قلعه رومیان آنتالیا ، یکی از زیباترین مراکز تاریخی

قلعه رومی تالیا
0

قلعه رومی آنتالیا یکی ازقدیمی ترین اماکن تاریخی موجود در شهر آنتالیاست و از نظر تاریخی ارزش بسیار زیادی دارد. این قلعه زیبا که از بلوک های سنگی ساخته شده است، در طول سالیان دور تغییرات زیادی پیدا کرده است. داستان از این قرار است که طبقه پایین این قلعه در آغاز قرن 2 میلادی به عنوان جزئی از قلعه شهر ساخته شد و باز  دوباره در همان قرن 2 میلادی، دومین طبقه به قلعه رومی آنتالیا اضافه شد و در نهایت بخش بالایی ساختمان برج هیدریلیک آنتالیا در دوره سلجوقیان و عثمانیان مورد بازسازی گسترده قرار گرفت و شکل و شمایلش تا حد زیادی تغییر پیدا کرد.

قلعه رومیان آنتالیا از مرموزترین دیدنیهای تاریخی آنتالیا به حساب می‌آید که قدمت آن به قرن دوم میلادی بر می گردد. این قدمت نشان از تمدن دیرینه این شهر می دهد. یکی از سوال های مهمی که ذهن باستان شناسان را در این باره درگیر کرده است علت ساخت این قلعه و کاربرد آن در گذشته بوده است.

 علیرغم اینکه مدت طولانی از احداث این قلعه به دست رومیان گذشته است اما هنوز اقدامات بسیار زیادی در رابطه با این قلعه مرموز وجود دارد.

در حقیقت کاربری قلعه رومیان آنتالیا همانند معمای حل نشده باقی مانده است.  شایعات بسیار زیادی در رابطه با این قلعه وجود دارد که میگویند قلعه رومیان به زمان حکمرانی رومیان بر  آنتالیا برمی گردد و از آن به عنوان کلیسا استفاده شده است.

همان طور که می‌دانید آنتالیا یکی از مقاصد توریستی محبوب ایرانیان است و تورهای آنتالیا میان ایرانیان طرفداران زیادی دارند. نزدیکی کشور ترکیه به ایران، نیاز نداشتن به دریافت ویزا ترکیه برای ایرانیان و ارزان‌بودن هزینه، تنها برخی از دلایل محبوبیت تورهای آنتالیا به حساب می ایند.

افراد دیگری می‌گویند این بارو مقبره‌ای لاتین است و همچنان شایعات دیگری در رابطه با این بنای باستانی وجود دارد. اگر شما هم در رابطه با قلعه رومیان آنتالیا سوالاتی در ذهن دارید و میخواهید جواب‌ ان ها را پیدا کنید با ما همراه باشید تا هر آنچه که در رابطه با این قلعه رومی می دانیم را  در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 تاریخچه قلعه رومیان آنتالیا

قلعه رومیان آنتالیا
قلعه رومیان آنتالیا

 قدمت قلعه رومیان که به زبان ترکی آنرا هیدرولیک کلاسه می نامند  به قرن ۲۰ میلادی برمی گردد. این قلعه در واقع یکی از سنبل های شهر آنتالیا شده است و گفته می‌شود که در گذشته از آن به عنوان فانوس دریایی و محلی برای دیده بانی و رصد کشتی هایی که  به سمت آنتالیا می امدند استفاده می کردند.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 همچنین با اسنادی که به جا مانده است و برخی از شایعات تصور می‌شود که این بنا مقبره یادبودی به سبک لاتین هست. البته لازم به ذکر است که هنوز به طور قطعی مشخص نشده است که این قلعه رومی چه کاربردی دارد و برای برخی از باستان شناسان همچنان مجهول باقی مانده است.

 شایعات مختلفی در رابطه با این قلعه گفته شده است و  از تفریحات بسیار محبوب آنتالیا محسوب می شود. ساختار آنتیک آن بنا را باشکوه تر جلوه می‌دهد.

