راه آهن تهران، با کیفیت ترین راه آهن ایران

راه آهن تهران
0

راه آهن تهران که در دوره سلطنت رضا شاه و بعد از  به تصویب رسیدن لایحه خط راه آهن سراسری به صورت کامل ساخته شد در این  سالها وقایع بسیار زیادی را تجربه کرده است.

در زمان جنگ جهانی دوم و اشغال ایران به واسطه متفقین از این ایستگاه برای جابجا کردن مهمات و نیروهای جنگی استفاده می کردند و حالا بهترین امکان برای بازدید از جاهای دیدنی تهران را به خود اختصاص داده است.

 جالب است که بدانید این ایستگاه راه آهن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در این مقاله ضمن آشنا شدن با تاریخچه این ایستگاه اطلاعات کاملی از راه آهن قدیم را در اختیارتان می گذاریم پس با ما همراه باشید.

 ایستگاه راه آهن تهران کجاست؟

 ایستگاه راه آهن در منطقه ۱۶ تهران در محله جوادیه و در ضلع جنوبی میدان راه آهن قرار گرفته است. در گذشته این ایستگاه در بیرون دروازه گمرک تهران قرار داشت.

یعنی میدانی را برای آن ساختند و نام آن را میدان راه آهن گذاشتند این ایستگاه به صورت شبانه روزی آماده ارائه دادن خدمات به مسافران از سراسر کشور است که شمال کشور را به جنوب شرق را به غرب وصل می کند و همیشه جزو پرترددترین و شلوغ ترین مسیرهای ریلی ایران بوده است.

 طبق آمار انتشار یافته حدود ۳ میلیون نفر در ۶ ماه از طریق این ایستگاه سفر انجام می دهند. درگذشته قطارهای بین‌المللی دیگری همچون تهران به دمشق و تهران به مسکو از این خط عبور میکردند.

 خوب است  بدانید که ساختمان ایستگاه قطار تهران در سال 1279 شمسی به عنوان یکی از آثار بسیار ملموس به ثبت ملی رسیده است.

 قطار نورالرضا قطار زندگی قطار فدک جز قطارهای ۵ ستاره و بسیار  خاص هستند. از امکانات ایستگاه قطار تهران می توان به مینی مارکت غرفه های مواد غذایی فروشگاه های متعدد دستگاه خودپرداز نمازخانه و سرویس بهداشتی پارکینگ باجه تهیه بلیط باجه رزرو هتل باجه اطلاعات تلفن عمومی و اینترنت اشاره کرد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 اطلاعات راه آهن تهران

راه آهن تهران
راه آهن تهران

اطلاعات قطارهای تهران و دیگر خطوط ریلی این منطقه به صورت لحظه‌ای در سایت رسمی شرکت راه آهن ایران قابل دسترسی است. خدمات مسافری و  خدمات باربری و برنامه حرکت قطارهای راه آهن در دسترس هستند.

 خرید بلیط راه آهن تهران

 برای خرید تمام بلیط های قطاری که مبدا آنها تهران است و به مقصد دیگر ایستگاه ها حرکت می کند می توانید از طریق این ایستگاه خرید را انجام دهید. به واسطه سایت های مختلف راه آهن امکان تهیه بلیط وجود دارد. تنها کافی است شهر مبدا و مقصد و تاریخ سفرتان را وارد کنید.

 اطلاعات کامل تمامی قطار ها در همان تاریخ مد نظر شما نمایش داده می شود بعد از آن با انتخاب قطار و وارد کردن اطلاعات خود تنها می توانید چند کلیک داشته باشید و خرید بلیط را به اتمام برساند اگر در این فرآیند نیاز به تهیه و رزرو  دارید می توانید از اپلیکیشن های مختلف این کار را انجام دهید.

 ایستگاه مترو راه آهن تهران

 نزدیکترین ایستگاه مترو ایستگاه مترو راه آهن است که تقریباً در انتقال خط ۳ مترو یعنی همان خط آبی رنگ بین ایستگاه های جوادیه و منیریه قرار گرفته است. بنابراین هر کجا که باشید باید خود را به یکی از این ایستگاه هایی  که بر روی خط ۳ هست برسانید و بعد از آن در ایستگاه راه آهن پیاده شوید ایستگاه مترو حدود ۱۷۰ متر از ایستگاه راه آهن فاصله دارد. عکس های راه آهن تهران در سایت های مختلف موجود است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 ایستگاه اتوبوس راه آهن تهران

اگر از ایستگاه راه آهن خارج شوید  در اطراف میدان راه‌آهن ایستگاه اتوبوس را خواهید دید. از اتوبوس های بی آر تی و خطوط دیگر هم میتوانید استفاده کنید. از پرکاربردترین اتوبوس هایی که حوالی راه آهن هستند اتوبوس های بی آر تی راه آهن تجریش می باشد که تمام طول خیابان ولیعصر را پشت سر می‌گذارند از میدان ولیعصر تهران و دیگر میدان ها مهم تهران می گذرد و در نهایت به ایستگاه میدان تجریش ختم  می شود. آدرس راه آهن تهران از ایستگاه های اتوبوس بسیار راحت می شود.  با دیدن عکس های راه آهن تهران به عظمت این راه اهن زیبا پی می برید.

