سفر یک روزه برای جادوگران: کاپادوکیه!

کاپادوکیه
0

منطقه کاپادوکیه یکی از جذاب ترین مناطق ترکیه است که 60 میلیون سال پیش توسط خاکستر کوه های مختلف و در اثر فرسایش لایه های نرم گدازه تشکیل شده است. سکونت انسان در این منطقه منحصر به فرد به دوران پارینه سنگی باز می گردد. جوامع انسانی مختلفی در این منطقه زندگی می کردند.

کاپادوکیا یا کاپادوکیه با مناظر زیبا، صخره‌های متمایز، میراث تاریخی، و سفرهای دیدنی با بالون هوای گرم،  تجربه ای بی‌نظیر به شما هدیه می کند . اگر به ترکیه سفر می کنید، احتمالاً قبلاً شنیده اید که یکی از مقاصدی که باید از آن دیدن کنید، کاپادوکیه است. این مطلب برای کسانی است که به دنبال تورهای یک روزه از استانبول به کاپادوکیه هستند. در این مطلب به شما خواهم گفت که چگونه به کاپادوکیه بروید، در آنجا چه کاری باید انجام دهید، و نکات مهمی را ارائه می کنم.

همه نکات به روز شده تا سال 2022 ( 1403 ) است تا بهترین تور یک روزه استانبول به کاپادوکیه را داشته باشید!

1-     حمل و نقل به منطقه کاپادوکیه

کاپادوکیه

شما در حال حاضر در استانبول هستید و به دنبال سفر به کاپادوکیه هستید، چگونه به آنجا می رسید؟ اولاً کاپادوکیه یک شهر نیست. منطقه ای است که در استان های نوشهیر، نیگده، آکسارای و قیصری را پوشش می دهد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

گورمه اصلی ترین شهر توریستی کاپادوکیه است اما فرودگاه ندارد. بنابراین، اگر قصد سفر با هواپیما را دارید، باید یکی از فرودگاه های شهرهایی را که در بالا ذکر کردم انتخاب کنید. من به شما توصیه می کنم مستقیماً به منطقه پرواز کنید زیرا ترکیه کشور بزرگی است و کاپادوکیه در وسط آن قرار دارد. در اینجا قیمت های تقریبی برای رفتن به منطقه کاپادوکیه با گزینه های حمل و نقل مختلف آورده شده است :

  • با ماشین، ممکن است 9 ساعت طول بکشد. اجاره ماشین بسته به انتخاب شما می تواند بین 15 تا 100 پوند هزینه داشته باشد. اما به طور متوسط 30 پوند در روز هزینه دارد.
  • با اتوبوس، تقریباً 12 ساعت طول می کشد. 20 پوند برای آن باید هزینه کنید. باید به ترمینال اتوبوس بروید.
  • با هواپیما 1 ساعت و 15 دقیقه طول می کشد و تقریباً 45 پوند هزینه دارد.

نکته: اگر به دنبال مسافرتی مقرون به صرفه هستید ، گزینه اتوبوس را انتخاب کنید، می توانید برای صرفه جویی در روز از اتوبوس شب استفاده کنید. همچنین، به شما این امکان را می دهد که در هزینه یک شب هتل صرفه جویی کنید!

برای رسیدن به منطقه کاپادوکیه می توانید به فرودگاه نوشهیر یا فرودگاه قیصری بروید.

استانبول دارای 2 فرودگاه اصلی است: می توانید از فرودگاه استانبول به کاپادوکیه یا از فرودگاه سابیها گوکچن به کاپادوکیه پرواز کنید. آنها نزدیک به یکدیگر قرار ندارند. اگر قصد دارید مستقیماً پس از فرود در استانبول به منطقه کاپادوکیا بروید، توصیه می کنم بلیط کاپادوکیه را از همان فرودگاهی که در استانبول فرود آمدید خریداری کنید.

نکته: اگر مستقیماً به کاپادوکیه پرواز می کنید و بین پروازها کمی وقت دارید، دکه هایی برای فروش سیم کارت در فرودگاه ها وجود دارد. می توانید یکی را برای خود تهیه کنید تا مستقیماً از آن استفاده کنید. اگر در حال حاضر در استانبول هستید، معمولاً خرید سیم کارت در شهر ارزان‌تر است .

چگونه از شهر به فرودگاه استانبول برویم

اگر در حال حاضر در استانبول هستید و تصمیم دارید یک تور یک روزه به کاپادوکیا داشته باشید و از فرودگاه استانبول به آنجا بروید، باید موارد زیر را بدانید. هیچ خط متروی مستقیمی وجود ندارد که مستقیماً به فرودگاه استانبول یا فرودگاه سابیها گوکچن برود. استفاده از ترانسفر فرودگاهی ایده خوبی است. شما می توانید از اتوبوس ترانسفر از تکسیم استفاده کنید، این یک گزینه بسیار مقرون به صرفه است. فقط 2 پوند (شاید کمتر).

