معرفی جامع برج رادکان چناران 1403 + آدرس

0

گروه زیادی از مردم که به خراسان رضوی و به مقصد مشهد سفر میکنند آنقدر شیفته حرم میشوند که از دیدن دیگر جاذبه های طبیعی و تاریخی باز میمانند؛ البته که نباید ناگفته بماند مشهد به برکت وجود امام رضا علیه الاسلام هر ساله مملو از مسافرین و زائران از شهرهای مختلف میشود؛ اما اگر به قصد زیارت به این شهر میخواهید سفر کنید بهتر است به دیدن دیگر جاذبه های تاریخی و طبیعی این استان مانند برج رادکان چناران نیز فکر کنید! برای اینکه بدانید برج رادکان کجاست و چگونه میتوان به آنجا رسید ادامه این مطلب سفرآس 24 را از دست ندهید.

اقامتی دلنشین در دل طبیعت

برج رادکان خراسان رضوی

اقامت در روستایی خوش آب و هوا و گذراندن اوقاتی به دور از ازدحام و شلوغی شهر یکی از آن دسته از کارهایی است که میتواند روحیه شما را تازه کند! چه بهتر که این منطقه خوش اب و هوا دارای جاذبه های گردشگری و بناهای دیدنی مانند برج رادکان چناران نیز باشد در این صورت هم فال است و هم تماشا! امروز میخواهیم به یکی از روستاهای خوش و آب و هوای ایتان خراسان رضوی سری بزنیم و یکی از مشهورترین بناهای این استان یعنی برج رادکان چناران که در حوالی مشهد جا خوش کرده است را به شما معرفی کنیم.

[irp posts=”4630″]

روستای رادکان (رادکن) در 15 کیلومتری مشهد واقع شده است و آب و هوای مرطوب و معتدل آن دل هر گردشگری را میبرد! رادکان علاوه بر دارا بودن برج رادکان خراسان رضوی دارای رودخانه ای زیبا نیز میباشد که دیدن آن حال و هوایتان را عوض خواهد کرد. رودخانه رادکان از کوه های حق علی سرچشمه می گیرد، آب این رودخانه روان و زیبا در جنوب روستا و به رودخانه نکا می ریزد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

علاوه بر روخانه رادکان از کوه های بسیار زیبا و طبیعت کوهستانی نیز بهره برده است . کوه “زرش خالی” در جنوب روستا و کوه “جن دره” در غرب روستا واقع شده است. چشم انداز رودخانه ها، کوه ها، دره ها، گیاهان، حیات وحش، مسجد و حسینیه قدیمی رادکان مهمترین آثار طبیعی و تاریخی روستا است.

برج رادکان چناران؛ جاذبه ای تاریخی و علمی

برج رادکان چناران واقع به شهرستان چناران شهرستانی کوچک واقع در استان خراسان رضوی است. همچنین معروف به میل رادکان چناران نیز میباشد و عده ای آن را با نام میل میشناسند. این برج مخروطی شگفت انگیز با ارتفاع 25 متر به قرن 13 در حمله مغول باز می گردد. برج رادکان چناران ساختمانی بود که به ساکنان کمک کرد تا شروع چهار فصل، سالهای کبیسه و نوروز را تعیین کنند. به نظر می رسد این ساختار در سال 1261 میلادی تکمیل شده است که در تور زمینی مشهد از تبریز می توانید از آن دیدن کنید.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

نگاهی به معماری برج رادکان چناران

برج رادکان خواجه نصیرالدین طوسی

قطر داخلی برج رادکان خراسان رضوی 14 و قطر خارجی 20 متر است. برج دارای دیوارهای دوازده ضلعی است که دقت در ساخت این دیوارها شما را شگفت زده خواهد کرد. برج رادکان خراسان توس از 12 دیوار بیرونی خشتی درست شده است که این میل را به 12 بخش 30 درجه ای تفکیک میکند به عبارتی میتوان اینطور گفت که هر دیواره از برج رادکان خواجه نصیرالدین طوسی، 30 درجه از زاویه افق را در بر میگیرد.

دو دیواری که در رو به روی هم ساخته شده اند برج را به 36 ترک 10 درجه ای تقسیم کرده اند. اگر دقیق به برج رادکان خراسان رضوی نگاه کنید متوجه دقت ساخت مکان درها و دریچه ها خواهید شد بدون شک این نظم و دقت حاصل نتایج طراح این برج است و با دیدن این برج خواهید فهمید که چرا به آن برج رادکان خواجه نصیرالدین طوسی نیز میگویند!

