روستای فیلبند روستایی بر بلندی کوه‌های مازندران

روستای فیلبند
0

روستای فیلبند مازندران از توابع غربی شهرستان امل است که در ۴۰ کیلومتری شهر آمل در استان مازندران قرار گرفته است و حدود ۲۳۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

 یکی از مرتفع‌ترین نقاط مازندران است و در دل کوه البرز واقع شده است و روستاهای ییلاقی زیادی دارد. این منطقه به دلیل این که در کنار رودخانه‌ای بسیار پرآب قرار گرفته است بسیار معروف است به‌راحتی با استفاده از ماشین می‌توانید به روستای فیلبند برسید. معمولاً روستای فیلبند  را با نام بام مازندران می‌شناسند و منظره زیبایی دارد که بسیار تماشایی است.

در گویش مازندرانی روستای فیلبند به معنی خسته و نتوانستن است. علت این نام‌گذاری دلیل ارتفاع بالای آن است که عبور را کمی مشکل می‌کند.

 برای بازدید از روستای فیلبند شما می‌توانید در فصل‌های بهار و تابستان و پاییز به انجابروید. در فصل زمستان پوشیده از برف است و اندکی عبور برایتان سخت می شود.  

 در ادامه   می‌خواهیم شما را با این روستا آشنا کنیم برای اطلاعات بیشتر راجع به این روستای توریستی متن زیر را تا انتها بخوانید.

آنچه که راجع به  روستای فیلبند باید بدانید

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
روستای فیلبند
روستای فیلبند

در منطقه روستای فیلبند گیاهان بسیار زیاد رشد می‌کنند. گیاهان و جانوران  فیلبند بعد از گذشتن فصل زمستان جان می‌گیرند و زنده می‌شوند و گل و گیاهان شروع به رشدکردن می‌کنند و چشمه‌هایش جریان می‌یابد.

 این منظره بسیار زیبا و تماشایی است در روستای فیلبند قسمت‌هایی وجود دارد تا گردشگران و مسافران داخلی و خارجی بتوانند در فصل بهار و تابستان در آن جا  استراحت کنند.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

  سقف خانه‌های روستایی معمولاً از چوب و شیروانی‌های رنگارنگ است. که برخی از آنها سفالی هستند و مقبره امامزاده قاسم و امامزاده یحیی در آن روستا وجود دارد که این امامزاده‌ها درون روستا واقع شده اند و شما می‌توانید در آنجا استراحت کنید.

 معروف‌ترین محصول روستای فیلبند  سیب‌زمینی‌ آن است و بسیار مقرون‌به‌صرفه است و کیفیت عالی دارد.

بهترین زمان سفر به منطقه زیبا و ییلاقی روستای فیلبند اواخر اردیبهشت‌ماه تا اوایل فصل مهر است در ماه‌های دیگر اصلاً نمی‌توانید به این مکان زیبا سفر  کنید.

 در تمام سال جذابیتی منحصربه‌فردی دارد ان هم به  دلیل شرایط خاصی است که در این منطقه حکم فرما است. برای رفتن به روستای فیلبند می‌توانید از جاده فرعی به این کوه برسید.

 اگر قصد دارید از سمت تهران به  روستای فیلبند برسید باید ابتدا وارد جاده هراز شوید و از آبعلی رودهن  و گزنگ عبور کنید  سپس راهی امل شوید.

در ابتدا از پل رودخانه هراز عبور خواهید کرد و بعد از گذاشتن ۱۸ کیلومتر به روستای سنگ‌چال می‌رسید که در آن با سربالایی روبه‌رو می‌شوید و بعد از پیچ‌خوردگی‌های فراوان و  بعد از طی‌کردن ۷۸ کیلومتر  به این منطقه خوشاب و هوا می‌رسید.

