معرفی کامل روستای کنگ مشهد 1402 + آدرس

4

روستای کنگ مشهد مقدس یکی از روستاهای بسیار زیبا و پلکانی در استان خراسان است که اگر مورد بازسازی قرار گیرد دسته کمی از ابیانه زیبا ندارد. روستایی که آب و هوای بسیار منحصر به فرد و منظره بسیار زیبا دارد و به عنوان منطقه‌ای برای ییلاق در شهر مشهد محسوب می شود. روستای کنگ مشهد بسیار زیباست و به دلیل پلکانی بودن آن نور خانه ها به صورت پلکانی به فضا می تابد و این ویژگی این روستا را بسیار زیبا و دوست داشتنی کرده است.

روستای کنگ مشهد روی نقشه در قسمت غربی مشهد قرار گرفته است آب و هوای شهر به شمال کشور دارد و در فصل تابستان بسیار شبیه به خطه مازندران است. هرچند بافت روستایی شباهتی به منطقه شمال ندارد اما باغ‌ها و پرورش زنبور عسل ماهی قزل‌آلا گیلاس آلبالو سیب گلابی گردو و سایر میوه ها در این مکان بسیار زیاد است. روستای کنگ مشهد تصاویر بسیار زیبایی در اینترنت و اینستاگرام دارد که می توانید قبل از رفتن آنها را بررسی نمایید.

معماری روستای کنگ مشهد

معماری روستای کنگ مشهد

دالان باد

اما روستای کنگ مشهد کجاست بله اینجا مکانی روستایی با معماری شبیه به ماسوله در قسمت غربی شهر است. معماری روستا بسیار حیرت انگیز به این لحاظ است که در تابستان  با وجود راهرو های بسیار باریک و دالان‌های باد مکانی دوست داشتنی برای وقت گذرانی در سایه و توران باد می باشد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

[irp posts=”4570″]

این روستا طوری طراحی شده است تا در بدترین شرایط آب و هوایی در تابستان مکان هایی داشته باشد برای دریافت هوای سرد مانند پنکه و کولر.  همین خصیصه معماری روستا را بسیار دوست داشتنی کرده است. همچنین کوچه ها و مکان هایی در این روستا طراحی شده است که هنگام زمستان بتوان در آن از سرما پناه گرفت. آدرس روستای کنگ مشهد بسیار سر راست است کافی است بعد از چالیدره مستقیم به سمت نغندر حرکت کنید.

سنگ فرش و جوی سنگی

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

مزایای سفر به کیش با تور

دومینیکا کجاست؟

اگر روستای کنگ مشهد روی نقشه را بررسی کنید در می یابید بر روی یک شبه کوه واقع است. به همین علت دارای ویژگی های خاصی نیز می باشد. از ویژگی‌های روستای کنگ مشهد مقدس می‌توان به پلکان های سنگی و جوی آب وسط آن ها اشاره کرد.

هزاران سال پیش ساکنان این روستا روستای خود را با سنگ‌های بزرگ سنگ فرش کرده اند و به جای اینکه از کوه بالا بروند پلکانی بسیار نرم و سبک برای آن در نظر گرفته است که حتی قاطر نیز می تواند به راحتی از آنها عبور کند. هندزفری وجود یک جوی آب باری در وسط این پل کارها باعث شده است در سرباز زمستان آب ها بر روی پلکان یخ نزند و از جوی سنگی به سمت پایین و دامنه کوه جاری شود.

پشت بام ها و ایوان ها

اگر به معماری خانه ها در کوچه پس کوچه ها نگاه کنیم متوجه می شویم که رویه و نمای خانه ها اغلب از جنس کاهگل می باشد. همانطور که قبل از این نیز ذکر کردید این خانه ها شباهت زیادی به خانه های ابیانه دارند همچنین مصالح به کار رفته در آنها نیز از همان جنس است با این تفاوت که خانه های ابیانه با خاک سرخ ساخته شده است و خانه های کن با خاک منطقه و رنگ معمولی ساخته شده است اما معماری آنها بسیار شبیه به هم می باشد.

همه خانه‌ها دارای ایوان هایی هستند چه از درون کوچه ها می توان آنها را دید سقف خانه ها اغلب از جنس الوار و چوب می‌باشد و این به راحتی قابل رویت است. عقب درب خانه ها به روی مردم باز است و می‌توان به راحتی از آنها بازدید کرد. پشت بام هر خانه اغلب حیاط خانه بالایی محسوب می‌شود. مرغ های خروس ها گلدان ها و آنچه که یک خانه در حیاط خود نگهداری می کند اغلب روی پشت بام همسایه دیده میشود. روستای کنگ مشهد تصاویر بسیار زیبایی در اینترنت و اینستاگرام دارد که می توانید قبل از رفتن آنها را بررسی نمایید.

