آرامگاه خواجه اباصلت، نگاهی بر یکی از زیبا ترین آرامگاه های خراسان

آرامگاه خواجه اباصلت هروی
0

شهر مشهد یکی از شهرهای توریستی ایران می باشد، که به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام توانسته است؛ مقصد زائران و مسافران بسیار زیادی از کل ایران شود.

شهر مشهد علاوه بر اینکه یک شهر مذهبی به حساب می آید جاذبه ها و اماکن دیدنی زیادی هم برای گشت و گذار و تفریحات ویژه در آن وجود دارد.

 شهر مشهد از جمله شهرهایی است که آرامگاه بزرگان از جمله علما و شاعران زیادی در ان  وجود دارد از این  رو می توان به  آرامگاه خواجه اباصلت هروی اشاره کرد.

آرامگاه خواجه اباصلت هروی یکی از منحصر به فرد ترین ارامگاه هایی است که در ایران ساخته شده است. آرامگاه خواجه اباصلت هروی روزانه  میزبان گردشگران خاصی است.

 آرامگاه خواجه اباصلت هروی به عقیده ی خیلی از افراد حاجت ان ها را روا می کند.

آرامگاه خواجه اباصلت هروی علاوه بر این که جنبه ی مذهبی دارد؛ جنبه ی  تاریخی- گردشگری نیز دارد. این ارامگاه یکی از منحصر به فرد ترین و زیبا ترین بنا های تاریخی مشهد است که ارزش ان روز به روز بیش تر می شود.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

آدرس آرامگاه خواجه اباصلت در مشهد

آدرس آرامگاه خواجه اباصلت در مشهد در 12 کیلومتری مشهد است.  ارامگاه خواجه اباصلت هروی از بناهای محبوب در میان شیعیان است و از قرن ها پیش در میان جاده مشهد مورد توجه افرادی که از طریق تور زمینی مشهد اقدام به سفر می کردند،  قرار گرفت.

 همچنین افرادی که با تور های هوای سفر می‌کند از مشهد  با ماشین های بین شهری هم می توانند این آرامگاه را ببینند. بازدید از این ارامگاه  بسیار اهمیت پیدا کرده است زیرا فاصله آن تا شهر مشهد حدودا یک ربع هست. آدرس آرامگاه خواجه اباصلت در مشهد را می توانید از طریق اپلیکیشن های مختلف پیدا کنید.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

خواجه اباصلت و زندگی پر فرازو نشیبیش

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

 عبدالسلام بن صالح بن سلیمان عیوب بن میسره معروف به خواجه اباصلت هروی جز راویان محدثین و دانشمندان در عصر خود بود که در مدینه به دنیا آمد.

 خواجه اباصلت فرزند صالح یا سلیمان هروی بود،  که سرگذشت زندگی او کاملا مشخص نیست. در تاریخ اسلام برخی او را غلام و برده و برخی هم متکلم و محدث می دانند.

 و همین طور از او به عنوان دانشمند و یک راوی معروف یاد می‌کنند که برخی متون او جز ثروت های ایران به حساب می‌آید.

 او  از سمت هرات به مشهد می آمد به همین دلیل به او هروی می گفتند. اما آنجا که بیشتر از هرچیز مطرح است این است که او مرهم  و خادم امام رضا بود.

 زمانی که امام خوبی ها رضا علیه سلام  در مجلس سرکشی به خواجه اباصلت دستور دادن درها را ببندند و پرده‌ها را بیاویزند و فرش های حج را به صورت کامل جمع کنند؛  اباصلت خادم امام رضا بود که بسیاری از علمای شیعه و سنی او را دوست دارند.

 امام رضا و اهل بیت او  را فردی راستگو و اهل علما حدیث می دانند در مجموع آنچه که از نوشته‌ های مورخان در رابطه با اباصلت برداشت می‌شود این است که دانشمند غنی بوده است؛ که قدری به امام نزدیک بود که همانند یک خدمتکار در اختیار امام رضا علیه السلام قرار داشت.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 همین نزدیکی او  به امام باعث شده است که او در میان شیعیان محبوبیت خاصی پیدا کند و آرامگاه او محل زیارت زائران امام رضا هم شود.

 اباصلت در تمام مجالس همراه با امام رضا بود. بعد از شهادت امام رضا خواجه اباصلت به نیشابور برگشت به مناظرات و بحث های علمی خود پرداخت.

