موزه شه لافتی، موزه ای زیبا در مشهد

موزه شه لافتی
0

موزه شه لافتی از مکان‌های بسیار دیدنی این شهر است که گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود می‌کشاند. این موزه از موزه‌های آیین‌های پهلوانی مشهد سخن‌ها به میان می اورد  و توسط پهلوانان خراسانی ساخته  شده است.

موزه شه لافتی مشهد در فهرست میراث معنوی یونسکو به ثبت رسیده است و به لحاظ بین المللی جز مکان‌های ارزشمند مشهد هم می‌باشد. در موزه آیین های پهلوانی مشهد می توانید در دل تاریخ نچندان دور قدم گذارید.

 موزه ای  که در رابطه با آن صحبت می‌کنیم در یکی از روستاهای اطراف مشهد ساخته شده است و در کنار دیدن اشیا و آیین‌های پهلوانی ایران می‌توانید در این روستا هم سفر سیاحتی و  به یادماندنی داشته باشید.

 اگر به فرهنگ پهلوانی علاقه مند هستید و می‌خواهید از ایین  های پهلوانی اطلاعات بیشتری کسب کنید انتخاب این موزه برای بازدید به شما کمک بسیار زیادی می‌کند با ما همراه باشید تا در رابطه با این اثر ارزشمند توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

عکس موزه شه لافتی به شما کمک می کند تا بیشتر این موزه را بشناسید و همچنین  عکس موزه شه لافتی زیبایی ان را با جزییات نشان می دهند. موزه آیین های پهلوانی مشهد حکایت های بی شماری را در خود جای داده است. موزه آیین های پهلوانی مشهد بسیار منحصر به فرد هستند.

 موزه آیین های پهلوانی مشهد (موزه شه لافتی) کجا است؟

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

تور مشهد یکی از بهترین و خاص ترین تور های ایران است.

 درفاصله حدود ۳۰ کیلومتر دورتر از شهر مشهد روستای بسیار زیبا با مردمانی خونگرم باصفا قرار دارد که نام این روستا چهاربرج می‌باشد.

 این روستا حدود ۱۵۰۰ خانوار را در خود جای داده است و جز روستاهای پر رونق اطراف مشهد می‌باشد. روستای چهاربرج در دهستان طوس قرار گرفته است و فاصله آن با آرامگاه فردوسی بسیار کم است و جز دیدنی‌ترین مکان‌های استان خراسان هم می‌باشد.

 حضور در این موزه روحیه پهلوانان هم می‌خواهد و افرادی که به این سنت و آیین علاقه مند هستند با دیدن این موزه  روحیه پهلوانی در آن‌ها قوت می‌گیرد.

 در نتیجه بعد از این که درست و حسابی در موزه گشت و گذار کردید و به وجد آمدید، می‌توانید به سمت آرامگاه فردوسی راهی شوید و از مقبره این شاعر حماسه سرای خراسانی هم دیدن کنید.

شجریان دوستان هم باید در جریان باشند که خسرو آواز ایران محمدرضا شجریان هم در کنار شاعر بلند آوازه پارسی‌گو فردوسی دفن شده است و استادان سخن در این آرامگاه به گرد هم آمدند و در کنار این ها مهدی اخوان ثالث شاعر و محقق خراسانی هم آرمیده اند.

 گشت و گذار در موزه شهر لافتی و سیاحت از آرامگاه فردوسی و طبیعت اطراف آن شما را به روزهای خوش قدیم ایران می‌برد.

موزه شه لافتی جاده‌ ای بسیار زیبا هم دارد که فاصله ۳۰ کیلومتری آن را از مشهد برای شما کوتاه‌تر می‌ کند و به راحتی می‌توانید به دیار پهلوانان سر بزنید.

 در این مطلب قصد داریم در رابطه با مسیرهای دسترسی به موزه هم صحبت‌هایی را با شما در میان بگذاریم در ادامه هم با ما همراه باشید.

مطلاب پیشنهادی نویسنده : مدرسه پریزاد مشهد

 معرفی موزه آیین‌های پهلوانی مشهد

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
موزه شه لافتی
موزه شه لافتی

موزه شهر لافتی مشهد داستان بسیار جالبی دارد که شنیدن آن عاری از لطف نیست. ماجرا از این قرار است که در زمان‌های پیشین، فروشنده ای  بسیار خوش برخورد با نام مرشد علی اکبر قاسمی اقدام به ساخت موزه مخصوص پهلوانان خراسانی کرد.

 این فرد  خراسانی که خودش هم پهلوان بود و او را به پهلوان رستم می‌شناختند بعد از پیگیری‌های بسیار زیاد در سال ۱۳۸۴ کلنگ ساخت این موزه را بر روی زمین زد.

 علی اکبر خان قاسمی شبانه روز برای ساخت این موزه تلاش کرد و زحمت کشید تا اینکه نتیجه نهایی زحمت‌هایش را دو سال بعد دید.