وضعیت کنونی روستای کنگ در مشهد

متاسفانه به دلیل عدم توجه ساکنین این روستا به خانه‌های خود بافت آن رفته رفته رو به تخریب و ویرانی است. در سال‌های گذشته با وجود زلزله های شدید که در مشهد رخ داد خانه ها اغلب با ویرانی های شدیدتر نیز مواجه شده است. برخی از ساکنین تصمیم به بازسازی خانه های خود گرفته است و متاسفانه این بازسازی با مثال هایی همچون آهن آجر و سیما شکل و نمای سنتی و تاریخی روستا را دگرگون کرده است.

بیشتر ساکنان روستای کنگ مشهد مقدس ترجیح داده‌اند خانه‌های خود را خالی کند و در شهر زندگی کنند. جالب است بدانیم روستای کنگ به دلیل فاصله کمی که با شهر مشهد دارد اغلب منطقه‌ای برای ییلاق صاحبخانه های این منطقه محسوب می شود. همچنین چون این منطقه قیمت بالایی دارد صاحبخانه‌ها نیازی به سکونت در آن ها نمی بینند و ترجیح می دهند در منطقه شهری ساکن بوده و تنها تابستان و بهار به باغ ها و خانه های خود سری بزنند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

همین امر موجب شده از خانه ها یکی پس از دیگری تخلیه شده و نمای روستا شبیه به نمای متروکه به نظر برسد. روستای کنگ مشهد تصاویر بسیار زیبایی در اینترنت و اینستاگرام دارد که می توانید قبل از رفتن آنها را بررسی نمایید. آدرس روستای کنگ مشهد بسیار سر راست است کافی است بعد از چالیدره مستقیم به سمت نغندر حرکت کنید.

مردم روستای کنگ در مشهد

مردم روستای کنگ مشهد

در پاسخ به این پرسش که روستای کنگ مشهد کجاست باید گفت جالب است بدانید اینجا جایی است که مردمان خاصی نیز دارد. مردم روستای کنگ مشهد مقدس اغلب مردمانی گوشت پشت هستند و قد کوتاهی دارند. اما همیشه اینطور نیست با این وجود اگر در تور هوایی مشهد از تهران در این روستا قدم بزنید مردم این چنین را بسیار مشاهده می کنید.

یک خانه بوم گردی بازسازی شده و مرمت شده در روستای کند وجود دارد که مسافران و علاقمندان به زندگی روستایی می توانند در آن اقامت داشته باشد و غذاهای سنتی منطقه را در آن تجربه کنند. هرچند این خانه بوم گردی دارای پله های متعددی است و برای سالمندان و معلولان کاربرد زیادی ندارد. به هر حال وجود کرسی میوه‌های فصل و نوبرانه مخصوص باغ های منطقه و غذاهای ارگانیک و محلی باعث شده از مسافران زیادی از این خانه بومگردی استقبال کنند‌.

همچنین جشن های آیینی در این خانه بومگردی بسیار مرسوم است از این رو گروه های طبیعت گردی زیادی شب ها در این خانه اقامت می کنند. آدرس روستای کنگ مشهد بسیار سر راست است کافی است بعد از چالیدره مستقیم به سمت نغندر حرکت کنید.

موقعیت اقلیمی روستای کنگ در مشهد

جالب است در سفرآس 24 به شما بگوییم با اینکه این روستا بر روی بلندی واقع شده است اما باغ ها اغلب بر روی پایه کوه و یا حتی حاشیه رودخانه بین صخره ها قرار دارد. اگر اسانس روستا به سمت باغات تغییر دهیم با یک جاده های خاکی بسیار باریک روبرو می شویم که روستاییان اغلب می‌گویند تردد در این جاده با ماشین کار بسیار دشواری است. بهتر است برای رفتن به باغ ها و کنار رودخانه کهنگ از وانت یا موتور یا قاطر استفاده کنید.

زیرا ای مسیر بسیار سنگلاخ است و قطر ریزش سنگ از صخره های سنگی نیز وجود دارد همچنین در فصل های بارانی مانند بهار و پاییز احتمال وقوع سیل بسیار زیاد است و این اتفاق بارها تکرار شده است تا حدی که روستاییان برای رفتن به باغ های خود با تجهیزات می‌رود تا اگر با سیل مواجه شدن بتوانند یک یا دو شب از خود محافظت کنند.

بنابراین اگر قصد کمپینگ در باغها و کنار رودخانه روستای کرک را دارید بهتر است با گروه و یا حتی یک فرد بومی این امر را تجربه کنید. روستای کنگ مشهد روی نقشه در قسمت غربی مشهد قرار گرفته است آب و هوای شهر به شمال کشور دارد و در فصل تابستان بسیار شبیه به خطه مازندران است.

