معرفی کامل آبشار اخلمد مشهد 1402 + آدرس

0

آبشار ها از تنوع زیادی برخوردار هستند که هر یک خواص درمانی، زیبایی خاص و سرشار از انواع سنگ ها و نیز آب های گرم معدنی مفید هستند که یکی از بهترین گزینه ها برای سفر توسط گردشگران مختلف داخلی و خارجی، محسوب می شوند.

یکی از آبشار های جذاب و معروف از بین تمام آبشار های جذاب ایران، آبشار اخلمد است که در ادامه مقاله به پرسش های شما در این باره مانند: از مشهد تا اخلمد چند کیلومتر است؟ تصاویر آبشار اخلمد مشهد و… می پردازیم

آبشار اخلمد؛ آبشاری قدیمی و زیبا

آبشار اخلمد مشهد

این آبشار ، در قسمت شمال غربی استان خراسان رضوی، در شهرستان چناران، در 2 کیلومتری روستای اخلمد، واقع شده است. آبشار اخلمد از قدمتی دیرینه برخوردار است، چراکه از چند هزار سال پیش در میان دره  ای با دیوار های آهکی با ارتفاع ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر، وجود دارد و چند آبشار دیگر را در خود جای داده است؛ از  چهار آبشار دائمی و چند آبشار فصلی.

اگر به دنبال منطقه ای گردشگری برای سنگ نوردی هستید؛ اما هنوز دیوار های بلند و مناسبی برای سنگ نوردی پیدا نکرده اید، ما به شما این آبشار را پیشنهاد می دهیم؛ زیرا همانطور که گفته شد، این آبشار از چند آبشار از جنس آهکی دیگر با ارتفاعات مختلف تشکیل شده است. آهکی بودن جنس دیوار های آبشار  اخلمد موجب ایجاد حفره هایی بر روی آنها شده است که شرایط ورزش سنگ نوردی را برای آنجا فراهم می‌کند. از معروف ترین دیواره های آبشار اخلمد مشهد می توان به: دیواره سفید، دیواره الله اکبر و دیواره عقاب، اشاره کرد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

[irp posts=”4630″]

آبشار اخلمد نیز علاوه بر دارا بودن چندین آبشار دیگر در خود، بند اخلمد و غار اخلمد را در نزدیکی خود جای داده است که این جاذبه ها ‌بیش از ‌پیش بر طرفداران روستای  اخلمد  می افزایند.

این آبشار در واقع دو آبشار اصلی هستند که حدود ۸۵ کیلو متر ارتفاع دارند، در مسیر عبور از دره زیبا و سرشار از‌ انواع گل ها و گیاهان اخلمد مشهد، قبل از اینکه به آبشار اصلی برسید، آبشار ابتدایی با ارتفاع ۲۳ متر نظاره گر خواهید بود و بعد از طی یک کیلو متر مسافت به آبشار اصلی  که همان آبشار اخلمد مشهد با هزاران سال قدمت و جاذبه فراوان می رسید. آبشار های سوم و چهارم نیز در بالای این آبشار نیز زیبایی خود را به رخ گردشگران  می کشند.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

بهترین زمان برای دیدن آبشار اخلمد

در اوایل سال بارش ها در این منطقه زیاد هستند و در نتیجه دره های این آبشار بیشترین آب را دارا هستند. آبشار اخلمد از کوه منیژه سرچشمه می گیرد و یکی از مناظر جالب دیگر این آبشار، در وسط آبشار است که محل وسیعی را فرا گرفته است و به تخت شاه عباس در بین گردشگران و بومیان اخلمد معروف است.

دره اجنه اخلمد مشهد

یکی از دره های اخلمد که به داشتن راه های تاریک، باریک و تنگ معروف است و به همین خاطر نام آن را دره اجنه گذاشته اند. اجنه یک کلمه عربی، جمع کلمه جن است، به معنای ندیده شدن یا پنهان بودن.

بند اخلمد

و اما شما را با یکی از بند های اخلمد که سابقه ای تاریخی دارد، آشنا می کنیم؛ این بند در نیمه اول قرن نهم توسط شاهزاده میرزا تیموری ساخته شد،  میرزای تیموری پسر شاهرخ، نوه نابینای نادرشاه افشار که آن زمان بر توس حکومت می کرد، بوده است.

اگر به تاریخ علاقه داشته باشید حتما می دانید که شاهرخ توسط آقا محمد خان قاجار در فتح خراسان، نابینا شد و بعد از تحمل شکجه های زیاد توسط آقا محمد خان، کشته شد.

