آرامگاه پیر پالان دوز ؛ یادگاری به جامانده از دوران صفوی

مقبره پیر پالان دوز
0

یکی از جاذبه های زیارتی در شهر مشهد آرامگاه پیر پالان دوز است که متعلق به یکی از مشایخ سلسله ذهبیه می شود. این مقبره پیر پالان دوز از بناهای به جا مانده از دوران صفویان می باشد که نشانه هایی را از آن زمان در خود به یادگار گذاشته و علاقه مندان به جاذبه های تاریخی و همچنین مذهبی را  از جای جای ایران به سمت خود جذب کرده است. این جاذبه اکنون در لیست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است و همواره با انبوهی از بازدید کنندگان روبرو می باشد.

تور مشهد با قیمت عالی رزرو نمایید .

مشهد یکی از کلان شهرهای کشور و دومین شهر پهناور ایران پس از تهران است که یکی از مقاصد اصلی توریستی محسوب می شود. مشهد یکی از پر بازدید ترین شهرهای نه تنها ایران بلکه جهان است که سالانه میلیون ها مسافر را مهمان انواع جاذبه های خود می کند. این شهر مهم ترین دلیل پربازدید بودن خود را مدیون وجود بارگاه منور رضوی است که چون خورشیدنی درخشان در آسمان این شهر می تابد.

این شهر با داشتن چنین جاذبه ای توانسته به اولین مقصد زیارتی در ایران تبدیل شود که مسافرانی را از جای جای داخل و خارج کشور به سمت شمال شرقی ایران کشانده است. در این شهر علاوه بر حرم مطهر رضوی می توانید شاهد انواع جاذبه های مذهبی دیگر نیز باشید که از مناطق پر بازدید این شهر محسوب می شوند.

انواع مسجدها، مقبره ها و امامزاده ها در این شهر به جاذبه های مذهبی بدل شده اند که اغلب آنها با دارا بودن سازه هایی سنتی و نشانه هایی از معماری دوران کهن ایران در دسته جاذبه های تاریخی نیز قرار می گیرند.

مقبره پیر پالان دوزمشهد یکی از این دست جاذبه ها در مشهد است که علاوه بر زائران، دوستداران فرهنگ و تمدن ایرانی را نیز به خود علاقه مند کرده. برای آشنایی بیشتر با آرامگاه پیر پالان دوز، این جاذبه زیارتی – تاریخی با ما همراه باشید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

پیر پالان دوز کیست؟

آرامگاه پیر پالان دوز مشهد

محمد عارف کارندهی که اکنون با نام پیر پالان دوز مشهور شده یکی از عرفا و مشایخ صوفیه است مک گفته شده پس از مدتی به تشیع روی آورده. در جواب سوال پیر پالان دوز کیست میتوان گفت عنوان پالان دوز به سبب شغل این عارف بر او نهاده شده است.

[irp posts=”1215″]

افراد زیادی هر رزه برای حاجت گرفتن از پیر پالان دوز راهی این مقبره میشوند. این عارف نامدار از مشایخ سلسله ذهبیه است که در مشهد خانقاهی را نیز بر پا داشته. کرامات و معنویات او سبب حاجت گرفتن از پیر پالان دوز شده است و عده زیادی بارها نذرهایی را در خصوص آرامگاه پیر پالان دوز ارائه میدهند.

این شیخ با شغل پالان دوزی زندگی خود را می گذرانده و دارای خطی خوش نیز بوده است. از این عارف اکنون یک قرآن هفت سوره ای به خط ثلث به یادگار مانده است که با خطی خوش نوشته شده است. اگر بخواهیم در سفرآس 24 به شما بگوییم پیر پالان دوز کیست باید گفت که او عارفی خطاط و اهل کرامات بسیاری بوده است.

داستان پیر پالان دوز و امام زمان چیست؟

در قصه پیر پالان دوز گفته میشود که او شاگردی با استعداد نزد استاد خویش بوده است. با توجه به استعدادی که از خود نشان میداد به سرعت توانست کرامات و دانش زیادی را فرا بگیرد و مقام جانشینی استاد را از آن خود کند. پس از رحلت استاد از او خواسته شد تا اداره و آموزش شاگردان را بر عهده گیرد اما او از این کار کناره گیری کرد و به کفاشی مشغول شد.

در قصه پیر پالان دوز آمده است که روزی اون در عالم معنا امام زمان را میبیند که از او روی برمیگرداند و او فهمید که خاطر حضرت از ایشان مکدر است بنابراین تدریس شاگردان را بر عهده گرفت و دانش آموختگانی با کرامت پرورش داد. همین داستان سبب شکل گیری ماجرا پیر پالان دوز و امام زمان شد و دهان به دهان نقل گشت تا به امروز.

