اطلاعات کامل بند گلستان مشهد 1403 + آدرس

0

بند گلستان در کدام استان است ؟ بله خراسان رضوی مکان قرارگیری بند گلستان می باشد. اما بند گلستان در کدام شهر است ؟ پاسخ بسیار واضح است در شهر مشهد! اگر فردی هستید که در دهه ۶۰ متولد شده اید آخرین کسانی هستید که با بند گلستان در مشهد خاطره خوبی دارید. و شاید آخرین فردی باشید که به خوبی آدرس بند گلستان مشهد را می داند.

اما چرا جزو آخرین نفر ها هستید زیرا در سال‌های اخیر چیزی حدود ۱۵ سال پیش در به این سطح به روی مردم بسته شد تا بازسازی شود اما از آن روز تا به حال دیگر هیچ وقت به روی مردم باز نشد و به آستان قدس رضوی تعلق گرفت. این سد جایی بود برای تفریح خانوادگی در روزهای آخر هفته و حتی ایام وسط هفته بسیار سرسبز و زیبا بود و واویلا ها و درختان متعدد محاصره شده بود.

مکانی بود برای قایقرانی و شنا البته چون گل و لای زیادی داشت افراد زیادی در این ساعت غرق شدند. به دلیل قدمت بالایی که این سرعت داشت و در واقع یک بند محسوب می شد و در سال‌های آخر دچار شکستگی‌های متعدد شده بود که آب پشت سر به سمت دیگر نشت می کرد به همین دلیل آستان قدس تصمیم گرفت تا برای بار دیگر آن را بازسازی کند.

آب پشت بند گلستان مشهد امروز و دیروز اغلب در مسیر مشهد و روان بود و باغ های وکیل آباد و مسیر خیابان وکیل آباد تا پارک ملت را آبیاری می کرد اما امروزه به دلیل خشکسالی های متعدد این آب پشت سد ذخیره می شود و تنها در ایام عید نوروز و یا اگر بارندگی زیاد باشد تا آخر فروردین دریاچه سر بازگشایی می‌شود. اگر کمی به عقب برگردیم متوجه می شویم که آب سد گلستان باعث سرسبزی منطقه ملک آباد او وکیل آباد بود و درختان تنومند مربوط به دوره رضاخان در این منطقه با آب همین ساعت آبیاری می شدند.

متاسفانه در زمان ریاست جمهوری جناب آقای خاتمی این درختان همگی قطع شده اند. در واقع اعلام شد که این کار برای عروس کردن خیابان و احداث مترو انجام شده است و درختان به طور کامل پاکسازی شده و تنها در این منطقه باغ وکیل آباد پارک ملّت و باغ ملک آباد باقی مانده که آن هم آب های خود را از چاه ها و بهره برداری می کنند. با توجه به اینکه می دانیم بند گلستان مشهد کجاست باید گفت این سد در واقع قلب تپنده شهر مشهد است.

آدرس بند گلستان مشهد

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
آدرس بند گلستان مشهد

اگر آدرس بند گلستان مشهد امروز را به طور دقیق بخواهید باید به سمت طرقبه حرکت کنید کمی بالاتر از مجتمع تجاری و سینمای ویلاژ توریست و بازارهای آن منطقه و بعد از باغ وکیل آباد یک خیابان فرعی به نام خیابان امام رضا وجود دارد که به سطح گلستان منتهی می شود.

[irp posts=”4639″]

متاسفانه هر جا که به سد گلستان دید داشت را در سال‌های گذشته آستان قدس رضوی حصارکشی دیوارکشی نموده است بنابراین بسیار کم پیش می آید که بتوانید چشم اندازی به این صنعت داشته باشیم. از دید سفرآس 24 تنها راهی که می توان این سد را مشاهده کرد این است که کوه سنگی روبروی کوچه صدرا بالا برویم و از بالای آن منظره سد را مشاهده کنیم. با توجه به اینکه می دانیم بند گلستان مشهد کجاست باید گفت این سد یکی از بهترین چشم اندازها برای تفریح و انرژی گرفتن از طبیعت است.

