روستای ابیانه اصفهان، روستای سرخ در ایرانمان

روستای ابیانه اصفهان
0

ابیانه از روستاهای بسیار دیدنی و خاص است که در استان اصفهان قرار گرفته است و سالانه گردشگران داخلی و خارجی متعددی را به سمت خود میکشد.

این روستا هر فصل  سوژه های عکاسی های ناب میشود .

جذابیت قبیله به بافت روستایی آن است در مورد ترکیب کوچه های تاریخی پنجره های منبت کاری شده و هندسی برای هر بیننده جذابت های خاص خود ر ا دارد. عکس روستای ابیانه اصفهان زیبایی های ان را به تصویر کشیده است. آدرس روستای ابیانه اصفهان بسیار سر راست است.

جهت سفر به اصفهان می توانید از سفرآس 24، تور اصفهان، تور اصفهان از مشهد دیدن فرمایید.

ابیانه کاشان، روستایی تاریخی در دل اصفهان پر اوازه

 بناهای تاریخی و آثار متعدد موقعیت جغرافیایی خیلی خوبی اصفهان  دارد و در منطقه ای بسیار خوش آب و هوا واقع شده است و  در زبان محلی ویونا گفته می‌شود که ریشه این کلمه از دو واژه وی و بیانه به معنای بیدستان می باشد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
روستای ابیانه اصفهان

خانم های ابیانه نقش بسیار موثری در کارهای مردها دارند و در امور اقتصادی نقش بسزایی را ایفا می کنند.

 قنات درون این روستا قرار دارد که برای آبیاری باغ ها مراتع و مزارع به کار گرفته می‌شود و مزارع متنوعی همچون سیب زمینی و  میوه گندم گلابی سیب آلو زردآلو گردو بادام در آن پرورش داده می شود.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 قالی بافی هم از دیگر راه‌های امرار معاش ابیانه است که این هنر بسیار سخت در سال های اخیر رواج پیدا کرده است و منجر به وجود امدن  ۳۰ کارگاه قالی بافی در این روستا شده است.

 در کنار همه اینها گیوه بافی هم رونق گرفته است.

 ارتفاع روستای ابیانه از سطح دریا ۲۲۲۲ متر می باشد و به همین دلیل آب و هوای سرد و معتدل دارد و اینکه از بلندترین نقاط مسکونی ایران هم به حساب می‌آید که پایه های که اطراف روستا هستند.

 قرار گرفتن چشمه ها و رودخانه های کوچک گسترش مزارع و مراتع را به همراه داشته است با وجود اقلیم خشک و کویری این منطقه هوای این قسمت کاملاً خوب و مساعد است و در تابستان های نسبتاً گرم آب و هوای این منطقه معمولاً خنک است.

بافت روستا همه دست به دست هم داده است تا ترکیب بی نظیر را به وجود بیاورد.

 بافت روستا به صورت پلکانی است و  بناها به هم اتصال دارند روستا در وسط و مضارع در جنوب شرق آن واقع شدند.

 معابر اصلی روستا در راستای خط تراز زمین است.

ابیانه ۳ محله با نام‌های پرده ی آسمون و پل دارد ساخت و سازهای جدید هم در غرب این روستا انجام می‌شود کوهستانی بودن این منطقه و همچنین آداب و رسوم زبان و لهجه و لباس های رنگارنگ و قدیمی آنها باعث شده است تا این روستا بسیار جذاب به نظر برسد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 لباس سنتی مردان ابیانه شلوار گشاد و بلندی از پارچه های سیاه است و برای خانم ها پیراهن بلند با پارچه های گلدار و چار قد گل گلی سفید رنگ است که همچنان مردم این روستا بر روی پوشش آن تعصب خاص دارد و در هیچ کجای دنیا همانند این پوشش پیدا نخواهید کرد.

روستای ابیانه اصفهان  کجاست

روستای ابیانه اصفهان  در شهرستان نطنز و در ۷۰ کیلومتری جنوب کاشان در استان اصفهان واقع شده است و همانند یک نگین سرخ در این استان می درخشد.

در اتوبان کاشان نطنز و اصفهان گردشگران به راحتی می‌توانند از این روستا هم دیدن کنند .استفاده از اتوبان خلیج فارس یکی از بهترین مسیرهای دسترسی به روستای ابیانه است بعد از کاشان می توانید وارد خروجی ابیانه شوید  و بعد از عبور از روستای کمجان برزه و…  به راحتی می توانید به ابیانه برسید آدرس روستای ابیانه اصفهان اصفهان نطنز روستای ابیانه است .

معماری خانه های ابیانه

 همه خانه های روستا ها و دامنه های کوه قرار گرفتند در شمال آن خانه ها رودخانه قرار دارد و معماری بی نظیر  توجه بینندگان را جذب می کند این خانه ها همانند پلکانی هستند که پشت بوم هر خانه حیاط خانه دیگری به حساب می‌آید و دقیقاً بافتی شبیه به ماسوله دارد و  هیچ دیواری دور تا دور حیاط را احاطه نکرده است.

 اتاق خانه ها دارای پنجره های چوبی هست و در اکثر آنها ایوان  های چوبیو… زیبا قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در کوچه های باریک و تنگ فضای  بی نظیر را پدید آورده است.

 خشتی زخم خانه ها همانند یک خازن حرارتی هستند و در طول شبانه روز نوسان زیاد حرارت می شود  .

