اماکن دیدنی کرمان، شهر ادویه جات معروف ایران

اماکن دیدنی کرمان
0

اماکن دیدنی کرمان جز شهر های بزرگ ایران است که در قسمت جنوب شرقی کشور بزرگ ما قرار گرفته است و دارای آب و هوای کویری و نسبتاً خشک است .این خطه از کشور دارای تاریخی غنی و مردمانی مهمان نواز و خونگرم است که همین امر موجب شده است اماکن دیدنی کرمان به یکی از مقاصد گردشگری پربازدید در کشورمان تبدیل شود.

اگر تاکنون به سمت اماکن دیدنی کرمان نرفته اید، پیشنهاد میشود حتما با ما همراه باشید تا اماکن دیدنی کرمان را به شما معرفی کنیم. باید بدانید که این شهر زیبا به قدری جاذبه های گردشگری و دیدنی را در خود جای داده است که مناسب برای تمامی گروه سنی با هر سلیقه ای است و با رفتن به کرمان سفری خاطره انگیز را تجربه خواهید کرد.

 اماکن دیدنی کرمان ، اماکن تاریخی کرمان

 سفری دلپذیر و دوست داشتنی در میان کویر با رایحه به یاد ماندنی زیره بسیار جذاب است. بهتر است قبل از اینکه بلیط رفتن به اماکن دیدنی کرمان را رزرو کنید و مکان های دیدنی آن را بشناسید تا با خیال راحت برای گشت و گذار در دل شهر برنامه ریزی کنید.

 ارگ بم، ارگی خشتی در جهان

اماکن دیدنی کرمان
اماکن دیدنی کرمان
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 ارگ بم جز بزرگترین بنای خشتی در کل دنیا است و در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته است. این بنای باشکوه متاسفانه بر اثر زلزله ای که در سال ۱۳۸۲ خورشیدی در کرمان به آسیب فراوانی دیده است. یونسکو آن را در فهرست میراث جهانی قرار داد.

حدود ۱۵ سال بازسازی این ارگ به طول انجامید و تغییرات قابل توجهی بر اثر مرمت و بازسازی آن به وجود آمد. ارگ بم در شهر بم قرار گرفته است که حدود دو ساعت از شهر کرمان فاصله دارد.

 گنبد جبلیه، گنبدی سنگی در شهر کویری از خاص ترین اماکن دیدنی کرمان

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 گنید جبلیه تنها بنای سنگی در اماکن دیدنی کرمان است که به موزه سنگی هم آن را می شناسند یکی از نکته هایی که برای این مکان دیدنی عنوان می‌شود تاریخچه نسبتاً نامعلوم آن است برخی بر این باورند که این بنا مرتبط با دوران قبل از اسلام است و در آن زمان آتشکده و آرامگاه بزرگان زرتشتی بوده است.

 از جمله بناهای گردشگری می باشد و به مرور زمان آن را به جبلیه تغییر نام داده است.بر اساس نظریه های مختلف دیگری که عنوان شده است قدمت آن به زمان سلجوقیان بر می گردد که البته این نظریه در نوع خود بسیار ضعیف است. نکته دیگری که در رابطه با معماری این بنا به عنوان می‌شود این است که هیچ شباهتی به بناهای آتشکده ندارد و برخی از شواهد تاریخی می گویند که در ساخت آن به جای آب از شیر شتر استفاده شده است این گنبد در شرق شهر کرمان و در تقاطع خیابان شهدا با بلوار قائم واقع شده است.

 مجموعه گنجعلی خان، زیبا ترین بنا در کرمان

اطلاعات کامل درمورد اماکن دیدنی کرمان .

مجموعه گنجعلی خان در مرکز شهر کرمان و در نزدیک به بازار بزرگی است که در این شهر قرار دارد و شامل حمام گنجعلی خان میدان ضرابخانه کاروانسرا مدرسه آب انبار و بازار است. مجموعه گنجعلی خان به سبک اصفهانی است و بناهایی که در دوره صفویه ساخته شده است به دستور گنجعلیخان ساخته شده است.

ضرابخانه گنجعلی خان، متفاوت ترین اماکن دیدنی کرمان

 ضرابخانه گنجعلی خان که به موزه ضرابخانه یا موزه سکه هم معروف است و بخش شمالی جنوبی بازار مسگری و در روبروی حمام گنجعلی خان قرار گرفته است

 ضرابخانه کاملا چهارگوش است شامل یک گنبد بسیار بزرگ و چهار طاق کوچک در اطراف آن است بر فراز این گنبد یک عمارت کلاه‌فرنگی قرار گرفته که معماری آن بسیار خاص است. ضرابخانه را به یک بنای نورگیر هم می شناسند. بیشتر از ۵۰۰ سکه گوناگون از ادوار مختلف تاریخی از زمان اشکانیان ساسانیان تا قاجار پهلوی در این موزه نگهداری می شود که همه به صورت سنتی به یک سکه مدرن تبدیل شدند. همچنین مجسمه های مومیایی شده و نحوه ضرب سکه همه اینها در این ضرابخانه به نمایش گذاشته شده است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 حمام گنجعلی خان؛ حمامی تاریخی در شهر زیبای کرمان و منحصر به فردترین اماکن دیدنی کرمان

اماکن دیدنی کرمان
اماکن دیدنی کرمان

 این حمام دقیقاً در مقابل عمارت ضرابخانه گنجعلی خان قرار گرفته است و اولین مشخصه این مکان دیدنیش، سر در آن است. آجر های ساده آبی رنگ با طرح های بی نظیر نقاشی ها گچ‌بری‌ها مقرنس کاری ها خطاطی های نستعلیق همه با همه در کنار هم جمع شدند تا هنر ایرانی را به نمایش بگذارند بعد از عبور از سر در این حمام به درون راهرویی هدایت می‌شوید که به صورت خاص طراحی شده است و مانع از دید به فضای داخلی حمام می شود.

