امامزاده یحیی؛ زیارت امامزاده بی سر در بقعه ای منسوب به وی

امامزاده یحیی

امامزاده یحیی یکی از جاذبه های زیارتی پیش روی گردشگران مشهد است که در پنجاه متری این شهر واقع شده. این بقعه متبرکه در سی و هشت کیلومتری شهر رضویه و در کنار روستایی به نام میامی واقع شده است و مسافران مشهد می توانند در مسیر منتهی به این شهر این بقعه را زیارت کنند. طبق آمار به دست آمده سالانه حدود چهار میلیون نفر از این آرامگاه دیدن می کنند که آمار قابل توجهی است.

مشهد و فرصت های بسیار زیارتی

ایران دارای جاذبه های مذهبی و زیارتی بسیاری است که همواره از مکان های پر بازدید محسوب می شوند. بسیاری از این جاذبه ها در شهر مشهد قرار گرفته که اصلی ترین جاذبه توریستی زیارتی در ایران است.

شهر مشهد یکی از پر بازدیدترین شهرهای کشور است که در طول سال بیش از سی میلیون مسافر را در خود می پذیرد. این شهر توانسته با فراهم آوردن انواع جاذبه های تفریحی در کنار جاذبه های زیارتی خود فرصت هایی متنوع را نصیب مهمانان خود کند.

این شهر اگر چه همه شهرت خود را مدیون نام امام رضا (ع) و حرم مطهر رضوی است، اما در سایه این مکان مقدس انواع جاذبه های مذهبی دیگر را نیز در خود جای داده. مهم ترین جاذبه های زیارتی این شهر شامل مسجد گوهرشاد، آرامگاه خواجه ربیع، مقبره پیر پالان دوز، آرامگاه خواجه مراد، آرامگاه خواجه اباصلت، گنبد خشتی و امازاده یاسر و ناصر می شوند. یکی از پر بازدیدترین امامزاده ها که در اطراف مشهد قرار گرفته و مسافران در راه مشهد فرصت زیارت از آن را دارند امامزاده یحیی است.

امامزاده یحیی کیست؟

امامزاده یحیی از فرزندان زید و از نواده های امام سجاد علیه السلام  و از معاصران امام صادق (ع) بود. این امامزاده از مخالفان حکومت وقت بود که بنی امیه همواره در پی از بین برداشتن وی بودند. بنابراین ایشان پس از شهادت پدر بزرگوارشان به نینوا هجرت کردند. وی به سبب همین درگیری ها از نینوا به مدائن، ری، سرخس و بیهق مهاجرت کردند و در طوس با عمال حکومت اموی درگیر شدند. وی طی همین درگیری ها در سال 125 در جوزجان کشته و به دار آویخته شد.

گفته شده که ابومسلم خراسانی بدن وی را در همان جا دفن کرده است. بنابر روایات مردم برای این امامزاده هفت روز شیون و نوحه سرایی کردند و در سال شهادت وی بسیاری از افراد نام فرزندان پسر خود را یحیی گذاشتند. همانطور که گفته شد وی در جوزجان یعنی شمال افغانستان دفن شده است، اما در حال حاضر در شهرهای مختلف ایران بقعه هایی به نام وی منسوب شده است.

بقعه های منسوب به یحیی بن زید

یکی از مشهورترین بقعه های منسوب به یحیی بن زید در اطراف مشهد و در روستای میامی است. کتیبه ای که در این آرامگاه موجود است نشان می دهد که این آرامگاه متعلق به برادرزاده یحیی بن زید یعنی یحیی بن حسین است و تشابه اسمی سبب این اشتباه شده است. یکی دیگر از امامزاده های منسوب به یحیی بن زید در گرگان است که در این انتساب نیز تشابهات اسمی دخبل بوده است.

در واقع تشابه بین اسم گرگان و جوزجان سبب شده بقعه موجود در گرگان را مدفن امامزاده یحیی بن زید بدانند. در شهر نیشابور نیز بقعه ای وجود دارد که در اصل متعلق به یحیی بن محمد از نوادگان امام سجاد (ع) است ولی در سال های اخیر به یحیی بن زید منسوب شده. در ورامین نیز یک بقعه به نام یحیی بن زید وجود دارد که این انتساب می تواند به دلیل مهاجرت ایشان به ری صورت گرفته باشد.

سبزوار شهر دیگری است که دارای بقعه ای منسوب به یحیی بن زید است که به نظر می رسد مربوط به زمان مخفی شدن این امامزاده در این شهر باشد. در دیگر شهرهای ایران چون همدان و سمنان نیز آرامگاه هایی به این امامزاده بزرگوار منسوب شده است.

شما به راحتی می توانید با تور ارزان قیمت مشهد از تهران از این مکان زیارتی بازدید کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.