امامزاده یحیی مشهد

امامزاده یحیی
0

امامزاده یحیی مشهد یکی از جاذبه های زیارتی پیش روی گردشگران مشهد است که در پنجاه متری این شهر واقع شده. این بقعه متبرکه در سی و هشت کیلومتری شهر رضویه و در کنار روستایی به نام میامی واقع شده است و مسافران مشهد می توانند در مسیر منتهی به این شهر این بقعه را زیارت کنند.

رزرو آنلاین تور مشهد با قیمت عالی

طبق آمار به دست آمده سالانه حدود چهار میلیون نفر از این آرامگاه دیدن می کنند که آمار قابل توجهی است. رزرو اناق امام زاده یحیی میامی از آن دسته ویژگی هایی است که این امامزاده را ز سایر مقبره ها متمایز میکند.

مشهد و فرصت های بسیار زیارتی

امامزاده یحیی مشهد

ایران دارای جاذبه های مذهبی و زیارتی بسیاری است که همواره از مکان های پر بازدید محسوب می شوند. بسیاری از این جاذبه ها در شهر مشهد قرار گرفته که اصلی ترین جاذبه توریستی زیارتی در ایران است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

شهر مشهد یکی از پر بازدیدترین شهرهای کشور است که در طول سال بیش از سی میلیون مسافر را در خود می پذیرد. این شهر توانسته با فراهم آوردن انواع جاذبه های تفریحی در کنار جاذبه های زیارتی خود فرصت هایی متنوع را نصیب مهمانان خود کند.

این شهر اگر چه همه شهرت خود را مدیون نام امام رضا (ع) و حرم مطهر رضوی است، اما در سایه این مکان مقدس انواع جاذبه های مذهبی دیگر را نیز در خود جای داده. مهم ترین جاذبه های زیارتی این شهر شامل مسجد گوهرشاد، آرامگاه خواجه ربیع، مقبره پیر پالان دوز، آرامگاه خواجه مراد، آرامگاه خواجه اباصلت، گنبد خشتی و امازاده یاسر و ناصر می شوند. یکی از پر بازدیدترین امامزاده ها که در اطراف مشهد قرار گرفته و مسافران در راه مشهد فرصت زیارت از آن را دارند امامزاده یحیی مشهد است.

امامزاده یحیی کیست؟

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

آنچه که در زندگینامه امامزاده یحیی میامی آمده است تین چنین است که: امامزاده یحیی از فرزندان زید و از نواده های امام سجاد علیه السلام  و از معاصران امام صادق (ع) بود. این امامزاده از مخالفان حکومت وقت بود که بنی امیه همواره در پی از بین برداشتن وی بودند. بنابراین ایشان پس از شهادت پدر بزرگوارشان به نینوا هجرت کردند.

[irp posts=”1157″]

امام زاده یحیی مشهد میامی  به سبب همین درگیری ها از نینوا به مدائن، ری، سرخس و بیهق مهاجرت کردند و در طوس با عمال حکومت اموی درگیر شدند. امامزاده یحیی مشهد طی همین درگیری ها در سال 125 در جوزجان کشته و به دار آویخته شد.

زندگینامه امامزاده یحیی میامی

یکی از سوالاتی که ممکن است پس از رفتن به امام زاده یحیی مشهد ذهن شما را مشغول کند زندگینامه امامزاده یحیی میامی است. گفته میشود پس از سوزاندن شهادت و سوزانده شدن جسد پدر وی حضرت زید بن علی بی الحسین  امام زاده یحیی مشهد به خراسان آمد. پس از آمدن او به خراسان یارانی گرد هم آمدند و به رهبری وی علیه حاکم وقت قیام کردند. سرانجام این قیام شهادت امامزاده یحیی و بی سر شدن بدن وی بود. به نقلی بدن بدون سر وی در 35 کیلومتری مشهد در دامنه کوهی دفن شد.

بعدها در جوار این آرامگاه روستایی شکل گرفت که امروزه با نام میامی آن را میشناسیم؛ به همین علت است که این امامزاده به امامزاده یحیی مشهد میامی معروف شده است. روستا میامی امروزه یکی از مناطق مناسب برای گردشگری است که با بازارچه های محلی و کوچک خود هر گردشگری را سرگرم میکند. تعطیلات اخر هفته، اعیاد، شهادت ها، مناسب های مختلف و تعطیلات تابستانی اغلب اوقات این روستا و آرامگاه امامزادا یحی مشهد را شلوغ میابید.

گفته شده که ابومسلم خراسانی بدن وی را در همان جا دفن کرده است. بنابر روایات مردم برای این امامزاده هفت روز شیون و نوحه سرایی کردند و در سال شهادت وی بسیاری از افراد نام فرزندان پسر خود را یحیی گذاشتند. همانطور که گفته شد وی در جوزجان یعنی شمال افغانستان دفن شده است، اما در حال حاضر در شهرهای مختلف ایران بقعه هایی به نام وی منسوب شده است.

بقعه های منسوب به یحیی بن زید

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

مسجد هفتاد دو تن مشهد

رستوران مهستان مشهد

آدرس امامزاده یحیی مشهد

یکی از مشهورترین بقعه های منسوب به یحیی بن زید در اطراف مشهد و در روستای میامی است. کتیبه ای که در این آرامگاه موجود است نشان می دهد که این آرامگاه متعلق به برادرزاده یحیی بن زید یعنی یحیی بن حسین است و تشابه اسمی سبب این اشتباه شده است. یکی دیگر از امامزاده های منسوب به یحیی بن زید در گرگان است که در این انتساب نیز تشابهات اسمی دخبل بوده است.