 جالب است بدانید بیشتر کارها جمع آوری اشیا و تزئینات طراحی و آهنگری همه و  همه بر دوش پهلوان رستم بود و خودش به تنهایی همه آن‌ها را متحمل شده است.

 باید برای تلاشی که علی اکبر خانم قاسمی به صورت شبانه روزی انجام داد به این پهلوان دلیر، دست مریزاد بگوییم به لطف زحمت‌هایی که پهلوان کشید موزه شهر لافتی به یکی از مهم‌ترین و معتبرترین موزه‌های پهلوانی در سراسر ایران تبدیل شده است در این موزه عتیقه‌های مختلف وجود دارد که هر کدام از آنها به نوبه خود بی‌نظیر هستند.

 بخش‌های مختلف موزه شهر لافتی مشهد

 بر سر در این موزه نسبتاً کوچک، نوشته ای با خط بسیار زیبا قرار گرفته است که در بدو ورود خودنمایی می‌کند شعری بسیار پر مفهوم در بالای ورودی موزه شه لافتی مشهد نوشته شده است.

سر تعظیم فرود آور به هنگام ورود                                        چون که جای ادب و رسم جوانمردان است

در ورودی موزه شه لافتی ابتدا زورخانه را خواهید دید در کنار رودخانه قسمت‌های دیگری هم همچون مطبخ خانه و لنگری

در این موزه خودنمایی می‌کنند منظور از لنگری دقیقاً این است پهلوانان بعد از زورآزمایی به  آنجا می‌رفتند  و در این مکان استراحت می‌کردند.

پهلوانان معمولاً در ان جا دمنوش های خوشمزه و انرژی بخش می‌نوشیدند و مورد پذیرایی قرار می‌گرفتند. مسافرخانه مکانی است که در آن غذاها و نوشیدنی‌های مختلف برای پهلوانان طبخ می‌شود و مکان خلوتی از خانه شه لافتی را برای عیار خانه اختصاص داده بودند و این قسمت  شبیه به یک لمکده برای امروزی‌ها است.

دو قسمت در این خانه مختص سادات علوی و رضوی می‌باشد و قسمت  دیگر اعیان خانه به مشتریان و جوانان اختصاص داده شده است.

پهلوانان در قسمت وسط حیاط خانه به تمرین می‌پرداختند و زور  و بازوی خود را به رخ سایرین می‌کشیدند.  گاهی وقت‌ها نقال ‌ها با وصف داستان‌هایی از پهلوانان شاهنامه،  پهلوانان را  سرگرم می‌کردند.

 باید بدانید که عیار خانه به شکل ویژه بود و در چشم سایرین جایگاه ویژه‌ای داشتند این مکان در کنار قدرت نمایی زور بازوی ان ها و سخاوتمندی پهلوانان آنها را هم مورد آزمون قرار می‌دادند.

 به گفته مرشد علی اکبر قاسمی در برخی از روزهای سال مراسمات گلریزان هم برپا می‌شد. در این مراسم برای نیازمندان یکسری هدایا و پول جمع می‌شد و پهلوانان برای حل کردن مشکلات مردم در این مکان آستین بالا می‌زدند.

اشیای موجود در موزه آیین‌های پهلوانی مشهد موزه شه لافتی

 علاقه مندان به گردش در موزه‌ها بهتر می‌دانند که باید به دنبال اشیایی باشند که از لحاظ معنوی ارزشمند است.

 موزه شه لافتی در این زمینه‌ها سخن‌ها برای گفتن دارد از آنجایی که این موضوع برای پهلوانان و در رابطه با زورخانه است باید به دنبال انواع لوازم زورخانه ای باشید.

 مرشد علی اکبر قاسمی کباده‌های پهلوانان سرشناس و مدال‌های  آنها را در اینجا نگهداری می‌کرد  و این پهلوانان مانند حاج حسن لواسانی و حاج فخار کوره پز مدال‌هایشان را به این موزه تقدیم می‌کردند.

 اگر فیلم  پهلوانان نمی‌میرند را از صدا و سیما دیده باشید در این سریال می‌بینید که جمشید مشایخی و فریماه فرجامی حضور داشتند و چقدر زیبا تمامی آیین‌های پهلوانی را به نمایش گذاشتند.

 سریال مدت‌ها پیش پخش شد و می‌توان گفت در آن زمان همه آن را می‌دیدند.

در گوشه و کنار این موزه عکس‌های از پهلوانان خراسان رضوی خواهید دید که به دیوار کوبیده شده اند در این عکس‌ها پهلوان‌های معروف همچون پهلوان مفرد اصفهانی، پهلوان رمضان آهنگر، پهلوان دامدار، پهلوان جاوید طوسی، پهلوان توالی و پهلوان شرقی قرار دارند.

 در بین تمامی پهلوانانی که اشاره شد شاید اسم شعبان بی مخ را شنیده باشید زنده یاد محمد علی کشاورز در سریال هزاردستان این نقش را به نمایش گذاشته است.

