دریاچه سقالکسار رشت دریاچه ای زیبا

دریاچه سقالکسار رشت
0

طبیعت گیلان ترکیبی از بهشت در شمال کشور می باشد و در جای جای آن جاذبه های حیرت انگیز بی شماری را میتوانید پیدا کنید. دریاچه سقالکسار رشت که به آن سقالکسار می گویند هر ساله گردشگران ایرانی و خارجی را به خود جذب می کند. روستای سقالکسار و سد خاکی آن یکی از دیدنی های شمال کشور محسوب می‌شود که بهتر است برای بازدید از رشت ان  را از دست ندهید. عکس دریاچه سقالکسار رشت زیبایی های ان را به تصویر کشیده است.

 روستای سقالکسار در فاصله کوتاهی از رشت قرار دارد که مکان بی نظیری وجود دارد و از پاک ترین دریاچه های گیلان به حساب می آید.

دریاچه سقالکسار رشت لوکیشن فیلم ماهی و گربه است. این دریاچه واقعاً شفاف است و در بدو ورود تان دریاچه شفاف مقابل چشمانتان می درخشد.

 در این مقاله میخواهیم شما را با سقالکسار آشنا کنیم برای اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد می‌کنیم متن زیر را تا انتها بخوانید تا با این دریاچه زیبا که همچون نگینی می‌درخشد آشنا شوید. آدرس دریاچه سقالکسار رشت را می توانید از بومیان منطقه پرس و جو کنید.

 سقالکسار کجا قرار دارد؟

رشت یکی از بهترین و دیدنی ترین شهر های ایران است.

 روستای سقالکسار از توابع مرکزی شهرستان رشت در استان گیلان به حساب می‌آید که در دهستان لاکان در ۱۶ کیلومتری جنوب شهر رشت در جاده جیرده قرار گرفته است و بر اساس آخرین سرشماری ایران که در سال ۱۳۹۵ انجام شد این روستا را با نام روستای سالک سال می شناسند و حدود 689 نفر در آن زندگی می‌کنند.

 روستای سقالکسار در ارتفاع ۵۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است که آب و هوایی بسیار مطبوع ومعتدل دارد و فاصله این روستا تا تهران ۳۲۴ کیلومتر است و برای رسیدن به این روستا باید حدود ۵ ساعت رانندگی کنید. در اطراف مزارع آقای سیدشریف در نزدیکی شهرستان شفت جاذبه های بسیار زیبایی وجود دارد که طبیعت آن بکر و دست نخورده و هیجان انگیز است.

سد خاکی سقالکسار بزرگترین سد خاکی منطقه به حساب می‌آید که اغلب مردم به محض ورود با خوشه های سبز برنج روبرو می شوند که عطر دلنشین برنج این منطقه را پوشش داده است.

 مسیر دسترسی به سقالکسار

دریاچه سقالکسار رشت
دریاچه سقالکسار رشت

برای دسترسی به روستای سقالکسار از تهران می توانید از طریق آزادراه تهران کرج و قزوین به رشت حرکت کنید و بعد از گذر از عوارض رشت و پلیس راه و نرسیده به تقاطع روگذر به سمت فومن بروید و در ۱۴ کیلومتری جاده فومن بهتر است رانندگی کنید تا به بقعه آقا سید شریف برسید و سپس به سمت چپ برانید. عکس دریاچه سقالکسار رشت از تمام قسمت های ان موجود است.

 به این طریق وارد روستا می شوید و خوشبختانه با وجود تابلوهای راهنمایی بسیاری که در مسیر هستند به راحتی راه را پیدا می کنید. برای دسترسی به روستای سقالکسار از رشت چند راه مختلف وجود دارد که شما می‌توانید خودتان را به میدان گاز برسانید و وارد جاده لاکان شوید.

 باید حدودا 10 کیلومتر رانندگی کنید سپس به میدان که رسیدید به سمت چپ بپیچید و وارد روستای سقالکسار شوید. عکس های دریاچه سقالکسار رشت بسیار زیاد هستند.