در نزدیکی روستای فیلبند چه جاذبه‌های دیگری وجود دارند؟

اطلاعات کامل در مورد اماکن دیدنی مازندران.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
 • قلعه منبع آب فیلبند: ۱.۴ کیلومتر
 • امامزاده محمد: ۱۲.۹ کیلومتر
 • امامزاده یحیی: ۱۵.۷ کیلومتر

در نزدیکی روستای فیلبند چه هتل‌هایی برای اقامت قرار گرفته‌اند؟

 • هتل فتاحی ملک‌شاه: ۱۸۰ متر
 • هتل بوم‌گردی خداداد تبار: ۱۹۰ متر
 • هتل مهدی‌نژاد: ۱۹۰ متر
 • هتل فاضل نژاد ملک‌شاه: ۴۵۰ متر
 • هتل حسین نقی تبار ملک‌شاه: ۴۵۰ متر

در نزدیکی روستای فیلبند چه رستوران‌ها و غذاخوری‌هایی وجود دارند؟

 • رستوران هالی نو: ۴۰۰ متر
 • رستوران برادران رسولی: ۶۰۰ متر
 • رستوران بنفشه: ۱۴.۶ کیلومتر
 • رستوران نارنجستان: ۵۵ کیلومتر
 • رستوران نصرت شاندیز: ۵۵ کیلومتر

فیلبند به دلیل اینکه بسیار خاص است مکان مناسب برای ایجاد پدیده اقیانوس ابر است. این پدیده باعث شده که گردشگران زیادی به سمت این منطقه زیبا رهسپار شوند.

با قدم‌زدن به این منطقه انگار در رویا و خیال قدم گذاشته اید. کلبه‌های چوبی یکی از زیبایی‌های این منطقه هستند  که شما می‌توانید زیبایی‌های منحصربه‌فردی را ببینید با تماشای منظره سرسبز و گلهای  زیبا مدهوش این طبیعت خاص  می‌شوید.

 اگر برایتان سوال است که چه زمانی بهتر است به  این منطقه سفر کنید، بهترین زمان از اواسط بهار تا ابتدای پاییز است. این  منطقه آب‌وهوای بسیار خوبی دارد و  در فصل بهار و تابستان و اوایل پاییز از هوای بسیار مطبوعی برخوردار است.

برای رهایی از گرمای تابستان و زندگی شلوغی شهری می‌توانید به این منطقه زیبا سفر کنید.   هوای فیلبند بسیار خاص است و زمستان‌ها واقعاً سرد  است بهتر است در فصل زمستان به این منطقه سفر نکنید. اگر می‌خواهید در فصل تابستان به این جا سفر کنید یک پانچو و بارانی و لباس بهاره همراه خودتان ببرید چون ممکن است در فصل تابستان هم باران ببارد.  

در زمستان    امکان دارد خطرات جاده‌ه ای زیاد شما را تهدید کنند. زیرا جاده پر پیچ‌وخم می‌شود. برف‌وباران با آمدن فصل سرد به‌مرور بیشتر می‌شود.

 در اواخر پاییز و زمستان به دلیل بارندگی‌ها ورود به این مسیر کاملاً ممنوع است. از جاده هراز بعد از اینکه وارد ورودی این روستا می‌شوید تا رسیدن به مقصد فاصله‌ای بسیار کمی پیش رویتان وجود دارد. باید در این مسیر حواستان را جمع کنید و  اصلاً نباید عجله داشته باشید؛ زیرا مسیر خطرناکی در پیش دارید.

گونه‌های گیاهی و جانوری در فیلبند چیست؟

فیلبند مانند هر طبیعت سر‌سبز و کوهستانی دیگری گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی زیادی دارد. جاندارانی مثل: پلنگ، خرس، گرگ، شغال، راسو، خارپشت، شوکا، گاومیش، گراز، خرگوش و پرندگانی مثل  قرقاول، شاهین و یا حتی گونه‌های جانوری در حال انقراض که بیشتر به‌خاطر شکار بی‌رویه در این مناطق رو به انقراض رفته‌اند و در طبیعت فیلبند زندگی می‌کنند.

پوشش گیاهی فیلبند به‌خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش که بین دامنه البرز و دریای خزر قرار گرفته است و بسیار غنی و متنوع است، درختانی مانند افرا، کندس، ممرز، ولیک و غیره در شرق، شمال و قسمت غربی فیلبند رشد کرده‌اند.

 در قسمت جنوبی نیز عمدتاً درختچه‌ها و بوته‌های زرشک که بسیار لذیذ، ترش و آبدار هستند عمده پوشش گیاهی طبیعت فیلبند را تشکیل می‌دهند.

