گلاب گیری کاشان

گلاب گیری کاشان
0

در ماه اردیبهشت افراد زیادی مراسم گلاب گیری کاشان را به گوش می شنود و برای استشمام عطر خوش گل های محمدی به سمت کاشان روانه می شوند.

 اردیبهشت ماه، فصل گلاب گیری کاشان است که با قدم نهادن در این سرزمین عطر گل محمدی و گلاب کاشان شما را سرمست خواهد کرد.

 هر ساله در زمان اردیبهشت حال و هوای این شهر بهشتی می شود.

 عطر گل در تمامی کوچه و خیابان های کاشان می پیچد و البته زن و مرد در کنار هم به چیدن گل های سرخ مشغول می شود و  گلاب گیری کاشان آغاز می‌شود.

برای شرکت در جشنواره گلاب گیری کاشان می توانید از سفرآس 24، تور کاشان رزرو و سفر کنید.

 مردمانی که در این منطقه زندگی می‌کنند با آیین گلاب گیری کاشان اشنا هستند به همین دلیل گلاب کاشان جزوه مرغوبترین گلاب گیری  های جهان به حساب می‌آید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 مراسم گلاب گیری کاشان تا اواخر خرداد ادامه پیدا می‌کند در طول این چند هفته تمامی اهالی کاشان به صورت مرسوم درگیر گلاب گیری هستند.

 عده ای به کار گل چیدن مشغول می‌شود عده‌ای تمامی گل ها را در انبارها انباشته  می‌کنند و عده‌ای دیگر مراسمات گلاب گیری را به جا می آورند.

 دو شهر نیاسر و قمصر مملو از گلهای محمدی هستند که در فصل بهار مراسم گلاب گیری کاشان را به بهترین شکل به جا می آورند.

 از مهمترین ویژگی این مراسم شیوه سنتی گلاب گیری است که مردمان این منطقه از سالهای خیلی دور تا همین امروز توانستند تمامی این مراسم را به بهترین شکل ادا کنند.

 امسال هم به روال تمامی سالهای گذشته مراسم گلاب گیری در شهر و روستاهای اطراف کاشان انجام می شود.

 فصل بهار بهترین زمان برای رفتن به این شهر تاریخی و زیبا است اگر میخواهید از مشغولی ها و گرفتاری های زندگی شهری جدا شوید و سفری به یادماندنی و هیجان انگیز را تجربه کنید به سرزمین هزار ساله کاشان قدم بگذارید و در کوچه و خیابان ها در تمامی قسمت های این شهر خود را به کشیدن نفسی عمیق دعوت کنید و عطر خوش بهشت را به صورت کاملاً واضح استشمام کنید.

در بین تمام جهان گلاب را با نام سوغات کاشان می‌شناسند اگر شما علاقه زیادی به دانستن گلاب دارید بهتر است سری به کاشان در فصل اردیبهشت انجام دهید به روش های مختلفی می توانید به این شهر زیبا پر تمدن بروید.

 استفاده از تورهای گلاب گیری کاشان است به صورت دقیق شما را به مراکز گردشگری کاشان می‌برند و به شما کمک می کنند تا سفری  عالی و بی نظیر داشته باشید و از سفرتان اصلا پشیمان نمی شوید.

 مطمن  باشید که با رفتن به شهر زیبای کاشان سفری  منحصر به فرد را تجربه می کند و از سفرتان نهایت استفاده را می برید کاشان شهری است که هم جاذبه های تاریخی منحصر به فردی دارد و هم مراکز گردشگری طبیعی زیادی دارد.

 کاشان بهشت برین

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

شهر کاشان جزو شهرهای تاریخی و گردشگری ایران است و هر ساله عده زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود می کشاند.

 به صورت سالانه با برقرار کردن جشنواره ها و برگزاری مراسمات سنتی که ویژه این شهر مراسمات گلاب گیری متعددی را در نقاط مختلف این شهر برگزار می کنند و از این طریق هم توانستند میزبان گردشگران متعدد شود.

 اردیبهشت ماه، مناسب ترین زمان برای رفتن به این دیار است می توانید در کنار دید و بازدید از مکان های تاریخی و بسیار زیبای کاشان به تماشای مراسمات سنتی گلاب گیری بپردازید.

 در طول چند هفته ای که اهالی کاشان مشغول مراسمات گلاب گیری کاشان هستند عطر گل و گلاب در تمامی نقطه نقطه این شهر می‌پیچد و فضایی بسیار معنوی را به وجود می‌آورد که گفته شد دو شهر قیصر و  نیاسر جزو مراکز اصلی گلابگیری در کاشان هستند و حجم زیادی از باغات گل محمدی در این دو شهر قرار گرفته اند.

