دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام، زیباترین پدیده طبیعی ایلام

دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام
1

دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام نام دریاچه ای است که در میان کوه‌ها و ارتفاعات جنگلی شکل قرار گرفته است به همین دلیل دارای آب و هوای معتدل می‌باشد. اگر بخواهیم یکی از جاذبه‌های بسیار مهم و گردشگری شهر ایلام را برای شما عنوان کنیم و توضیحاتی در قالب آن بدهیم باید به دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام  اشاره کنیم.

 در اطراف این دریاچه کوه ها و دشت های مرتفع و بلندی را خواهید دید که همراه با موسیقی پرندگان به همراه سمفونی ملایم از نسیم باد تبدیل به یک جاذبه گردشگری مناسب به منظور گذراندن ایام تعطیلات و به دست آوردن آرامش خاصی است. عکس دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام شما را با قسمت های مختلف ان اشنا می کند.

 اگر می خواهید در رابطه با این دریاچه های بی نظیر اطلاعات بیشتری داشته باشید همراه با ما این مقاله را به اتمام برسانید.

دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام

استان ایلام به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص، زمانی مقری برای ییلاق عشایر بوده است و به اصطلاح به آن حسین آباد پشتکوه هم گفته می‌شد. این شهر به عنوان سومین شهر کردنشین ایران شناخته شده است. دریاچه سیاه گاو در یکی از روستاهای توابع این شهر به نام آبدانان قرار گرفته است.

رودخانه دوقلو سیاه گاو ایلام در  بین دره های میان کوه در قسمت جنوب شرقی آبدانان قرار گرفته‌است و به سمت دریاچه دوقلو حرکت می‌کند.

دریاچه دوقلو جزئی از جاذبه های گردشگری ایلام است که کاملا بکر باقی مانده است و هنوز برای عموم مردم ناشناخته است. اگر به دنبال مکانی هستید که می خواهید انرژی از دست رفته تان را برگردانید این دریاچه گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.

 این دو دریاچه به واسطه یک کانال طبیعی به یکدیگر وصل شده اند و عرض این کانال حدود ۹۵ متر و عمق آن به ۴ متر میرسد.

 طول این کانال ۷۰ متر به صورت طبیعی است و این دریاچه در قسمت های مختلف به هم وصل شوند.

می توانید آن را همانند یک آکواریوم پر از آب همراه با ماهی های رنگارنگ و متنوع درهمه فصول ببنید.  عمر این دریاچه به هزاران سال پیش می رسد و به علت عواملی همچون فرسایش خاک که به صورت فرو رفتگی هایی ایجاد شده است  در حال کم شدن است.

 علت نام گذاری این دریاچه به دلیل شکل ظاهری اش است که شبیه شاخ گاوی شده است و سبب شده تا این دریاچه شکل هلالی شبیه شاخ گاو  داشته باشد. دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام واقعا دیدنی است.

 می توان اب دریاچه  را در دسته ی دریاچه های آب شیرین هم قرارداد. آب دریاچه دوقلو سیاه کاملاً زلال است. اگر در میانه روز به این منطقه بروید با طیف وسیعی از رنگ ها و نور های متنوع مواجهه می شوید. دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام یکی از زیبا ترین پدیده های غرب کشور است.

 از مهمترین ویژگی‌های دریاچه دوقلو  سیاه گاو وجود داشتن املاح مختلفی همچون گوگرد در آب این دریاچه است که وجود چشمه های جوشان آب شیرینی که درون این دریاچه هستند این املاح را به سطح آب می رساند. این ویژگی‌ها باعث شده است که دریاچه آب شیرین قابل شرب شود و سرشار از املاح معدنی برای بدن است.

 مقداری از آب دریاچه دوقلو سیاه از سمت رودخانه های تامین می‌شود که از سمت ارتفاعات کبیر کوه سرچشمه می گیرد و با عبور از میان کوه ها و صخره ها به سختی خود را به این دریاچه می رساند و آب با عبور کردن از روی سنگ ها املاح زیادی را در خود حل می کند.

 دلیل وجود داشتن این همه املاح در این دریاچه این دو موضوع است:

 وجود چشمه و رودخانه ها باعث می شود تا در این دریاچه همیشه آب زلال و پاکیزه جریان داشته باشد.

 آب دریاچه سیاه گاو با قرار گرفتن و جریان پیدا کردن در رودخانه سیاه گاو به سمت مزارع کشاورزی سرازیر می‌شود و باعث حیات بخشیدن به بسیاری از روستاهای اطراف خود می شود و زندگی در این روستاها به وجود آب رودخانه وابسته است.

 اکوسیستم دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام

دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام
دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام

 متوسط بارندگی در این ناحیه چیزی حدود ۳۴۰ میلی درسال است. محیط و اطراف این پدیده دارای اکوسیستم متنوع است و از همین رو توانسته است برای حیواناتی همچون:

 • گراز
 • شغال
 • کفتار
 • گرگ
 • خرگوش
 • روباه
 • پرندگانی همچون:
 • عقاب دشتی
 • عقاب طلایی
 • حواصیل خاکستری
 • زنبورخوار معمولی
 • آبچلیک
 • شبگرد

محیط مناسبی برای سکونت ان ها  شود. همچنین در این دریاچه گیاهانی همچون گروند تمشک و  انجیر بید هم رشد می کند. این منطقه مناسب برای کسانی است که علاقه مند به ماهیگیری هستند و چون این دریاچه بستر مناسبی برای پرورش ماهی ها شده است. در تمام فصول سال می توانید در این منطقه به ماهیگیری مشغول شوید و از  سفرتان بیشترین لذت را ببرید. عکس دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام بسیار دیدنی  است با دیدن ان به طیعت زیبای ان پی می برید.