 مرگ خواجه در سال ۲۳۶ قمری و در حدود ۳۴ سال بعد از امام ثبت شده است. آرامگاه او به واسطه کربلایی محمد علی درویش و با استفاده از کمک های مالی بنا شده است.

 فضای اطراف آرامگاه خواجه اباصلت هروی از قبرستان های مشهد می باشد و قبر های زیادی در محوطه آن دفن شده اند. در  این مکان سنگ قبر های کهن را خواهید دید که افراد بزرگی در آنجا مدفون شده اند.

 بنای آرامگاه خواجه اباصلت هروی به صورت چهار ضلعی است که هر طرف آن به  بیرون راه دارد و تزیینات کاشی های هفت رنگ رواق‌های مستطیل شکل و آینه کاری های زیبا در این بنا دیده می شود.

شهادت امام رضا علیه السلام از زبان خواجه اباصلت

روزی در محضر امام رضا علیه السلام بودند که حضرت به نزد مامون احظار شدند.

 حضرت بعد از نماز صبح لباس هایش را پوشید و در محراب منتظر غلامان مامون ماند و  کفش هایش را پوشید عبا  را بر دوشش انداخت و وارد مجلس مامون  شدند .

مامون  در همان زمان در خدمت امام رضا بودند و  طبق های میوه مختلف در کنار مامون  قرار داشت.  خوشه انگور را که بعضی  دانه های آن آلوده به زهر بودند  را به امام رضا دادند.

 مامون  زمانی که نگاهش به امام رضا افتاد مشتاق از جایش بلند شد و دست در گردن مبارک انداخت پیشانیش را ببوسید و ادای احترام کرد.

 امام از جایش بلند شد و خوشه انگور زهرآلود را از دست مامون  گرفت. مامون به امام رضا علیه السلام فرمود که از این انگور بهتر نیست امام رضا فرمودند انگور بهشت از این بهتر و نیکو تر باشد و مامون اصرار بر خوردن انگور نمودند.

 امام خوبی ها  انگور را خوردند و حالشان خراب شد و بر زمین افتادند. خواجه اباصلت  می‌گوید حضرت غمگین و مریض حال از خانه مامون خارج شدند، امام ساعت ها بر اثر خوردن انگور زهرآلود به دیار باقی شتافتند.

آرامگاه خواجه اباصلت کجاست

شاید برای شما این سوال پیش بیاد که آرامگاه خواجه اباصلت کجاست؟ در این متن شما را با ادرس این مکان زیارتی اشنا می کنیم.

برای رفتن به این آرامگاه ملکوتی در نزدیکی جاده مشهد به سمت فریمان حدود ۱۲ کیلومتر به سمت جنوب شرقی شهر مشهد و نرسیده به بهشت رضا باید حرکت کنید تا با این بارگاه عظیم و ملکوتی روبه‌رو شوید.

ارامگاه خواجه اباصلت یکی از جاذبه های مذهبی و زیارتی مشهد است این آرامگاه تا چند قرن بعد از مرگ خواجه به حالت مخروبه بود.

مشهد پایتخت معنوی ایران است. این  شهر جاذبه های زیارتی و مذهبی متعددی  دارد. نام این شهر که نام آن با نام امام رضا عجین شده است اکنون به عنوان قطب اصلی گردشگری و زیارتی در ایران مطرح شده است.

 وجود پر برکت مرقد امام رضا این شهر را به پربازدید ترین شهر کشور تبدیل کرده است که سالانه خدمت‌رسان ۳۰ میلیون گردشگر از کل کشور می باشد با وجود اینکه مشهد بیشتر به دلیل وجود حرم امام رضا معروف شده است اما جاذبه های مذهبی و زیارتی دیگری راهم  در دل خود جای داده است. آرامگاه خواجه اباصلت در مشهد سالانه گردشگران زیادی را به خود اختصاص داده است. آرامگاه خواجه اباصلت در مشهد یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین مکان های مشهد است.

آرامگاه خواجه اباصلت در کدام استان است

بعضی از افراد که قصد دیدن از این ارامگاه زیبا و پر رمز و راز را دارند برایشان سوال است که  آرامگاه خواجه اباصلت در کدام استان است؟

آرامگاه خواجه اباصلت در خراسان رضوی قرار گرفته است. آرامگاه خواجه اباصلت در خراسان رضوی هر سال میزبان گردشگران و توریستان ایرانی و خارجی است.

تلفن خواجه اباصلت

بهتر است برای دیدن این مکان زیارتی تاریخی شماره تلفن خواجه اباصلت را بلد باشید تا در صورت بسته بودن با این شماره تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.