نکته: تاکسی ممکن است گران باشد، اما می توانید این گزینه را نیز انتخاب کنید.

2. فرودگاه های کاپادوکیه

همانطور که در بالا ذکر کردم، دو فرودگاه وجود دارد که از آنجا می توانید به منطقه کاپادوکیه برسید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

چگونه از فرودگاه نوشهیر به گورمه برویم

فرودگاه نوشهیر کاپادوکیا نزدیکترین فرودگاه به کاپادوکیا است. فرودگاه نوشهیر حدود 40 دقیقه در غرب شهر توریستی مرکزی گورمه واقع شده است. بلیط اتوبوس ترانسفر حدود 6.40 پوند هزینه دارد.

چگونه از فرودگاه کایسری به گورمه برویم

اگر فرودگاه کایسری را انتخاب کنید، راه های زیادی برای رفتن از کایسری به گورمه وجود دارد. تقریباً 1.5 ساعت طول می کشد تا به آنجا برسید. قیمت آن حدود 6.20 پوند است.

نکته: همچنین می توانید از فرودگاه تا شهر ماشین کرایه کنید و در سفر روزانه خود از آن استفاده کنید! ( تقریباً 33 پوند در روز.)

3. سفر یک روزه استانبول به کاپادوکیه ( تور کاپادوکیه )

پس از یک سفر یک روزه از استانبول به کاپادوکیه، ممکن است به تمام ماجراهایی که در انتظار شما هستند فکر کنید. کاپادوکیا بیشتر بالن های هوای گرم ارائه می دهد!

یک سری کار وجود دارد که باید انجام دهید! به عنوان مثال، دوچرخه سواری چهارگانه، پیاده روی در دره ها، اسب سواری، و البته بهترین قسمت از حضور در ترکیه. خوردن غذاهای خوشمزه ترکی!

در گورمه چه باید کرد

ابتدا فقط قدم بزنید و این شهر زیبا را کشف کنید! مغازه های قدیمی و ساختمان های سنگی را ببینید و غذاهای خوشمزه ترکی بخورید.

موزه های روباز را در گورمه خواهید دید ، ورودی همه آنها رایگان است!

از آنجایی که یک روز فرصت دارید، زودتر رسیدن به منطقه یک مزیت بزرگ است. در اینجا یک برنامه ساعت به ساعت برای شما ارائه شده است تا یک روز فوق العاده در کاپادوکیه داشته باشید.

5-9 صبح

سفر با بالون داغ

تمام سفرهای بالن هوای گرم در کاپادوکیا در سحرگاه و درست قبل از طلوع خورشید انجام می شود. میتونه خیلی زود باشه به همین دلیل مهم است که در ساعت اولیه در کاپادوکیه باشید. البته اول صبحونه خوب بخورید، انرژی لازم دارید! بیشتر تورها قبل از پرواز یک صبحانه سبک سرو می کنند.

هر بالون هوای گرم دارای 4 سبد مختلف است که برای 6 تا 7 نفر در هر سبد مناسب است.

اولین نور روز صورت شما را لمس می کند، در آن زمان است که منطقه کاپادوکیه بیشتر از پیش خود نمایی می کند. در حالی که خورشید از افق طلوع می کند، چندین بالن داغ دیگر را در آسمان کاپادوکیا خواهید شناخت.

این تور حدود 1 ساعت و نیم طول می کشد. و قیمت آن 160 پوند است.

9-11 صبح

موزه فضای باز گورمه

موزه فضای باز گورمه درست در مرکز شهر گورمه واقع شده است. این یک موزه در فضای باز است که در آن بهترین غارها، کلیساها و خانه های صخره ای که به خوبی حفظ شده اند را خواهید دید که در حال حفاظت و نگهداری هستند.

در محوطه موزه، دره‌ای از بلوک‌های صخره‌ای وجود دارد که شامل محل‌های زندگی نیز می‌شود.

همراه با تعداد زیادی بلوک غار، صومعه‌ها، کلیساها و کلیساهای صخره‌ای حفظ شده است. در بیشتر آنها می توان نقاشی های دیواری قرن دهم و نمونه هایی از هنر بیزانس را دید.

این یک موزه بزرگ است و حدود 2-3 ساعت طول می کشد تا جاذبه های اصلی آن را کشف کنید. اینها صومعه دختران و پسران، کلیسای سنت باسیل، کلیسای المالی، کلیسای سنت باربارا، کلیسای سنت کاترین، کلیسای ییلانلی، کلیسای تاریک، کلیسای چاریکلی، و کلیسای کماندار هستند. محبوب ترین آنها کلیسای المالی است. این شهر به دلیل معماری، نقاشی های دیواری و نقاشی های دیواری که به خوبی حفظ شده است، مشهور است.