تاریخچه بند گلستان طرقبه مشهد

برمیگردیم به تاریخچه بند گلستان این روند بسیار قدیمی است و در ۸ کیلومتری مشهد و رودخانه گلستان احداث شده است. منطقه توریستی محسوب می‌شود و ۱۱۹۰ متر از سطح دریا فاصله دارد اگر بخواهیم قدمت آن را بسنجیم باید بگوییم که چیزی بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد یعنی چیزی بیش از دوره صفویان احداث شده است. این بند تاریخی در دوره سلطنت تیموریان در ایران بنا شده است که می توانید در تور مشهد از تبریز از این مکان بازدید کنید.

سازنده و دستور دهنده برای ساخت بند گلستان شاهرخ پسر تیمور گورکانی بوده است. البته برخی بر این باورند که همسر شاهرخ یعنی گوهرشاد بیگم این سد را ساخته و دستور آن را صادر کرده است. همچنین گفته می شود احوالی بنده گلستان و دستور همسر شاهرخ خان ساخته شده است.

بند گلستان احداث شد تا مزارع و اراضی پایین دست روستای گلستان را آبیاری کند. اما رفته رفته با فضا سازی شهری و تغییر است که در این منطقه اتفاق افتاد بند گلستان مشهد امروز بیشتر به عنوان آب خوراکی برای شهر استفاده می شود. هم اکنون یکی از سدهای اصلی برای تامین آب شهر مشهد می باشد.

این بند بین دو صخره احداث شده است و سنگ اصلی که برای آن استفاده شده و در واقع سنگ تعبیه کوه می‌باشد موسوم به گرانیت یا لکو گرانیت است. با توجه به اینکه می دانیم بند گلستان مشهد کجاست باید گفت این سد در واقع قلب تپنده شهر مشهد است.

مصالح بند گلستان طرقبه مشهد

بند گلستان در مشهد
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 ساخت اولیه بند گلستان علاوه بر سنگ تکیه گاه آن که از جنس گرانیت بود به وسیله آبرفتهای خود سد و رودخانه انجام شده بود. هم اکنون نیز برخی از آن مصالح هنوز در بند مشاهده می‌شود اما با گذر زمان این بند بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. به دلیل همین مساله کار برده شده در آن است که پایه سد نسبت به آب غیر قابل نفوذ نیست و همیشه از سوی دیگر ساعت شاهد رطوبت و نشت آب بوده‌ایم.

اگر آدرس بند گلستان مشهد را می دانید و در گذشته به آنجا رفته اید شما هم شاهد این نشتی و رطوبت بوده اید. برای زیباسازی سد از مصالح آجر استفاده شده است و می توان به راحتی آجر چینی را در آن مشاهده کرد این آجر چینی با ترکیبی از سنگ به زیبایی هر چه بیشتر بنا می افزاید‌.

یکی از دلایلی که موجب شده است این سد بیش از ۵۰۰ سال قدمت داشته باشد و تخریب نشود این بود که بین دو صخره در تنگنای دره ساخته شده است و همین موضوع موجب شد تا سال های زیادی دوام بیاورد. تقریبا از ۳۰ متر طول دارد و چیزی حدود ۱۳۰ متر تاج دارد.

بند گلستان از موقوفات حرم حضرت امام رضا می باشد و مسجد گوهرشاد تعلق دارد. با توجه به نام گوهرشاد بیگم شاید تا به حال در یافته باشید که دو مسجد گوهرشاد در افغانستان و حرم مطهر رضوی نیز توسط این بانو ساخته شده است. با توجه به این که این بند بارها مرمت شده است یکبار از این مرمت ها توسط شرکت آب خراسان انجام شده است‌. این مرحمت به سال ۱۳۵۶ باز می گردد و بعد از آن این بنا به آستان قدس رضوی تحویل شد و در سال ۱۳۶۵ دوباره مورد مرمت قرار گرفت.