 اگر نگران جاده ناهموار و خاکی هستید باید به شما بگویم که دسترسی به آن بسیار راحت است و هیچگونه مسیر خرابی بر سر راهتان وجود ندارد اگر قصد پیک نیک در اطراف دریاچه و جنگل را دارید باید با خود وسایل و تجهیزات لازم را ببرید چون ممکن است باران ببارد و شما خیس شوید. آدرس دریاچه سقالکسار رشت را می توانید از اپ های مختلف پیدا کنید.

 چرا روستای سقالکسار روستای پاک نامیده می شود

با توجه به نظافت دریاچه سقالکسار رشت محیط اطراف آن کاملا تمیز به چشم می‌آید به همین دلیل این روستا، روستای تمیز نامیده می‌شود و به سقالکسار معروف شده است. یک رسم جالبی که در بدو ورودتان به این روستا با آن روبرو می شوید این است که در زمان ورود شما کیسه زباله به شما داده می شود.

 درباره وجه تسمیه سقالکسار چهار نظریه مختلف وجود دارد در نظریه اول گفته می شود سقالکسار از سه واژه سقا لک سار ساخته شده است که سقا به محل آبخوری دو پرنده لک لک و سار اشاره دارد و با اشاره به اینکه دو پرنده زیبا هستند این محل واژه محل آبخوری لک لک و سار می باشد.

 سد خاکی و دریاچه سقالکسار رشت یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی است که در این قسمت وجود دارد که دریاچه بی نظیر آبی رنگ را به وجود آورده است و در آن می توانید درختان سر به فلک کشیده بلوط را ببینید. دریاچه سقالکسار رشت با مساحت ۱۵ هکتار و ۶۰۰ متر و ۵۰۰ متر عرض به یکی از زیباترین مکان های گردشگری تبدیل شده است. آدرس دریاچه سقالکسار رشت بسیار سر راست است.

سد خاکی سقالکسار از ابتدا در این روستا وجود نداشت و با تلاش شخصی که از اهالی روستا بود به نام جعفر خوشحال احداث شد آقای خوشحال یکی از کشاورزهای ماهر بودند و در روستای سقالکسار به عنوان کشاورز نمونه انتخاب شد. برای دیدار با رئیس جمهور وقت راهی تهران شد و رئیس جمهور خواسته او را براورده کرد و سد را در این منطقه ساخت.

دیدنی ها و تفریحات دریاچه سقالکسار رشت

  • پیاده روی دوره دریاچه در فضای سبز

پیاده روی دور تا دور دریاچه یکی از بهترین تفریحاتی است که در دریاچه می توان انجام داد با پیاده روی یا قدم زدن در دوره دریاچه می توانید تمام زیبایی های دریاچه را پیدا کنید و در طول مسیر از فضای مطبوع و آب و هوای خوب آن استفاده کنید.

  • قایق سواری

دریاچه سقالکسار رشت قایق سواری را برای گردشگران و مسافران پدید آورده است با سوار شدن بر روی قایق های پدالی با چشم انداز بسیار زیبا مواجه می‌شوید و خاطره ای فراموش نشدنی از سفر خودتان رقم بزنید. هزینه قایق سواری در این دریاچه کاملاً بستگی به زمان سفر و قایق سواری دارد.

  • پیک نیک و عکاسی

پیک نیک و عکاسی یکی از زیباترین تفریحاتی هستند که می‌توانید انجام دهید در این منطقه مکان مناسب برای خانواده و دوستانتان وجود دارد و شما می توانید وسایل پیک نیک را در سایه و در زیر درختان قرار دهید یک از فعالیتهای که به هیچ عنوان نباید از آن غافل شوید عکاسی از این دریاچه و قرار گرفتن انعکاس تصویرتان بر روی دریاچه است.

 شنا و ماهیگیری در این منطقه کاملا ممنوع است بهتر است در هنگام ورود تان به دریاچه به شنا و ماهیگیری فکر نکنید و اگر به دنبال تفریح هستید بهتر است به دنبال تفریحات دیگر باشید.

 امکانات دریاچه سقالکسار رشت

 در دریاچه سد خاکی سقالکسار، امکاناتی چون سرویس بهداشتی، نمازخانه، چایخانه‌های سیار، کافه رستوران با غذاهای محدود، امکانات قایق سواری، یک مغازه کوچک در ورودی دریاچه و محل پارک ماشین تعبیه شده‌اند.

