باغ موزه نادری ( آرامگاه نادرشاه ) ؛ جاذبه ای تاریخی یا تفریحی؟!

آرامگاه نادرشاه
0

باغ موزه نادری ( آرامگاه نادرشاه ) از جاذبه های تاریخی و پربازدید کلان شهر مشهد است. این باغ آرامگاه یکی از پادشاهان سلسله افشاری به نام نادر شاه است که اکنون در داخل یک باغ چشم نواز قرار گرفته و در کنار آن انواع امکانات رفاهی و تفریحی فراهم آمده است.

این باغ در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا واقع شده و فاصله چندان دوری تا حرم مطهر رضوی ندارد. بنابراین مسافران شهر مشهد می توانند در کنار بازدید از اصلی ترین جاذبه شهر مشهد سری هم به این منطقه بزنند و علاوه بر تفریح از موزه جذاب واقع در این باغ نیز دیدن نمایند.

مشهد شهر جاذبه های متنوع و متعدد است. شهری که به عنوان مقصدی زیارتی مطرح شده اما از انواع فرصت های تفریحی و سیاحتی نیز خالی نیست. در مشهد جاذبه های بسیاری وجود دارند که نمی توان آن ها را در داخل یک دسته قرار داد. به طور مثال مسجد گوهر شاد از طرفی جاذبه ای زیارتی است که زائران از آن به منظورگرفتن حاجات و نماز خواندن و ذکر و دعا بازدید می نمایند.

اما همین مسجد دارای سازه هایی است که با طرح و رنگ سنتی خود آن را به عنوان جاذبه ای تاریخی و دارای معماری کهن نیز مطرح می کنند. در مورد باغ موزه نادری نیز می توان چنین مساله ای را مطرح کرد. این مجموعه در واقع آرامگاه نادر شاه افشار است و بنایی سنتی با رنگ و بوی تاریخ است، اما جاذبه های تفریحی فراهم آمده در کنار آن می تواند این مجموعه را به عنوان جاذبه ای تفریح و سیاحتی نیز معرفی کند. در تور مشهد از شیراز در هتل های نزدیک به حرم شما راه زیادی تا بازدید از این موزه ندارید.

موزه نادری موزه ای تاریخی و جذاب

موزه نادری
موزه نادری
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

مجموعه باغ نادری به یادبود نادرشاه افشار بنا شده و طراحی آن کار مهندس هوشنگ سیحون است. در این مجموعه دو تالار موزه جذاب و دیدنی وجود دارد. برای کسانی که به تاریخ و به خصوص به وسایل دفاعی و رزمی علاقه دارند بازدید از این مجموعه با وجود این دو موزه یک فرصت ویژه و خاص محسوب می شود.

در دل باغ نادری دو موزه قرار گرفته که در آن انواع لوازم جذاب از دوران هایی کهن را مشاهده خواهید کرد. از سپر و کلاه خود گرفته تا شمشیر و تپانچه و تفنگ. جالب تر از همه این ها شمشیر اختصاصی نادرشاه است که شعری با طلاکوبی روی آن نوشته شده است.

در واقع در این مجموعه دو تالار موزه فراهم شده که در یکی از آنها اسلحه های دوره های مختلف تاریخ ایران و در دیگری آثار مربوط به دوران نادرشاه جمع آوری شده است. در موزه دوم می توانید شاهد لباس های جنگی و نظامی، سلاح ها، تپانچه ها، تابلوهای نقاشی از صحنه های جنگ، زین و برگ اسب، نسخه های خطی ارزشمند، شمشیرهایی متعلق به نادرشاه افشار و دیگر وسایل کهن باشید.  در این موزه همچنین نسخه ای ارزشمند از کتاب جهانگشای نادری نیز وجود دارد که دیدن آن برای بازدیدکنندگان بسیار جالب خواهد بود.

