روز بزرگداشت کوروش کبیر

بزرگداشت کوروش
0

کوروش  یکی از پادشاهان  ایران بوده است که خدمات زیادی به ایران کرده است. روز کوروش بزرگ در ۷ آبان یا ۲۹ اکتبر است که در گاهشماری های رسمی و غیررسمی ۷ آبان را روز این اسطوره بزرگ می نامند. در  بزرگداشت کوروش کبیر شیراز  هرساله میزبان گردشگران بسیار زیاد است.

 امروزه به صورت جهانی روز  کوروش بزرگ را قطعا شنیده اید و بر اساس رویداد هایی که رخ داده است  کوروش به یکی از اسطوره ها و اساطیر مهم ایرانی تبدیل شده است. بزرگداشت کوروش توسط مردم به نحو احسنت انجام می شود.

جهت بازدید و شرکت در روز بزرگداشت کوروش کبیر می توانید در سفرآس 24، تور شیراز، تور شیراز از مشهد را رزرو فرمایید.

شیراز در روز 7 ابان میزبان مردم بسیاری است که  بزرگداشت کوروش را پاس می دارند.

 بیشتر مردم در روز ۷ آبان ماه با حضور در پاسارگاد در آرامگاه کوروش این روز را گرامی می دارند.

 بزرگداشت کوروش کبیر یکی از مهمترین روزهای ایران به حساب می‌آید. هفتم آبان سالروز ورود کوروش بزرگ و ورود به شهر بابل می باشد و بر اساس رویداد در ۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد کوروش وارد بابل شد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

کوروش یکی از کسانی است که به خودی خود توانسته است  فتوحات بسیاری را انجام دهد روز  بزرگداشت کوروش یکی از مهم ترین روزها در تاریخ ایران است.

 بزرگداشت کوروش کبیر هر ساله به صورت باشکوهی انجام می شود در بزرگداشت کوروش کبیر شاهد مردانی هستیم که از ته قلب کوروش را دوست دارند و آموزه‌های او را دنبال می‌کنند.

بزرگداشت کوروش

 آدرس مقبره کوروش کبیر بسیار سر راست  است شما برای پیدا کردن آدرس مقبره کوروش کبیر می توانید از طریق اپلیکیشن های مکان یابی استفاده کنید.

 جالب است بدانید آدرس مقبره کوروش کبیر در نزدیکی شهر  زیبای شیراز قرار دارد و اگر به شیراز سفر کردید  از دیدن این شهر تاریخی و منحصر‌به‌فرد غافل نشوید.

 عکس کوروش کبیر زیبایی او را به تصویر کشیده است عکس کوروش کبیر مردی را نشان میدهد که در عین قدرت بسیار نجیب است و برای ایرانی اباد تلاش بسیار نموده است.

 مراسم بزرگداشت کوروش منحصر به فرد و خاص برگزار می شود .

منشور استوانه ای یک اعلامیه حقوق انسانی است. منشور بزرگ و منحصربه‌فرد است که همه افراد بشر زن و مرد در فکر اندیشه آزادند و باید نسبت به هم احترام بگذارند.

 در ایران مسئولان دولتی در بازدید یا برگزاری مراسم توسط علاقمندان در روز بزرگداشت کوروش در محله پاسارگاد مانع‌تراشی کردند.

 همچنین برخی رسانه‌ها گزارش دادند که در ۷ آبان گردشگران خارجی بسیاری برای گرامی داشت روز کوروش بزرگ به ایران می ایند.

نگاهی بر زندگینامه کوروش

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

بزرگداشت کوروش یکی از پادشاهانی است که همه آن را با گفتار و کردار و پندار نیک می شناسند و انقلاب بزرگ را در تاریخ ایران بنا کرده است.

 در حدود ۲۵۰۰ سال پیش یعنی ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح یا همان ۱۳۰۰ سال قبل از اسلام پسر شاه پارسی که مادر او دختر شاه قوم ماد بود به فرماندهی نجیب ترین قبایل پارسی درامد با حمایت از مادی ها با شجاعت و مردانگی که ایرانیان آریایی تبار متحد شد و به پادشاهان ظالم و بدهکار زمان خود مبارزه کرد و همه را پس از دیگری شکست داد.

 کوروش کبیر اولین پادشاه ایران است که حکومت هخامنشی را بنیانگذاری کرد و در سن ۴۰ سالگی به پادشاهی منصوب شد و به مدت ۳۰ سال در منطقه وسیعی از آسیا حکومت کرد.

 کوروش کبیر نمونه کاملی از صفات اخلاقی را دارا بود هر کجا که به عنوان فاتح وارد می شد برخلاف فاتحان سومر و آشور و بابت نسبت به معابد بیشترین احترام را از خود نشان می داد.