قلعه رومیان آنتالیا در ۲۵ متری پارک کارا علی اوغلو قرار گرفته است و در مجاورت دیوارهای شهر آنتالیا قرار دارد. امروز این قلعه در آنتالیا بیشتر با نام هیدیرلیک کوله‌سی شناخته می شود .

با توجه به نورپردازی زیبای پیرامون این قلعه و محوطه های بسیار جالب و چشم انداز ویژه این منطقه پیاده‌روی در اطراف این قلعه جزو تفریحات شبانه افراد در آنتالیا شده است و برای بیش تر  گردشگران همچین تفریحی بسیار جالب است.

 واژه هیدیرلیک  به معنی مکانی است  که در آن جشن های بزرگ را  برگزار می کنند. جشنواره روز خضر در آن برگزار می شود. این جشنواره در فصل بهار به پا داشته می شوند که به آن خضر ایلیا یا خضر روز هم می گویند .

خضر روز از جشن های سه گانه برای شیعیان علوی به حساب می آید که بعضی از شیعیان بر این باورند که در این روز الیاس و خضر حاضر می شوند و با هم ملاقات می کنند.

 آشنایی با قلعه رومیان آنتالیا

 این قلعه  از بندر قدیمی آنتالیا فاصله خیلی زیادی ندارد. این قلعه از بخش‌های مختلفی به وجود آمده است و سبک معماری آن حاکی از حضور پررنگ رومیان در آن منطقه می دهد. طبقه پایین قلعه به شکل مربع است و  بخش بالایی آن را به شکل استوانه ای با ارتفاع ۱۴ متر بنا کردند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

بخش استوانه‌ای آن را سلجوقیان و عثمانیان بعد از مدتها به آن افزودند تا به عنوان فانوس دریایی یا برج برای دیده بانی از آن استفاده کنند.

 در انتهای ورودی شرقی این برج اتاق کوچکی وجود دارد که بعد از ورود به این اتاق با بالا رفتن از پله هایی که بسیار باریک و پرپیچ و خم هستند به بالای برج می‌رسید.

هرچه به سمت بالای این برج  نزدیک‌تر می‌شوید پله‌ها باریک و باریک تر می شوند و پیچ ها پی‌درپی خواهند شد. هنگام رسیدن به بالای قلعه رومیان آنتالیا منظره ای بسیار فوق العاده و چشم‌نوازی بی نظیر از دریای مدیترانه را خواهید دید که شگفت انگیز است.

 ترکیب زیبایی این منظره در کنار دریای درخشان و فیروزه ای رنگ مدیترانه طبیعت انبوه اطراف این منطقه صحنه عالی برای عکاسی را پدید آورده است و لذت نگاه کردن به زیبایی‌های این منطقه تا مدتها در ذهن بازدیدکنندگان خواهد بود.

 البته باید بدانید که به دلایل امنیتی امکان ورود به داخل این قلعه امروزه  فراهم نیست باید گفت درست مثه جزیره موش تماشای این قلعه از بیرون زیباتر است.

 بعضی از مردمان بومی آنتالیا اعتقاد دارند که قلعه رومیان آنتالیا به واسطه امپراتوری روم در قرن دوم میلادی و ابتدا به شکل مربع تبدیل شد و در همان زمان ساخته شد و بعدها حکومت  عثمانیان طرح آن را تغییر دادند و بر روی آن یک برج دایره شکل را اضافه کردند. قرار گرفتن قلعه رومیان آنتالیا در مجاورت قسمت جنوبی دریای مدیترانه منظره بسیار زیبا و بی نظیر را به آنتالیا و اسکله آلانیا بخشیده است.

 درست مانند برج ایفل که سنبل شهر  توریستی پاریس شده است این قلعه به عنوان سمبلی برای آلانیا و آنتالیا تبدیل شده و به اندازه آکواریوم آنتالیا شهرت پیدا کرده است.

