خانه ملک مشهد کجاست و حسین ملک کیست؟

0

خانه ملک همچنین کتابخانه ملک یکی از دیدنی ترین مکان ها در ایران می باشد که برای توریست ها نیز جذاب است. اما چرا باید یک خانه قدیمی جذاب بنظر برسد. اگر دلیل این موضوع و حتی کنجکاو هستید که بدانید خانه ملک مشهد آدرس سر راستی دارد یا نه با من در سفرآس ۲۴ همراه باشید.

حاج حسین آقا ملک فردی تبریزی است که در مشهد زندگی می کرد یکی از واقفان بزرگ در ایران و دنیا محسوب می‌شود. وی زمین های زیادی هم چنین باغ ها و ساختمان های متعددی را وقف عموم مردم کرده است. از این وقف چیزی حدود ۲۰۰ سال می‌گذرد اما اماکنی که وی وقف عموم کرده است همچنان بدون هیچ دستبردی پابرجاست.

خانه تاریخی ملک مشهد سر سوزن وقف حاج حسین آقا

حاح حسین آقا ملک

برخی از املاک و زمین ها و حتی کتابخانه و خانه بزرگ ملک در تهران قابل دسترسی است. هرچند نگهداری و مسئولیت این اماکن همگی بر عهده آستان قدس رضوی است.یکی از خانه های حاج حسین آقا ملک در تهران در بازار بزرگ واقع است و در حال حاضر تبدیل به یک رستوران بزرگ و سنتی شده است. این ساختمان دارای اندرونی و بیرونی و حوض ها و طبقات متعدد است.

بسیار شلوغ و پر رونق است. کتابخانه ملک نیز بسیار رونق دارد و گنجینه های نفیسی از کتابهای خطی و تاریخی و علمی دارد. اما مرمت این ساختمان بدست فرزندان ملک انجام شده است و در واقع مورد غفلت دولت و آستان قدس قرار گرفته است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

در شهرهای دیگر همچون گناباد، کاشمر، تربت و شهرهای اطراف تهران و خراسان بزرگ وقفیات بسیار زیادی وجود دارد که توسط حاج حسین آقا ملک برای کشاورزی و باغداری و امور عام المنفعه آنها را وقف کرد. شاهانی همچون رضاشاه، محمدرضا شاه تلاش کردند برخی از این املاک را تصرف کنند اما نتوانستند. حتی حکومت کنونی نیز موفق به این کار نشده است‌. اما چرا؟

خانه ملک مشهد چگونه حفظ شد؟

در سفرآس 24 می خوانید که حاج حسین آقا ملک فردی آگاه و با تدبیر بوده است و برای در اما بودن وقفیات خود از دستبرد هر شخصی تصمیم گرفت آنها را لیست نماید و به صورت یک کتابچه کوچک به تمام کتابخانه های معروف دنیا ارسال کرد. این تفکر در زمانه وی حیرت انگیز بود.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

او به خوبی می دانست کتابخانه های معروف دنیا تنها جایی هستند که نسخ خطی و تاریخی خود را تا ابد همچون قلب یک انسان پاسداری می کنند. به هر حال این امر باعث شد هیچ شخصی نتواند به این اموال دست درازی کند. همچنین حاج حسین آقا تصمیم گرفت به دختران خویش نیز تنها به اندازه نیاز ارث بدهد. وی فاقد فرزند پسر بود. به همین دلیل نیز اموال خود را برای در امان ماندن حتی به دختران و دامادانش نسپرد.

زندگینامه حاج حسین آقا ملک

زندگینامه حاج حسین آقا ملک

حاج حسین ملک (زاده 1873 در تهران، درگذشت 1973 در تهران و مدفون در حرم امام رضا ) یک نیکوکار ایرانی بود. ملک از مادری گرجی و پدری تبریزی متولد شد. او پسر حاج محمد کاظم ملک التجار، (پادشاه همه بازرگانان) بود، لقبی که ناصرالدین شاه به پدرش داد. به دلیل اهمیت او به عنوان “تاجر” در تجارت تبریز و همچنین بین ایران و روسیه. پدر او نیز اولین راه از آستارا به مسکو را ساخته است.

ملک زبان فارسی و عربی را زیر نظر شیخ مسیح طالقانی و بعداً میرزا ابوالحسن جلوه، از برجسته ترین علمای آن دوره، فرا گرفت. از همان کودکی به کتاب علاقه مند شد و شیفته ادبیات، تاریخ، قوانین و دین اسلام و همچنین سکه شناسی و هنر شد.