 و به تعمیر و توسعه پرستشگاه ها زیاد کمک زیادی می کردند و هیچ گونه تبعیض بین ادیان وارد نمی کرد.

 کوروش یکی از  پرهوادارترین و دلیر ترین مردان در فارس است زندگی پر زرق و برقی نداشت و زندگی را جز شرافتمندی چیزی نمی دانست .

شجره نامه کوروش بزرگ از سمت خانواده پدری اش به پارس‌ها برمی گردد که سال ها بر شمال خوزستان امروزی در جنوب غربی ایران حاکم بودند و از سمت مادری به خاندان بزرگ ماد  میرسد.

 از هرودوت پدر تاریخ روایت شده است که پدربزرگ کوروش یک شب در خواب دید که دخترش ماندانا از جوی بزرگ که بسیار روان است پایتخت را فرا گرفته است.

 تعبیر خواب آن را این گونه تعریف کردند که فرزند دخترش روزی بر تمام آسیا غلبه می کند به همین دلیل دخترش را به کمبوجیه شاه شهر آنشنان داد.

هنگامی که در نزد خانواده خود پرورش یافت دوست داشتنی ترین و خواستنی فرد تبدیل شد کوروش محل حکومت خاندانش را بر روی منشور استوانه ای شکل بنا  کرده است.

 بنیانگذار سلسله هخامنشی، شاه هخامنش کوروش بزرگ کمک زیادی به رشد و آبادانی ایران زمین کرده است.

 نگاهی به دستاوردهای کوروش

  1. سال ۵۸۸ قبل از میلاد مسیح انتقال پایتخت هخامنشیان به شوش
  2. سال ۵۵۰ قبل از میلاد مسیح اتحاد ماد و پارس
  3. سال ۵۴۹ تا ۵۴۸ قبل از میلاد مسیح به سرزمین پارس و ارمنستان
  4. سال ۵۴۶ قبل از میلاد فتح سارت
  5. سال ۵۳۹ قبل از میلاد تصرف بابل
  6. سال ۵۲۹ قبل از میلاد کوروش به قبایل سگ ها حمله کرد

سخنان ارزشمند کوروش

 افراد  مختلف جملات متعددی به کوروش کبیر داده اند  اما هیچگونه منبعی  موثق بر انتصاب سخنان کوروش وجود ندارد.

 تنها صنعتی که سخنان او را تایید می‌کنند منشور او  محسوب می‌شود که قابلیت اتکا دارد و از آن به عنوان نخستین منشور در حقوق بشر یاد می شود.

 در این منشور اشاره شده است که همه زنان و مردان باهم برابر است و همه در دین خود آزاد هستند آنچه که مهم است گفتار و پندار و رفتار نیک است.

 آرامگاه کوروش کبیر

 در روایت ها آمده است که کوروش در جنگ با قبیله ای به اسم ماساژوست ها  به شدت آسیب دید و بعد از سه روز تحمل از دار دنیا رفت.

 اما گزنفون بر این عقیده است که کوروش به دلیل سن بالایی که داشت  در پاسارگاد از دنیا رفته است.

 کوروش کبیر را در شهری در نزدیکی شیراز که در مجموعه پاسارگاد به خاک سپرده اند.

 ارتفاع آن به ۲۰۰۰ متر از سطح دریا می رسد در سال ۲۰۰۴ پاسارگاد به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده است.

 آدرس آرامگاه کوروش کبیر بار شیراز مجموعه پاسارگاد است.

 این آرامگاه به دلیل مقدس بودن عدد ۷ از ۷ پله  و بر روی یکدیگر ساخته شده است.

اتاق آن دو متر و ۱۰ متر پهنا و ۳ مترو ۱۷ متر طول دارد ورودی آن بسیار کوچک و باریک اتاق که آرامگاه دارای ارتفاعی به اندازه ۲ متر است که دیوارها با ضخامت یک و نیم متر می رسد.

 دو قطعه سنگ بسیار سنگین در کف آرامگاه شاهنشاه هخامنشی وجود دارد که به وسیله سنگ شیروانی مانند شیروانی ان را  پوشانده است.

 ارتفاع آن حدود ۱۱ متر است و یکی از بناهای منحصربه‌فردی است که در شیراز ساخته شده است.

 معماری آرامگاه کوروش از معماری یونان آسیای صغیر میانرودی ایلامی ایرانی و مصری بهره گرفته است.

 سنگ بنای آرامگاه نیز از سنگ های آهکی و سفیدی که رنگ متمایز زرد دارد ساخته شده است .

در معماری استفاده از هرگونه ملات خودداری شده است کارشناسان معتقدند که احتمالاً جنس آنها از آهن و سرب بوده است.