 بازدید از قلعه رومیان آنتالیا

قلعه رومیان آنتالیا
قلعه رومیان آنتالیا

 برای بازدید از قلعه رومیان که مثل موزه باستان شناسی آنتالیا هست و جزئی از جاذبه های این شهر شده است باید به شهر قدیمی کال هیچی سفر کنید و بعد از این که به این منطقه قدیمی رسیدید باید به سمت منطقه مراد پاشا بروید قلعه رومیان  واقع در کیلینچارسلان (Kılınçarslan)، خیابان هیدیرلیک (Hıdırlık Sokak) است.

قلعه رومیان از قدیمی ترین آثار تاریخی این شهر به حساب می اید. برای بازدید از قلعه رومیان در آنتالیا و در مجموع بازدید از جاهای دیدنی آنتالیا بهتر است حتماً همراه با تور آنتالیا سفرتان را انجام دهید تا در هزینه هایتان صرفه جویی شود و سفری راحت تر و ایمن تر را تجربه کنید.

در کل برای بازدید از باروی رومی آنتالیا ساعت کاری محدودی مشخص نشده و هر زمانی که بخواهید می‌توانید از این اثر تاریخی منحصربه‌فرد و ارزشمند دیدن کنید.

هزینه ورودی قلعه رومیان

 بازدید از قلعه رومیان آنتالیا نیاز به پرداخت کردن هزینه ورودی ندارد. چون تنها می تواند از فضای خارجی ان دیدن کنید و ورود به داخل قلعه یا بالا رفتن از آن هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست. از آنجایی که در حال حاضر امکان ورود به قلعه فراهم نیست ساعت کاری قلعه رومیان آنتالیا همه روزه و در تمام ساعات شبانه روز می باشد.

 البته بهتر است که در زمان روشنایی روز به بازدید از قلعه بروید  تا بتوانید از مناظر شگفت انگیز و زیبای اطراف آن لذت ببرید و عکس و فیلمهای خاطره انگیزی را ثبت کنید. در حال حاضر برای بازدید کردن از این قلعه رومی ساعت کاری محدودی مشخص نیست و هر زمانی که می‌خواهید می‌توانید از این اثر تاریخی و هنری که در آنتالیا قرار گرفته است دیدن کنید.

جاذبه های نزدیک قلعه رومیان آنتالیا

قلعه رومیان آنتالیا
قلعه رومیان آنتالیا

جاذبه های بسیار زیادی در نزدیک قلعه رومیان آنتالیا وجود دارند. جاذبه های طبیعی آنتالیا و جاذبه های تاریخی هرکدام  جذابیت‌های منحصربه‌فرد خودشان را دارند.

اگر با تور آنتالیا سفرتان را انجام می دهید بازدید از  جاهای دیدنی آنتالیا شامل پکیج تور می‌شود. معمولاً راهنمای تور برای صرفه جویی در زمان شما را به بازدید از جاذبه‌های نزدیک قلعه می برد جاذبه هایی که در اطراف این قلعه وجود دارد عبارت هستند از:

  • کاله‌ایچی یا قلعه‌ایچی به معنی درون قلعه که در بخش قدیمی آنتالیا قرار دارد (kaleici antalya)
  • پارک کارا علی‌اوغلو (Karaalioglu Park)
  • دروازه هادریان (Hadrian’s Gate)
  • دیوارهای قدیمی شهر (City Walls)
  • مسجد ییولی مناره (Yivli Minare)
  • آبشار دودن (Duden Waterfall)
  • مسجد اسکه (İskele Mosque)
  • برج ساعت (Clock Tower)
  • خلیج آنتالیا (Antalya bay)
  • بندر آلانیا (Alanya Port)

تفریحات آبی آنتالیا

بعد از گشت و گذار در شهر قدیمی کالاییچی و  بازدید از قلعه رومیان آنتالیا اندکی  استراحت کنید و  پیشنهاد می‌شود به رستوران های آنتالیا که در همان نزدیکی هستند بروید و  غذایتان را صرف کنید. بعضی  از کافه رستوران هایی که  در نزدیکی این شهر قرار دارند  غذاهای بسیار خوبی را ارائه می دهند. لذت غذا خوردن در مسیر این قلعه بسیار لذت بخش است. 

5/5 - (4 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.