اماکن دیدنی تهران

اماکن دیدنی تهران
0

یکی از شهرهایی که در اوقات فراغتم تصمیم گرفتم، به آنجا بروم پایتخت زیبای ایران تهران بود. اماکن دیدنی تهران بسیار زیادی دارد که من بارها نامشان را شنیده بودم تصمیم گرفتم این بار با چشمان خودم آنها را ببینم و همه آنها را برایتان شرح می‌دهم.

اماکن دیدنی تهران

 • کاخ گلستان تهران
 • مجموعه کاخ سعد آباد
 • موزه ایران باستان
 • دربند
 • باغ فردوس تهران
 • خانه موزه مقدم
 • بازار تجریش
 • امامزاده صالح
 • بازار تهران
 • مجموعه کاخ نیاوران
 • بام تهران
 • پل طبیعت تهران بزرگ
 • سردر باغ ملی
 • باغ نگارستان
 • ایران مال
 • پارک و دریاچه چیتگر

کاخ گلستان، کاخی پر حاشیه و زیبا

اولین جایی که تصمیم گرفتم از ان دیدن کنم کاخ گلستان بود. این کاخ واقعا زیبا است و زیبایی های منحصر به فردی دارد.  جالب است بدانید کاخ گلستان در فهرست میراث یونسکو ایران به ثبت رسیده است. معماری و تزئینات بسیار خاصی دارد و یک تصویر زیبا را در جلوی چشمان شما تداعی می‌کند.

 این بنای  ارزشمند و زیبا در سال ۱۳۳۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مجموعه از جاهای دیدنی تهران بزرگ حساب می‌آید. مسیر آن واقعاً مسیری راحت بود. در ابتدایی ورودم به این کاخ از تورلیدری که در این کاخ وجود  داشت سوالاتی پرسیدم که جوابش را به شما شرح می دهم.

کاخ گلستان از بخش‌های مختلفی همچون ایوان تخت مرمر تالار اینه و  تالار سلام تالار سفره خانه تالار برلیان عمارت بادگیر خلوت کریمخانی کاخ شمس العماره تالار الماس و غیره ساخته شده است.

 ایوان تخت مرمر  و خلوت کریمخانی به دوره کریم خان زند باز می گردد و از قدیمی‌ترین بناهای ایران به حساب می‌آید. مجموعه فرهنگی و تاریخی گلستان یکی از زیباترین قسمت های این تالار از نگاه من بود.

 مساحت گلستان  چهار و نیم هکتار است و به گفته تورلیدر، آقا محمد خان فتحعلی شاه ناصرالدین شاه مظفرالدین شاه احمد شاه قاجار در این کاخ زندگی می کردند. کاخ گلستان در خیابان ۱۵خرداد میدان ارگ قرار داشت و من با استفاده از مترو به این کاخ رسیدم.

استفاده از مترو یکی از بهترین راه های دسترسی به این کاخ زیبا بود. ساعت بازدید از این کاخ زیبا از ساعت ۹ تا ۷ غروب بود که من ساعت ۱۱ تا سه و نیم بعد از ظهر در این کاخ بودم و عکس های زیبایی گرفتم.

 بر اساس اسناد و مدارکی که من مطالعه کردم کاخ گلستان به دوره شاه عباس صفوی بر می گردد؛ ولی دوران طلایی این کاخ زمان محمد خان قاجار بوده است.

 ناصرالدین شاه در این کاخ زیبا تاجگذاری کرده بود به دلیل اینکه ناصرالدین شاه به اروپا سفر های متعددی داشت کاخ گلستان از حالت ایرانی خارج شد و شکل اروپایی به خود گرفت. شاید برای شما هم جالب باشد که در زمان حکومت مظفرالدین شاه احمد شاه و محمد علی شاه قاجار این کاخ هیچ تغییری نکرد و شکل اولیه اش را داشت.

 در زمان پهلوی اول و پهلوی دوم تغییرات زیادی دید. شمس العماره به نظر من گل سرسبد مجموعه گلستان است. بنایی که همانند نگینی می درخشید. این بنا به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد.

 تالار سلام یکی از زیباترین قسمت های کاخ گلستان از نظر من است. این کاخ در ضلع شمالی غربی کاخ گلستان قرار گرفته است از همان ابتدا ناصرالدین شاه ان  را با هدف موزه ساخت. ناصرالدین شاه با دیدن موزه های کشورهای غربی و اروپایی تصمیم گرفته موزه مشابهی در کاخ گلستان بسازد.

 این موزه واقعاً حرفها برای گفتن دارد و زیبایی آن واقعا بی نظیر است. اگر به کاخ گلستان سفر کردید حتما این موزه را ببینید دیدن آن شما را به حال و هوای ایران قدیم می برد.

