آرامگاه خواجه مراد ؛ زیارت در راه مشهد

آرامگاه خواجه مراد

یکی از جاذبه های زیارتی در کلان شهر مشهد آرامگاه خواجه مراد است که در 15 کیلومتری این شهر واقع شده است. این آرامگاه خواجه مراد منسوب به یکی از اصحاب امام رضا (ع) به نام ابوحبیب هرثمه ملقب به خواجه مراد است. این آرامگاه اکنون از مناطق پربازدید در اطراف مشهد است که سالانه افراد زیادی آن را زیارت می کنند.

با توجه به حضور گردشگران در این منطقه به تدریج انواع امکانات رفاهی و جانبی در اطراف این آرامگاه به وجود آمده و اکنون مسافران می توانند در فضایی راحت از این جاذبه دیدن نمایند. شما نیز می توانید در جاده ای که به سمت فریمان می رود این آرامگاه را زیارت نمایید.

مشهد الرضا؛  شهر زیارت و سیاحت

مشهد یکی از بهترین و مهم ترین مقاصد مسافرتی در ایران است که سالانه میلیون ها مسافر از آن بازدید می کنند. مسافرانی که علاوه بر ایران از کشورهای خارجی به ویژه از کشورهای عربی راهی این شهر شده اند.

در این شهر جاذبه های متعدد و متنوعی در پیش روی گردشگران قرار دارد. اگر چه این شهر بیش از همه به نام حرم مطهر رضوی شناخته می شود و نام خود را نیز وامدار این امام بزرگوار است، انواعی از جاذبه های دیگر را نیز در خود جای داده.

از جاذبه های مذهبی تا تاریخی، تفریحی، مناطق طبیعی، پارک های جنگلی، بناهای سنتی و مراکز تجاری. در واقع مسافران این شهر با اینکه به هوای زیارت راهی این شهر می شوند اما می توانند از انواع فرصت های موجود در این شهر استفاده کنند. اصلی ترین زمینه های توریستی در این شهر زیارت و تفریح است. شما در این شهر علاوه بر حرم امام رضا (ع) جاذبه های مذهبی بسیاری را برای زیارت در اختیار خواهید داشت.

جاذبه هایی چون مسجد گوهرشاد، آرامگاه خواجه ربیع، مقبره پیر پالان دوز، گنبد خشتی، آرامگاه سید حسن مدرس، امامزاده یاسر و ناصر، امامزاده یحیی و آرامگاه خواجه اباصلت از مهم ترین مکان های زیارتی در این شهر محسوب می شوند. ی

کی دیگر از این جاذبه ها که در چند کیلومتری مشهد واقع شده و سالانه مسافران بسیای در راه مشهد از آن بازدید می کنند آرامگاه خواجه مراد است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

خواجه مراد کیست؟

بنابر اطلاعات به دست آمده «ابوحبیب هرثمه بن اعین» معروف به خواجه مراد یکی از اصحاب امام رضا (ع) بوده است. روایات مربوط به این فرد بسیار متفاوت است. در برخی منابع آمده که وی در زمان هاورن از حاکمان خراسان بوده که پس از زندانی شدن به دست سهل بن فضل کشته شده است.

برخی دیگر از منابع وی را از افراد مأمون می دانند که هنگام مهاجرت امام رضا (ع) از مدینه به خراسان ایشان را همراهی می کرده. این منابع دلیل کشته شدن خواجه را افشاگری برخی مسائل راجع به مأمون و ضدیت با او پس از شهادت امام هشتم (ع) می دانند. به هر حال این شخص اکنون در بین ایرانیان از احترام خاصی برخوردار است و سالانه افراد زیادی برای زیارت وی راه را بر خود هموار می کنند.

ساخت بنای آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد از بناهای دوره معاصر است. این آرامگاه توسط حاج محمد علی درویش احداث شده است. این بنا اکنون زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه خراسان اداره می شود.

ساختمان آرامگاه در دل کوه واقع شده و دارای خانه ای چهار ضلعی است. در نمای شمالی آرامگاه یک ایوان با ارتفاع پنج متر ساخته شده که با تزئینات و آینه کاری های زیبا بسیار جلب توجه می کند. کاشی های رنگ رنگ نیز که در پشت این ایوان بزرگ کار شده جلوه ای خاص به آن بخشیده.

در بالای ایوان نیز می توانید دو گلدسته زیبا را مشاهده کنید. اکنون در کنار آرامگاه خواجه مراد می توانید مقبره حاج محمد علی سرابی که از درویش های معاصر بوده را نیز زیارت کنید.

سایت سفر آس 24 به عنوان مرکز رسمی رزرواسیون تور و هتل در ایران تور مشهد از تهران را با قیمت مناسب و در تنوعی دلخواه در اختیار مسافران قرار داده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.