 جاذبه های گردشگری و تاریخی کاشان بسیار منحصر به فرد هستند.  نمی‌توان آن ها  را در یک هفته به صورت کامل مشاهده کرد باید سعی کنید یک برنامه منظم و از پیش تعیین شده را برای خود بچنید که بتوانید از تمامی جاذبه های تاریخی و گردشگری و مراسمات مختلف  کاشانی ها دیدن کنید و تجربه سفر بی نظیر را برای خود رقم بزنید. 

تاریخچه گلاب گیری در کاشان

 ایرانیان اولین کسانی بودند که خوراکی گل سرخ یا همان گل محمدی به صورت کامل پی بردند. طبق اسنادی که به جا مانده است از  مبدا تولید گلاب دقیقاً در ایران است گل محمدی که با آن گل سرخ هم گفته می شود از گیاهان بومی کشور عزیزمان ایران می باشد و تا حدود سیصد و پنجاه سال قبل غیر از ایران در هیچ منطقه دیگری روی داده نمی شد.

 در دوره صفویه گل سرخ به همراه دستگاه های ویژه ای که در ایران بودند از طریق ایران به ترکیه بلغارستان و سوریه صادر شد و از آن پس این گل بسیار خوشبو در این مناطق دیده شد.

 در قرن هشتم و نهم میلادی گل بسیار خوشبوی یکی از مهم‌ترین کالاها به لحاظ تجارت در ایران بود و به واسطه جاده ابریشم به هند و چین صادر می‌شد.

 ایرانیان اولین کسانی بودند که توانستند گل سرخ را به روش تقطیر به گلاب تبدیل کنند و این روش را به جهانیان آموختند.

 ابن سینا از دانشمندان ایرانی در زمان عمر خود به تحقیق و بررسی و استخراج اسانس ها به روش های تقطیر بر می پرداخت.

 مبدا اصلی تولید گلاب استان فارس و شهر میمند بوده است اما امروزه شهر کاشان را قطب گلابگیری ایران می دانند و دو شهر نیاسر و قمصر جز بزرگترین گلاب گیری دنیا هستند.

 گلابی که در کاشان تولید می شود بسیار سنگین است و ان هم به دلیل این است که گلاب ان خالص است.

 حجم زیادی از این گلها به صورت صادرات به دیگر کشورها وارد می شود. حدود هفت هزار سال پیش ایرانیان گل سرخ را در حجم بالا داشتند و ایین  گلاب گیری در ایران قدمتی بالغ بر هزار سال دارد.

 در گذشته گلاب گیری کاشان به شکل سنتی انجام می‌شد اما با پیشرفت علم و مکانیزه شدن ابزارآلات علاوه بر شیوه سنتی از روش های صنعتی هم استفاده می کنند.

 گلاب گیری در کاشان به شکل سنتی هم قابل اجراست و طی  تغییراتی که در آن به وجود آمده است ابزارآلات در زمان گلاب گیری هستند.

فصل گلاب گیری کاشان اردیبهشت زیبا

 اردیبهشت ماه  شهر تاریخی است معمولاً چیدن گل های محمدی و فرآیند که برای گلاب گیری انجام می‌شود تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه پیدا می‌کند.

 اما در روستاها و شهرهای که در اطراف کاشان هستند این فرآیند تا آخر خرداد هم به طول می انجامد چون در درجه اول مقدار و میزان رسیدن مدنظر است و بر اساس رسیدن گل های محمدی فرایند گلاب گیری جلو می‌رود.

 اردیبهشت فصل سفر به کاشان است و تماشای مراسم گلابگیری واقعا جذاب است  و تقریباً در این سه تا چهار هفته کاشانی‌ها گردشگران زیادی را میزبانی می‌کند که برای شرکت در این مراسم به سمت کاشان رفتند.

 همه ساله فصل بهار تورهای گردشگری متعددی از جای جای ایران به سمت کاشان در حرکت در می آیند.

 بیشترین تور به صورت یک روز انجام می شود و تنها تمرکزی که دارد بر روی جشنواره گلاب گیری است.

 اگر تنها قصد تماشای این مراسم را دارید با سفر یک روزه  هم می توانید این جشنواره  منحصر به فرد و زیبا را ببینید و از استشمام عطر گل محمدی که در تمامی فضای شهر پیچیده است نهایت استفاده را می کنید.