یکی از جذاب ترین خانه ها و جذابیت های این خانه ها  رنگ سرخ دیوارهای آنها هست که به دلیل مصالحی که در ساخت آنها به کار گرفته شده اند.

 خاک سرخ به دلیل قرار گرفتن در مجاورت در کنار خانه ها از آن استفاده می کنند خاصیت خاک سرخ این است که هر چقدر بیشتر باران بخورد مستحکم تر می شود.

 اهالی بومی روستا که در برابر حوادث طبیعی زبانی کردند و سرسخت تر شدند.

قدم زدن در دلِ کوچه هایِ زیبای این روستا هر گردشگری را متحیر می کند .

 معمولاً این خانه ها برای مراسمات خاص همچون عزا و عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد در برخی از خانه‌ها که سبکی قدیمی  دارند حالت قبلی  به صورت کامل رعایت شده است همه ی خانه هایی که در این روستا ساخته شده اند زیبایی های خودشان رادارند و بسیار منحصر به فرد هستند.

روستای ابیانه همانند مرواریدی در دل ایران می‌درخشد این  روستا معماری منحصربه‌فردی دارد خانه ها سبک منحصر به فرد و خاص خود را دارند و می‌توان گفت زیبای بی نظیر آن چشم هرکسی را به خود خیره می‌کند.

 اگر به دنبال دیدن زیبایی های بی نظیر در دل ایران بزرگ هستید حتما سری به این روستا بزنید زیبا ترین روستا شما را  ناخواسته به حال و هوای زندگی روستایی می برد.

 حال و هوایی که هیچگونه غم و اندوهی در آن دیده نمی‌شود و هر چه که هست از عشق و محبت است اگر به دنبال دیدن زیبایی های منحصر به فردی هستید حتماً به این روستای زیبا و منحصر به فرد قدم بگذارید و از اب و هوا و اداب و رسوم ان استفاده کنید.

روستای ابیانه اصفهان ، روستای دیرینه در ایران

 به درستی مشخص نشده است  ولی  تخمین هایی که زده شده است به ۱۵۰۰ سال پیش برمی گردد و یکی از کهن ترین منطقه در کویر ایران می باشد بافت قدیمی ان باعث شده است که از سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ثبت شود  و آیین‌های جلوه جزنی گویش ابیانه و همچنین آیین نخل گردانی از سال ۱۳۹۲ در فهرست آثار معنوی ایران به ثبت رسیده است و بناهای تاریخی و آثار و روز آثار متعدد این روستا که از زمان سلجوقی ساسانی و صفوی به یادگار مانده است.

امروزه کهن ترین آثار تاریخی قطعه کویری ایران است و شاید برایتان جالب باشد که بدانید شاهان صفوی بسیاری از نزدیکان شاه و همینطور درباریان برای ییلاق به ابیانه سفر می کردند و علاقه درباریان به ابیانه زیبا بر کسی پوشیده نیست.

 آتشکده روستای  ابیانه اصفهان ، اتشکده ای خاص در دل کویر زیبای ایران

 این آتشکده را می توان از قدیمی ترین آثار تاریخی روستا دانست و این آتشکده از بنا های به جا مانده از زردشتیان است که بسیار منحصر به فرد هست.

این آتشکده در  زمان هخامنشیان ساخته شده است و معماری آن در دوره ساسانیان بوده است این سازه از توابع به شکل چهار طاقی است که در مرکز آن آتش روشن می کردند و علاوه بر احترام به آتش مسیر کاروان را روشن می‌کردند برای روشن کردن آتش از زغال سنگ استفاده می کنند که هم اکنون در حوالی روستا زغال سنگ به وفور یافت می شود.

 مکان های دیدنی ابیانه

مکان های دیدنی ابیانه زیارتگاه های ابیانه

 زیارتگاه‌های متعدد در ابیانه به دست تاریخی و مذهبی برای گردشگران از مردم روستا بسیار اهمیت دارد از جمله زیارتگاه می‌توان به زیارتگاه شاهزاده یحیی و شاهزاده ایسان اشاره کرد  که جذابیت این بارگاه به سادگی شان است.

 در حیاط مرکزی آنها آبنمای بزرگی است که آب نهر روستا را تامین می کند در کنار اینها زیارتگاه  هم یکی دیگر از جاذبه های ابیانه است که محل دفن ۲۵ خاتون دختر امام موسی بن جعفر بودند.

 این آرامگاه در دل کوه  قرار دارد و به عقیده مردم ابیانه این زیارتگاه بسیار خاص است و حاجت همه را روا می کند.

مساجد ابیانه

 مسجد  ابیانه که به آن از میانه هم گفته میشود که قدمت زیادی دارد و  مهراب چوبی قدیمی درهای مسجد فرد در تاریخ ساخت آن به سال ۴۷۷ هجری قمری می رسد و لطف تاثیرات بسیار زیبا و خط نگاری های متعدد هر بیننده‌ای را به سمت خود می کشاند .

شبستان جدید این مسجد دارای سالن بزرگی همراه با نورگیر است که سرستون های آن از کنده کاری های منحصر به فردی ساخته شده است که زیبایی های خاصی دارد.

آدرس روستای ابیانه اصفهان بسیار سر راست است و شما از هرجایی که هستید می توانید به این روستا دسترسی پیدا کنید. عکس روستای ابیانه اصفهان تمام زیبایی های ان را نشان نمی دهد باید ان را از نزدیک تماشا کنید.

عکس روستای ابیانه اصفهان را می توانید در سایت های مختلف گردشگری مشاهده کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.