تاریخ مشهد؛ سرگذشتی شنیدنی از پایتخت معنوی ایران

تاریخ مشهد
0

سرنوشت هر شهری برای مسافران آن شنیدنی است. تاریخ مشهد نیز از آن داستان هایی است که شنیدن آن خالی از لطف نیست.

شهری که با حضور امام رضا (ع) رنگ خاصی گرفته و مقصدی آرامش بخش برای مسافران بی قرار شده است. این شهر در خراسان رضوی واقع شده و مرکز این استان است.

پر بازدیدترین شهر کشور، مجهزترین شهر ایران از نظر تعداد پارک های آب، پایتخت معنوی ایران، شهری با بیشترین تعداد اقامتگاه و نخستین مقصد توریستی زیارتی در کشور عنوان هایی است که این شهر در طول زمان کسب کرده است.

تور مشهد از شیراز ارزان قیمت یک فرصت فوق العاده برای زیارت و گردش در مشهد است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

مشهد در روزگاران گذشته

منطقه ای که امروزه مشهد نام گرفته از دوران پیش از اسلام به سبب به دلیل شرایط طبیعی مناسب از مناطق مطلوب برای سکونت بوده است.

کشف ابزارهای سنگی با قدمت هشتصد ساله در فاصله چهل کیلومتری مشهد نشان از قدمت این منطقه دارد. وجود یک سنگ نگاره با نقوش مربوط به شکار نیز نشانه های دوران نوسنگی را در خود دارد. وجود تپه نادری در جنوب مشهد نیز نشانه ای دیگر از دیرینگی تمدن این شهر است.

در زمان های دور در نزدیکی مشهد کنونی شهری به نام توس واقع بوده که آبادی های بسیاری در اطراف آن وجو داشته است. این شهر آبادی های نوغان و سناباد را نیز در بر گرفته بود که بخشی از مشهد امروزی هستند.

پس از اتفاق حمله مغولان مردم توس کم کم به مشهد مهاجرت کردند و به تدریج این شهر وسعت پیدا کرد و به منطقه ای بزرگ تبدیل شد. مشهد در زمان نادر شاه افشار به عنوان پایتخت ایران برگزیده شده بود.

تاریخ مشهد با روزهای سخت نیز به خود دیده است. در سال 816 بود که تولی خان و افرادش به این شهر حمله ور شدند و قندیل های روضه منوره را به یغما بردند.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

این شهر در بین سال های 799 تا 1006 نیز در تصرف ازبکان بوده است. زمان شاه عباس صفوی از زمان های رونق این شهر بوده است، اما اواخر دوره صفوی دوباره این شهر مورد نامهربانی افغان ها قرار گرفت.

پس از آن نادر شاه افشار آن ها را سرکوب کرد و این شهر را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد. اکنون نشانه های شجاعت نادر شاه افشار را می توانید در باغ موزه نادری که از جاذبه های تاریخی مشهد است مشاهده کنید.

مشهدی که اکنون می بینید

اکنون مشهد با زمان گذشته بسیار فرق کرده است. ساختمان های لوکس با کارکردهای متفاوت تمام این شهر را فرا گرفته اند و مشهد به یکی از پهناورترین و پر جمعیت ترین شهرهای ایران بدل شده است.

این شهر از زمانی که پیکر مطهر امام رضا (ع) را در خود جای داد به مقصدی محبوب بدل شد که همه ساله زائران زیادی از آن بازدید می کردند. مشهدی که اکنون می بینید یک شهر مدرن است با تمام ویژگی های دنیای معاصر.

حالا قابلیت های توریستی مشهد سبب شده انواع فرصت ها دراین شهر برای جذب گردشگر فراهم شود و روز به روز بر شهرت و محبوبت مشهد افزوده گردد.

این شهر که همواره در صدر مقاصد زیارتی کشور قرار داشته، رفته رفته توانسته خود را در لیست شهرهای سیاحتی کشور نیز قرار دهد.

شهادت امام رضا (ع)؛ سرآغازی برای مشهد کنونی

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

شهادت امام رضا (ع) در شهر مشهد سرآغازی برای این شهر شد. از  زمانی که آب سناباد به سبب غسل دادن پیکر مطهر این امام بزرگوار پر برکت شد مشهد نیز روز به روز پر برکت تر به حیات خود ادامه داد، تا حال که عنوان های زیادی را از برکت نام امام رضا (ع) کسب کرده است. اکنون مشهد قطب نخست گردشگری زیارتی در کشور است و نام پایتخت معنوی ایران را یدک می کشد.

حالا مشهد دومین شهر مذهبی جهان است و پر بازدید ترین شهر در ایران. این شهر حتی از برکت بارگاه منور رضوی به یکی از مجهزترین شهرهای کشور از نظر امکانات ورزشی بدل شده است.

این شهر اکنون عنوان شهری زیارتی – سیاحتی را یدک می کشد که سالانه بیش از سی میلیون گردشگر را درخود می پذیرد.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.