 دیواره های این راهرو پر از نقش و نگار و پرندگان دریایی می باشد و بعد از آن وارد هشتی می‌شوید. کاشی‌کاری‌های پرنقش اولین چیزی است که در بدو ورود به حمام به چشمتان می خورد. دورتادور حمام طاق هایی را می بینید که همه دارای فواره‌های زیبا هستند.

 یخدان مویدی، زیباترین یخدان دنیا

 یخدان مویدی کرمان جز بزرگترین یخچال های خشتی در دنیا است که در دوران صفوی ساخته شده است هم اکنون این یخدان در خیابان کمیاب میان میدان بسیج و خیابان شهید رجایی قرار گرفته است.

سقف این بنا به شکل مخروطی ساخته شده است و میزان جذب نور آفتاب را به کمترین حد خود رسانده است در اطراف این مخلوط دیوارهای بلندی به ارتفاع ۲۰ متر فرش شده است، با به وجود آوردن سایه دمای یخدان را در پایین ترین حد قرار دهند نگه دارند.

اگر به اماکن دیدنی کرمان سفر کردید اماکن تاریخی کرمان را از دست ندهید

 قلعه دختر، قلعه ای پر نقش و نگار

 قلعه دختر کرمان که آن را به قلعه کهنه قلعه کوه و آتشکده آناهیتا هم می‌شناسند یکی از قدیمی ترین قلعه های ایران است که از زمان مادها در مرکز اماکن دیدنی کرمان با گل رس و خشت ساخته شده است و هم اکنون بر بلندترین قسمت از یک کوه در شرقی ترین منطقه شهر کرمان و در نزدیکی قلعه اردشیر قرار دارد.

 باید بدانید که این قلعه از جمله بناهای پر رمز و راز به جا مانده از زمان باستان است این بنا به شکل سه طبقه به جامانده است و نیمی از ان ویران است و دروازه اصلی قلعه دختر در غرب آن بود و با فاصله از پلکان قرار داشت. اماکن دیدنی کرمان را باید بلد باشید تا سفری خاص را برای خود رقم بزنید.

 مجموعه ابراهیم خان کرمان

 ابراهیم خان ظهیرالدوله که حاکم کرمان بود و در زمان سلطنت فتحعلی شاه در قاجار به عنوان حاکم کرمان معرفی شده بود مجموعه ای با مساحت بیشتر از ۴ متر مربع را در این شهر ساخت تا مردم به رفاه بیشتری برسند.

 این مجموعه بخش‌های مختلفی دارد که از میان آنها می توان به بازار حمام مدرسه آب انبار و مسجد اشاره کرد،مجموعه ابراهیم خان از اماکن دیدنی کرمان است که در اطراف میدان گنجعلی خان قرار گرفته است بسیاری از مسافران کرمان این مجموعه را از جاذبه های تاریخی بسیار زیبای کرمان می دانند و یکی از ویژگی های این مجموعه استفاده از تزییناتی است که در ساخت آن به کار گرفته شده و معماری آن جالب تر شده است.

 کاشی هایی که در ساخت آن به کار رفته شده است هفت رنگ هستند و طرح های طبیعی دیگری بر روی کاشی ها نقش بستند و زیبایی آنها را چندین برابر نموده است این المان‌ها به شکل گل مینا و کبک کوهی به چشم می خورد.

 همانطور که می دانید کبک کوهی از جانورانی است که در کرمان زندگی می کند و گل مینا هم به وفور در این شهر پیدا میشود. اماکن تاریخی کرمان بسیار زیبا هستند و با دیدن اماکن تاریخی کرمان به فکر فرو می روید.

ارگ راین، ارگی باشکوه در کرمان

اماکن دیدنی کرمان
اماکن دیدنی کرمان

ارگ راین در جنوب شهر کرمان قرار گرفته است، این ارگ سومین بنای خشتی جهان است اولین بنای خشتی ارگ بم و ارگ مورچه می باشد که از زمان ساسانیان ساخته شده است.

 معماری کلیه این عکس به شکل چهار گوش می باشد دور تا دور آن دیوارهای محکم به طول ۱۰ متر دارند که از بناها حفاظت می‌کنند در چهارگوشه ان برج های قرار گرفته اند و تنها ورودی قلعه از قسمت شرقی ارگ است که سردری باشکوه در داخل قلعه خانه های اعیانی عام نشین مدرسه و آتشکده وجود دارد. اماکن دیدنی کرمان با تمام نقاط دنیا تفاوت دارد

حمامی زیبا در کرمان حمامی با نام حمام وکیل

حمام وکیل کرمان جز معروف ترین بناهای کرمان است. چیزی که در این حمام بسیار به چشم می خورد کاشی کاری های زیبایی است که در گوشه و کنار آن نصب شده است این حمام چهل سال بعد از حمام مجموعه ابراهیم خان ساخته شد و رقابتی میان این دو حمام به وجود آمد و به همین دلیل از لحاظ بصری با حمام ابراهیم خان در رقابت حمام وکیل در حوالی خیابان طالقانی قرار دارد.

این حمام در پایین ترین سطح زمین بنا شده است تا بتواند گرمای حمام را تامین کند. بنای حمام وکیل با دو بخش اصلی برای استحمام و تعویض لباس دارد، طراحی شده است . اماکن دیدنی کرمان بسیار زیاد هستند اگر به کرمان رفتید حتما از اماکن دیدنی کرمان ان هم دیدن نمایید .

5/5 - (13 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.