 به احتمال زیاد کوروش کبیر قبل از مرگش دستور ساخت آرامگاهش را داد آرامگاه او در دوره هخامنشی بسیار مقدس به شمار می‌آمد و دوره اسلام این بنا به مشهد مادر سلیمان معروف بود.

آثاری که از کوروش باقی مانده است

 منشور کوروش

 بدون شک همه ما منشور کوروش را یک منشور استوانه ای شکل می‌شناسیم منشوری  که اولین اعلامیه حقوق بشر در تمام دنیا شناخته می‌شود این منشور  در واقع فصلنامه است که بعد از تصرف بابل در اختیار همه قرار گرفت.

 بسیاری از بخش‌های این منشور  به دلیل شکستگی و به مرور زمان از بین رفته است اما آنچه باقی مانده است این را از دو قسمت ساخته شده است که بخش اول با توجه به نوشتن و سخن گفتن کوروش به صورت شخص سوم آشکار است و توسط شخصی به غیر از کوروش  نوشته شده است این بخش از خط اول تا خط نوزدهم استوانه را در بر گرفته است .

در این قسمت در مورد خدای مردوک نوشته شده است.

 مقدمه درباره شهر بابل گفته  است بابت حمایت خدای مردوک از کوروش و سپاهیانش حمایت مردم بزرگان بابل و سوم را از کوروش نوشته شده است.

 در بخش دوم استوانه از خط بیستم تا آخر طولانی تر است و از زبان کوروش توسط نویسنده نوشته شده است در این بخش کوروش خود را معرفی می‌کند.

به عنوان یک متن پزشکی طبقه بندی شده است. در ابتدای قرن بیستم دو قطعه استوانی  توسط یک پزشک چینی به کاخ موزه برلین  داده شد که نوشته هایی با خط میخی روی آن وجود داشت پس از بازرسی های بسیار مشخص شد که بروی  این استخوان‌ها خط  ۱۸ تا ۲۱ استوانه کوروش نوشته  است .

نکته هیجان انگیزی که در منشور کوروش قطعات پیدا شده در ان  وجود دارد این است که در متن هیچ یک از آنان هیچ پند و اندرزی که بتوان عنوان منبع و مقام اخیرا سخنان حکیمانه ای نسبت به داده شده را به کوروش معرفی کرد وجود ندارد.

 کتیبه منسوب به کوروش در پاسارگاد

در بخشی از کاخ پاسارگاد که به تالار بامابیا کاخ پذیرایی بسیار معروف است روی دیوار ان خط میخی ایلامی پارسی و بابلی با مضمون این وجود دارد که من کوروش شاه هخامنشی ….. ام.

 کوروش در کتاب مقدس تورات

 بدون شک با تصرف بابل  و آزاد کردن تمامی اسرای جنگی و بردگان از حق ملتی توانست کوروش را بیش از پیش بزرگ کند و یکی فتح بابل.

 یکی از بقایای مهم تاریخی است که پس از فتح بابل در بین یهودیان جایگاه ویژه ای بنا  کرد. در تورات عهد عتیق در کتاب عذرا از کوروش به عنوان نجات دهنده قوم یهود و مسیح و بردگان و نجات دهنده مردگان یاد شده است.

سخنان پر گوهر کوروش

  از جمله سخنان کوروش بزرگ که مورد تایید سایرین بوده است و ارزش بسیار زیادی دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

این سخنان بخشی از سخنان پر گوهر کوروش محسوب می شوند:

* آنان که با افکاری پاک و فطرتی زیبا در قلب دیگران جای دارند را هرگز هراسی از فراموشی نیست چرا که جاودانند.

* فرمان دادم تا بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک بسپارند تا اجزای بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد.

* باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست.

* من به خاطر ندارم در هیچ جنگی برای عزت و کسب افتخار ایران زمین مغلوب شده باشم.

* همیشه با هم یکدل و صمیمی بمانید تا اتحادتان موید و پایدار بماند.

* حرکت قانون را بر خود واجب شمارید و خصایل و سنن قدیمی را گرامی بدارید.

* کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش به دنبال می آید.

* هر برادری که از منافع برادر خود مانند نفع خویش حمایت کرد، به کار خود سامان داده است.

* به احترام روح من که باقی و ناظر بر احوال شماست، به آنچه دستور می دهم عمل کنید.

* وقتی توبیخ را با تمجید پایان می دهید، افراد درباره رفتار و عملکرد خود فکر می کنند نه رفتار و عملکرد شما.

* خداوندا دست هایم خالی است و دلم غرق در آرزوها… یا به قدرت بیکرانت دستانم را توانا گردان یا دلم را از آرزوهای دست نیافتنی خالی کن.

4.2/5 - (5 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.