معرفی کامل و آدرس آبشار دره آل مشهد 1403

0

مشهد از نظر تعبیر در منطقه شمال به قدری زیاد است که نمی‌توان آنها را انکار کرد. حتی نمی توان راجع به آن ها اطلاعاتی به گردشگران ارائه نداد. بنابراین با من در سفرآس ۲۴ همراه باشید. وقتی سخن از خطه شمالیه مشهد به میان می آید منظور ما محدوده شهرستان کلات و در این محتوا آبشار دره آل مشهد است.

این منطقه مملو از آثار تاریخی و حتی طبیعت بی نظیر شالیکاری، دره ها و غارها و آبشارها و رودخانه ها میباشد. روستاهای مختلف این منطقه اعم از ارتکند، آبشار دره آل مشهد ، زاوین و بسیاری دیگر که در اینجا برای کوتاهی کلام از نام بردن آنها خودداری میکنیم بسیار سرسبز و شبیه به روستاهای شمال می باشد.

در واقع کلات در اصل یک فلات عظیم در حدود 4 مایل است که از قبل از دوران هخامنشی به عنوان قلعه استفاده می شده است. آبشار دره آل مشهد و دیگر ییلاقات آن بر روی کوهها واقع اند. این دیوار از 3 طرف با دیوارهای صخره ای بلند از 1500 فوت در ضلع جنوبی تا 2000 فوت در ضلع غربی با دیوارهای شرقی پایین تر و دشتی با شیب ملایم منتهی به ارتفاعات از شمال احاطه شده است.

ارتش اسکندر مقدونی آن را محاصره کرد. در حالی که اسکندر برای مقابله با یک سردار سرکش ایرانی رفت، به کراتروس دستور داد تا فرماندهی اکثریت ارتش را بر عهده بگیرد و قلعه را بگیرد.

مشهد و آبشار دره آل مشهد یکی از مقاصد مهم گردشگران ایرانی است. صرف نظر از فصلی که باشد، مشهد همیشه میزبان زائران و گردشگران از سراسر جهان است. با این حال استان خراسان رضوی و شهرهای حومه مشهد دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی هستند که اکثر بازدیدکنندگان از دیدن آنها غافل می شوند. اگر در تابستان به مشهد عزیمت می کنید، ما یک پیشنهاد جذاب برای شما داریم. سفری یک روزه به کلات نادری برای لذت بردن از زیبایی های این شهر. بعد از این مطلب بهتر است بدانیم که آبشار دره آل کجاست؟

آبشار دره آل مشهد در جوار کاخ خورشید

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
کاخ خورشید مشهد

اما آبشار دره آل کجاست ؟ مسیر صبح زود از مشهد به کلات و آبشار دره آل مشهد بسیار دلچسب تر است. مقصد شما شهرستان کلات نادری در شمال شرقی ایران، نزدیک مرز به ترکمنستان است. جاده مشهد به کلات کوهستانی و پر پیچ و خم است. این جاده یکی از جاده های زیبای ایران است زیرا در دامنه شرقی کوههای هزار مسجد ساخته شده است.

[irp posts=”2622″]

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

این جاده حدود 150 کیلومتر است اما برای عبور از آن، بیش از 2 ساعت زمان نیاز است. اگرچه برخی از جاذبه ها در جاده وجود دارد مانند آبگرم، قلعهنو و زو، اما این یک سفر یک روزه است و زمان کافی وجود ندارد. بنابراین به کلات بروید. در انتهای جاده، تونلی وجود دارد که یکی از قسمتهای هیجان انگیز سفر است که در سفرآس 24 به شما گفتیم.

این تونل تنها راه دسترسی به کلات است، با عبور از این تونل طولانی وارد پایتخت نادرشاه افشار می شوید، همه چیز در اینجا آثار پادشاهی نادرشاه را دارد. پس از عبور از تونل، لکه ای در سمت چپ جاده وجود دارد، لکه ها به موازات کوه ها کشیده شده اند و به آن دربند می گویند. کتیبه ای در بالای برج، بر روی صخره کوه وجود دارد که به فرمان نادرشاه افشار تراشیده شده است.

قره سو در جوار آبشار دره آل مشهد

اما مشهورترین جاذبه کلات کاخ خورشید یا عمارت خورشید است. که در قلب شهر واقع شده است. در مقابل کاخ مسجدی متعلق به دوران سلجوقی وجود دارد که به آن کبود گنبد، مسجد گنبد آبی می گویند. خیابان اصلی شهر را که موازی با رودخانه کلات است دنبال کنید، مزارع و مزارع برنج را در کنار کوه ها در تور هوایی مشهد از آبادان مشاهده کنید. اخیراً به دلیل خشکسالی به مردم محلی اجازه کاشت برنج داده نشد.

در خارج از شهر، بنای دیگری متعلق به سلسله افشار وجود دارد که بند نادر نامیده می شود. بند نادر یکی از قدیمی ترین سدهای ایران است، در واقع این سد در زمان سلجوقیان ساخته شده و توسط نادرشاه افشار مرمت شده است. بعد از این مطلب بهتر است بدانیم که آبشار دره آل کجاست ؟

پس از گشت و گذار در شهر، مسیر را به قره سو، در 3 کیلومتری کلات نادری برسانید. یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان خراسان رضوی در انتظار شماست. یک چشم انداز کوهستانی با مجموعه طبیعی آبشارها که توسط پله های کنار آنها به هم متصل شده اند. عبور از این پله ها کار سختی نیست و نیازی به هیچ حرفه ای ندارد. تنها 2 ساعت برای صعود، قدم زدن و لذت بردن از طبیعت به قدرت بدنی نیاز دارید. بعد از این به آبشار دره آل مشهد بروید اما آبشار دره آل کجاست ؟

درباره اینکه آبشار دره آل کجاست بیشتر بدانیم

آبشار دره آل کجاست
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 روستا و آبشار دره آل مشهد با آبشار بسیار زیبای خود معروف است و همچنین با نام آبشار در حال شناخته می شود. اگر علاقه مند هستید به این روستا سفر کنید بهتر از فصل تابستان و ماههای خرداد و تیر شهریور را انتخاب نمایید.