در واقع تشابه بین اسم گرگان و جوزجان سبب شده بقعه موجود در گرگان را مدفن امامزاده یحیی بن زید بدانند. در شهر نیشابور نیز بقعه ای وجود دارد که در اصل متعلق به یحیی بن محمد از نوادگان امام سجاد (ع) است ولی در سال های اخیر به یحیی بن زید منسوب شده. در ورامین نیز یک بقعه به نام یحیی بن زید وجود دارد که این انتساب می تواند به دلیل مهاجرت ایشان به ری صورت گرفته باشد.

سبزوار شهر دیگری است که دارای بقعه ای منسوب به یحیی بن زید است که به نظر می رسد مربوط به زمان مخفی شدن این امامزاده در این شهر باشد. در دیگر شهرهای ایران چون همدان و سمنان نیز آرامگاه هایی به این امامزاده بزرگوار منسوب شده است.

امامزاده یحیی مشهد کجاست؟

همانطور که گفتیم امامزاده یحیی مشهد در نزدیکی روستایی به نام میامی جا گرفته است. در واقع این روستای میامی است که به خاطر این آرامگاه شکل گرفته است. بر اساس استاد مکتوب این روستا حداقل از دوره تیموریان رونق داشته است. میامی در قرن های گذشته در مسیر راه قدیم توس و مشهد به سرخس قرار داشت و طبیعی است که یکی از استراحت گاه های مهم کاروانیان و مسافران به شمار میرفت.

سالانه چهار میلیون زائر در این بقعه حضور می یابند که 20 درصد آنان زائران خارجی از کشورهای حوزه خلیج فارس، پاکستان، افغانستان، هندوستان، کانادا و برخی کشورهای اروپایی هستند. اوج حضور زائر در بقعه متبرکه امامزاده یحیی بن زید (ع) در نیمه نخست هر سال و متوسط ماندگاری زائر در این بقعه 48 ساعت است.

برای اینکه بدانید امامزاده یحیی مشهد کجاست دانستن آدرس امامزاده یحیی مشهد ضروری است. ادرس امامزاده یحیی مشهد به صورت دقیق در 50 کیلومتری شهر مشهد و مجاور روستای میامی است.

اقامت در امام زاده یحیی مشهد میامی؛ زیارت و تفریح در یک روز

رزرو اتاق امامزاده یحیی میامی

ارامگاه امام زاده یحیی مشهد بزرگ ترین مقبره متبرک در بین 254 بقعه متبرک در استان خراسان رضوی از لحاظ مساحت است. مساحت این ارامگاه 100 هکتار وسعت دارد که میتوان گفت 25 هکتار آن مشجر است. امکانات رفاهی و تسهیلات زیادی برای مسافران در ارامگاه امام زاده یحیی مشهد در نظر گرفته شده است. تماس با شماره تلفن امام زاده یحیی میامی اطلاعات دقیق تری از این امکانات را در اختیار شما قرار خواهد داد.

وجود 75 واحد سوییت در این آرامگاه سبب آن شه تا افراد زیادی به منظور تفریح و گردشگری به فکر رزرو اتاق امامزاده یحیی میامی بیفتند. قابلیت اسکان یک هزار نفر مسافر و زائر  از ویژگی های این آرامگاه است که آن را از سایر مقبره ها متمایز میکند. میتوانید برای رزرو اتاق امامزاده یحیی میامی با شماره تلفن امامزاده یحیی میامی تماس حاصل کنید و برای رزرو این اتاق ها اقدام کنید. با رفتن به میامی با یک تیر دو نشان بزنید هم زیارت کنید و هم به تفریح و گشت و گذار در روستای میامی بپردازید.

سایر امکنات رفاهی امام زاده یحیی مشهد میامی

امکانات رفاهی زیاد امام زاده یحیی مشهد سالانه 4 میلیون زائر و گردشگر را راهی این بقعه متبرک میکند. کافی است تا ادرس امامزاده یحیی مشهد را بدانید و به سمت آن حرکت کنید آنگاه میتوانید گردش و زیارت را در یک روز تجربه کنید.   وجود نمایشگاه محصولات فرهنگی میتواند پس از یک زیارت طولانی برای شما سرگرم کننده و برای فرزندانتان آموزنده باشد.

میتوانید پاسخ تمامی سوالات شرعی و اعتقادی خود را نیز در خیمه دائمی معرفت امام زاده یحیی مشهد بیابید. در این خیمه مشاوره خانواده، جوانان و نوجوانان نیز انجام میشود.

[irp posts=”1124″]

برخی دیگر از امکانات رفاهی این امامزاده شامل نانوایی، بازارچه با چندین فروشگاه برای رفع نیاز زائران، کشتارگاه، 48 سکوی نصب چادر، شهربازی، مرکز نیروی انتظامی و مرکز فوریت های پزشکی است.

وجود سالن سینما برای پخش فیلم های مذهبی از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این ارامگاه است که میتوان گفت تقریبا در هیچ کدام از مقبره های متبرک مشهد نمیتوان سالن سینما یافت! شما به راحتی می توانید با تور مشهد از تهران از این مکان زیارتی بازدید کنید.

2.9/5 - (7 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.