کاخ سعد آباد

اماکن دیدنی تهران
اماکن دیدنی تهران
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 یکی از کاخ های که من مدتها علاقه‌مند به دیدنش بودم کاخ سعدآباد بود. بعد از کاخ گلستان تصمیم گرفتم به کاخ سعد آباد بروم کاخ سعد آباد واقعا زیبا بود.

رقص کاج های بزرگ در باد فضای زیبایی را به وجود آورده بود. مجتمع تاریخی و فرهنگی کاخ سعد آباد یکی از اقامتگاه های ییلاقی قاجاریان و پهلویان بود که مجموعه کاخ سعدآباد زیبایی های زیادی را به نمایش گذاشته بود و در منطقه شمیرانات تهران قرار داشت.

 کاخ سعدآباد در زمان ها ی دور از باغ های زیادی پوشیده شده بود این کاخ مختص رضاخان بوده است و بعد از رضاخان بناهای بی شماری به این مجموعه زیبا اضافه شده بود.

طبق آنچه که من راجع به تاریخچه کاخ سعدآباد می‌دانم این چنین است که بنای کاخ سعدآباد در زمان حکومت ننگین قاجار پایه گذاری شد و بعد از کودتای ۱۲۹۹ توسط رضا شاه بزرگ بازسازی شد.

 بخش‌های از مجموعه در زمان به قدرت رسیدن رضاشاه به ان اضافه شد. این بنا فضایی به وسعت ۸۰۰۰ متر مربع دارد و کاخ ملکه مادر از اولین بناهایی بود که در کاخ سعدآباد ساخته شد. کاخ سعدآباد در شمالی ترین شهر تهران بر روی کوهپایه های توچال قرار گرفته است و از بهترین مناطق برای ییلاق رضا شاه و خاندانش بود.

 دسترسی به این کاخ اندکی برای من دشوار بود ولی هر طوری که بود خودم را به این کاخ رساندم. معماری کاخ سعدآباد بسیار منحصر به فرد است. گچکاری و تزئینات داخلی این بنا کاملاً سفید هستند و توسط هنرمندان ایرانی مثل حسین کاشی و غلامرضا پهلوان ساخته شد.

 در قسمت ورودی این کاخ چهار ستون به سبک های مختلفی ساخته شده است.  بنای اصلی با سنگ مرمریت پوشیده شده است.

 مقابل کاخ سفید تهران مجسمه چکمه های رضا شاه به چشم می خورد. این مجسمه در ابتدا کامل بود و در شهر دزفول قرار داشته است، اما بعد از انقلاب ۵۷ توسط مردم دزفول متاسفانه شکسته شده است  و چکمه هایش به این کاخ آورده شد.

 کاخ اشرف پهلوی هم در این مجموعه قرار دارد که به دستور رضاشاه توسط مهندس فرمانفرماییان ساخته شد. به دستور اشرف پهلوی در سال ۱۳۵۰ نمای بیرونی این باغ با سنگ مرمر پوشیده شد و زیبایی منحصر به فردی را پدید اورد.

موزه ایران باستان

  در روز دوم سفرم به تهران بزرگ تصمیم گرفتم که سری به موزه ایران یا موزه ایران باستان بزنم. موزه ایران باستان از مهم ترین و زیباترین و بزرگترین موزه ایران به شمار می آید. به دو بخش ایران اسلامی و ایران باستان تقسیم بندی می شود که اشیای تاریخی از دوره ساسانیان در آن به نمایش گذاشته شده است.

 موزه ایران باستان یکی از موزه های بسیار زیبایی است که چشم هر کسی را به خود خیره می‌کند. تاریخچه موزه ایران باستان از زمان مشروطیت آغاز می‌شود. در زمان احمد شاه قاجار به همت مرتضی خان ممتاز و مالک وزیر وزارت وقت آن زمان اشیای قدیمی گردآوری شد و در این موزه نگهداری شدند.

 در دوره پهلوی اول یعنی در زمان فرمانروایی رضا شاه در سال ۱۳۰۴ موزه ملی به تالار آینه عمارت مسعودیه در میدان بهارستان مجلس منتقل شد.

 آثاری که در این موزه نگهداری می شوند بسیار خاص هستند و قدمتی دیرینه دارند به راستی قرار گرفتن  در میان وسایل اجداد مان من را به زمان‌های دور برد.

 اگر شما هم گشت و گذار در تاریخ و تمدن گذشتگان برایتان مهم است، حتما سری به موزه ملی ایران بزنید. مطمئنم که از دیدن این همه زیبایی به وجد می آیید.