 قسمتی از این موزه میله‌ای پهلوانی رستم‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است. میله‌هایی که از آنها صحبت به عمل می‌آید هرکدام حدود ۷۵ کیلو وزن دارند.

 پهلوان محمد علی ادیبی از دیگر پهلوانان معروف ایرانی است که در آن زمان کفش‌های بسیار جالبی می‌پوشید این کفش‌ها به شاخ گاو مشهور بود و در موزه آیین‌های پهلوانی هم به نمایش گذاشته شده است باید بدانید که پهلوانان خراسانی برای شکستن شاخ گاو هم در کشتارگاه‌ها از آنها کمک می‌گرفتند.

تور کیش با مبادی مختلف مانند تور مشهد از قم می توانید تهیه کنید.

اشیای خاطره انگیز که در موزه شه لافتی بود وجود دارد 

تمامی وسایلی که در این موزه قرار گرفتند همگی عتیقه و خاطره انگیز هستند بعضی از این اشیا هیچ ربطی به پهلوانی و زورخانه ندارند، اما او  تمامی آنها را گردآوری کرده است و از گوشه و کنار ایران همچون نیشابور، تربت حیدریه، سبزوار، سرخس، کلات، خوزستان، تهران، سمنان همه آنها را گرد هم آورده است  و در یک مکان مشخص قرار داده است.

 برای نمونه می‌توان به سازهای  قدیمی همچون لوازم اصلاح مردان قدیم، لوازم سراجی، سازهای کهن، اسب سواری، کفاش باشی، گلیم سفالینه‌های تاریخی، پوست حیوانات، ترازو گاوآهن، چرخ ریسندگی، کمان، سماور نفتی اشاره کرد که همه در این موزه زیبا و پهلوانی قرار دارند.

 در قسمتی از موزه  پهلوانی مشهد موتوری قدیمی را خواهید دید که این موتور مرتبط با پهلوان رستم مدعی است. دکتر شیخ پزشک انسان دوستی بودند که با این موتور به دیدار بیماران می‌رفتند. تنبک جیگی جیگی ننه خانوم هم از دیگر عتیقه‌هایی است که در این موزه یافت می‌شود و البته هیچ ربطی به پهلوانی و زورخانه ندارد اما روزهای خوش گذشته خراسان را در ذهن بازدیدکنندگان به نمایش می‌گذارد.

اطلاعات بازدید از موزه آیین‌های پهلوانی مشهد

موزه شه لافتی
موزه شه لافتی

 کسی که این  موزه آیین‌های پهلوانی را ساخته است یکی از معروف ترین پهلوانان خراسان بزرگ است. ،  خوشبختانه این پهلوان هنوز در سلامت کامل هست  و خود او، شخصاً این موزه را اداره می‌کنند.

 در کنار بازدید از این موزه  دیدنی می‌توانید به پایصحبت این پهلوان بشینید و اماده  زورآزمایی را بشوید. موزه شه لافتی در تمام روزهای هفته باز نیست.

 به همین دلیل بهتر است بعد از اینکه به سمت این موزه بروید از باز بودن این موزه   اطلاعات کسب کنید.

 پهلوان رستم قسمتی از این موزه را به یک کافه بسیار سنتی تبدیل کرده است و باید بدانید شغل اصلی مرشد علی آشپزی بوده و دیزی‌های بسیار لذیذ را سرو  میکردند پیشنهاد می‌کنیم در کنار گشت و گذار در این موزه زیبا و اصیل،از این دیزی‌ها هم میل کنید.

 جاهای دیدنی نزدیک به موزه شه لافتی مشهد

آدرس موزه شه لافتی بسیار سر راست است و در کنار مراکز مهم گردشگری مشهد قرار گرفته است. همانگونه که گفتیم آرامگاه فردوسی از مکان‌های دیدنی است که در نزدیکی این موزه قرار گرفته است. در کنار آرامگاه فردوسی سری به خانه اربابی و یخچال طبیعی هم بزنید.

 خانه اربابی از مکان‌های دیدنی مشهد است، قدمت  بیشتر از صد سال است. زمان ساخت این خانه به آخر دوره قاجار برمی‌گردد که در رابطه با آن صحبت می‌کنیم و حدود چهار هزار متر مساحت دارد و  جلوه ای بسیار زیبا از زندگی مردمان خراسان قدیم را به نمایش می‌گذارد. یخچال طبیعی بنایی با حدود ۱۰ متر است که ارتفاع آن به ۱۲ متر می‌رسد مردمان توس در این یخدان آب و یخ را برای فصل گرم نگهداری می‌کردند.

آدرس موزه شه لافتی در وب سایت های گردشگری وجود دارد، همچنین برای پیدا کردن آدرس موزه شه لافتی می توانید از مردمان محلی هم کمک بگیرید.

تلفن موزه شه لافتی به شرح زیر است:

09367662114

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.