مقبره پیر پالان دوز؛ یادگاری به جامانده از دوران صفوی

مقبره پیر پالان دوز

یکی از جاذبه های زیارتی در شهر مشهد مقبره پیر پالان دوز است که متعلق به یکی از مشایخ سلسله ذهبیه می شود. این مقبره پیر پالان دوز از بناهای به جا مانده از دوران صفویان می باشد که نشانه هایی را از آن زمان در خود به یادگار گذاشته و علاقه مندان به جاذبه های تاریخی و همچنین مذهبی را  از جای جای ایران به سمت خود جذب کرده است. این جاذبه اکنون در لیست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است و همواره با انبوهی از بازدید کنندگان روبرو می باشد.

مشهد یکی از کلان شهرهای کشور و دومین شهر پهناور ایران پس از تهران است که یکی از مقاصد اصلی توریستی محسوب می شود. مشهد یکی از پر بازدید ترین شهرهای نه تنها ایران بلکه جهان است که سالانه میلیون ها مسافر را مهمان انواع جاذبه های خود می کند. این شهر مهم ترین دلیل پربازدید بودن خود را مدیون وجود بارگاه منور رضوی است که چون خورشیدنی درخشان در آسمان این شهر می تابد.

این شهر با داشتن چنین جاذبه ای توانسته به اولین مقصد زیارتی در ایران تبدیل شود که مسافرانی را از جای جای داخل و خارج کشور به سمت شمال شرقی ایران کشانده است. در این شهر علاوه بر حرم مطهر رضوی می توانید شاهد انواع جاذبه های مذهبی دیگر نیز باشید که از مناطق پر بازدید این شهر محسوب می شوند.

انواع مسجدها، مقبره ها و امامزاده ها در این شهر به جاذبه های مذهبی بدل شده اند که اغلب آنها با دارا بودن سازه هایی سنتی و نشانه هایی از معماری دوران کهن ایران در دسته جاذبه های تاریخی نیز قرار می گیرند.

مقبره پیر پالان دوز یکی از این دست جاذبه ها در مشهد است که علاوه بر زائران، دوستداران فرهنگ و تمدن ایرانی را نیز به خود علاقه مند کرده. برای آشنایی بیشتر با این جاذبه زیارتی – تاریخی با ما همراه باشید.

پیر پالان دوز کیست؟

محمد عارف کارندهی که اکنون با نام پیر پالان دوز مشهور شده یکی از عرفا و مشایخ صوفیه است مک گفته شده پس از مدتی به تشیع روی آورده. عنوان پالان دوز به سبب شغل این عارف بر او نهاده شده است. این عارف نامدار از مشایخ سلسله ذهبیه است که در مشهد خانقاهی را نیز بر پا داشته.

این شیخ با شغل پالان دوزی زندگی خود را می گذرانده و دارای خطی خوش نیز بوده است. از این عارف اکنون یک قرآن هفت سوره ای به خط ثلث به یادگار مانده است که با خطی خوش نوشته شده است.

بنایی مذهبی با زیبایی های تاریخی

این بنا که ساخت آن به سال 985 قمری می رسد یادگاری از دوران حکومت صفویان است.  ساخت اولیه این بنا مربوط به زمان شاه محمد خدابنده از شاهان صفویه می شود.

ساختمان این مقبره پیر پالان دوز دارای سازه ای چهار ضلعی است که گنبدی پیازی شکل را بر روی سازه ای استوانه ای شکل در خود جای داده. این بنا نقاشی هایی را از قرن دهم هجری بر روی سقف های خود به یادگار دارد که می تواند برای تاریخ شناسان بسیار جالب توجه باشد.  کاشی کاری های زیبا با رنگ های فیروزه ای فضایی جذاب را برای این بنا به ارمغان آورده است.

این مقبره پیر پالان دوز شامل، رواق ها، صحن و درگاه است که نمای بیرونی آن با انواع کاشی کاری ها، طاق نماها، اشکال هندسی به صورت ترنج و قاب ها زینت یافته است. در داخل این بنا می توانید شاهد قسمت شاه نشین باشید که قسمت بالایی آن به شیوه یزدی بندی طراحی شده و داری زیبایی خاصی است.

این بخش با گذشت زمان به تدریج حالت اولیه خود را از دست داده و پس از مرمت تنها قسمتی از آن به جا مانده است. در قسمت پایینی نیز می توانید شاهد کاشی کاری هایی به رنگ آبی باشید که دارای طرح هایی زیبا و دیدنی است. با مرمت این بنا قسمت هایی چون حوض، حیاط، حجره و سر در ینز به این مجموعه اضافه شده است.

مشهد علاوه بر جاذبه های مذهبی مراکز خریدی فوق العاده نیز دارد که بازدید از آنها به همه مسافران توصیه می شود. مرکز خرید الماس 2 مشهد با طراحی شیک و محصولاتی متنوع می تواند یکی از پیشنهادهای خوب برای اهالی خرید باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.