مجسمه نادرشاه افشار در باغ موزه نادری

پیش از ورود به مجموعه باغ نادری توجه شما به مجسمه ای خاص و با ابهت جذب می شود. نادر شاه افشار سوار بر اسب و سربازانی که به دنبال او هستند. مجسمه نادر شاه دارای ارتفاعی حدود 6 متری است که سوار بر اسب است و سه سرباز پیاده در کنار آن ایستاده اند. این مجسمه از جنس مفرغ است و در ایتالیا ساخته شده. لازم به ذکر است که ساخت این مجسمه کار استاد ابوالحسن صدیقی است. دیدن این صحنه که انگار بسیار زنده از آب در آمده حس خاصی را به ارمغان می آورد.

حسی که شما را به یاد فتوحات گسترده  نادرشاه  می اندازد. این بنای تاریخی در سال 1354 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بهترین زمان برای بازدید از این بنا فصل بهار است که سرسبزی و آب و هوای این باغ بیشتر به چشم خواهد آمد. یکی از بناهای پربازدید مشهد که چون باغ نادری جاذبه ای تاریخی محسوب می شود آرامگاه فردوسی است که بازدید از آن همواره در برنامه های مسافران مشهد قرار دارد.

آرامگاه نادرشاه بنایی است که در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد برای یادبود نادرشاه شاه افشار به هنر نمایی هوشنگ سیحون ساخته شده است. ساختمان آرمگاه نادرشاه افشار به گونه ای میباشد که محل دفن این شاه بزرگ در مرکز دو تالار موزه میباشد که در این موزه ها اسحله های دوران مختلف و در دیگری آثار مربوط به دوره نادرشاه در باغ موزه نادری نگهداری میشوند. آرامگاه نادرشاه در تاریخ 18 آذرماه 1354 به عنوان یکی از آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

آرامگاه نادرشاه در کجا است؟

آرامگاه نادرشاه در مشهد
آرامگاه نادرشاه در مشهد

 آرامگاه نادرشاه افشار در استان خراسان رضوی، مشهد، چهار راه شهدا، خیابان شیرازی، باغ نادری میباشد و اگر به شهر مشهد سفر کردید حتما از آرامگاه نادرشاه دیدن فرمایید و تاریخ کشور را در آن دوران با یک نگاه مرور کنید.

نادرشاه در زمان حیات خود دستور داد آرامگاهی کوچک در بالای خیابان مشهد بنا کنند که روبروی حرم امام رضا باشد و در آن زمان آرامگاه نادرشاه افشار را با خشت و گل ساختند. ولی بعد از مدتی زمین های اطراف آرامگاه به عنوان موقوفات در میان مردم تقسیم شد و طی مدت کمی آرامگاه نادرشاه رو به ویرانی رفت.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

سال ها بعد در دوره قاجار عبدالحسین تیمورتاش سردار آن دوره تلاش زیادی برای بازسازی آرامگاه نادرشاه کرد.او در سال 1294 که نماینده شهر قوچان بود طرح بازسازی آرامگاه نادرشاه افشار را به مجلس ارائه کرد، برخی از نمایندگان گفتند که وضعیت مالی نابسامان کشور اجازه این کار را به آنها نمیدهد ولی سلیمان میرزا اسکندری از ایده بازسازی آرامگاه نادرشاه دفاع کرد و معتقد بود بهترین پولی که از بودجه ما خرج میشود، پولی است که برای یادگار این شخص بزرگ هزینه بشود چرا که این شخص یکی از افتخارات بزرگ ایران بوده است.

هفته بعد در دهم مهرماه 1294 این طرح در شش ماده تصویب شد که هزینه بازسازی آرامگاه نادرشاه از مالیات تردد چهارپایان باری و وسایل نقلیه در عبور و مرور شهر تامین بشود و ماهیانه 50 تومان از بودجه کشور برای نگهداری آرامگاه نادرشاه افشارهزینه شود. همین موضوع به تنهایی نشان دهنده اهمیت نگهداری این آرامگاه در کشور است که میراثی ماندگار برای تمامی نسل ها بماند.