 پارکینگ راه آهن

پارکینگ عمومی راه‌آهن در میدان راه آهن و در نزدیکی خطوط تاکسی قرار گرفته است.  در رابطه با این باید بگویم که پارکینگ روباز فقط اندازه صد خودرو ظرفیت دارد و تنها برای پارک کردن به صورت موقت مناسب هستند. البته چند پارکینگ دیگر هم همانند پارکینگ طبقاتی کرمانیان و پارکینگ شوش در اطراف ایستگاه راه آهن وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید اما به دلیل هزینه بالای آنها برای استفاده در مدت طولانی مناسب نیستند.

 انتخاب دیگری که در ایستگاه برای شما وجود دارد حمل ماشین با استفاده از قطار است می تواند شرایط نقل  و هزینه حمل خودرو را پرس و جو کنید. عکس های قدیمی راه آهن تهران از دوره های ساخت ان موجود است.

 باربری راه آهن

 قطار های قابل حمل در شبکه ریلی شامل دو دسته می شوند:

  1. قطارهای بار عمده
  2. قطارهای خرده بار

قطارهای بار عمده قطار هایی هستند که توانایی حمل بسیار بالایی را شامل میشوند مثل مواد نفتی صنعتی معدنی و  کالاهای وارداتی و صادراتی.

قطارهای خرده بار دقیقاً قطار هایی هستند که بار آنها محدود است و حداکثر به چند ده تن می رسد. مثل توشه مسافران موتورسیکلت خودروهای شخصی مسافران لوازم  خانگی و دیگر چیزها اطلاعات دقیقتر شامل بارهای قابل حمل شرایط و مقررات حمل بار نوع واگن‌ها مسیرهای حمل تعرفه حمل بار در قسمت خدمات باری سایت رسمی راه آهن در دسترس هست.

شما می توانید در هر لحظه وضعیت و موقعیت بار را چک کنید.

 انبار توشه راه آهن

 در صورتی که میخواهید مرسولات تان را با راه آهن تهران به مناطق دیگر ارسال کنید باید بعد از بسته بندی کالاهای خود آن را به انبار توشه راه آهن تهران برسانید.

 انبار یک برگ رسید شامل نام فرستنده آدرس نام گیرنده و آدرس مقصد را در بر روی مرسوله ذکر می کند. توضیحات در رابطه با مرسوله و  تعداد بسته و وزن آنها هزینه پرداختی را به شما تحویل می دهند.

انبار توشه راه آهن تهران از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر فعال هستند آدرس انبار توشه تهران میدان راه آهن انبار توشه است. آدرس راه آهن تهران را می توانید در تمامی نقشه های تهران بزرگ پیدا کنید. عکس های قدیمی راه آهن تهران زیبایی های ان را به وضوح نشان می دهد. راه آهن تهران روی نقشه بسیار راحت پیدا می شود.

تاریخچه راه آهن

 در ابتدای مقاله گفتیم که ایستگاه راه آهن تهران به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است. در واقع ساخت راه آهن سراسری همواره جز آرزوهای ملی ایرانیان بوده است. اما این آرزو در سال ۱۳۰۶ محقق نشد و یکی از دلایلی که ساخت این راه آهن به تعویق افتاد کمبود بودجه در آن زمان بود. برای این طرح بزرگ عمرانی بودجه بسیار زیادی لازم بود.

 در اواخر دولت قاجار در سال ۱۳۰۴ لایحه‌ای در مجلس به تصویب رسید که انحصار وارد کردن قند و شکر را به دولت می دادند در این لایحه لحاظ شد که تمام سود حاصل از قند و شکر باید به ساخت و توسعه راه‌آهن اختصاص پیدا کند.

 در نهایت دو سال بعد از به تصویب رسیدن لایحه خط راه آهن سراسری کلنگ  ایستگاه راه آهن تهران زده شد و دقیقا مصادف شد با دوره پهلوی و به دست رضاشاه این کار انجام شد.

 به صورت دقیق می توان گفت که در بیست و سوم مهرماه سال 1306 ساخت این ایستگاه در وسعت ۱۷۴ هکتار از اراضی جنوب تهران بود شروع شد.

مکان های دیدنی تهران که بعضی از آن ها را می توان با مترو رفت .

 برای این ایستگاه زیبا از معماری باشکوه ایران باستان الهام گرفته شده بود و باید بدانید که دلیل اصلی توجه به این بنا و ثبت آن در فهرست ملی  است.

 معمار اصلی راه آهن تهران اوکراینی بود. آقای کریم طاهرزاده بر روی کار ساخت این ایستگاه نظارت داشت در روز سی ام بهمن 1315 راه آهن تهران به بهره برداری رسید. آدرس راه آهن تهران بسیار سر راست است و هر جایی که باشید می توانید خود را به این ایستگاه برسانید. راه آهن تهران روی نقشه های انلاین هم وجود دارد و در کم ترین زمان می توانید ان را پیدا کنید.

لیست سفر  هایی که از راه اهن انجام می شود:

راه آهن تهران
راه آهن تهران
  • اصفهان
  • یزد
  • کرمان
  • تبریز
  • اردبیل
  • ملایر
  • قشم
  • دورود
2.7/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.