کافه رستوران دریاچه سقالکسار رشت با معماری سنتی، مکانی مناسب برای نوشیدن یک لیوان چای گیلانی یا غذاهای محلی و لذت بردن از منظره زیبای دریاچه و درختان اطراف آن است. در اطراف دریاچه، آلاچیق‌هایی با باربیکیو وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید؛ البته برخی از این آلاچیق‌ها متعلق به کافه‌های دور دریاچه هستند و برای نشستن در آن‌ها باید هزینه پرداخت کنید؛ این کافه‌ها با سرو قلیان، چای، املت، بلال، باقالی، کباب و غیره از دیگر امکانات این سد خاکی هستند. عکس های دریاچه سقالکسار رشت زیبایی های بی شمار ان را به وضوح نشان می دهند.

خانه پر ماجرا در میان دریاچه

دریاچه سقالکسار رشت
دریاچه سقالکسار رشت

در میان دریاچه سقالکسار رشت، یک سازه غرق شده به چشم می‌خورد که داستان‌ها و روایت‌های زیادی درباره آن گفته می‌شود. برخی افراد محلی باور دارند که این سازه، یک خانه است که با بالا آمدن آب، نیمی از آن پنهان می‌شود و با پایین رفتن آب می‌توان آن را دید. برخی دیگر نیز این خانه را خانه سقالکسار می‌نامند و معتقد هستند این سازه قایقی به‌شکل خانه است که در میان آب لنگر اندخته است. البته باید بدانید که این خانه با سقف قرمز، جهت جذابیت بصری در این دریاچه ساخته شده است؛ پس اگر موفق به دیدن آن شدید، حتما از آن عکس بگیرید.

شب را در سقالکسار کجا بمانیم؟

برای اقامت در این روستا گزینه‌های مختلفی برای شب مانی وجود دارد و می‌توانید در این روستا با طبیعت بکر و بی نظیری که دارد کمپینگ داشته باشید و معمولاً شبمانی ها در کنار این دریاچه جزو محبوب ترین گزینه ها برای اقامت است که در میان طبیعت‌گردان محبوبیت ویژه ای پیدا کرده است.

 البته در این صورت باید حتماً لوازم مورد نیاز خود را همراهتان داشته باشید تا بتوانید به برپا کردن چادر بپردازید. اگر اهل کمپینگ کردن نیستید در رابطه با این موضوع نگران نباشید زیرا هتل های مختلفی هستند که می توانند اقامت شما را راحت تر و بی دردسرتر کند.

 اقامتگاه های بوم گردی در چند قدمی دریاچه وجود دارد. گزینه های دیگر کلبه های چوبی و اجاره کردن ویلا ها در اطراف این منطقه هستند. می توانید بعد از بازدید از دریاچه به شهر رشت بروید و در هتل هایی که در سطح شهر وجود دارد اقامت کنید.

  • هتل شاه بلوط

هتل شاه بلوط در جاده زیبای سقالکسار و در فاصله بسیار کمی از دریاچه قرار گرفته است این هتل جزو زیباترین و مجهزترین هتل های این منطقه است و قطب گردشگری آن به حساب می‌آید شما می توانید اقامت به یادماندنی را در هتل شاه بلوط داشته باشید در این هتل یک رستوران و کافی شاپ با چشم اندازی بی نظیر و فوق العاده قرار گرفته است که در کنار طبیعت سرسبز آن، این روستا جلوه های دیدنی دارد انواع غذاهای محلی و نوشیدنی های سرد و گرم در آن سرو می شود.

  • اقامتگاه بوم گردی کتام

 اقامتگاه بوم گردی کتام که در این روستا قرار گرفته است امکان اقامتی بسیار راحت را برای مسافران و گردشگران به وجود می آورد این اقامتگاه یک خانه بومی آبی رنگ است که دقیقاً به سبک شمالی ساخته شده است. محوطه آن دارای گلدان های بسیار زیبا و کوچک است و حوض آبی لاجوردی در کنار آن خودنمایی می کند ایوان این اقامتگاه دو طبقه است که با صنایع دستی منطقه تزیین شده است.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.