مرداد ماهی تقریباً به دلیل خشکسالی حاکم بر خراسان رضوی و شمالی این آبشار آب اندکی دارد اما در ماه‌هایی که ذکر شد آبشار بیشتر و هوا مساعد تر است همچنین هجوم مارهای وحشی احتمال کمتری دارد. اغلب مار های سرمی در محدوده دره ها و کوه هایی که جنگلی هستند و آبشار دارند در ماههای مرداد سر از خانه‌های خود در می آورند. بعد از این مطلب بهتر است بدانیم که آبشار دره آل کجاست ؟

به هر حال اگر قصد رفتن به آبشار دره آل مشهد را دارید باید بدانید در ۴۵ کیلومتری مشهد و شمال شرق قرار گرفته است. با کاخ شاه نادر فاصله زیادی ندارد این کاخ جلوه وسیعی است از معماری مغولی و هندی که با سیستم آبیاری منحصر به فرد خود در جهان شهرت دارد. این ها با نام قصر خورشید دارای ۳۶۵ حوض بر روی کوه های مجاور می باشد.

در زمان گذشته نادرشاه کارگران مغول و هند او را وادار کرد تا این حوزه ها را بسازند تا برای آبیاری شهر از آنها استفاده شود. به این گونه که هر روز از سال آب یک سر روانه شهر می شد و این گونه تا ۳۶۵ روز شهر دارای آب آشامیدنی بود.

[irp posts=”3897″]

دلیل زیبایی آبشار دره آل مشهد این است که در دل صخره های مرتفع و گیاهان بی نظیر قرار گرفته است همچنین علاوه بر این یک آبشار پنج آبشار دیگر وجود دارد که می توان با پای پیاده به آنها رسید. در واقع در این منطقه دره ها و کوه های این منطقه جزئی از رشته کوه‌های بینالود محسوب می‌شود در تابستان و بهار منطقه مناسبی برای کوهنوردان محسوب می‌شود و در این منطقه اسبهای وحشی دریاچه ها چمنزارها و غیره محبوبیت زیادی دارند. بعد از این مطلب بهتر است بدانیم که آبشار دره آل کجاست ؟

نتیجه گیری

آبشار دره آل مشهد در تمام فصول سال آبی روان دارد و این یکی از مزیت های آن برای کمپینگ و پیاده روی محسوب می شود البته در زمستان هوا آنقدر سرد است که این اتفاق نادر است. این آب زلال و دوست‌داشتنی از رشته کوه‌های هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد و در دره انجیر فرو می ریزد. که میتوانید در تور مشهد از کرمانشاه شاهد این پدیده باشید.

علاوه بر این رودخانه زیبا غارهای زیادی نیز در این جا وجود دارد اما یکی از شناخته شده ترین آنها غار در حال با یک دهانه وسیع است.این دهانه چیزی حدود 100 متر عمق دارد. بعد از این مطلب بهتر است بدانیم که آبشار دره آل کجاست ؟

غار شناخته‌شده دیگر در نزدیکی آبشار دره آل مشهد غار اسکلت نام دارد شاید اسمان ترسناک به نظر برسد اما یکی از غارهای معروف برای صخره نوردان و کوهنوردان محسوب می‌شود. دهانه ورودی آن شبیه به شکستگی گسل است و البته شایان ذکر است که در این اسکلت انسانهای اولیه پیدا شده است.

پس شاید بد نباشد که به تاریخ زندگی مادها در خراسان مراجعه کنیم. به هر حال اگر به دنبال مکانی هستی است که هم بتوانیم در رودخانه پیاده روی کنید و هم از صدای باد در میان صخره ها لذت ببرید و هم آثار تاریخی غارنوردی را تجربه کنید و در حال سفر کنید.

کلات نادری شهری خوش آب و هوا و مملو از جاذبه های دیدنی و طبیعی است، تنها 145 کیلومتر از مشهد در جاده ای کوهستانی. نام این شهر از نادرشاه افشار گرفته شده است. کلات جایی است که تیمور لنگ 14 بار حمله کرد و در نهایت عقب نشینی کرد. مجموعه باغ کلات نادری و عمارت خورشید برای آرامگاه نادرشاه افشار در سال 1160 هجری قمری ساخته شده است. این ساختمان بعدها در زمان سلطنت الجلیر و با تغییرات جزئی در کاخ مورد استفاده قرار گرفت.

عمارت خورشیدی با معماری ایرانی و با مقطع استوانه ای ساخته شده است. بناهای شهر عبارتند از سد نادری، دژ برج نگاهبان، کتیبه نادری، بقایای دروازه ارغوانشاه، بقایای انبارها، و اقامتگاه نادرشاه در خشت، به علاوه دو اثر مهم کاخ خورشید و مسجد کبود گنبد. کاخ خورشید یکی از شیک ترین کاخ های این شهر در ایران است.

این کاخ در مرکز یک باغ عظیم قرار دارد و دارای سه طبقه است. این محوطه آرامگاه است و محل زندگی یا کاخ پادشاه نیست. این بنا به قصد مزار نادرشاه ساخته شده است. با این حال، هرگز تکمیل نشد و هنگام مرگ نادرشاه در نیمه راه ماند.

4.7/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.