او شیفته کتابهای کمیاب بود و از همان دوران کودکی شروع به جمع آوری کرد. این علاقه منجر به ایجاد مجموعه ای باورنکردنی از نسخه های خطی و کتابهای چاپی شد. در نهایت این کتابخانه و موزه ملی ملک، یکی از مهمترین نهادهای فرهنگی در خاورمیانه شد.

این کتابخانه دارای مجموعه قابل توجهی از بیش از 20000 و 42000 جلد کتاب چاپی از اوایل دوره اسلامی تا به امروز است. آقای ملک همچنین به مجموعه های دیگر علاقه مند بود و نقاشی، چاپ، فرمان، جعبه قلم، لاک، فلزکاری، سکه، تمبر، فرش و منسوجات را جمع آوری کرد.

ملک برای مردم خراسان بیمارستان، پرورشگاه و مدرسه ساخت. حجم عظیمی از زمین های کشاورزی، اموال و ثروت به عنوان ” وقف ” (اهداء مذهبی) در سال 1937 به حرم امام رضا در مشهد، آستان قدس رضوی داده شد. این امر عمدتا برای نگهداری و توسعه مجموعه و موزه بود که تا زمان مرگ وی در سال 1973 تحت نظارت او بود و سپس برای استفاده عمومی به آستان قدس منتقل شد. وقف او از نظر اندازه، ارزش و اهمیت در ایران مهمترین محسوب می شود.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

در جایی که وقفهای دیگر به مساجد یا موسسات مذهبی اختصاص داده می شد، وی وقف آموزش و هنر را انجام می داد و با وجود ثروت شگفت انگیز، او بیشتر به خاطر خیرخواهی قابل توجه خود شناخته شده است. قبل از فوت از دخترانش خواست مراقب موزه باشند که تعدادی از آنها هنوز هم امروز در آنجا حضور دارند. با وجود پراکنده بودن، همه آنها هنوز نقش خود را به عنوان تعدیل کننده حفظ کرده و در بسیاری از رویدادهای سالانه شرکت می کنند.

خانه ملک مشهد آدرس

اما به سراغ این سوال می رویم که خانه ملک مشهد کجاست؟ درست در خیابان امام خمینی کمی پایین تر از چهارراه لشکر یا روبروی ساختمان دارایی و یا حتی مکان دلار فروشان مشهدی! خانه ملک مشهد هر روز در ساعات اداری میزبان تمام افرادی است که مشتاق هستند یک ساختمان تاریخی و البته پر از انرژی مثبت را بازدید کنند. ساختمانی که بازسازی شده است و هم اکنون میزبان هنرمندان شهر برای هنرنمایی و آموزش و وقت گذرانی می باشد.

اگر در خیابان امام خمینی به سمت میدان ده دی و یا حتی به سمت ترمینال حرکت کنیم با ساختمان های تاریخی زیادی مواجه می شویم اما یکی از آنها بسیار زیباتر است و در عقب رفتگی یک پیاده رو با نرده ها و حفاظ های زیبا به چشم می خورد. اگر بدنبال خانه ملک مشهد تلفن هستید بهتر است به شهرداری مشهد مراجعه کنید یا از 118 دریافت نمایید.

معماری خانه تاریخی ملک مشهد

معماری خانه تاریخی ملک مشهد

بعد از این که فهمیدیم خانه ملک مشهد کجاست بهتر است کمی به بررسی معماری خانه بپردازیم. این ساختمان یک ساختمان حدوداً سه طبقه با یک حیاط بسیار بزرگ است پخش از آن مرمت شده است و بخش دیگر آن هنوز مرمت نشده است و نقشه آن قابل دیدن است. عکس های قبل از مرمت و بعد از مرمت نیز در حیاط این خانه به دیوارها آویز شده است تا مردم با قدمت بیشتر آن آشنا شوند.

هنرهایی مانند معرق، نقاشی، قالی بافی و گلیم بافی و غیره در این ساختمان به چشم میخورد. و این خانه علاوه بر معماری منحصر به فردی که دارد در واقع موزه از هنرهای زیبا نیز محسوب می شود که ورودی آن رایگان است و هیچ هزینه ای برای بازدیدکنندگان در بر ندارد‌. حیاط این خانه قدیمی با باغچه های وسیع درختان و گل های زیبا و حوض های بسیار دوست داشتنی انرژی مثبتی را به بازدید کنندگان تور مشهد از تبریز انتقال می‌دهد.

