آرامگاه خواجه اباصلت؛ مدفن یکی از نزدیکترین افراد به امام رضا (ع)


زینب رمضانی 10 فروردین 1400 7 دقیقه مطالعه
iOS 14

آرامگاه خواجه اباصلت یکی از جاذبه های مذهبی و زیارتی است که در 10 کیلومتری کلان شهر مشهد قرار دارد. این آرامگاه تا چند قرن پس از مرگ خواجه بنایی مخروبه بود که به همت یکی از عرفای سده هشتم بازسازی شد. اکنون این آرامگاه یکی از جاذبه های معروف شهر مشهد است که سالانه افراد زیادی آن را زیارت می کنند. مسافران شهر مشهد می توانند در کنار زیارت امام رضا (ع)، یکی از اصحاب و خدمتکاران ایشان را نیز در این مکان زیارت کنند.

مشهد، پایتخت معنوی ایران و شهر جاذبه های مذهبی و زیارتی است. این شهر که نام آن با نام امام رضا (ع) پیوند خورده، اکنون به عنوان قطب اصلی گردشگری زیارتی در ایران مطرح است. وجود پر برکت بارگاه منور رضوی این شهر را به پربازدیدترین شهر کشور بدل کرده که سالانه بالغ بر 30 میلیون گردشگر از آن دیدن می کنند. با وجود اینکه مشهد بیشتر به سبب وجود حرم مطهر امام رضا (ع) مشهورشده  است اما دیگر جاذبه های مذهبی و زیارتی را نیز در دل خود جای داده. در واقع در این شهر پس از زیارت امام رضا (ع) از فرصت های بسیاری برای زیارت برخوردار خواهید بود. تور لحظه آخری مشهد از تهران فرصت خوبی خواهد بود تا از مکان های دیدنی مشهد بازدید کنید. مسجد گوهر شاد، مقبره پیر پالان دوز، گنبد خشتی، امامزاده ناصر و یاسر، امامزاده یحیی و آرامگاه خواجه ربیع از مهم ترین جاذبه های این شهر محسوب می شوند. یکی از این جاذبه های مذهبی این شهر که مدفن یکی از اصحاب امام رضا (ع) است آرامگاه متکلم و محدث شیعه خواجه اباصلت هروی است.

اطلاعاتی درباره خواجه اباصلت هروی

عبدالسلام بن صالح بن سلیمان ایوب بن میسره معروف به خواجه اباصلت در سال 160 هجری قمری در مدینه متولد شد و در سال 236 درگذشت. وی به خواجه اباصلت هروی مشهور است که دلیل آن زندگی اجداد وی در هرات می باشد. این خواجه که اکنون آرامگاه وی در مشهد به جاذبه ای پر بازدید بدل شده از اصحاب امام رضا (ع) بود که همزمان با هجرت ایشان به خراسان راهی این سرزمین شد. گفته شده این فرد از زاهدان به نام بوده و از محدثین، راویان و متکلمین شیعه مذهب به شمار می رفته است. وی از افرادی بوده که با امام رضا (ع) رابطه نزدیکی داشته است. در واقع اهمیت و شهرت  این فرد بیشتر به این سبب است که در زمان شهادت امام رضا (ع) در نزد ایشان حضور داشته و شهادت امام هشتم از زبان این خواجه نقل شده است. وی همچنین پس از شهادت امام رضا (ع) کتاب وفاه الرضا را در این باره نوشت. درباره وی نقل شده است که به سبب برخی مسایل سیاسی تا سال های پایانی عمر خود در انزوا و به دور از چشم مردم زندگی می کرده است.

همه چیز درباره آرامگاه

مانند اغلب امامزاده ها و آرامگاه ها این بنا نیز با ابهاماتی درباره صاحب آن روبروست. در واقع این بحث در مورد خیلی از بناهای مذهبی مطرح است. در مورد خواجه اباصلت نیز چنین مسائلی مطرح است. اکنون به جز در مشهد مزارهایی دیگر نیز منسوب  به وی در قم و سمنان وجود دارند. آرامگاه خواجه اباصلت در چند کیلومتری مشهد واقع شده و این بنایی است که در سده هشتم مورد بازسازی شده و در سال های بعد نیز مرمت هایی روی آن صورت گرفته است. در بازسازی این آرامگاه که در قرن هشتم انجام شده یک بنای چهار ضلعی گنبدی به آرامگاه اضافه شده است. در چند سال اخیر این آرامگاه دوباره در دست بازسازی قرار گرفت و این بار با زیربنای حدود  920 متر مربع و با ضریحی هشت ضلعی نوسازی شد. اکنون می توانید در کنار این آرامگاه شاهد فراهم آمدن انواع امکاات رفاهی و جانبی باشید که زمینه حضور راحت زائران را در این مکان فراهم آوده اند.

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه