آرامگاه خواجه مراد ؛ زیارت در راه مشهد

آرامگاه خواجه مراد
0

یکی از جاذبه های زیارتی در کلان شهر مشهد آرامگاه خواجه مراد است که در 15 کیلومتری این شهر واقع شده است. این آرامگاه خواجه مراد منسوب به یکی از اصحاب امام رضا (ع) به نام ابوحبیب هرثمه ملقب به خواجه مراد است. این آرامگاه اکنون از مناطق پربازدید در اطراف مشهد است که سالانه افراد زیادی آن را زیارت می کنند.

با توجه به حضور گردشگران در این منطقه به تدریج انواع امکانات رفاهی و جانبی در اطراف این آرامگاه به وجود آمده و اکنون مسافران می توانند در فضایی راحت از این جاذبه دیدن نمایند.

شما نیز می توانید در جاده ای که به سمت فریمان می رود این آرامگاه را زیارت نمایید. در کنار آرامگاه خواجه مراد مقبره حاج محمد علی سرابی نیز قرار دارد که این مکان را روحانی تر کرده است. حاج محمد علی سرابی یکی از بزرگان دراویش زمان حال حاضر خراسان رضوی است که در سال 1335 هجری شمسی چشم از دنیا گشود.

مشهد الرضا؛  شهر زیارت و سیاحت

گنبد امام رضا

مشهد یکی از بهترین و مهم ترین مقاصد مسافرتی در ایران است که سالانه میلیون ها مسافر از آن بازدید می کنند. مسافرانی که علاوه بر ایران از کشورهای خارجی به ویژه از کشورهای عربی راهی این شهر شده اند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

در این شهر جاذبه های متعدد و متنوعی در پیش روی گردشگران قرار دارد. اگر چه این شهر بیش از همه به نام حرم مطهر رضوی شناخته می شود و نام خود را نیز وامدار این امام بزرگوار است، انواعی از جاذبه های دیگر را نیز در خود جای داده.

از جاذبه های مذهبی تا تاریخی، تفریحی، مناطق طبیعی، پارک های جنگلی، بناهای سنتی و مراکز تجاری. در واقع مسافران این شهر با اینکه به هوای زیارت راهی این شهر می شوند اما می توانند از انواع فرصت های موجود در این شهر استفاده کنند. اصلی ترین زمینه های توریستی در این شهر زیارت و تفریح است. شما در این شهر علاوه بر حرم امام رضا (ع) جاذبه های مذهبی بسیاری را برای زیارت در اختیار خواهید داشت.

[irp posts=”1076″]

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

جاذبه هایی چون مسجد گوهرشاد، آرامگاه خواجه ربیع، مقبره پیر پالان دوز، گنبد خشتی، آرامگاه سید حسن مدرس، امامزاده یاسر و ناصر، امامزاده یحیی و آرامگاه خواجه اباصلت از مهم ترین مکان های زیارتی در این شهر محسوب می شوند.

یکی دیگر از این جاذبه ها که در چند کیلومتری مشهد واقع شده و سالانه مسافران بسیای در راه مشهد از آن بازدید می کنند آرامگاه خواجه مراد است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

خواجه مراد کیست؟

بنابر اطلاعات به دست آمده درباره آرامگاه خواجه مراد «ابوحبیب هرثمه بن اعین» معروف به خواجه مراد یکی از اصحاب امام رضا (ع) بوده است. مردم در آن زمان به دلیل داشتن معنویات زیاد و مومن بودن این یار امام رضا علیه الاسلام این لقب دلنشین را به او داده اند. روایات مربوط به این فرد بسیار متفاوت است. در برخی منابع آمده که وی در زمان هاورن از حاکمان خراسان بوده که پس از زندانی شدن به دست سهل بن فضل کشته شده است.

برخی دیگر از منابع وی را از افراد مأمون می دانند که هنگام مهاجرت امام رضا (ع) از مدینه به خراسان ایشان را همراهی می کرده. این منابع دلیل کشته شدن خواجه را افشاگری برخی مسائل راجع به مأمون و ضدیت با او پس از شهادت امام هشتم (ع) می دانند. به هر حال این شخص اکنون در بین ایرانیان از احترام خاصی برخوردار است و سالانه افراد زیادی برای زیارت وی راه را بر خود هموار می کنند.

ساخت بنای آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد مشهد

اگر عکس از آرامگاه خواجه مراد مشهد ببینید میفهمید که آرامگاه خواجه مراد از بناهای دوره معاصر است. این آرامگاه خواجه مراد توسط حاج محمد علی درویش احداث شده است. این بنا اکنون زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه خراسان اداره می شود. در بالای ایوان نیز می توانید دو گلدسته زیبا را مشاهده کنید. اکنون در کنار آرامگاه خواجه مراد در تور هوایی مشهد از اصفهان می توانید مقبره حاج محمد علی سرابی که از درویش های معاصر بوده را نیز زیارت کنید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

مسجد هفتاد دو تن مشهد

رستوران مهستان مشهد

طبیعتی کوهستانی در زیارتگاه

اگر نمیدانید آرامگاه خواجه مراد کجاست  باید بگوییم که شما این آرامگاه را در دل کوه های زیبای مشهد خواهید یافت! اگر عکس از آرامگاه خواجه مراد دیده باشید دیده اید که اطراف این مقبره چقدر با صفا و زیبا است. در واقع رفتن شما به این مکان هم فال است و هم تماشا! هم میتوانید زیارت کنید و هم از طبیعت منحصر به فرد مشخد استفاده کنید. قرارگیری آرامگاه خواجه مراد مشهد در میان شکاف کوه های استوار و یک چشمه آب دل انگیز این مقبره را به مکانی آرام و زیبا تبدیل کرده است که میتوانید پس از زیارت در اطراف آن به گشت و گذار بپردازید.

نگاهی دقیق تر به معماری آرامگاه خواجه مراد

عکس از آرامگاه خواجه مراد

ساختمان آرامگاه در دل کوه واقع شده و دارای خانه ای چهار ضلعی است. در نمای شمالی آرامگاه یک ایوان با ارتفاع پنج متر ساخته شده که با تزئینات و آینه کاری های زیبا بسیار جلب توجه می کند. کاشی های رنگ رنگ نیز که در پشت این ایوان بزرگ کار شده جلوه ای خاص به آن بخشیده.

اگر یک عکس از آرامگاه خواجه مراد دیده باشید حتما گنبد زیبای پنج ضلعی این بنا را نیز دیده اید. این گنبد پنج ضلعی با شیروانی پوشیده شده است که نمای جالبی را به آرامگاه خواجه مراد داده است.

[irp posts=”1157″]

 معماری ساده اما زیبای آرامگاه خواجه مراد مشهد نمادی از سادگی و نمونه ای از معماری گذشته مردم شهر مشهد است. در واقع میتوان گفت قسمت اصلی داخلی بنای آرامگاه خواجه مراد از یک اتاقی به ابعاد 4 در 4.5 تشکیل شده است.

اگر درباره آرامگاه خواجه مراد خوانده باشید میدانید که اطراف این اتاق چندین اتاق دیگر برای استراحت مسافران وجود دارد. میتوانید با سر زدن به آرامگاه خواجه مراد مشهد هم زیارت کنید و هم به استراحت بپردازید. هیچ چیز لذت بخش تر این وجود ندارد که پس از یک گشت و گذار طولانی در یک مکان، اتاقی برای استراحت پیدا کنید و کمی تجدید قوا کنید.

امکانات رفاهی در کنار زیارت

بهتر است این را درباره آرامگاه خواجه مراد بدانید که اینجا فقط یک آرامگاه نیست! به دلیل استقبال زیاد مسافران تورهای مختلف از جمله تور مشهد از اصفهان و زائران از آرامگاه خواجه مراد این آرامگاه به مکانی توریستی و گردشگری نیز تبدیل شده است؛ پس طبیعی است که مسئولین آن بخش، امکاناتی رفاهی برای این مسافران در نظر بگیرند.

به عنوان مثال همانطور که پیش تر گفتیم اتاق هایی در اطراف آرامگاه خواجه مراد وجود دارد که برای استراحت مسافران تعبیه شده است و میتوانید به راحتی با کودکان خود به این مکان زیارتی رفته و نگران مکانی برای استراحت کودکانتان نباشید.

پس از یک گشت و گذار طولانی در این آرامگاه وقت آن میرسد که چیزی بخورید تا راحت تر بتوانید از این مکان دیدن کنید، بنابراین این نیاز نیز از پیش رفع شده است و رستورانی مجهز با انواع غذاهای لذیذ ایرانی در آرامگاه خوجه مراد مشهد نیز برای شما در نظر گزفته شده است. وجود پارکینگ در این مجموعه خیال رانندگان را نیز راحت کرده است و میتوانید بدون نگرانی از جای پارک به زیارت در این مکان منور بپردازید.

اما امکانات آرامگاه خواجه مراد به همین جا ختم نمیشود! میتوانید با کمی نگاه بازارچه کوچک و شلوغی را در اطراف این آرامگاه ببینید. در این بازارچه میتوانید علاوه بر خرید خوراکی و اسباب بازی برای کودکانتان از دیدن صنایع دستی و سوغاتی های مشهد نیز لذت ببرید. در غرفه های جالب این بازارچه میتوانید انواع صنایع دستی سنگی، لباس های بچه گانه، زنانه و مردانه، کفش و گیوه های قدیمی، کتاب و محصولات فرهنگی و … را پیدا کنید.

این بازارچه کوچک و به طور کلی آرامگاه خواجه مراد سبب رونق گرفتن روستاهای اطراف این مقبره نیز شده است. به گفته اهالی این روستا این مقبره باعث خیر و برکت زیادی برا روستا شده است چرا که ورودی بازارچه و ارامگاه از داخل روستا است که همین موضوع رونق روستا را نیز در پی داشته است.

آرامگاه خواجه مراد کجاست؟

آرامگاه خواجه مراد کجاست

برای رسیدن به این مکان باید ادرس آرامگاه خواجه مراد مشهد را بدانید که برای مسافرانی که وارد مشهد میشوند میتواند کمی نا آشنا باشد. اما اصلا نگران نباشید چرا که آرامگاه خواجه مراد آنقدری در میان مردم این شهر محبوب هست که به راحتی آدرس آرامگاه خواجه مراد مشهد را به شما بدهند. برای اینکه به این آرامگاه برسید باید از مسیر فرعی بهشت رضا مشهد از یک انشعاب که به سمت راست جاده حرکت میکند وارد شوید و با قرارگیری در این مسیر به راحتی به آرامگاه خواجه مراد مشهد برسید.

سایت سفرآس 24 به عنوان مرکز رسمی رزرواسیون تور و هتل در ایران تور مشهد از تهران را با قیمت مناسب و در تنوعی دلخواه در اختیار مسافران قرار داده است.

4.4/5 - (7 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.