معرفی و آدرس بازار عباسقلی خان مشهد 1403

0

نامش کمی غیر متعارف است اما در واقع به غیر از بازار عباسقلی خان مشهد نام دیگری به نام کاروانسرای عزیزالله اف دارد. برخی آن را با نام بازار کفش عباسقلی خان مشهد می شناسند. ادرس دقیق بازار عباسقلی خان مشهد در محله عیدگاه قدیم واقع است. البته دیگر از آن عیدگاه پر جنب و جوش و شیک صدها سال پیش خبری نیست.

رزرو تور مشهد با قیمت عالی

بیشتر شبیه بافتی فرسوده و درهم برهم دارد که هر روز یکی از بناهای تاریخی اش فرو می ریزد تا هتلی برپا شود. به هر حال هنوز کوچه پس کوچه است و زیبا ! با من در سفرآس 24 همراه باشید تا ببینیم چگونه به این مکان برویم و چه تاریخچه ای دارد؟ شاید بتوانید با نقشه بازار عباسقلی خان مشهد به این مکان برسید و تنها کافیست در گوشی خود آن را جست و جو نمایید.

بازار عباسقلی خان مشهد کجاست

بازار عباسقلی خان مشهد کجاست

برای رفتن به عباسقلی خان باید به سمت حرم مطهر امام رضا حرکت کنید و این سر راست ترین آدرس است. بعد ا آن از خیابان های امام رضا و نواب صفوی و حتی طبرسی می توانید به این مکان دسترسی داشته باشید. اگر با خودروی شخصی به این مکان می روید بهترین خیابان خیابان طبرسی است تا بتوانید خودروی خود را به راحتی در پارکینگ پارک کنید. اگر با پای پیاده و تاکسی می روید بهتر است خیابان نواب صفوی و امام رضا را انتخاب کنید که هم نزدیک تر است و هم جای پارک ماشین بسیار کمی دارید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

اگر از خیابان امام رضا به عباس قلی خان بازار کفش عباسقلی خان مشهد می روید باید دقت کنید که خودرو شخصی خود را در یکی از کوچه های فرعی پارک کنیم. عباس قلی خان کوچه فرعی کنار بازار رضا است عوض این کوچه بسیار پر پیچ و خم و مملو از مغازه و رستوران است. اگر از خیابان طبرسی به این مکان برویم نیست کوچه پس کوچه پیش رویمان میباشد اما با با این تفاوت که یک ساختمان تاریخی به نام خانه توکلی در جوار این کاروانسرا برای بازدید قرار دارد.

به غیر از خانه توکلی خانه داروغه نیز در فاصله اردکان قابل بازدید است. ورودی برای هر کدام تقریباً سه هزار تومان است و مراسم آیینی و مذهبی در این خانه‌ها برگزار می‌شود. به عنوان مثال در ایامی مانند نوروز و اعیاد ملی می‌توانید شاهد نقالی و موسیقی زنده سنتی همچون تنبور و تار و تنبک باشید.

علاوه‌بر این رقص زیبای خراسانی با پوشش محلی از دیگر دیدنی ها در خانه های تاریخی می باشد. ساختمان ها نیز جذابیت زیادی برای عکاسی و قدم زدن و وقت گذرانی و صرف چای و نسکافه دارد. شاید بتوانید با نقشه بازار عباسقلی خان مشهد به این مکان برسید و تنها کافیت در گوشی خود آن را جست و جو نمایید.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

معماری بازار عباسقلی خان در مشهد

خوب برویم به سراغ بازار کفش عباسقلی خان مشهد تا چند سال پیش یک تابلو از جنس فلز بر روی دیواره این کاروانسرا نصب شده بود و به طور دقیق بر روی آن حک شده بود که اینجا کاروانسرای عزیزالله اف می باشد. تاریخ ساخت و بازسازی نیز در آن وجود داشت و این تابلو را شهرداری برای ساختمان نصب کرده بود.