بنایی که در این جاذبه معرفی آن پرداختیم، یکی از بناهای ماندگار و تاریخی با ارزشی است که مورد توجه علاقه مندان به تاریخ قرار گرفته است و شما می توانید در تور زمینی مشهد از تبریز از آن بازدید کنید.

از مشهد تا اخلمد چند کیلومتر است؟

فاصله مشهد تا اخلمد

برای تجربه سفری لذت بخش و به یاد ماندنی از آبشار اخلمد، شما باید مسیر راه را به خوبی بشناسید و از راه های مختلف رسیدن به مقصد آگاهی داشته باشید، مثلا بدانید که از مشهد تا اخلمد چند کیلومتر است؟

تا اگر در بین راه مشکلی پیش آمد بتوانید مشکل را حل کنید و فاصله خود را با تعمیراتی ها، رستوران ها و… بدانید و نیز از طی مسافت به سمت مقصد لذت ببرید.

اگر شما قصد حرکت از مشهد به  سمت آبشار اخلمد را داشته باشید، باید بدانید که مسافت مشهد تا اخلمد 91 کیلومتر، یعنی ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه است.

در طی مسیر از مشهد به سمت آبشار اخلمد شما شهر هایی خواهید دید که برای توقف و استراحت فضاهایی مناسب برای گردشگران فراهم کرده اند؛ از جمله این شهر ها:

شهر مشهد

جاده شهر قوچان

نوبهار

شهر چناران

و روستای دل انگیز اخلمد و در نهایت آبشار اخلمد

بهترین فصل سفر به آبشار اخلمد کدام است؟

این آبشار به خاطر اینکه در فصل زمستان بارش های زیادی دارد و بسیار سرد است، با وجود زیبایی های خاص خود در زمستان، گردشگران زیادی ندارد. پیشنهاد ما برای سفر به آبشار اخلمد برای تجربه جاذبه های آنجا، فصل تابستان و یا بهار است.

در این فصول شما می توانید جاذبه های بیشتری را نسبت به دیگر فصل ها تماشا کنید و از آنها لذت ببرید.

 مسیر جاده اخلمد چطور است؟

مسیر جاده اخلمد

نوع مسیر سفر به این آبشار، جاده ای است. شما در مسیر آبشار اخلمد از جاده هایی گذر می کنید که زیبایی های آن چشم ها را خیره می کند.

این سفر طی یک روز طول می کشد، اما مطمئن باشید که دیدنی ها و زیبایی هایی که در این سفر تجربه کرده اید، تا آخر عمر در خاطر شما خواهد ماند.

در مسیر جاده ای مشهد تا آبشار اخلمد، امکانات رفاهی زیادی جهت رضایت هر چه بیشتر گردشگران به آنجا فراهم شده است؛ از جمله:

رستوران ها

فوریت پزشکی مستقر در مسیر

اغذیه فروشی ها با محصولات متنوع

سرویس بهداشتی

امداد خودرو و پلیس راه

تعمیراتی ها و آپارات ماشین

و…

سوغاتی های آبشار اخلمد

اگر هنوز دغدغه این را دارید که بعد از تهیه تور هوایی مشهد و سفر خود از آبشار اخلمد، چه چیز هایی برای دوستان و اطرافیان تان سوغاتی بیاورید، ما شما را با سوغاتی های اخلمد آشنا می کنیم  تا با خیال راحت از سفر تان لذت ببرید و در پایان با فراهم کردن سوغاتی های خوشمزه و خاص آبشار اخلمد، خاطره های سفر تان را از یاد نبرید؛ از جمله:

لبنیات تازه و خانگی

لواشک با طعم های متنوع

آلوچه های ترش و ملس

گردو

[irp posts=”4616″]

در ادامه مقاله با تصاویر آبشار اخلمد مشهد آشنا می کنیم تا با تماشا تصاویر آبشار اخلمد مشهد، اشتیاق بیشتری نسبت به قبل برای سفر به این آبشار در شما ایجاد شود.

سخن آخر

تصاویر آبشار اخلمد مشهد

خراسان رضوی جذابیت های زیادی در خود جای داده است که نام بردن هر یک از آنها در این مقاله جای نمی گیرد، اما اگر شما به دنبال  مکانی برای تفریح، سنگ نوردی و جذاب تر از همه تماشا آبشار های مرتفع و فراوان در کنار هم، هستید که تا بحال تجربه آن را نداشته اید، سفرآس 24 به شما مطالعه این مقاله و سفر به آبشار اخلمد مشهد را پیشنهاد می دهد.

5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.