مراسم گلاب گیری در کدام شهر های کاشان برگزار می شود

 گلاب و گلاب گیری به شهر قمصر کاشان به نسبت داده می شود اما در دیگر شهرهای کاشان مثل روستاهای وادقان سده روستای ون شهر نیاسر هم این مراسم برگزار می شود. مرغوبترین گلاب کاشان مربوط به روستای وادقان و زن است.

 این روستاها در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر کاشان قرار دارند و با دارا بودن گلاب غلیظ تر نسبت به سایر گلاب های منطقه مورد توجه ویژه قرار گرفتند.

 البته تمام گل هایی که در این منطقه هستند با کیفیت و مرغوب می باشد. قمصر را به گلاب مرغوب می‌شناسند و بخش بسیار زیادی از گردشگران در ماه اردیبهشت و خرداد به سمت  قمصر حرکت می کنند.

 اطراف این شهر سرشار از  باغ های گل سرخ است که در فصل اردیبهشت عطر گل در فضا پراکنده می شود.

 در تمامی کارگاه های گلاب گیری در در روزهایی که فرایند گلاب گیری در حال اجرا هست می توان وارد شد و باغ ها به روی گردشگران باز است.

 و به صورت کامل نحوه صحیح گلاب گیری را به گردشگران توضیح می دهند از بخش های اصلی مراسم گلاب گیری که در روستای تاریخی نیاسر انجام می شود بسیار دیدنی است و هر ساله از اواسط اردیبهشت ماه این مراسم آغاز می شود و گردشگران بسیاری نیاسر را به عنوان مقصد گلاب گیری انتخاب می کنند. این شهر تاریخی حدود ۲۰ کیلومتر با کاشان فاصله دارد.

آیین گلاب گیری در کاشان

 تقطیر  گل محمدی به دست می آید زمانی که گل ها به حد معینی از خود می‌رسند تمام گل ها چیده می‌شوند و مرحله چینش آغاز می‌گردد.

 معمولاً این اتفاق در اواسط اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و تا آخر خرداد زمان می‌برد. اما سال هایی هم هست که به دلیل گرم تر بودند در اواخر فروردین‌ماه چینش گل ها انجام می شود.

 معمولاً تولید کنندگان های گلاب  چند هفته قبل از در این دوره چند هفته قبل از طلوع خورشید گل ها را می چیند و روند تولید را ادامه می‌دهند.

 کارگاه های گلاب گیری به صورت عموم باز هستند و با دارا بودن تیکه های بزرگ محمدی پرپر شده را در خود جای می‌دهند و البته همیشه یکی از اعضای کارگاه فرایند تولید را به صورت واضح و روشن برای گردشگران همراه با ابزار ویژه ای که دارد توضیح می دهد.

 فرایند گلاب گیری به روش سنتی

 ابتدا دیگ مسی را بر روی هم می گذارند و تقریباً ۳۰ کیلو از گل های پرپر شده را در آن می چینند و ۸۰ لیتر آب به آن اضافه می کنند.

 برای آن در پوشه از جنس مس هست را وارونه قرار می‌دهند وزن هم با هدف کنترل کردن فشار بر روی آن قرار می دهند و در نهایت با استفاده از مقداری پوشاننده مخصوص که معمولاً مخلوطی است.

 آرد نان و ..  هست فاصله بین درپوش مسی و دیگر را هماهنگ کنند این کار باعث می‌شود که بخار کمتری به هدر برود.

 در نهایت پارچ مسی را در آب قرار می دهند و به وسیله چند لوله که جنس آنها معمولاً خوردنی هست آن را ثابت نگه می‌دارد و به طوری که قسمت بیشتر بالای آن حداقل ۲۰ سانتی متر از آب بیرون است.

 بهترین نوع گلاب

 بهترین راه برای شناختن گلابی که خالص است  کشیدن مقداری از گلاب را به عنوان مثال در دهان قرار دهید اگر طعم بسیار غلیظی  را احساس کردید باید بدانید  که این گلاب کاملا خالص است.

 البته رنگ و شفافیت آن ها قابل توجه است گلاب خالص شفاف و  بی رنگ هست. میزان تقطیر  گلاب با خلوص آن کاملاً رابطه‌ی مستقیم  دارد و دانستن اینکه گلاب مدنظر طبیعی است یا نه باید آن را بچشید سپس دو بار آب دهانتان را قورت دهید.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.