امکانات روستای کنگ مشهد مقدس

امکانات روستای کنگ مشهد

در مسیر رسیدن به این روستای سرسبز با فروشگاههای محلی زیادی مواجه می شوید. همچنین رستوران های متعددی وجود دارند که می توان در آنها اقامت موقت داشت. اما این منطقه به شلوغی طرقبه یا شاندیز نیست. برای اقامت شبانه حتما باید یک خانه روستایی یا تخت با کرسی کرایه کنید. اما نگران نباشید سرویس های بهداشتی بسیار زیاد در دسترس هستند. خوراکی ها نیز به وفور یافت می شوند. فقط بهتر است در هر فصلی غیر از تابستان لباس گرم همراه داشته باشید.

[irp posts=”3897″]

همچنین خوب است بدانید در مسیر رسیدن به روستا باغ های میوه زیادی وجود دارد. تمشک های وحشی نیز در فصل تابستان به استقبال شما می آیند تا در حاشیه جاده از مسیر لذت وافری ببرید. البته فراموش نکنید مردم این منطقه دل خوشی از مسافران ندارند. بهتر است بی اجازه وارد محوطه باغ های آنها نشوید که به سختی با شما برخورد خواهد شد.

نتیجه گیری

مشهد کلان شهر بزرگی است که ییلاقات متعددی برای تفریح و وقت گذرانی دارد. اما ییلاق کنگ با ویژگی تاریخی، معماری خود منحصر به فرد است و به عنوان ماسوله خراسان یا ابیانه اصفهان شناخته می شود. پس حیف است که به این شهر سفر کنید و به طور همزمان ماسوله و ابیانه را دیدن نکنید.

هرچند کنگ ظرفیت زیادی برای تبدیل شدن به مرکز گردشگری بسیار بزرگی را دارد اما به دلیل غفلت مردم محلی و مسئولین رفته رفته در حال تبدیل شدن به خرابه ای تاریخی است. امید است بتوانیم در سالهای آینده شاهد مرمت بافت روستا و حتی پوشش مردم محلی باشیم. روستای کنگ مشهد تصاویر بسیار زیبایی در اینترنت و اینستاگرام دارد که می توانید قبل از رفتن و سفر با تور زمینی مشهد از تهران آنها را بررسی نمایید.

شرایط آب و هوایی این شهر با زمستانهای بسیار سرد، چشمه های دلپذیر، معمولا دارای تابستانهای معتدل و پاییزهای زیبا متفاوت است. حرم مطهر امام رضا (ع) و مجموعه تاریخی و هنری متصل به آن شامل حیاط، رواق ها و رواق ها، مسجد گوهرشاد (دوره تیموریان) و موزه و کتابخانه غنی آن از مهمترین مناظر دیدنی است.

گنبد طلایی باشکوهی بر فراز ساختمان حرم وجود دارد. احاطه شده توسط چندین ایوان مسجد بزرگ گوهرشاد در جنوب حرم، موزه و مقبره شیخ بهایی در جنوب شرقی و مدارس پریزاد و بالاسر در غرب واقع شده است. به غیر از تعدادی پارک بزرگ زیبا، مقبره دیدنی نادرشاه سلسله افشاری، مقبره ابوالقاسم فردوسی می توان این روستا را معرفی کرد.

همچنین برخی از دیدنی های خارج از شهر وجود دارد. مقبره خواجه مراد در کیلومترهای مشهد در امتداد جاده به تهران، آرامگاه خواجه ربیع واقع در 6 کیلومتری شمال شهر و کتیبه هایی از خطاط مشهور صفوی، رضا عباسی، و آرامگاه خواجه اباصلت در فاصله 20 کیلومتری! آدرس روستای کنگ مشهد بسیار سر راست است کافی است بعد از چالیدره مستقیم به سمت نغندر حرکت کنید.

4.3/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. حسینی می گوید

  سلام.بسیار عالی چه مکان زیبایی

 2. حسینی می گوید

  شما ساکن این روستا هستید؟

  1. زینب رمضانی می گوید

   سلام
   خیر ساکن روستا نیسیتیم ، صرفا اطلاعات گردشگری مشهد رو در سایت منتشر میکنیم
   اما این روستای زیبارو بار ها و بارها دیدم
   پیشنهاد میکنم اگر ساکن مشهد هستید ، یا حتی به مشهد سفر میکنید یک روزتون رو به دیدن روستای کنگ اختصاص بدید .
   قطعا پشیمان نخواهید شد .

   بسیار زیباست

 3. Arbab می گوید

  با سلام من در تمام عمرم یک بار به این روستا رفتم اردیبهشت ماه بود داشتم از بالای روستا دیدن میکردم که به پیرمرد با صفایی برخورد کردم که از ما دعوت کرد روی ماه تابی خونه اش بنشینیم و از آنجا منظره روستا رو تماشا کنیم این پیرمرد خوش برخورد ضمن مهمان نوازی اشعاری را که سروده خودش بود برایمان خواند آقای حمامی و همسرشان از بهترین و مهمان نواز ترین مردمان کنگ هستند خداوند نگه دارشون باشد
  پیشنهاد میکنم حتما به دیدن این پیرمرد بروید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.