سقف خانه ملک از جنس چوب و چوب های تزیین شده است که به صورت خشتی در هم چیده شده است.  سقف این خانه بسیار خیره کننده است و می تواند هر بازدید کننده ای را در خود غرق سازد. گچبری های دوره شومینه و طاقچه ها نیز به زیبایی هرچه تمام تر در خانه خودنمایی می کند همچنین طاق‌ها و پنجره‌ها نیز به زیبایی نور را به درون فضا بازتاب می‌دهند.

با اینکه خانه به صورت قدیمی ساخته شده است اما وقتی به طبقه دوم از داخل حیاط مراجعه میکنیم به صورت دوبلکس بوده و با پله‌هایی به سمت زیر زمین هدایت می شویم. نرده پله ها از جنس چوب و خود پله ها نیز از جنس آجر می باشد. اگر بدنبال خانه ملک مشهد تلفن هستید بهتر است به شهرداری مشهد مراجعه کنید یا از 118 دریافت نمایید.

مزایای گردشگری خانه های تاریخی

به عنوان مالک یک ساختمان تجاری تاریخی، می توانید از گردشگری میراث بهره مند شوید، که به نوبه خود به نفع اقتصاد محلی شما است. ساختمان شما بخشی از یک صحنه در مرکز شهر است که هم مصرف کنندگان محلی و هم خارج از شهر را به خود جذب می کند. خانه ملک مشهد آدرس خوبی دارد و همین باعث شد ساختمان های اطراف آن نیز رفته رفته مورد توجه گردشگران از جمله مسافران تور هوایی مشهد از تبریز قرار بگیرد و کسب و کارها اطراف آن رونق داشته باشد.

 ساختمانهای تجاری تاریخی تمایل دارند مستاجران جدیدی را جذب کنند. معماری تاریخی به موفقیت رستوران ها، مغازه ها و اماکن تفریحی کمک می کند. بازدیدکنندگان و ساکنان به طور یکنواخت جذب یک منطقه تاریخی زیبا و منحصر به فرد می شوند که کیفیت زندگی را افزایش می دهد. جامعه ای که بر فردیت خود تأکید می کند، بازدیدکنندگانی را جذب می کند که به دنبال تجربه ای هستند که در جایی دیگر نمی توانند بیابند. این نمونه بارز رفتار حاج حسین آقا می باشد که باعث شد خانه تاریخی ملک مشهد موجب رونق مناطق اطراف خود باشد.

بازدید از مناطق تاریخی مرکز این شهر بخش مهمی از صنعت گردشگری مشهد است. دپارتمان گردشگری مشهد یک صفحه برنامه ریزی سفر برای گردشگران میراث و یک صفحه وب برای علاقه مندان به معماری تاریخی ایجاد کرد. نتیجه نهایی این است که گردشگری یک عامل اصلی در اقتصاد شهر است و حفظ منافع و احیای مناطق تجاری تاریخی آنها برای جذب گردشگران میراثی به نفع مردم شهر است.

توسعه گردشگری با خانه های تاریخی

خانه امیری مشهد

پیوند گردشگری با میراث و فرهنگ می تواند برای اقتصاد محلی شما بیشتر از ترویج آنها به طور جداگانه مفید باشد. این ایده اصلی در گردشگری میراث فرهنگی است: میراث و فرهنگ خود را نجات دهید، آن را با بازدیدکنندگان به اشتراک بگذارید و از مزایای اقتصادی گردشگری بهره مند شوید. حفاظت کنندگان به دنبال حفظ و حفاظت از منابع تاریخی، فرهنگی و طبیعی هستند. گردشگری، حفاظت، میراث و فرهنگ به احتمال زیاد با یکدیگر همپوشانی دارند.

برخی از دفاتر گردشگری دولتی در حال حاضر به توسعه منابع میراث کمک می کنند و تعدادی از سازمان های حفاظتی سایت های خود را به گردشگران عرضه می کنند. هر جامعه ای نمی تواند یک برنامه موفق گردشگری میراث فرهنگی تولید کند. جوامعی که بیش از حد میراث خود را از دست داده اند و از ظرفیت فرهنگی خود استفاده نکرده اند، ممکن است منابع تاریخی، فرهنگی و طبیعی لازم برای توسعه یک برنامه جذاب را نداشته باشند. اگر بدنبال خانه ملک مشهد تلفن هستید بهتر است به شهرداری مشهد مراجعه کنید یا از 118 دریافت نمایید.

3.5/5 - (4 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.