بهترین زمان سفر به دریاچه سیاه گاو ایلام

فصل بهار بهترین زمان برای سفر کردن به این تفرجگاه دیدنی است چرا که طبیعت در این فصل به اوج شکوفایی خودش می‌رسد و جلوه ای تازه و دل انگیز را به اطراف دریاچه می بخشد. البته گفتنی است که این دریاچه به دلیل داشتن شرایط جغرافیایی که دارد در هر فصلی از سال برای گردشگران شرایط خاص را فراهم می کند تا بیشترین لذت را ببرند.

 دسترسی به دریاچه سیاه گاو ایلام

 جهت دسترسی به این دریاچه باید از سمت شهرستان آبدانان که در استان ایلام قرار گرفته است در ۸ کیلومتری آسفالتی قرار بگیرید و از آن بگذرید. با عبور از پل و بعد از پیاده روی ۵۰۰ متری به دریاچه دسترسی پیدا خواهید کرد.

 به طور کلی فاصله این دریاچه با شهر  ایلام  سه ساعت و نیم است و همچنین فاصله دریاچه با  آبدانان نیم ساعت است که اگر خواستید در این منطقه اقامت داشته باشید می توانید شهر ابدانان را برای اقامت و شب مانی انتخاب کنید.

 بایدها و نبایدهای سفر به دریاچه سیاه گاو ایلام

 هنگام سفربه دریاچه سیاه گاو ایلام  فراموش نکنید که از مناطق باستانی هم  دیدن کنید.  همچنین غذاهای محلی ایلام که به واسطه اهالی محلی این شهر طبخ می شوند را حتما امتحان کنید. از جمله این غذا می توان به شعله و کشک دو اشاره کرد.

 به عنوان یادگاری از این سفر میتوانید  صنایع دستی خاص این منطقه را همراه با خود ببرید که سفال و نمد جزو بهترین گزینه ها برای سفرتان خواهند شد.

دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام روی نقشه بسیار خود نمایی می کند.

وجه تسمیه نام دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام

به گفته کارشناسان نام دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام در واقع سیاگ او است که  به معنای سیاه آب است از آنجایی که این دریاچه از نوع دریاچه های رودخانه است  و در اثر قطع شدن مسیر آب و پر شدن آنها با آب، شکل هلالی به خود گرفتند  و انحلال همانند شاخ گاو بوده است  و همچنین به دلیل قرار داشتن املاح بسیار زیادی که در آب است بستر دریاچه به رنگ سیاه در آمده است.

 نام سیاه گاو هم به آن اطلاق می شود. از آنجایی که مردم آن زمان با این حیوان آشنایی نداشتند آن را به گاو سیاه می خواندند و در گذر زمان این نام بر روی دریاچه باقی مانده است.

  تفریحات رایج در جوارِ دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام

دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام
دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام

دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام روی نقشه به راحتی پیدا می شود و در کم ترین زمان می توانید خود را به این دریاچه برسانید.

اگر روزی روزگاری گذرتان به ایلام افتاد حتما سری به دریاچه های دوقلو بزنید و تمامی شرایط تفریح مهیا است البته همین نگاه کردن هم می‌تواند زیبایی های  خودش را داشته باشد.

 در این میان کوهنوردی یکی از بهترین تفریحاتی است که برای این منطقه می‌توان عنوان کرد. کوهنوردی پایه تمام سفرهای طبیعت گردی شده است.

 اطراف دریاچه سیاه گاو ویژگی‌های خاصی دارد. طبیعت بکر و دست نخورده، پوشش گیاهی منحصر به فرد، کوهستان های بی بدیل همگی اطراف دریاچه را احاطه کرده‌اند و هر کدام از این ها به صورت جداگانه می تواند بر زیبایی‌های این قسمت بیافزاید.

 اطراف دریاچه سیاه گاو  تمام این ویژگی‌ها را دارد. اگر سرتان را بچرخانید  و به اطراف این دریاچه بنگرید کوه های سر سخت را خواهید دید که مدت ها می تواند شما را میخکوب کند و با  قدم نهادن  بر طبیعت این خاک قطعاً غرق در لذت می شوید.

برای افرادی که توان کوهنوردی ندارند پیاده روی و گشت و گذار در میان دشت های وسیع این منطقه مانند کوهنوردی می‌تواند خاطره انگیز شود.

 شما می توانید همراه با خانواده و دوستانتان به سمت این دو دریاچه بی نظیر حرکت کنید و با پیک نیک کردن در این دشت ها خاطرات به یادماندنی برای خودتان رقم بزنید. عکاسی جزو جدانشدنی طبیعت گردی است.

توضیحات سفر به شهر ایلام ایران

در دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام بهتر است فکر شنا کردن را از ذهنتان بیرون کنید اما اگر می خواهید این کار را انجام دهید هیچ مانعی ندارد ولی به دلیل داشتن املاح بسیار زیاد همچون گوگرد در این آب ممکن است مقداری آب آن سنگین باشد و شنا کردن را برای شما سخت کند.

 بهتر است در قسمتی از دریاچه شنا کنید  که عمق کمتری دارد و کف دریاچه را در آن قسمت می بینید. دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام روی نقشه همانند نگینی می درخشد.

عکس دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام اگرچه زیبایی های ان را نشان می دهد اما به قول ان جمله معروف شنیدن کی بود مانند دیدن…..

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. محمد پارسا زحمتکش می گوید

  چه جالب یعنی یک چشمه است که بینشون خشکی است برای همین بهش میگن دوقلو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.