اما متاسفانه به دلیل تفکرات مذهبی در سال‌های گذشته تابلو از سرد شدن کاروانسرا جدا شده است. به محض ورود به این کاروانسرای دو طبقه با ایوان های قدیمی و نرده های چوبی برروی طاقی سقف یک کاشی کاری کوچک به شکل ستاره مشاهده خواهید کرد.

 که نام سازنده و مالک برنامه را بر روی آن درج کرده است و سال ساخت نیز در شده است در واقع این جزئی از کاشی کاری بنا بوده که نمی‌توانستند تخریب کنند. درب چوبی کاروانسرا از ۳۰۰ سال پیش هنوز پابرجاست و البته رو به ویرانی و تخریب می باشد. از درد که به داخل پا می‌گذارد کمی گود است. محوطه داخلی تمام آسفالت شده است.

نگران نباشید ورود به عباس قلی خان کاملاً رایگان و آزاد است البته روزهای تعطیل مجموعه نیز تعطیل می باشد. کمی از در ورودی که فاصله میگیریم با دو راه پله مواجه می‌شود یکی به چپ و یکی سمت راست پله ها سیمانی هستند و به طبقه دوم راه می یابد. بعد از چهار عدد پله سیمانی و گشت زدن در طبقه اول به دو پلکان چوبی بلند یکی سمت راست و یکی سانت چپ می رسیم. پله ها تقریباً رو به ویرانی هستند.

این پله ها تقریباً بلند هستند و برای بالا رفتن از آنها نفس کم می آورید. به هر حال بعد از بالا رفتن از این پله های تنگ و تاریک و بلند به طبقه دوم میرسید. مغازه دارها این محیط را برای در امان بودن از آفتاب و باران و برف با سایه بان برزنتی پوشانده است در واقع کاروانسرا محیطی رو باز می باشد به غیر از غرفه ها و اتاق هایی که هر کدام برای داشتن نور، تراس رو به خیابان دارد.

تراس غرفه ها با در چوبی احاطه شده است و در صورت بستن این درب چوبی غرفه کاملاً تاریک و بی نور می شود. سقف غرفه ها تماما از جنس چوب می باشد. اگر ادرس دقیق بازار عباسقلی خان مشهد را می خواهید شاید بتوانید با نقشه بازار عباسقلی خان مشهد به این مکان برسید و تنها کافیت در گوشی خود آن را جست و جو نمایید و در تور مشهد از اصفهان از این مکان دیدن کنید.

تاریخچه بازار عباسقلی خان مشهد

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
تاریخچه بازار عباسقلی خان مشهد

در واقع چیزی که بازار کفش عباسقلی خان مشهد و یا کاروانسرای عزیزالله اف را جذاب کرده است اتاق‌های پستو پستو  آن می باشد. همچنین معماری آن برای جذب نور و اتاق‌های تابستان و زمستان نیز در آن جذاب است. اتاق های تابستانه این مکان رو به نور از هر دو سو می باشد. و اتاق های زمستانه بدون پنجره در گوشه های بنا قرار گرفته آند. راجع به این بنا باید گفت که متعلق به فردی یهودی بوده است و درواقع مرحله ای دیدگاه مکانی برای زندگی یهودیان بوده!

خانه های اطراف این کاروانسرا به همین دلیل اغلب ویران شده است و تنها هم این کاروانسرا به جای مانده است که آن هم به دلیل همین مسئله مورد بی‌توجهی و حمایت قرار گرفته است. این کاروانسرا از ابتدا به عنوان کاروانسرا فعالیت می‌کرد اما وقتی به دست عزیزالله افتاد به عنوان مکانی برای تجارت تبدیل شده بود. از آنجا که در واقعه الله داد یهودیان توسط مسلمانان رمشهد سرکوب شدن یهودیان از فعالیت در روز های شنبه منع شدند.