گاو بانگی چیست و چطور می‌توان آن را دید؟

روستای فیلبند
روستای فیلبند

گاو بانگی یا همان طور که مازنی‌ها به آن «گوگوره» می‌گویند، فصل جفت‌گیری مارال‌ها (گوزن قرمز شمالی) و غرش مارال‌های نر برای جلب‌توجه ماده‌ها است.

 البته برای دیدن چنین رویداد طبیعی‌ لازم است یک محیط‌بان یا راهنمای محلی همراهتان باشد.

اگر گذرتان به اقامتگاه عمو پیر طاهر در منطقه چلاو افتاد می‌توانید همراه با عمو پیر طاهر که راهنمای محلی بسیار ماهری است، در اواخر شهریور‌ماه به تماشای گاو بانگی بنشینید و یکی از خاص‌ترین لحظات طبیعت را تماشا کنید.

قله اندوار، قله‌ای زیبا در دل روستا

دو راه برای رسیدن به این قله زیبا وجود دارد . از دوراه جنگل و کوهستان می‌توان به قله اندوار برسید.

 • سیاه‌بیشه
 • زرشک او
 • بخار کوه
 • لث
 • دره لوی آقا
 • دز گردنه
 • لا کوه لار کوه
 • بزرگ کلاه
 • جنگی دره
 • هزار خال
 • نار دشت
 • بزرو دشت و غیره

مناطقی که در قسمت بالا به ان ها اشاره شد جزو منطقه اندوار استان مازندران محسوب می‌شوند.

جنگل چلاو، جنگلی پر اوزه در شمال ایران

جنگل چلاو یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی فیلبند است که همچنین یکی از خاص‌ترین جنگل‌های شمال ایران به‌حساب می‌آید.  جنگل چلاو در درون  جنگل‌های هیرکانی قرار گرفته است  و جزو باستانی‌ترین جنگل‌های دنیا بر روی زمین به‌حساب می‌آید.

جالب است بدانید که پوشش گیاهی جنگل چلاو عمدتاً از درختان سرخ‌دار، بلوط، راش، ممرز و انجیلی است و نکته خاصی که دارد  این است که اگر اواخر شهریور‌ماه به فیلبند سفر کنید و به جنگل چلاو بروید می‌توانید از زیبا‌ترین رویداد طبیعی دنیا یعنی گاو بانگی لذت ببرید. این گاو بانگی یکی از زیباترین پدیده‌های ایران به‌حساب می‌آید.

روستای سنگ‌چال، روستایی پرآوازه و دیدنی در فیلبند زیبا

روستای سنگ‌چال یکی دیگر از جاهای دیدنی فیلبند است، سراسر این روستای زیبا با کلبه‌های چوبی پوشیده شده است. این کلبه‌ها روی زمین سبز سنگ‌چال ساخته اند  و دام‌های گوسفند و گاو و بز  اطراف این کلبه‌ها مشغول چرا هستند که همین امر منظره‌ای بسیار تماشایی ساخته است.

 مردم این روستا به آداب‌ورسوم بسیار اهمیت می‌دهند و با لباس‌های رنگارنگ مراسم خود را برگزار می‌کنند. فیلبند مازندران یکی از مناطق بسیار خاص ایران است در این منطقه می‌توانید زیبایی‌های خاصی را تماشا کنید. عکس فیلبند مازندران بسیار دیدنی است؛ اما همه زیبایی‌های آن را به‌صورت کامل نشان نمی‌دهد به قول آن جمله معروف شنیدن کی بود؛ مانند دیدن.

 تا این مناطق را از نزدیک نبینید به زیبایی‌های آن پی نمی‌برید. آدرس فیلبند مازندران بسیار سرراست است شما در هرجا که باشید با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف می‌توانید آدرس دقیق این منطقه را پیدا کنید.

 اگر از آن دسته از افراد خوش‌گذران هستید رفتن به این منطقه زیبا را فراموش نکنید مطمئن باشید با رفتن به این منطقه گویی که به بهشت برین قدم نهاده‌اید. به‌جرئت می‌توان گفت این منطقه بهشت گم شده ایران محسوب می‌شود و بسیار منحصربه‌فرد و خاص است و طبیعتش با سایر نقاط ایران فرق می‌کند.

3/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.