موکا موریس واقع شده است. پیاده روی زیر دریا، شنا با دلفین ها در زیستگاه طبیعی آنها، اسکوتر زیر دریا در عمق سه تا چهار متری و جزیره دس دیوکس کوکوس در جنوب شرقی موریس برای گذراندن تعطیلاتی پر از تجملات از جاذبه های گردشگری این جزیره محسوب می شود.

وضعیت کنونی اقامتگاه رضاشاه

اقامتگاه رضاشاه در جزیره موریس هنوز پابرجاست ولی متاسفانه به ملکی متروکه تبدیل شده است. واقع شدن این ملک در کوچه باغی زیبا فرصت خوبی برای دولت ایران است تا از این ملک نهایت استفاده را کرده و آن را به یک میراث فرهنگی و ملی تبدیل کند.

این ملک به نوعی معرف ایرانیان در این جزیره و برای گردشگران سراسر دنیا است. اما متاسفانه بیش از 80 سال است که این ملک رها شده است و به مامن جانوران و موش ها تبدیل شده است. اخیرا وزارت امور خارجه قصد فروش ملک را دارد که متاسفانه این فرصت برای شناساندن فرهنگ و تمدن ایران به وسیله این ملک به سراسر دنیا از بین خواهد رفت.

جاذبه های گردشگری جزیره موریس

با تور موریس میتوانید از جاذبه های گردشگری این جزیره دیدن فرمایید. این جاذبه ها عبارتند از:

  • اقامتگاه رضا شاه
  • دره نوردی در آبشار تامارید
  • باغ گیاه شناسی
  • پارک ملی ریور گورجس
  • جزیره سرفس
  • پایتخت آن پورت لوئیس
  • آبشار های متعدد و زیبا
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

بهترین زمان سفر به این جزیره از دیدگاه توریست ها و آژانس های توریستی ماه های تابستان یعنی ماه اکتبر تا آوریل است. البته که همه فصول سال زیبایی این جزیره مثال زدنی است. در فصل زمستان بارش ها کمتر است و هوای جزیره نیز خنک تر است. در این فصل قیمت هتل ها و گردشگری در موریس ارزانتر است.

جمع بندی اقامتگاه رضا شاه در جزیره موریس را با نام کاخ والری می شناسند. این جزیره از سال 1320 با تاریخ معاصر ایران و فرهنگ ایرانی گره خورده است. از این سال تا کنون جزیره موریس را به تبعیدگاه شاه ایران می شناسند. هر چند مدت اقامت رضا شاه در موریس کوتاه مدت بود اما هنوز کاخ بدون سکونت باقی مانده و متعلق به دارایی های ایران است.

3.8/5 - (24 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.