در دوره ی پهلوی در سال 1333 طرحی برای ساخت آرامگاه نادرشاه ارائه شد ولی کسی اهمیت چندانی به این موضوع نداد. سرانجام سیدعلی موید ثابتی سناتور خراسان در مجلس هشدار داد که آرامگاه نادرشاه در حال تخریب و از بین رفتن است و از دولت خواستار توجه زیاد به این موضوع شد. سپس در سال1336 طرح بازسازی آرامگاه نادرشاه شروع شد و درسال 1342 به پایان رسید و در 12 فروردین 1342 با حظور محمدرضا پهلوی در باغ موزه نادری افتتاح شد.

میراثی ماندگار و ارزشمند

در حال حاضر باغ موزه نادری توسط سازمان میراث فرهنگی کشور عزیزمان از سال 1386 تا به امروز اداره میشود. باغ موزه نادری در طرح های بازسازی و بهسازی و تعمیرات بخش های داخلی موزه و آرامگاه تغییرات زیادی داشته است و روز به روز در حال بهتر شدن و با رشد تاریخی بیشتری مواجه میشود و پس از شش ماه تعطیلی دوباره در حال بازگشایی میباشد. حتی یکی از کارگردان های محبوب سینما در سال 1389 فیلمی بسیار زیبا و تاثیر گذار درباره آرامگاه نادرشاه ساخت و این فیلم هنوز هم طرفداران بسیار زیادی دارد.

گشت و گذاری در باغ موزه نادری مشهد

باغ موزه نادری که دلیل شهرت آن وجود آرامگاه نادرشاه افشار در داخل تالار های آن میباشد در مشهد مقدس واقع شده است و یکی از جاذبه های پربازدید مشهد بعد از حرم مطهر میباشد. در این موزه تعداد زیادی از آثار یادگاری از شهرهای فتح شده نگهداری میشود وپیشنهاد میشود که از این موزه بسیار زیبا دیدن فرمایید و ابهت و شکوه نادرشاه افشار را به خوبی و از نردیک لمس کنید!

در این موزه آثار تاریخی از جمله سکه ها، خنجر ها، تفنگ ها، تپانچه ها و توپ های جنگی نگهداری میشود؛ همچنین اشیا متعلق به دوره های صفویه و افشاریه و حتی دوره های قبل تر از آنها. نادرشاه افشار پیش از مرگش دستور داد سنگ های زیبایی را از شهر مراغه به مشهد بیاورند و مقبره ای برایش بنا کنند.

آرامگاه نادرشاه افشار در باغی به مساحت 14450 متر مربع ساخته شد و شامل دو تالار، سکویی های دو پله ای، غرفه های صنایع دستی و… است. قسمت های دیدنی بینظیری در این باغ واقع شده است و مهم ترین بخش آن سکویی با ارتفاع دو متر میباشد که مجسمه عظیم نادرشاه افشار روی آن بنا شده است.

در محوطه موزه نادری اولین چیزی که نظر بازدیدکنندگان را جلب میکند، مجسمه نادرشاه و سربازان برنزی است که به دنبال آن در حال دویدن هستند و درکنار این شاهکار های هنری میتوان عکس های زیادی گرفت و به یادگار از سفر مشهد  نگه داشت.

این مجسمه توسط استاد صدیقی و در کارخانه ریخته گری در کشور ایتالیا ساخته شده است و بیش از 14 تن وزن دارد. درکنار آرامگاه لوله توپ بزرگ جنگی وجود دارد که نادرشاه افشار آن را از اشغالگران پرتقالی به غنیمت گرفته بود و ساخت آن به سال 1591 میلادی بر میگردد و یکی از  آثار تاریخی معروف موزه میباشد. اگر به مشهد سفر کردید حتما سری به این شاهکار تاریخی بزنید و شکوه تاریخ ایران متمدن را از زیر نظر بگذرانید.

4.3/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.