آرامگاه فردوسی مشهد ؛ جاذبه ای پر بازدید برای ایرانی و غیر ایرانی

آرامگاه فردوسی مشهد
0

آرامگاه فردوسی مشهد از جاذبه های مهم مشهد است که سالانه گردشکران بی شماری از آن بازدید می کنند. این آرامگاه در بیست کیلومتری شهر مشهد واقع شده و در شهر توس قرار دارد. بنای این آرامگاه الهام گرفته از معماری دورن هخامنشیان است و بر پایه طرحی از کریم طاهر زاده توسط هوشنگ سیحون انجام گرفته. آرامگاه فردوسی از جاذبه هایی است که بازدید از آن به تمام علاقه مندان فرهنگ، ادب وهنر ایرانی توصیه می شود.

کلان شهر مشهد به عنوان یکی از اصلی ترین قطب های گردشگری در ایران سالانه مسافران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. این شهر زیارتی دارای جاذبه هایی متنوع است که برای مسافران فرصت هایی متعدد را فراهم آورده اند.

برای رزرو تور مشهد و رزرو انلاین تور کیش با مشاوران سفرآس 24 تماس بگیرید.

ویدئوی معرفی آرامگاه فردوسی مشهد

در واقع شما در کنار بازدید از حرم به عنوان جاذبه اصلی این شهر می توانید به انواع جاذبه های تاریخی و سنتی، تفریحی، تجاری، ملی، سیاحتی و غیره نیز سر بزنید و از فرصت حضور خود در مشهد بهترین استفاده را ببرید. با این تفاسیر اکنون می توان مشهد را شهری زیارتی – سیاحتی نامید که جاذبه هایی از هر دو نوع در خود فراهم آورده است و سفر به آن با انگیزه های مختلفی می تواند صورت بگیرد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

آرامگاه فردوسی مشهد را حتما ببینید ، احساس شکوه و عضمت را با همه وجود درک خواهید کرد. در آرامگاه فردوسی مشهد ، مفاخر بزرگی همچون استاد محمدرضا شجریان دفن شده است .

جاذبه های گردشگری مشهد

اگر بخواهیم مشهد را بهتر توصیف کنیم باید بگوییم که مشهد شهری است که تاریخ آن افتخارت بسیاری را نشان می دهد. افتخار داشتن آرامگاه امام رضا (ع) که مهم ترین و اصلی ترین جاذبه مذهبی در کشور است، کسب عنوان پر بازدیدترین شهر کشور و جذب بیش از سی میلیون گردشگر در سال، مجهز بودن به بیشترین تعداد اقامتگاه ها و پارک های آبی در کشور، اصلی ترین قطب توریستی زیارتی در ایران، دومین شهر مذهبی در جهان و بسیاری از افتخارات دیگر که مشهد را به شهری پر طرفدار و محبوب بدل کرده اند.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

یکی از افتخارات بسیار مهم این شهر وجود آرامگاه فردسی مشهد ، شاعر نامدار ایرانی در آن است که همواره جزء پر بازدیدترین جاذبه های این شهر محسوب می شود. مسافران تور لوکس مشهد از شیراز همواره بازدید از جاذبه های تاریخی مشهد را در برنامه خود گنجانده اند.

فردوسی؛ شاعر نامدار ایرانی

ابوالقاسم فرودسی توسی یکی از نامدارترین شاعران ایرانی است. اما این صفت نمی تواند بیانگر عظمت این شاعر و بیان کننده نقش او در احیای زبان فارسی باشد.

برخی فردوسی را بزرگ ترین شاعر فارسی گو می دانند و بر این باورند که کار فردوسی خدمتی بزرگ به زبان و فرهنگ ایرانی محسوب می شود. این شاعر معروف از دهقان زادگانی بوده که همزمان با جنبش استقلال خواهی خدمتی بزرگ در این زمینه به ایران کرد که تا سال ها پس از مرگش نام و یاد او را زنده نگه داشت.

آرامگاه فردوسی مشهد
آرامگاه فردوسی مشهد

اثر مهم او شاهنامه، سهم مهمی در حفظ زبان فارسی داشت و در حقیقت یکی از مهم ترین کارهای انجام شده در آن زمان برای صیانت از زبان فارسی بود. اثر بزرگ فردوسی به مهم ترین زبان های خارجی ترجمه شده که این امر نشان از محبوبیت و بزرگی این شاعر در نزد غیر ایرانی ها دارد.

مسافرن شهر مشهد می توانند در کنار بازدید از این جاذبه ملی، یکی از بهترین روزهای سفر خود را در شهرستان طرقبه و در کنار جاذبه های تفریحی متعدد این منطقه بگذرانند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

تاریخ ساخت آرامگاه فردوسی مشهد بزرگ

بنای آرامگاه فردوسی مشهد برای نخستین بار به یاد او در باغی وسیع در مقابل دروازه ای در طابران توس احداث شد. در زمان حکومت قاجار چند تن از بزرگان از جمله ملک الشعرای بهار سعی کردند تا بنا و آرامگاهی در خور این شاعر نامی برای او بسازند. بنابراین در قرن چهاردهم ساخت بنایی تازه برای آرامگاه فردوسی مشهد آغاز شد که پایان آن همزمان بود با کنگره بزرگداشت فردوسی که افراد زیادی از ایران و کشورهای دیگر در آن حضور داشتند.

پس از آن مجسمه فردوسی نیز در آرامگاه قرار گرفت و جذابیت این بنا بیشتر از پیش شد. ساخت این مجسمه کار ابوالحسن صدیقی بود و در ایتالیا ساخته شده بود. اکنون اشعار بسیار زیبای فردوسی بر روی این آرامگاه نقش بسته و زینت گر این بنا شده است. بازدید از این آرامگاه می تواند پاسداشتی باشد برای شاعر بزرگ ایران، فردوسی بزرگ.

4.2/5 - (5 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.