در واقع مسلمانان آنها را مجبور کردند تا اسلام بیاورند و دین یهودی را رها کنند و به همین دلیل آنها ترجیح می‌دادند مخفیانه دین خود را حفظ کنند. از این رو زیر خانه های خود راهی مخفی درست کرده بودند تا بتوانند در آنجا عبادت کنند. این راه های مخفی به یکدیگر راه داشتند و در نهایت همه یهودیان از همین راه های مخفی از شهر گریختن و خانه های خود را رها کردند.

با گذشت زمان وکیلی که مسلمانان نسبت به یهودیان داشتند خانه این افراد رفته‌رفته تخریب شد و تنها کاروانسرای عزیزالله اف برای تجارت باقی ماند. برای داشتن اطلاعات بیشتر راجع به یهودیان مشهد به توصیه سفرآس 24 میتوانید واقعه الله داد را در گوگل جستجو نمایید.

کارایی فعلی بازار کفش عباسقلی خان مشهد

در حال حاضر کاروانسرای عباس قلی خان مختص فروش لباسهای تاناکورا و استوک اورجینال می باشد همچنین در طبقه پایین این کاروانسرا به فروش لباسهای ایرانی عمده اختصاص دارد. یعنی اگر شما به دنبال یک کاپشن کوه و یا یک کفش کوهنوردی اورجینال با قیمت بسیار پایین می باشید می توانید به بازار عباس قلی خان مراجعه کنید.

هرچند گفته می‌شود بسیاری از مزون های فروش لباس لباس های زیبا و اورجینال خود را از این محل خریداری می کند و با قیمت بسیار بالاتر به مشتریان و طرفداران برندهای معروف دنیا میفروشند. اما افراد زیادی هستند که این نوع خرید را نمی‌پسندند به‌هرحال بازار عباس قلی خان یکی از معروف‌ترین بازارهای فروش لباس ارجینال در مشهد می باشد. که در تور هوایی مشهد از اصفهان می توانید خرید های خود را در این مکان انجام دهید.

وقتی وارد بازار عباس قلی خان می‌شوی گنبد و بارگاه حرم مطهر رضوی را به راحتی مشاهده می کنید در واقع هر دوی این دو مکان همجوار و بسیار نزدیک به یکدیگر هستند و اگر دوست دارید که از داخل حرم به کاروان سرای عزیزالله اف مراجعه کنید بهتر است از درب کناری خیابان بیت المقدس به این مکان بیایید.

امیدوارم اطلاعاتی که به شما دادم مفید بوده باشد. البته به خاطر داشته باشید که اگر خرید لباسهای اورجینال برای شما جذابیت دارد و یا برای مزون خرید می کنید، در انتهای هر فصل زمان آوردن جنس های مختص آن فصل می باشد.

نتیجه گیری

بازار عباسقلی خان

بناهای تاریخی هزاران سال است که ایجاد شده اند و اغلب ماندگارترین و مشهورترین نمادهای تمدن های باستانی هستند. تومول های ماقبل تاریخ، دولمن ها و ساختارهای مشابه در تعداد زیادی از فرهنگ های ماقبل تاریخ در سراسر جهان ایجاد شده اند و اشکال متعدد مقبره های یادبود اعضای ثروتمندتر و قدرتمندتر یک جامعه اغلب منبع بسیاری از اطلاعات و هنر ما هستند.

در دوران اخیر، سازه های برجسته ای مانند مجسمه آزادی و برج ایفل به نمادهای نمادین دولت های ملی مدرن تبدیل شده اند. همچنین بناهای تارخی شهر مشهد گواه زندگی مدرن در این شهر می باشد. که به دلایل مذهبی یا سیاسی و جنگ ها اغلب ویران شده اند و تنها بخشی از آنها به یادگار مانده است. آن هم تعداد اندکی از افراد وجود دارند که راجع به تاریخچه دقیق آنها اطلاع دارند.

4.2/5 - (8 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.