تالاب آلماگل گلستان، زیبا ترین تالاب ایران

تالاب آلماگل گلستان
0

تالاب آلماگل گلستان از آثار بسیار زیبا طبیعت، تالاب ها هستند که در گوشه و کنار جنگل ها و کوهستان ها به چشم می خورند. تالاب ها با زیبایی طبیعی و پوشش جانوری خاص در داخل و اطراف جنگل ها دیده می شوند و جزو جاذبه های دوست داشتنی طبیعی شناخته می شوند، از جمله این تالاب ها می‌توان به تالاب بسیار زیبا الماگل در استان گلستان اشاره کرد.

 امروز قصد داریم یکی  از این تالاب ها را به شما معرفی کنیم تا بتوانید در زمان سفر کردن به شمال ایران از آنها بازدید داشته باشید.

تالاب آلماگل گلستان که متعلق به شهرستان گنبد کاووس هستند آرامش و زیبایی خاصی را به منطقه هدیه داده اند به همین دلیل توانسته اند سالانه گردشگران متعددی را به سمت خود جذب کنند .

بهتر است  زمانی که به استان گلستان می روید از زیبایی های خارق العاده‌ای طبیعت هم دیدن کنید.  شاید در هیچ کجای کشور آن را ندیده باشید.

تالاب آلماگل گلستان جزو زیباترین تالاب‌های شهرستان گنبدکاووس در استان گلستان است که وصف ناشدنی می باشد. این تالاب آبی شبیه به مروارید دارد که به هیچ عنوان شور نیست. تالاب را به عنوان یکی از مکان های دیدنی گنبد کاووس هم می شناسند و از لحاظ پوشش جانوری و گیاهی بسیار متنوع است.

 به صورت کلی می توان گفت بسیاری از پرندگان به سمت این تالاب زیبا کوچ می کنند و چند ماهی را میهمان این تالاب هستند در نزدیکی تالاب آلما گل دو تالاب قرار گرفته اند که این سه در کنار هم همانند ۳ فرشته زمینی در منطقه گرگان خودنمایی می کنند.

 آلماگل با دارابودن مساحتی حدود 2.07 کیلومتر مربع در دل خود ماهیان رنگارنگی را پناه داده است. در این مقاله از سفر اس 24 قصد داریم شما راهی سفری دور اما بسیار شگفت انگیز کنیم پس با ما همراه باشید. عکس تالاب آلماگل گلستان زیبایی های ان را نشان می دهد. آدرس تالاب آلماگل گلستان بسیار سر راست است و در کم ترین زمان می توانید به انجا برسید. تالاب آلماگل گلستان روی نقشه همچون جواهری می درخشد.

 معرفی کلی تالاب آلماگل گلستان

تالاب آلماگل گلستان
تالاب آلماگل گلستان
این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 این تالاب از جذاب‌ترین تالاب های شهرستان گنبد کاووس است  که در بخش داشلی برون واقع شده است . این تالاب بی نظیر آبی نسبتا شوری دارد و عمق آن به ۲ متر می رسد.

 در  برخی از قسمت‌های آن عمق بسیار کم است و می‌توان گفت کمتر از یک متر می باشد. عکس تالاب آلماگل گلستان از تمام نقاط ان موجود  است. تالاب آلماگل گلستان روی نقشه را می توانید در کم ترین زمان پیدا کنید.

 نام تالاب در زبان محلی گلستان به معنای دریاچه سیب می باشد و در کنار تالاب آلاگل سه مجموعه تالاب بینظیر را پدید آورده اند که به آنها تالاب های سه گانه میگویند.

 تالاب های سه گانه در سال ۱۹۷۵ جز تالاب‌های بین‌المللی قرار گرفته و به ثبت رسیده است. تالاب های سه گانه گلستان به صورت کلی مساحتی حدود ۱۴۰۰ هکتار دارند و تحت نظر حفاظت محیط زیستی منطقه هستند. به همین دلیل شکار در این منطقه به صورت کامل ممنوع است از آنجا که همه حیوانات حق زندگی در آرامش کامل را دارند قبل از رفتن به این منطقه تفنگ تان را بر روی زمین بگذارید و به هیچ عنوان فکر شکار در این منطقه را در ذهنتان پرورش ندهید.

تور مشهد از تبریز یکی از بهترین تور های ایران است .

آب تالاب نسبتاً کم عمق است و شاید بتوانید حیوانات بیشتری را اطراف تالاب ببینید و منبع اصلی آب این تالاب از رودخانه اترک است .

اترک  همانطور که می دانید یک رودخانه خروشان و سیل اسا است که از کوه های هزار در استان خراسان رضوی سرچشمه می گیرد این رود در طول مسیر سفرش از مسیر ‌های زیادی عبور می‌کند که این دشت ها شامل دشت فاروج دشت قوچان دشت شیروان و بجنورد هستند. در پایان مسیرش وارد خاک ترکمنستان می‌شود و در آخر هم به سمت دریای خزر سرازیر می گردد.

 موقعیت جغرافیایی تالاب آلماگل گلستان 

 تالاب آلماگل  گلستان در نزدیکی مرز جمهوری ترکمنستان و ایران است در شهرستان گنبد کاووس که جزو توابع استان گلستان میباشد. این تالاب از شمال به مرز ایران و ترکمنستان از سمت جنوب به تالاب آلاگل و گل ختم میشود. از سمت شرق اینچه برون و از غرب به اشک تپه میرسد. از بهترین جاده برای دسترسی به این تالاب بزرگراه ۷۰ آسیا است از نزدیکترین روستا ها به تالاب آلما گل می باشد که در بخش جنوبی آن قرار گرفته است. عکس تالاب آلماگل از تمام نقاطش موجود است.

