باغ موزه نادری؛ جاذبه ای تاریخی یا تفریحی؟!

باغ موزه نادری

باغ موزه نادری از جاذبه های تاریخی و پربازدید کلان شهر مشهد است. این باغ آرامگاه یکی از پادشاهان سلسله افشاری به نام نادر شاه است که اکنون در داخل یک باغ چشم نواز قرار گرفته و در کنار آن انواع امکانات رفاهی و تفریحی فراهم آمده است.

این باغ در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا واقع شده و فاصله چندان دوری تا حرم مطهر رضوی ندارد. بنابراین مسافران شهر مشهد می توانند در کنار بازدید از اصلی ترین جاذبه شهر مشهد سری هم به این منطقه بزنند و علاوه بر تفریح از موزه جذاب واقع در این باغ نیز دیدن نمایند.

مشهد شهر جاذبه های متنوع و متعدد است. شهری که به عنوان مقصدی زیارتی مطرح شده اما از انواع فرصت های تفریحی و سیاحتی نیز خالی نیست. در مشهد جاذبه های بسیاری وجود دارند که نمی توان آن ها را در داخل یک دسته قرار داد. به طور مثال مسجد گوهر شاد از طرفی جاذبه ای زیارتی است که زائران از آن به منظورگرفتن حاجات و نماز خواندن و ذکر و دعا بازدید می نمایند.

اما همین مسجد دارای سازه هایی است که با طرح و رنگ سنتی خود آن را به عنوان جاذبه ای تاریخی و دارای معماری کهن نیز مطرح می کنند. در مورد باغ موزه نادری نیز می توان چنین مساله ای را مطرح کرد. این مجموعه در واقع آرامگاه نادر شاه افشار است و بنایی سنتی با رنگ و بوی تاریخ است، اما جاذبه های تفریحی فراهم آمده در کنار آن می تواند این مجموعه را به عنوان جاذبه ای تفریح و سیاحتی نیز معرفی کند. در تور مشهد از شیراز در هتل های نزدیک به حرم شما راه زیادی تا بازدید از این موزه ندارید.

موزه ای تاریخی و جذاب

مجموعه باغ نادری به یادبود نادرشاه افشار بنا شده و طراحی آن کار مهندس هوشنگ سیحون است. در این مجموعه دو تالار موزه جذاب و دیدنی وجود دارد. برای کسانی که به تاریخ و به خصوص به وسایل دفاعی و رزمی علاقه دارند بازدید از این مجموعه با وجود این دو موزه یک فرصت ویژه و خاص محسوب می شود.

در دل باغ نادری دو موزه قرار گرفته که در آن انواع لوازم جذاب از دوران هایی کهن را مشاهده خواهید کرد. از سپر و کلاه خود گرفته تا شمشیر و تپانچه و تفنگ. جالب تر از همه این ها شمشیر اختصاصی نادرشاه است که شعری با طلاکوبی روی آن نوشته شده است.

در واقع در این مجموعه دو تالار موزه فراهم شده که در یکی از آنها اسلحه های دوره های مختلف تاریخ ایران و در دیگری آثار مربوط به دوران نادرشاه جمع آوری شده است. در موزه دوم می توانید شاهد لباس های جنگی و نظامی، سلاح ها، تپانچه ها، تابلوهای نقاشی از صحنه های جنگ، زین و برگ اسب، نسخه های خطی ارزشمند، شمشیرهایی متعلق به نادرشاه افشار و دیگر وسایل کهن باشید.  در این موزه همچنین نسخه ای ارزشمند از کتاب جهانگشای نادری نیز وجود دارد که دیدن آن برای بازدیدکنندگان بسیار جالب خواهد بود.

مجسمه نادرشاه افشار در باغ موزه نادری

پیش از ورود به مجموعه باغ نادری توجه شما به مجسمه ای خاص و با ابهت جذب می شود. نادر شاه افشار سوار بر اسب و سربازانی که به دنبال او هستند. مجسمه نادر شاه دارای ارتفاعی حدود 6 متری است که سوار بر اسب است و سه سرباز پیاده در کنار آن ایستاده اند. این مجسمه از جنس مفرغ است و در ایتالیا ساخته شده. لازم به ذکر است که ساخت این مجسمه کار استاد ابوالحسن صدیقی است. دیدن این صحنه که انگار بسیار زنده از آب در آمده حس خاصی را به ارمغان می آورد.

حسی که شما را به یاد فتوحات گسترده  نادرشاه  می اندازد. این بنای تاریخی در سال 1354 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بهترین زمان برای بازدید از این بنا فصل بهار است که سرسبزی و آب و هوای این باغ بیشتر به چشم خواهد آمد. یکی از بناهای پربازدید مشهد که چون باغ نادری جاذبه ای تاریخی محسوب می شود آرامگاه فردوسی است که بازدید از آن همواره در برنامه های مسافران مشهد قرار دارد.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.