این موزه همه روزه از ساعت 8 صبح تا 7 بعد از ظهر باز است. قیمت آن 6.40 پوند است. این وب سایت رسمی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه است:
https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=GRM01&DistId=GRM

1 صبح تا 1 بعد از ظهر

پیاده روی در دره سرخ

من دره سرخ را برای این سفر توصیه می کنم، این دره چندان دور از مرکز شهر گورمه نیست. این مسیر از نزدیک موزه فضای باز گورمه شروع می شود و با مسیر دره رز ادغام می شود. شما همچنین می توانید آن را با دره رز ترکیب کنید و 2-3 ساعت پیاده روی کنید.

پیاده روی با چند فراز و نشیب بسیار آسان است.

نکته: حتماً یک کپی از نقشه پیاده‌روی به‌صورت آفلاین در تلفنتان ذخیره کنید ؛ قطعا کمکتان خواهد کرد.

1-2 بعد از ظهر

ناهار

می‌توانید در یکی از رستوران‌های گورمه ضمن تماشای مردم محلی کمی استراحت کنیدو از خوردن غذاهای ترکی لذت ببرید.

2- 5 بعد از ظهر

از شهر زیرزمینی درینکویو دیدن کنید

این یک فعالیت آرامش بخش پس از اتمام پیاده روی خواهد بود. درینکویو به خاطر شهر زیرزمینی اش که تا عمق تقریباً 85 متری امتداد دارد مشهور است. این بنا در دوران بیزانس ساخته شد و می‌توانست بیش از 20000 نفر را با احشام خود در آن جا دهد.

نکته: درینکویو تا گورمه حداقل 30 دقیقه با ماشین و اگر سوار اتوبوس شوید 60 دقیقه فاصله دارد. بنابراین، اگر می خواهید می توانید یک ماشین یا یک راننده اجاره کنید تا بتوانید تمام روز از آنها استفاده کنید.

5 بعد از ظهر تا 7:30 بعد از ظهر

انتخاب با شماست که چه کنید

شما می توانید یکی از فعالیت هایی را که در زیر می نویسم بسته به روحیه، بودجه و فصلی که در کاپادوکیه هستید ، انتخاب کنید .

  • خرید در اورگوپ

اگر می خواهید سوغاتی بخرید و هدایای خوبی پیدا کنید، می توانید در مرکز شهر خرید کنید.

  • سفال در آوانوس

– اگر اهل هنر هستید، می توانید از نمایش سفال دیدن کنید. حتی می توانید سعی کنید خودتان سفالگری کنید. همچنین سوغاتی بسیار خوبی است.

نکته: اگر از مغازه های کوچکتر خرید می کنید، می توانید آنها را با قیمت های ارزان تری تهیه کنید.

  • پیاده روی بیشتر

– اگر طرفدار پیاده روی هستید و پیاده روی صبحگاهی برای شما کافی نیست، می توانید یکی از دره های دیگر را برای پیاده روی مجدد انتخاب کنید: دره های قرمز، عشق، کبوتر و دیورنت.

  • کمی چای بنوش

– اگر دوست دارید مردم محلی را ملاقات کنید، کسی را پیدا کنید که انگلیسی صحبت کند و با او چای بنوشید. دیدن تمام منطقه از چشمان آنها و داشتن بینش فراوان در مورد فرهنگ و مردم از امتیازات بزرگ این فعالیت خواهد بود.

از ساعت 7:30 تا 10:30 شب

شب فرهنگ ترکیه

بعد از غذاهای خوش طعم، یک شام سنتی برگزار می شود. شما می توانید یک اجرای رقص را همراه با غذا تماشا کنید.

شما می توانید اجرای رقص های سنتی ترکی را مشاهده کنید که در آن عروس در وسط صحنه می رقصد، زیرا داماد رقص های مختلفی را برای عروس اجرا می کند.

سپس چند رقص محلی از نقاط مختلف ترکیه را خواهید دید و سپس رقصنده شکم روی صحنه می رود.

این حدود 50 یورو هزینه دارد .

به سمت فرودگاه حرکت می کند

با تمام خاطرات شیرین این سفر جادویی، اکنون وقت آن است که به حرکت خود ادامه دهید و به ایستگاه بعدی خود (هر کجا که باشد) بروید. این سفر مطمئناً یک سفر یک روزه فراموش نشدنی از استانبول به کاپادوکیه خواهد بود که احتمالاً آن را به هر کسی که به ترکیه سفر می کند توصیه می کند.

4.5/5 - (4 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.