ک در طول قرن دوازدهم ، برج رادکان خراسان رضوی اولین برجی بود که فصل ها و سال جدید را نشان می داد. برج رادکان توس  توسط نصیرالدین طوسی طراحی شده است از همین رو عده زیادی نیز این بنا را به نام برج رادکان خواجه نصیرالدین طوسی نیز میشناسند. درهای برج، موقعیت طلوع خورشید را پایه گذاری کرده و راهی برای نشان دادن فصول بوده است. همچنین از برج رادکان چناران برای اطلاعات نجومی نیز استفاده می شد.

تاریخ ساخت، توضیحات و برخی از متون مربوط به طراح در بالای آن بر روی سنگ حک شده است. مصالحی که برای ساخت برج رادکان خراسان رضوی  مورد استفاده قرار گرفته است از آجر، آهک، گچ و خاک رس تشکیل شده است و استحکام بینظیری را به برج رادکان چناران بخشیده است.

برج رادکان کجاست؟ چگونه میتوان به آنجا رسید؟

در پاسخ سفرآس 24 به سوال برج رادکان کجاست به شما مسیر رسیدن به این برج را خواهیم گفت. برای اینکه بتوانید از برج رادکان چناران دیدن کنید از مشهد خارج شده و به سمت چناران راهی شوید سپس به سمت جاده قوچان بروید. در جاده فرعی پیش رو شما به یک دو راهی خواهید رسید از سمت جاده ای که به سمت روستای رادکان میرود وارد شده و به این روستا برسید. مسیر دیگری که برای این روستا میتوانید آن را طی کنید از سمت روستای زینگر است. روستای رادکان کمی قبل از روستای بیگ نظر قرار دارد.

در کنار این بنای تاریخی اقامتی دلنشین داشته باشید!

اقامت در کنار برج رادکان چناران

اقامتگاهی زیبا در این محدوده نیز وجود دارد که یک شب ماندن در آن میتواند تجربه جالبی باشد اما این اقامتگاه برج رادکان کجاست؟ اقامتگاه بوم گردی ارگ در روستای رادکان واقع شده است. در نزدیکی برج رادکان چناران این اقامتگاه تاریخی قرار دارد که  با رنگهای زیبا و تزئیناتی خیره کننده مزین شده است.

[irp posts=”4570″]

این خانه سنتی مکانی مناسب برای اقامت گردشگران بوم گردی و تماشای آسمان پرستاره است. با اقامت در این اقامتگاه لذت رفتن به رستوران ها و خرید محصولات و سوغات محلی نسیب شما خواهد شد. حداکثر پنجاه نفر می توانند در این تفرجگاه آرام اقامت کنند و همزمان از دیدن برج رادکان خواجه نصیرالدین طوسی نیز لذت ببرند.

از امکانات رفاهی اقامتگاه ارگ لذت ببرید!

رادکان ارگ بر اساس هماهنگی با طبیعت طراحی شده است و کلیه امکانات رفاهی و راحتی یک تفرجگاه گردشگری در یک منطقه روستایی را فراهم می کند. حیاط ارگ محل گیاهان محلی و گونه های بومی است. حیوانات محلی مانند اسب، گاو و گوسفند نیز وجود دارد. بنابراین اگر از دوستداران طبیعت هستید، ارگ رادکان مکانی عالی برای تجربه محیط طبیعی است.

رادکان ارگ برای ایجاد همکاری با جامعه محلی و ایجاد انگیزه برای حفاظت و تعهد به محیط طبیعی طراحی شده است و معماری قدیمی حفظ شده است. ارگ دارای دو ناحیه داخلی و خارجی است. محوطه داخلی شامل یک اصطبل، یک کبوترخانه و یک حوضچه کوچک است. منطقه بیرونی شامل اتاقهای اصلی، اتاقهای تابستانی حوض بزرگتر است. تعهد به معماری بومی و چیدمان اقامتگاه با دقت رعایت شده است.

بیشتر مواد اولیه فلزات محلی بوده و در روستا تهیه می شود. همه غذاهای خانگی ترکیبی از غذاهای محلی رادکان و دیگر مناطق مجاور برج رادکان توس هستند. در تور هوایی مشهد می توانید از محصولات طبیعی و نان سنتی تازه لذت ببرید.

سخن پایانی

برج رادکان توس

برج رادکان چناران یکی دیگر از شگفتی های تاریخی واقع در استان خراسان رضوی است که سابقه علوم و دانشمندان ایرانی را بار دیگر به رخ جهان کشیده است. اگر عازم مشهد هستید بد نیست کمی از مشهد دورتر شوید و به دیدن این برج تاریخی که روزگاری برای تعیین فصول سال و نجوم استفاده میشد دیدن کنید. نگران اقامت خود در چناران نباشید! با رفتن به چناران میتوانید در اقامتگاه بوم گردی سنتی بمانید و از دیدن آسمان شب رادکان شگفت زده شوید!

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.