ماجرایی شنیدنی از پیر پالان دوز و شیخ بهایی

پیر پالان دوز و شیخ بهایی
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

مسجد هفتاد دو تن مشهد

رستوران مهستان مشهد

نقل دیگری که از قصه پیر پالان دوز گفته میشود ماجرا پیر پالان دوز و شیخ بهایی است. گفته میشود روزی شیخ بهایی در بازار مشغول قدم زدن بود که پیری را میبیند که به کفاشی مشغول است و به نظر تهی دست می آید از همین رو دیت خود را به پیر پالان دوز زد و از عالم غیب مقداری زیادی سکه در پالان پیرمرد ظاهر شد.

پیرمرد که این حرکت شیخ بهایی را دید فریادی زد و گفت چه کار کردی؟ همین حالا این سکه ها را غیب کن! شیخ بهایی گفت من نمیتوانم آن ها را غیب کنم سپس در همین زمان پیر پالان دوز عصای خود را به سکه ها زد و آن را غیب کرد! و رو به شیخ بهایی گفت تو که نمیتوانی آن ها را غیب کنی چرا ظاهر میکنی؟ همان جا بود که شیخ بهایی متوجه کرامات این پیر پالان دوز شد و گفت از امروز هر چه دارم را با تو شریک خواهم شد!

بنایی مذهبی با زیبایی های تاریخی

مقبره پیر پالان دوز مشهد که ساخت آن به سال 985 قمری می رسد یادگاری از دوران حکومت صفویان است.  ساخت اولیه این بنا مربوط به زمان شاه محمد خدابنده از شاهان صفویه می شود. که در تور مشهد از اصفهان می توانید از آن دیدن کنید.

اگر عکس پیرپالان دوز مشهد را دیده باشید زیبایی معماری آن باید شما را جذب خود کرده باشد. ساختمان این مقبره پیر پالان دوز دارای سازه ای چهار ضلعی است که گنبدی پیازی شکل را بر روی سازه ای استوانه ای شکل در خود جای داده. این بنا نقاشی هایی را از قرن دهم هجری بر روی سقف های خود به یادگار دارد که می تواند برای تاریخ شناسان بسیار جالب توجه باشد.  کاشی کاری های زیبا با رنگ های فیروزه ای فضایی جذاب را برای این بنا به ارمغان آورده است.

شیشه کاری هایی که بر روی آرامگاه پیر پالان دوز مشهد شده است چشم هر بیننده ای را میتواند به خود خیره کند. رفتن به آرامگاه پیر پالان دوز میتواند هم زیارتی باشد و هم بریا علاقه مندان به تاریخ و معماری قدیمی ایرانی جذاب باشد. کاشی کاری و شیشه کاری های زیبای این مقبره این آرامگاه را از جذابیت خاصی برخوردار کرده است.

عکس پیر پالان دوز مشهد این را نشان میدهد که این مقبره پیر پالان دوز شامل، رواق ها، صحن و درگاه است که نمای بیرونی آن با انواع کاشی کاری ها، طاق نماها، اشکال هندسی به صورت ترنج و قاب ها زینت یافته است.

در داخل این بنا می توانید شاهد قسمت شاه نشین باشید که قسمت بالایی آن به شیوه یزدی بندی طراحی شده و داری زیبایی خاصی است. به دلیل کوچک بودن و کم بودن فضای آرامگاه پیر پالان دوز، نصف فضا مقبره پیر پالان دوز در مشهد به بانوان و نیمی دیگر به آقایان اختصاص داده شده است.

[irp posts=”2641″]

این بخش از آرامگاه پیر پالان دوز با گذشت زمان به تدریج حالت اولیه خود را از دست داده و پس از مرمت تنها قسمتی از آن به جا مانده است. در قسمت پایینی نیز می توانید شاهد کاشی کاری هایی به رنگ آبی باشید که دارای طرح هایی زیبا و دیدنی است. با مرمت این بنا قسمت هایی چون حوض، حیاط، حجره و سر در ینز به این مجموعه اضافه شده است.

آرامگاه پیر پالان دوز در کجا قرار دارد؟

مجسمه پیر پالاندوز

آدرس مقبره پیر پالان دوز در مشهد از آن جهت سر راست که دقیقا مجاور حرم مطهر امام رضا علیه الاسلام قرار دارد. آرامگاه پیر پالان دوز خارج حرم و در بلوار نواب صفوی قرار دارد. برای رسیدن به این آرامگاه در تور هوایی مشهد از اصفهان، کافی است تا از داخل کوچه وارد شوید آنگاه میتوانید گنبد آبی با کاشی کاری های زیبایش را مشاهده کنید.

مشهد علاوه بر جاذبه های مذهبی مراکز خریدی فوق العاده نیز دارد که بازدید از آنها به همه مسافران توصیه می شود. مرکز خرید الماس 2 مشهد با طراحی شیک و محصولاتی متنوع می تواند یکی از پیشنهادهای خوب برای اهالی خرید باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.