دربند

بعد از اینکه از بناهای تاریخی تهران دیدن کردم تصمیم گرفتم برای اینکه تنوعی در  سفرم ایجاد کنم  به  منطقه گردشگری تهران یعنی دربند سفر کنم.

 دربند واقعا زیبا بود و قرار گرفتن در میان آب و هوای آن بسیار خاص بود. چشم انداز فوق‌العاده‌ای داشت. من در منطقه دربند خودم را مهمان رستوران هایش کردم غذاهایی که در دربند طبخ می شوند واقعا فوق العاده اند.

به گفته مردم محلی اولین بار از طالقان به سمت این منطقه کوچ کردند و تشکیل خانواده دادند. به ترتیب افراد ثروتمند و پادشاهان به این منطقه آمدند و این منطقه یکی از مناطق خاص تبدیل شد. جالب است بدانید که به دستور رضاشاه مهمان خانه و تعدادی ویلا و زمین هایی در این منطقه ساخته شده است  که مختص شخصیت هایی شدند که داخلی و خارجی بودند ولی برو بیایی داشتند.

 افراد مهم در زمان محمدرضاشاه و رضا شاه در این منطقه پذیرایی می شدند. دربند از دهکده‌های قدیمی شمیران است. شمیران از محله های شمالی تهران است و  ارتفاع دربند ۱۸۰۰ متر از سطح دریاست. میدان اصلی که در این منطقه وجود دارد به میدان دربند معروف است و واقعا دیدنی است اگر شما هم همانند من  به دیدن آثار طبیعی علاقه مند هستند دیدن از دربند را فراموش نکنید.

باغ فردوس تهران

 یکی از زیبایی هایی که در تهران قرار دارد  باغ  فردوس تهران است که از زمان قاجار به یادگار مانده است.  این باغ در حوالی میدان تجریش و امامزاده صالح قرار دارد و امکانات مختلفی را در دل خود جای داده است. باغ فردوس از باغ های قدیمی به حساب می آید و جز زیباترین جاهایی بود که من در طول سفر به تهران از آن دیدن کردم.

 در دوران قاجار باغ های متعددی در تهران ایجاد شدند و آنها به نوعی دیدنی هستند اما باغ فردوس تهران اندکی با سایر باغ هایی که  در تهران دیدم متفاوت بود.

 ورودی باغ فردوس بسیار خاص است و مطمئنا از تماشای آن به وجد می آیید این باغ  از بخشهای مختلف ساخته شده بود که اگر به سینما و فیلم و تئاتر علاقه دارید حتماً به این موزه زیبا سر بزنید.

خانه موزه مقدم

اماکن دیدنی تهران
اماکن دیدنی تهران

 وقتی که قدم در این خانه گذاشتم همه چیز در چشمانم می درخشید. خانه موزه مقدم در محدوده میدان امام خمینی قرار گرفته است.

 ساختمان های اطراف آن بسیار خاص بودند و این خانه هم به دوره قاجار باز می گردد. اگر همانند من به تاریخ علاقه دارید حتما به این  موزه زیبا و دیدنی سر بزنید. جالب است بدانید دکتر مقدم و همسرش یک باغچه ژاپنی در حیاط بیرونی ساخته‌اند و این باغچه واقعا تماشایی است.

بازار تهران

 یکی از زیباترین قسمت های سفر از نگاه من بازار  گردی است.  بازار تهران یکی از زیباترین و خاص ترین بازارهای جهان به حساب می‌آید که به گفته مردمان تهران این بازار قلب اقتصاد ایران است.

 بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی در بازار بزرگ تهران رخ می دهد. گردشگران خارجی بسیاری از این بازار دیدن کردند.

 به لطف تنوع کالاها من از این بازار سوغاتی های مختلفی برای عزیزانم تهیه  کردم. بازار تهران همه چیز را در دل خود جای داده است و یکی از زیباترین قسمت های تهران است.

 به راحتی می توانید از طریق خط مترو بازار تهران را پیدا کنید و از هیاهوی بی مثالش سرشار از انرژی شوید.

 بازار امروز تهران از دوره قاجار به جا مانده است و ناصرالدین شاه موسس بازار تهران است ولی عده‌ای ساخت بازار را به دوره طهماسب صفوی می دانند. این بازار واقعا خاص بود. قرار گرفتن در میان بازار و آن همه شلوغی من را به زمان قاجار برد.

موارد گفته شده تنها بخش کوچکی از سفر من به تهران بود اگر به تهران رفتید از این مکان ها حتما دیدن کنید و نظراتتان را برای من بنویسید.

5/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.