طرقبه در جوار بند گلستان در مشهد

همانطور که عنوان شد آدرس بند گلستان مشهد در نزدیکی منطقه ای ییلاقی با نام طرقبه قرار دارد. و همانطور که در متن خواندیم مکانی بود برای باغ های مرکبات و میوه های تابستانی و زمین های زراعی و این بند به کمک کشاورزان گمارده شده بود.

طرقبه به دلیل مجاورت به مشهد، تنوع رستوران های سنتی و سوغات فروشی در بین مردم مشهد محبوبیت خاصی دارد. برای برخی افراد، رانندگی به سمت طرقبه و جاغرق (دور-دور)، نوشیدن دوغ آبعلی و بازگشت به خانه، به یک آیین تبدیل شده است! جاغرق همچنین در بین دوچرخه سواران حرفه ای و آماتور محبوب است.

برای بسیاری از دوچرخه سواران مشهدی، جمعه ها تا حدی به دوچرخه سواری به طرقبه و جاغرق می پردازند. یکی از غذاهای محلی مرسوم آن دیزی است. یکی دیگر از غذاهای رایج در بین بازدیدکنندگان مکرر شهر، شیشلیک است که گوشت بره کبابی همراه با برنج است. این شهر مقصدی مشترک برای مردم دومین شهر بزرگ ایران، مشهد و همچنین گردشگران تور هوایی مشهد از تبریز است که در 29 مایلی شرقی واقع شده است.

نتیجه گیری

سد گلستان مشهد

سدهای قوسی از سدهای رایج در کل دنیا هستند. سد گلستان نیز یکی از آنهاست. در این سد، ثبات با ترکیبی از عمل قوس و گرانش به دست می آید. اگر سطح بالادست عمودی باشد، کل وزن سد باید به وسیله گرانش به فونداسیون منتقل شود، در حالی که توزیع فشار هیدرواستاتیک معمولی بین کنسول عمودی و قوس به سختی سد در جهت عمودی و افقی بستگی دارد.

وقتی سطح بالادست شیب دار باشد، توزیع پیچیده تر می شود. طبیعی بخشی از وزن حلقه قوس ممکن است توسط عمل قوس گرفته، در حالی که فشار هیدرواستاتیک نرمال توزیع خواهد شد همانطور که در بالا توضیح داده شد. برای این نوع سدها، تکیه گاههای محکم محکمی در تکیه گاهها اهمیت بیشتری دارند.

[irp posts=”4650″]

مطلوب ترین مکان برای سد طاقی یا قوس دار، دره ای باریک با دیوارهای جانبی شیب دار است که از سنگ تشکیل شده است مانند بند گلستان در مشهد که عنوان شد. ایمنی سد قوسی به استحکام تکیه گاه دیوار جانبی بستگی دارد، بنابراین نه تنها باید طاق به خوبی روی دیوارهای کناری قرار گیرد، بلکه باید ویژگی سنگ نیز با دقت بررسی شود.

دو نوع سد تک قوس مورد استفاده قرار می گیرد، یعنی سد با زاویه ثابت و سد با شعاع ثابت. نوع شعاع ثابت شعاع یکسان را در تمام ارتفاعات سد به کار می گیرد، به این معنی که با باریک شدن کانال به سمت پایین سد، زاویه مرکزی که توسط سد گسترش یافته کوچکتر می شود. در یک سد با زاویه ثابت، که به سد شعاع متغیر نیز معروف است، این زاویه فرعی ثابت نگه داشته می شود و با تغییر شعاع، به تغییر فاصله بین تکیه گاه ها در سطوح مختلف توجه می شود.

سدهای شعاع ثابت بسیار کمتر از سدهای با زاویه ثابت رایج هستند. سد پارکر در رودخانه کلرادو یک سد قوسی با زاویه ثابت است. حالا که به دنبال یک سد قوسی تاریخی هستید بهتر است بدانید بند گلستان در کدام استان است ؟ بله خراسان رضوی مکان قرارگیری بند گلستان می باشد. اما بند گلستان در کدام شهر است ؟ پاسخ بسیار واضح است در شهر مشهد!

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.