تالاب آلماگل گلستان کجاست

 استان گلستان در ۵۵ کیلومتری شهرستان گنبدکاووس که در نزدیکی مرز ایران و جمهوری ترکمنستان قرار گرفته است. تالاب آلماگل گلستان هم در نزدیکترین نقطه به شهرستان گنبد کاووس میباشد.

 بهترین مسیر دسترسی به تالاب آلماگل گلستان

تالاب آلماگل گلستان
تالاب آلماگل گلستان

برای ورود به بهترین مسیر دسترسی به تالاب باید ابتدا به سمت استان گرگان بروید.  از مرکز شهر و فلکه هوای گرگان می توانید به سمت بزرگراه ۷۰ آسیا بروید. این جاده را ادامه بدهید تا به یک دو راهی برسید. شاخه راست این دو راهی را در پیش بگیرید و از سمت راست میدان زندگی در سمت مسیر مستقیم راه تان را ادامه دهید. عکس تالاب آلماگل زیبایی های ان را به صورت کامل نشان می دهد. آدرس تالاب آلماگل گلستان بسیار راحت پیدا می شود.

اگر شما هنوز در جاده آلماگل هستید باید این مسیر تا بزرگراه ۷۰ آسیا ادامه دهید  جایی که به جاده اینچه برون برسید از طریق مسیرهای روستای تنگلی به راحتی به تالاب آلماگل دسترسی پیدا می‌کنید. مسیر تهران تا این تالاب حدوداً ۴۸۸ کیلومتر است و حدود ۷ ساعت و ۲۵ دقیقه با ماشین شخصی فاصله دارد.

 برای دسترسی به آلماگل از تهران باید به سمت شمال شهر بروید و وارد اتوبان صدر شوید و بعد از آن وارد اتوبان بابایی شوید. اتوبان بابایی را تا جایی ادامه دهید که وارد جاده تهران پردیس شود در این مسیر از منطقه صنعتی کمرد عبور خواهید کرد.

 در ادامه مسیر خود را در بزرگراه بومهن جنوبی برسانید و این مسیر را ادامه دهید تا به جاده فیروزکوه ختم شود. جاده فیروزکوه خیلی طولانی است باید در این مسیر صبر و حوصله زیادی داشته باشید تا به جاده قائمشهر غربی برسید. وارد  این جاده که شدید در انتهای مسیر وارد جاده قائمشهر بابل می‌شوید.

 در ادامه از سمت زیرگذر میدان امام عبور می کنید و وارد جاده سیاهکل مازندران خواهید شد که همان کمربندی قائمشهر هست مسیرتان را در کمربندی ادامه دهید تا وارد میدان ورودی بندرگز شوید بعد از میدان وارد بزرگراه ۷۰ آسیا شوید. این بزرگ راه خیلی طولانی است اگر سودای دیدن تالاب را در سر دارید به راحتی می توانید این مسیر را پشت سر بگذارید تا به میدان بسیج برسید.

از این مسیر باید خود را به سمت راست میدان بسیج برسانید تا وارد پیچ هزار و بلوار شهید مفتح شوید. بعد از این موارد در سمت چپ وارد جاده کمربندی شوید و درست قبل از روگذر شهید قندهاری به سمت راست بروید.

 در ادامه مسیر تالاب به فلکه هوایی گرگان خواهید فلکه را دور بزند تا دوباره وارد بزرگراه ۷۰ اسیا  شوید. همین طور در این بزرگ راه بعد از میدان فرمانداری وارد خیابان باهنر جنوبی می شوید بعد از خیابان امام خمینی باز هم خود را در بزرگراه ۷۰ آسیا می‌بینید.

بعد از چند ساعت در این بزرگراه بسیار طولانی درست در مقابل جاده اینچه برون قرار می گیرید که به سمت مرز می رود در وسط این جاده دریاچه آلاگل را خواهید دید. در همین قسمت می توانید به سمت راست برانید و در نزدیکترین نقطه به تالاب سلام کنید.

نگاهی به تاریخچه و پیدایش تالاب آلماگل گلستان

 مستندات زیادی در رابطه با تاریخچه پیدا شدن این تالاب بسیار زیبا در دسترس نیست می توانیم بگوییم در مورد مساحت و منابع آبی آن اطلاعات دقیقی وجود دارد.

عمق  در قسمت های مختلف به دو متر می رسد مهمترین و اصلی ترین منبع تامین کننده آب این تالاب رودخانه مرزی اترک است که رودخانه تالاب آلاگل هم به صورت کامل سیراب می کند.

 وضعیت آب و هوای تالاب آلماگل گلستان

بارندگی سالانه در این تالاب معمولاً بین ۲۵۰ میلیونی تا ۳۰۰ میلی لیتر است. متوسط دمای این تالاب به حدود ۴۲ درجه در حداکثر دما و در حداقل دما به منفی ۵ درجه سانتیگراد میرسد .

پوشش گیاهی و جانوری اطراف تالاب آلماگل گلستان

تالاب آلماگل گلستان
تالاب آلماگل گلستان

دور تا دور این تالاب گونه های زیبای گیاهی و دارویی پر شده است که نقش زیادی در زیبایی و چشم باز بودن این منطقه ایفا می کند. پوشش گیاهی این تالاب شامل نی چنگال آبی بومادران آبی آلاله آبی گیاهان علف شور و آب زیر متعددی است. از دیگر گیاهانی که جنبه  دارویی دارند می‌توان به خارشتر و …..  اشاره کرد.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.